Σελίδα 7 από 7 ΠρώτοΠρώτο ... 234567
Προβολή αποτελεσμάτων 91 έως 101 από 101

Θέμα: Αγορα Runner 180 2t / 200 4t αποψεις

  1. #91
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/04/2015
    Μηνύματα
    215
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από katsar Προβολή μηνύματος
    Όχι,νομό Ηλείας είναι αδερφέ.
    Ναι είναι παγκόΖμιος πρωταθλητής dragster στα Ζ.
    Σε ευχαριστω !

  2. #92
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.427
    Έχει ένα βίντεο πχ με ένα honda gtr παπί στο δυναμόμετρο , 65mm και δείχνει 33.2 hp
    porca miseria.

  3. #93
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/04/2015
    Μηνύματα
    215
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από katsar Προβολή μηνύματος
    Έχει ένα βίντεο πχ με ένα honda gtr παπί στο δυναμόμετρο , 65mm και δείχνει 33.2 hp
    Θα τον ρωτησω, 33 ε; και βγαινει απο εργοστασιο ποσο; 15-16;

  4. #94
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/04/2015
    Μηνύματα
    215
    https://www.car.gr/parts/view/121159...#bigger-photos

    Πως ακριβως μπαινει αυτο; Σε τι κυλινδρο;

  5. #95
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/04/2015
    Μηνύματα
    215
    Καλησπερα παιδια, το προτζεκτ συνεχιζεται. Εχω καποια μικρα προβληματακια και θ ηθελα να ρωτησω τι πιστευετε οτι πρεπει να κανω. Πηγα πηρε ενα μοτερ ολοκληρο σε τιμη ξεφτιλα (60αυρω). Οχι επειδη το χρειαζομουν αλλα επειδη το εδινε τσαμπα. Απο κει μεσα εβγαλα το βαριατορ και το εβαλα σε μενα επειδη το δικο μου ειχε γαμηθει και πατηναρε το μηχανακι, κουμπωσα και κατι μπιλιες pulley και το μηχανακι εχει γινει δαιμονας. Εχω μια τεχνικη ερωτηση μιας και δεν εχω ασχοληθει ποτε με βαριατορ και μπιλιες, περα απο μια απλη αλλαγη. Αυτο που συμβαινει τωρα ειναι οτι οταν δινω λιγο γκαζι σε ταχυτητες πολης αυτο δεν αρεσει στο μηχανακι, δεν θελει να παει και μουγκριζει, οταν δωσω λιγο παραπανω γκαζι το μηχανακι παιρνει αποτομες στροφες και φευγει σφεντονα, δεν εχει κατι ενδιαμεσο για διαδρομη πχ 40-60χαω. Αυτο μου προκαλει προβλημα στην κινηση γιατι ειτε δε παει ειτε κανει σουζες και μπαντες χωρις λογο.

    Δευτερο προβλημα λιγοτερο τεχνικο, ρχω βρεθει μια δυο φορες σε ασχημες καταστασεις με αυτο το μηχανακι, κατι που δε συναντησα ποτε σε καμια μηχανη που ειχα ακομη και με αρκετα αλογα. Δεν προλαβαινω να φρεναρω, εκει που νονιζω οτι το εχω τελευταια στιγμη καταλαβαινω οτι δεν αρκουν τα φρενα μου, τις προαλλες πηγα να χτυπησω απο πισω μια κυρια με ενα μικρο σκουτερακι. Αυτο οφειλεται στην ανεπαρκεια φρενων κυριως αλλα και στο πρωτο προβλημα που ανεφερα πιστευω, δε παει αργα αυτο το γαμηδι. Τα τακακια μου ειναι αλλαγμενα, οι δισκοι ειναι κομπλε, οι δαγκανες δεν εχουν θεμα, αρα τι κανουμε;

    Τελευταια ερωτηση, για να μην αγοραζω 3000 ζικλερ, ξερουμε τι ζιγκλερ φοραει το 25 το ντελορτο; Πεταξα το παλιο μου καρμπ και εβαλα ενα ντελορτο που πηρα μαζι με εκεινο το μοτερ αλλα απο κει που εκαιγε 12 ευρω στα 100 τωρα καιει 20.

    Ps; με κοιτανε πι μπατσοι τωρα στη καταντινα κατα τις 11 το βραδυ που παω σπιτι και τους βλεπω οτι θελουν να με σταματησουν

  6. #96
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2018
    Μηνύματα
    666
    Υπάρχει περίπτωση για τα φρένα να ανεβάζουν θερμοκρασία και να έχεις απο εκεί θέμα?
    Γιατί αν το έχεις και ξαφνικά δεν το έχεις κάτι αλλάζει εκτός αν εξαρχής δεν το είχες

    Για το άλλο νομίζω φταίνε τα ελατήρια το πότε θα κάνει τη σύμπλεξη. Σε πόσες στροφές. Δε θυμάμαι και πολλά βέβαια οπότε μπορεί να λέω μλκίες γιατί βαριέμαι να κάψω εγκεφαλικούς κύκλους να το σκεφτώ. Είπαμε
    Προσωπική υπενθύμιση: Να μήν πηγαίνω κόντρα στο ΑΙ των Google/Facebook/Twitter/Insta.... Χαμένος χρόνος.
    https://www.imdb.com/title/tt11464826/

  7. #97
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/04/2015
    Μηνύματα
    215
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karateo Προβολή μηνύματος
    Υπάρχει περίπτωση για τα φρένα να ανεβάζουν θερμοκρασία και να έχεις απο εκεί θέμα?
    Γιατί αν το έχεις και ξαφνικά δεν το έχεις κάτι αλλάζει εκτός αν εξαρχής δεν το είχες

    Για το άλλο νομίζω φταίνε τα ελατήρια το πότε θα κάνει τη σύμπλεξη. Σε πόσες στροφές. Δε θυμάμαι και πολλά βέβαια οπότε μπορεί να λέω μλκίες γιατί βαριέμαι να κάψω εγκεφαλικούς κύκλους να το σκεφτώ. Είπαμε
    Ελατηριο αφησα αυτο που φορουσε εξαρχης, τωρα δε θυμαμαι τι χρωμα ηταν η ασπρο η κιτρινο. Δεν ειχα τετοιο προβλημα στα φρενα τωρα με τις τελευταιες αλλαγες εμφανιστηκε, παιζει να φταινε τα υγρα; Τα ειχα αλλαξει τοτε που το πηρα αλλα ειχα βαλει απο βενζιναδικο οτι βρηκα, λετε να παω να παρω τιποτα καστρολ; Αυτο με τη θερμοκρασια θ το δω αλλα μπροστα εχω μαργαρητα δε θα επρεπε να ζεσταινεται τοσο..

  8. #98
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2018
    Μηνύματα
    666
    Ας πάρεις και άλλες απαντήσεις απο άλλους μήπως κάνω λάθος.

    Πάντως τα φρένα είναι φτιαγμένα για κάποια άλογα. Αν πειράζεις τον κινητήρα λογικό είναι να βρίσκεις μετά αδυναμίες αλλού. Φρένα, αναρτήσεις κλπ.
    Προσωπική υπενθύμιση: Να μήν πηγαίνω κόντρα στο ΑΙ των Google/Facebook/Twitter/Insta.... Χαμένος χρόνος.
    https://www.imdb.com/title/tt11464826/

  9. #99
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.589
    To 25 delorto μπορεί να φοράει το τάδε ζιγκλέρ όταν το αγοράζεις, αυτό δεν σημαίνει ότι θα δουλεύει σε όλα τα μηχανάκια,σε όλα τα μεροι με όλες τις μετατροπές με αυτό οκ,. Ακόμα στο ένα μοντέλο που φοράει το delorto το ζιγκλέρ μπορεί να είναι 200 νούμερο και στο άλλο μοντέλο 300 νούμερο. Ακόμα στο ίδιο μοντέλο άλλο ζιγκλέρ θα φοράει αν πουλήθηκε στην Σαχάρα και άλλο στην αρκτική.

    Μόνο αν βρεις κάποιον που είχε το ίδιο μηχανακι,με αυτό το καρμπυρατέρ με τις ίδιες μετατροπες σε κοντινό μέρος με εσενα και σου πει μόνο τότε μπορείς να πάρεις μια ιδέα, ακόμα και ίδια ακριβός να είναι 2 μηχανάκια με τα ίδια ακριβώς ανταλακτικα,φθορά και ρυθμίσεις σε ίδιο μέρος και πάλι μπορεί να χρειάζονται διαφορετικά ζιγκλέρ....

    Αν αυξήθηκε τόσο η κατανάλωση δες το χρώμα του μπουζί αρχικά, αν είναι μαύρο κατεβάζεις ζιγκλέρ η κατεβάζεις βελωνα η και τα 2,. Μέχρι να γίνει κεραμίδι το χρώμα. Το πολύ πλούσιο εκτός από την καταλανωση μειώνει το στροφαρισμα ψηλά και ίσως ζοριζει παραπάνω ελατήρια πιστονιού,μπιελα(ίσως και κάποια ρουλεμάν). Αλλά μειώνει τις θερμοκρασίες. Αν είναι πολύ πλούσιο χαμηλά ίσως για αυτό δεν πάει στην περιοχή αυτή. Googlare 2t sparkplug color να πάρεις μια ιδέα, κανονικά έχει ειδικό τρόπο που βλέπεις χρώμα και καινούριο μπουζί 5-10 λεπτά σκισημο, σβήσιμο άμεσος μετά από τελικές και κοιτάς συγκεκριμένες περιοχές του μπουζι, αλλά σε εσένα απλά δες το χρώμα και αν το δεις πισα μαύρο η και βρεγμένο με βενζίνη θες ποιο μικρό ζιγκλέρ και ρύθμιση βελωνας.

  10. #100
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/04/2015
    Μηνύματα
    215
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostaskk Προβολή μηνύματος
    To 25 delorto μπορεί να φοράει το τάδε ζιγκλέρ όταν το αγοράζεις, αυτό δεν σημαίνει ότι θα δουλεύει σε όλα τα μηχανάκια,σε όλα τα μεροι με όλες τις μετατροπές με αυτό οκ,. Ακόμα στο ένα μοντέλο που φοράει το delorto το ζιγκλέρ μπορεί να είναι 200 νούμερο και στο άλλο μοντέλο 300 νούμερο. Ακόμα στο ίδιο μοντέλο άλλο ζιγκλέρ θα φοράει αν πουλήθηκε στην Σαχάρα και άλλο στην αρκτική.

    Μόνο αν βρεις κάποιον που είχε το ίδιο μηχανακι,με αυτό το καρμπυρατέρ με τις ίδιες μετατροπες σε κοντινό μέρος με εσενα και σου πει μόνο τότε μπορείς να πάρεις μια ιδέα, ακόμα και ίδια ακριβός να είναι 2 μηχανάκια με τα ίδια ακριβώς ανταλακτικα,φθορά και ρυθμίσεις σε ίδιο μέρος και πάλι μπορεί να χρειάζονται διαφορετικά ζιγκλέρ....

    Αν αυξήθηκε τόσο η κατανάλωση δες το χρώμα του μπουζί αρχικά, αν είναι μαύρο κατεβάζεις ζιγκλέρ η κατεβάζεις βελωνα η και τα 2,. Μέχρι να γίνει κεραμίδι το χρώμα. Το πολύ πλούσιο εκτός από την καταλανωση μειώνει το στροφαρισμα ψηλά και ίσως ζοριζει παραπάνω ελατήρια πιστονιού,μπιελα(ίσως και κάποια ρουλεμάν). Αλλά μειώνει τις θερμοκρασίες. Αν είναι πολύ πλούσιο χαμηλά ίσως για αυτό δεν πάει στην περιοχή αυτή. Googlare 2t sparkplug color να πάρεις μια ιδέα, κανονικά έχει ειδικό τρόπο που βλέπεις χρώμα και καινούριο μπουζί 5-10 λεπτά σκισημο, σβήσιμο άμεσος μετά από τελικές και κοιτάς συγκεκριμένες περιοχές του μπουζι, αλλά σε εσένα απλά δες το χρώμα και αν το δεις πισα μαύρο η και βρεγμένο με βενζίνη θες ποιο μικρό ζιγκλέρ και ρύθμιση βελωνας.
    Κατατοπιστικοτατος φιλε! Ευχαριστω! Θα το δω εννοειται! Η καταναλωση ανεβηκε οταν αλλαξα καρμπ, απο ενα 25αρη κινεζικο (με προβλημα), πηγα σε 25 ντελλορτο. Το μηχανακι μου δεν ανεβαζει θερμοκρασιες, βασικα φοραω 2 ψυγεια, ειχα και εξτρα κουμπι για βεντιλατερ αλλα το κατηργησα. Καλοκαιρι με κινηση επι 30 λεπτα πανω απο 1/3 δεν πηγε ο δεικτης, τωρα το χειμωνα δεν ανεβαινει καθολου.

  11. #101
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    αυτο δεν ειναι καλο

Σελίδα 7 από 7 ΠρώτοΠρώτο ... 234567

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF