Σελίδα 5 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 74 από 74

Θέμα: XT, KLR ή FMX ??

  1. #61
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vintra Προβολή μηνύματος
    Ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις απαντήσεις.

    πολύ όμορφη μηχανή ,όντως.θα τσεκάρω

    άρχισα να κοιτάω και AX-1,μου αρέσει πολύ αυτό το ρομποτικό που βγάζει.Είναι και 250 ,καλύτερα εδώ που τα λέμε για πρώτη "μεγάλη" μηχανή.
    Αξίζουν τον κόπο ?
    Ναι,αρκεί να μην είναι σκορπισμένο από τα χρόνια.

    Τα κάνει όλα και συμφέρει, είναι αστεία εύκολο στην οδήγηση, ιδεώδες για αρχάριους, ιδεώδες για γυναίκες, μαγικό χαλί στις αναρτήσεις που λες και πετάει πάνω από τον δρόμο, αν είναι σε καλή κατάσταση δεν καίει πολύ καύσιμο, σε πάει στα νησιά με τον μικρό τον ναύλο <250cc, στοιχειωδώς να το σέβεσαι δεν παθαίνει τίποτα.

    Κοίταξε μοτέρ να μην καίει λάδια (καθόλου κατανάλωση λαδιού μετά από τόσα χρόνια χρήσης δύσκολα θα βρεις, να ξέρεις θα κάνεις συμπληρωματάκια που και που και θα ζεις με αυτό, λέμε να μην καίει λάδια του σκοτωμού που βρωμάει ο τόπος μόλις δώσεις καμιά ξερογκαζιά) , και πηνία-ανόρθωση να δουλεύει σωστά. Σάιλεντ μπλοκς στον πίσω τροχό, επίσης έχει μια αδυναμία, κοίτα να γυρνάει σωστά η γραναζιέρα με τον τροχό. Μιά ακόμα αδυναμία του είναι ο τεντωτήρας καδένας εκκεντροφόρων, να το δει μηχανικός, γιατί τι κάνανε τα γατόνια, τρωγόταν καδένα και γλίστρες και τερμάτιζε ο τεντωτήρας και το σωστό είναι να τα αντικαταστήσεις, αλλά για να γλυτώσουν φράγκα, βγάζαν τον τεντωτήρα και κολλάγανε με ηλεκτροκόληση ένα παξιμάδι στην άκρη του να μακρύνει λίγο ακόμα... Να τα τσεκάρει μηχανικός αυτά, όχι ότι είναι κανά τεράστιο κόστος να τα αλλάξεις αν σου κάτσουν, αλλά γιατί να τα μαζεύεις εσύ;

    Επίσης το τελικό της εξάτμισης, παίζει και ρόλο υποπλαισίου, δλδ ενώνει την διαγώνια δεξιά δοκό της ουράς. Αν δεις κάποιο με άφτερ μάρκετ εξάτμιση, τσέκαρε ότι έχουν γεφυρώσει με κάποιο εξτρά σίδερο εκεί που έπιανε η μαμά εξάτμιση. Βλέπε φωτό.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	P00218-201752.jpg 
Προβολές:	493 
Μέγεθος:	53,3 KB 
ID:	415625

    Η ανάφλεξή του με ηλεκτρονική, έχει πηνίο ανάφλεξης όπως τα παπιά. Κάποιες φορές, αν αυτό το πηνίο δεν είναι σωστό, καίει την ηλεκτρονική, οπότε δες ηλεκτρονική αν είναι η μαμά (είναι κάτω από τον ντεπόζιτο). Υπόψιν οι αφτερμάρκετ ηλεκτρονικές έχουν...12.5 ευρώ.

    Γενικά είναι μοτοσυκλέτα πασπαρτού, τα κάνει όλα. Φίλος πήγαινε ερχόταν Αθήνα-Άρτα και δεν μάσαγε. Άλλος φίλος πήγαινε ερχόταν Αθήνα-Αγρίνιο με την αδερφή του πίσω, επίσης δεν μάσησε ποτέ το ΑΧ1. Μην περιμένεις καμιά οδική συμπεριφορά, απλά πηγαίνει, το μπροστινό του ας πούμε είναι τόσο εύκαμπτο, που γυρνάς το τιμόνι στο στοπ προς την μια κατεύθυνση, και μετά πιάνοντας και στρίβοντας τον τροχό με το χέρι, στρίβει άλλες 10 μοίρες ακόμα, αλλά αυτή ακριβώς η ευκαμψία σου δίνει το ''μαγικό χαλί'' να μην σε νοιάζει τι πατάνε οι τροχοί.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  2. #62
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    787
    Να διευκρινίσουμε λίγο μερικά πράγματα.

    Περί KLR
    Για το KLR που γνωρίζω υπάρχει επάρκεια ανταλλακτικών καινούργιων σε Ελλάδα και Ευρώπη.
    ΔΕΝχρειάζεται να πας σε μεταχειρισμένα εκτός και αν μιλάμε για κάτι εξωφρενικά ακριβό πχ. πλαστικά.

    Το KLR φοράει KEIHIN CVK 40 καρμπιρατέρ, ένα καρμπ υποπίεσης, με ότι και αν σημαίνει αυτό στην απόκριση του γκαζιού αλλά και τη συντήρηση του.
    Το ίδιο ακριβώς χωρίς το (Κ) στο όνομα φορούσαν και πολλά Harley.
    Ο Νίκος μάλλον εκ παραδρομής έγραψε για MIKUNI.

    Περί παπιού
    Αν έχεις ήδη παπί κράτα το και φρόντισε το όσο μπορείς.
    Αν δεν έχεις, δεν νομίζω ότι θα δώσεις πολύ λιγότερα φράγκα για ένα αξιοπρεπές παπί.

    Περί κόστους
    Φοιτητής είσαι, άρα μάλλον παίζει κάποιος ελεύθερος χρόνος.
    Κόψε δυο μπυρόνια την βδομάδα και ένα (χ)εσπέρσο και καβάτζωνε σιγά-σιγά κάνα εργαλείο να κάνεις όσο μπορείς πάνω στο μηχανάκι περισσότερα πράγματα μόνος σου.
    Τα μηχανάκια είναι ακριβό "σπορ" οπότε αν σκοπεύεις να "μαγκώσεις" καλό είναι να ξέρεις και δυο πράγματα.

    Περί AX-1
    Τα περισσότερα στα είπε αναλυτικά ο Telegonos.
    Η δικιά μου εμπειρία μετά από 6χρόνια σχεδόν συμβίωσης μαζί του είναι:
    Πανεύκολο στην οδήγηση, καλύτερο από παπί.
    Δεν ζητάει τίποτα, ελάχιστη φροντίδα και θα σε πάει παντού.
    Έχω κάνει και 150χλμ (μόνο το πήγαινε) ταξίδι φορτωμένος με σαμάρι, σκηνή και με πήγε μια χαρά.
    Μέσα στην πόλη με δύο άτομα συχνά-πυκνά επίσης μια χαρά.
    Οικονομικότατο.
    Δίσκο μπροστά-πίσω και όχι ταμπούρο που λέει ο άλλος πιο πριν.(Ταμπούρο πίσω είχε το ΝΧ, το αδερφάκι του)
    Έβγαζε 28-29 άλογα στον στρόφαλο, δεν καλοθυμάμαι.
    Πολύ άσχημο το μπουρδ@λο δεν μπορούσα να το βλέπω! (ΟΚ, υπερβάλλω λίγο).
    Κρατάει αρκετά την τιμή του.
    Το δικό μου το έδωσα 750€ σε φίλη που ήταν και το πρώτο της μηχανάκι και μετά από καμιά πενταετία το έδωσε και 2-3 κατοστάρικα παραπάνω.
    Ακόμα μετανιώνω που το έδωσα.

  3. #63
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.131
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SeniorCanardo Προβολή μηνύματος
    Να διευκρινίσουμε λίγο μερικά πράγματα.

    Το KLR φοράει KEIHIN CVK 40 καρμπιρατέρ, ένα καρμπ υποπίεσης, με ότι και αν σημαίνει αυτό στην απόκριση του γκαζιού αλλά και τη συντήρηση του.
    Το ίδιο ακριβώς χωρίς το (Κ) στο όνομα φορούσαν και πολλά Harley.
    Ο Νίκος μάλλον εκ παραδρομής έγραψε για MIKUNI.
    Σωστά.

  4. #64
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    17/05/2019
    Μηνύματα
    25
    Καλώς, ευχαριστώ πολύ θα τα λάβω υπόψιν μου και θα αποφασίσω.Το πότε θα δείξει γιατί με τον κορονοιό με βλέπω να παίρνω μηχανή τον Ιούνιο.
    Όχι τίποτα άλλο,βλέπω να πουλιούνται και αυτές που κοιτάω,δεν θα μείνει ρόδα για μας μέχρι τότε.

  5. #65
    Π@ΥΤΑΝΑ ΕΥΣΤΡΟΦΙΑ Το avatar του/της S705
    Εγγραφή
    23/03/2007
    Μηνύματα
    1.495
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vintra Προβολή μηνύματος
    Καλώς, ευχαριστώ πολύ θα τα λάβω υπόψιν μου και θα αποφασίσω.Το πότε θα δείξει γιατί με τον κορονοιό με βλέπω να παίρνω μηχανή τον Ιούνιο.
    Όχι τίποτα άλλο,βλέπω να πουλιούνται και αυτές που κοιτάω,δεν θα μείνει ρόδα για μας μέχρι τότε.
    Μην φοβάσαι, οι μηχανές δεν κολλάνε τον κορονοιο!
    Η ΚΑΛΗ Η ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ
    ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΘΑ ΤΡΟΜΑΞΕΙ...
    ....ΤΟΝ ΠΑΠΠΟΥ
    ΣΤΟ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΟ!!!!!

  6. #66
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    17/05/2019
    Μηνύματα
    25
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από S705 Προβολή μηνύματος
    Μην φοβάσαι, οι μηχανές δεν κολλάνε τον κορονοιο!
    χαχαχ σωστό
    μένω με άτομο που ανήκει στις ευπαθείς ομάδες και είμαι κλειδωμένος μέσα 20 ημέρες ..

  7. #67
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2008
    Μηνύματα
    1.008
    είναι σχετικά ψόφιο, δεν είναι για μεγάλο ταξίδι λόγω έλλειψης ανεμοθώρακα, είναι βαρύ χωρίς λόγο (168kg άδειο το C, έλεος)
    Δε θα υποστηρίξω ότι το klr είναι καλύτερο απ ένα xtx.
    Για να έχουμε τα πράγματα σωστά στο μυαλό μας όμως, ως πρώην κάτοχος
    https://www.motorcyclespecs.co.za/mo...t660x%2004.htm
    186κιλα βάρος
    2 φορές μου είχε πέσει σταματημένος γιατί με πήρε το βάρος
    Ίσως από τα βαρύτερα μονοκυλινδρα, με εξαίρεση κάποια τενερε

  8. #68
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2015
    Μηνύματα
    1.286
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από typhoon Προβολή μηνύματος
    2 φορές μου είχε πέσει σταματημένος γιατί με πήρε το βάρος
    Υπερβολικός.

  9. #69
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2008
    Μηνύματα
    1.008
    Για τα κιλά ή για πεσίματα?

    Τα κιλά είναι πολλά κ ψηλότερα απο ένα δρομισιο
    Τα πεσιματα παραδέχομαι ότι ήμουν πρωτάρης τότε, δεν πάταγα κ πολύ καλά κάτω.

  10. #70
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2015
    Μηνύματα
    1.286
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από typhoon Προβολή μηνύματος
    Για τα κιλά ή για πεσίματα?

    Τα κιλά είναι πολλά κ ψηλότερα απο ένα δρομισιο
    Τα πεσιματα παραδέχομαι ότι ήμουν πρωτάρης τότε, δεν πάταγα κ πολύ καλά κάτω.
    Στο "γιατί με πήρε το βάρος" αναφερόμουν. Σε πήρε γιατί όπως λες ήσουν άπειρος,όχι γιατί έφταιγε η μηχανή. Σίγουρα υπάρχουν πολύ πιο ελαφριές μηχανές,αλλά υπάρχουν και πολύ πιο βαριές. Τα 185 κιλά wet είναι μια χαρά middle ground και δεν πρόκειται να δυσκολέψει κανέναν έμπειρο στο φανάρι.

  11. #71
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.131
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΤάκηςΜπ Προβολή μηνύματος
    Στο "γιατί με πήρε το βάρος" αναφερόμουν. Σε πήρε γιατί όπως λες ήσουν άπειρος,όχι γιατί έφταιγε η μηχανή. Σίγουρα υπάρχουν πολύ πιο ελαφριές μηχανές,αλλά υπάρχουν και πολύ πιο βαριές. Τα 185 κιλά wet είναι μια χαρά middle ground και δεν πρόκειται να δυσκολέψει κανέναν έμπειρο στο φανάρι.
    Σωστός,παρ' όλα αυτά μπορεί να σε αιφνιδιάσει και όταν η γωνία κλίσης γίνει πλέον μεγάλη να μην μπορείς να το κρατήσεις ή απλά να είσαι σε ανισόπεδο δρόμο και το πόδι σου να πατάει σε χαμηλότερο σημείο από τη ρόδα (στο χείλος του δρόμου πχ κοντά στο πεζοδρόμιο).

  12. #72
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2008
    Μηνύματα
    1.008
    Όπως τα λέτε παιδιά, αργότερα αποκτάς εμπειρία κ το κουμανταρεις.
    Αυτό που ήθελα να τονίσω πάντως είναι για το klr που το αποκαλούμε βαρύ κ ψόφιο, ότι κ το πολυαγαπημενο των Ελλήνων xt660 δεν πάει πολύ πίσω. Τα παραπανω άλογα έχουν έξτρα βάρος να κουβαλήσουν.

  13. #73
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2015
    Μηνύματα
    1.286
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από typhoon Προβολή μηνύματος
    Όπως τα λέτε παιδιά, αργότερα αποκτάς εμπειρία κ το κουμανταρεις.
    Αυτό που ήθελα να τονίσω πάντως είναι για το klr που το αποκαλούμε βαρύ κ ψόφιο, ότι κ το πολυαγαπημενο των Ελλήνων xt660 δεν πάει πολύ πίσω. Τα παραπανω άλογα έχουν έξτρα βάρος να κουβαλήσουν.
    Μαζί σου. Άλλωστε ελάχιστα χειρότερα τα specs του απ'το xt μου είναι,μερικά κιλά και 1-2 άλογα δεν νομίζω να'χουν τρελή διαφορά και το xtάκι μου το καταχαίρομαι.

  14. #74
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    787
    Το KLR το αναφέρω γιατί κατάφεραν από την έκδοση Α στην έκδοση C, να μειώσουν το ντεπόζιτο κατά 9 λίτρα και να αυξήσουν το βάρος κατά 15 κιλά.
    Δεν έχω ιδέα πως το έκαναν και τι σκέφτονταν.

    Τώρα η προσωπική μου άποψη είναι ότι μηχανάκι που θέλει να λέει ότι μπορεί να πάει χώμα και εννοεί κάτι παραπάνω από μετάβαση σε ταβέρνα μέσω χωματόδρομου για κατανάλωση, κοντοσουβλίου αγριογούρουνου δεν μπορεί να ζυγίζει άδειο πάνω από 140-150 κιλά.
    Ομοίως αν θες να φλερτάρεις με τον όρο supermoto, το βάρος σου θα πρέπει να είναι πάλι κάπου εκεί.
    Παράδειγμα η διαφορά του TTR με το XT. Ίδιος κινητήρας, διαφορετικό βάρος άλλο μηχανάκι.

    Από προσωπική εμπειρία, το KLR σε λασπωμένη ανηφόρα, η σε λούκι ή σε συνδυασμό των δύο, εγώ τουλάχιστον δεν μπόρεσα να το κρατήσω καμία φορά.

    Μετά από μια-μιάμιση ώρα οι προσαγωγοί πιάνονται σε χωματάδα προσπαθώντας να ελέγξω το βάρος, όντας όρθιος.

    Άρα για εμένα, το τονίζω, είναι βαρύ. Αν είσαι 2 μέτρα και 100 κιλά μπορεί να σου φαίνεται παιχνίδι.

Σελίδα 5 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345

Παρόμοια θέματα

  1. Yamaha XT 660X vs Honda FMX
    από Jay El στο forum Yamaha XT series
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 04/11/2010, 08:01
  2. Bοήθεια πρόβλημα με xt.
    από COSMIC στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 17/06/2004, 11:27
  3. XT 600 smr VS Duke II
    από eXTirience στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 24/05/2004, 12:05
  4. Manual Xt 400
    από danaos75 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 28/04/2004, 16:49
  5. Kle 500 ή Klr 650
    από cityfly στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 61
    Τελευταίο μήνυμα: 11/03/2004, 18:24

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF