Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 21

Θέμα: Μεταβίβαση - ΚΕΠ

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    06/03/2020
    Μηνύματα
    11

    Talking Μεταβίβαση - ΚΕΠ

    Καλησπέρα παιδιά. Νέο μέλος εδώ, σκέφτομαι να αγοράσω ένα scooter 250, λόγο ημέρας, και ώρας που βόλεψε για την αγορά πολύ πιθανό η μεταβίβαση να γίνει στα ΚΕΠ. Μιας και δεν γνωρίζω την διαδικασία, μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος; Όπως επίσης, και πόσο θα κοστίσει όλο αυτό.
    Ευχαριστώ πολύ.

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της contes di Zante
    Εγγραφή
    01/11/2007
    Μηνύματα
    299
    Καλώς τον. Ο πωλητής πρέπει να έχει την άδεια, το χαρτί του ΚΤΕΟ και βεβαίωση από την εφορία ότι δεν χρωστάει τέλη κυκλοφορίας. Και οι δύο πρέπει να έχετε μαζί ταυτότητες. Επιπλέον ο αγοραστής πρέπει να έχει πληρώσει το παράβολο μεταβίβασης που δεν γνωρίζω πόσο ακριβώς είναι, πάει με τα κυβικά. Να ξέρεις όμως ότι τη νέα άδεια θα την πάρεις μετά από κάμποσο καιρό από το ίδιο ΚΕΠ, οπότε άν μπορείς καλύτερα στο Υπουργείο
    διονύσης K / έλα να πάμε στο νησί...το (multi)strada μου εγώ και 'σύ

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.749
    Το παράβολο μεταβίβασης για τα 250 κυβικά δίτροχο, είναι σύνολο 39 ευρώ. 9 ευρώ το τέλος άδειας και 30 ευρώ το τέλος μεταβίβασης.

    Για την διαδικασία χρειάζεται να ΞΕΡΕΙΣ ποιό είναι το ΑΦΜ σου.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  4. #4
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    06/03/2020
    Μηνύματα
    11
    Και πόσο καιρό κάνει να βγει η νέα άδεια;
    Θα μπορώ να οδηγώ την μηχανή μέχρι να ρθει η άδεια στο όνομα μου;

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της bros 650
    Εγγραφή
    11/07/2014
    Μηνύματα
    225
    Όλα να τα βγάλεις φωτοτυπίες και να τα έχεις αντίγραφα στο σπίτι σου. Εμένα μου έχασαν στο μηχανολογικό την απόδειξη του παράβολου και μου ζήτησαν αντίγραφο από την τράπεζα η οποία με ζήτησε 10€ και έκανε μια μέρα να μου το βγάλει. Στα ΚΕΠ ο υπάλληλος ήταν πολύ εξυπηρετικός και με είπε ότι στο μηχανολογικό εκεί που είχαν τους φακέλους γινόταν ο κακος χαμός πεταμένοι φάκελοι ανοιγμένο κτλπ. Η μεταβίβαση έκανε πέντε μήνες για να ολοκληρωθεί όλο αυτό το διάστημα ο υπάλληλος έστελνε μαιηλ ρωτούσε τι γίνεται ενημέρωνε και μένα στο τέλος πήγε από εκεί. Αν ήταν όλοι οι δημόσιοι υπάλληλοι σαν αυτόν του ΚΕΠ το δημόσιο θα δούλευε πολύ καλύτερα. Δυστυχώς οι περισσότεροι είναι σαν του μηχανολογικού .

  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    06/03/2020
    Μηνύματα
    11
    Αξίζει φίλε μου; Η να πάω σε μια σχολή οδηγών και ας πληρώσω και 70ε;

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.749
    Αξίζει να πάτε σε ένα γραφείο του υπουργείου, να κάνετε κανονικά την μεταβίβαση. Άσε τα ΚΕΠ.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  8. #8
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    06/03/2020
    Μηνύματα
    11
    Καλημέρα
    Όταν λες γραφείο υπουργείου εννοείς Σχολή οδηγών;

  9. #9
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Δύο γνωστοί μου αγόρασαν το τελευταίο δίμηνο από ένα μεταχειρισμένο αμάξι. Έκαναν τη διαδικασία μεταβίβασης στη Διεύθυνση Μεταφορών στο Μαρούσι. Βγήκε αμέσως προσωρινή άδεια κυκλοφορίας και το κανονικό τρίπτυχο της άδειας μετά από μία εβδομάδα.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.749
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kokkaleiro Προβολή μηνύματος
    Καλημέρα
    Όταν λες γραφείο υπουργείου εννοείς Σχολή οδηγών;
    Όχι. Οι σχολές οδηγών είναι ιδιωτικές επιχειρήσεις, δεν είναι δημόσια υπουργεία. Μιλάμε για γραφείο συγκοινωνιών, που πας και κάνεις την μεταβίβαση. Και το ΚΕΠ, εκεί τα πάει τα χαρτιά που θα του δώσεις, απλά την μεταφορά κάνει, αντί να πας εσύ, τα πάει για εσένα. Το ΚΕΠ τα πάει τζάμπα, η σχολή οδηγών επίσης τα πάει αντί για εσένα αλλά θέλει και αμοιβή.

    Σε ποια περιοχή είσαι; Να σου πω που είναι το πιο κοντινό σου. Ή μήπως συμφέρει η περιοχή του πωλητή, πες κι αυτήν.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  11. #11
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    06/03/2020
    Μηνύματα
    11
    Ευχαριστώ πολύ φίλε μου. Εγώ μένω Σέρρες, το μηχανάκι βρίσκεται Αμπελόκηπους Θεσσαλονίκης.

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.749
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kokkaleiro Προβολή μηνύματος
    Ευχαριστώ πολύ φίλε μου. Εγώ μένω Σέρρες, το μηχανάκι βρίσκεται Αμπελόκηπους Θεσσαλονίκης.
    Σέρρες εδώ >>> http://www.pkm.gov.gr/default.aspx?l...261&at=2&g=326

    Θεσσαλονίκη έχει δυο νομίζω, δυτική Θεσσαλονίκη εδώ http://www.pkm.gov.gr/default.aspx?l...148&at=2&g=302 και ανατολική εδώ http://www.pkm.gov.gr/default.aspx?l...=17&at=2&g=296

    Θα πάτε σε όποιο βολεύεστε οι δύο σας, στο τμήμα αδειών κυκλοφορίας, και θα κάνετε την μεταβίβαση.

    Χρειάζεστε

    1-την άδεια κυκλοφορίας που θα συμπληρώσεις με στυλό τα στοιχεία σου σαν αγοραστης, βγάλτε το μια φωτοτυπία ΑΦΟΥ συμπληρώσεις. Απαραίτητο στοιχείο το ΑΦΜ σου.
    2-βεβαιωση εφορίας ότι δεν χρωστάει τέλη.
    3-κτεο σε ισχύ, βγάλτε το μια φωτοτυπία και έχετε το γνήσιο μαζί με την φωτοτυπία.
    4-ταυτότητα δική σου ή αν στείλεις άλλον αντί για εσένα εξουσιοδότηση από εσένα σε αυτόν και την ταυτοτητά του προφανώς.
    5-ταυτότητα πωλητή ή αν στείλει άλλον αντί για αυτόν εξουσιοδότηση από αυτόν στον άλλον και την ταυτοτητά του άλλου προφανώς.
    6-παράβολο μεταβίβασης 39 ευρώ για τα 250 κυβικά. Παλιά σε εστελνε σε κοντινή τράπεζα, όπου έκανες κατάθεση το ποσό σε λογαριασμό του υπουργείου, με στοιχεία τον αριθμό κυκλοφορίας του οχήματος και τα κυβικά του. Τελευταία στα πιο πολλά γραφεία, στην Αττική που είμαι εγώ , έχει ΑΤΜ της Πειραιώς μέσα στο ίδιο το υπουργείο, οπότε το πληρώνεις και το βγάζεις επι τόπου. Δέχεται και μετρητά το ΑΤΜ. Αν είσαι τυχερός και έχει το δικό σου, γλυτώνεις ένα πηγαινε-έλα.

    Η εξουσιοδότηση μπορεί να γίνει και από τον έναν στον άλλον. Π.χ. να εξουσιοδοτήσει ο πωλητής εσένα (που είσαι αγοραστής) να κάνεις στην θέση του την διαδικασία ΚΑΙ ως πωλητής. Ή το αντίστροφο, αν και το αντίστροφο είναι λίγο θέμα εμπιστοσύνης Η εξουσιοδότηση πρέπει να γίνει με σφραγίδα από ΚΕΠ για το γνήσιο της υπογραφής.

    Το παράβολο της μεταβίβασης ΣΥΝΗΘΙΖΕΤΑΙ να το πληρώνει ο αγοραστής, εκτός κι αν συμφωνήσετε αλλοιώς.

    Τα δίνεις όλα αυτά στον υπάλληλο, σου σφραγίζει μια προσωρινή άδεια και σου λέει έλα την τάδε του μηνός να πάρεις την οριστική ή αν είσαι τυχερός στην βγάζει την ίδια μέρα απλά σου λέει έλα την τάδε ώρα. Με την προσωρινή ασφαλίζεις και κυκλοφορείς κανονικά, και καλούς δρόμους.
    Τελευταία τροποποίηση από telegonos; 07/03/2020 στις 11:33.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  13. #13
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    06/03/2020
    Μηνύματα
    11
    Ευχαριστώ πολυ παιδιά όλους σας.
    @telegonos, να σαι καλά αδερφέ μου, ενημέρωση που χρειαζόμουν.

    Άκυρο με το θέμα μας, η μηχανή είναι Nexus 250, me 59.500χιλ χιλιόμετρα.
    Γνωρίζετε κατανάλωση - αυτονομία; Για τυχόν προβλήματα, και τιμές service;
    ΣΥΓΝΏΜΗ, για τις τόσες ερωτήσεις, αν ενοχλεί να μου πείτε να το σβήσω, ρωτάω επειδή δεν γνωρίζω.
    Να στε καλά παιδιά.

  14. #14
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    12/08/2018
    Μηνύματα
    479
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kokkaleiro Προβολή μηνύματος
    Ευχαριστώ πολυ παιδιά όλους σας.
    @telegonos, να σαι καλά αδερφέ μου, ενημέρωση που χρειαζόμουν.

    Άκυρο με το θέμα μας, η μηχανή είναι Nexus 250, me 59.500χιλ χιλιόμετρα.
    Γνωρίζετε κατανάλωση - αυτονομία; Για τυχόν προβλήματα, και τιμές service;
    ΣΥΓΝΏΜΗ, για τις τόσες ερωτήσεις, αν ενοχλεί να μου πείτε να το σβήσω, ρωτάω επειδή δεν γνωρίζω.
    Να στε καλά παιδιά.
    Επειδή στο ένα ΚΕΠ που είναι στην Μενεμένη έχω παει πολλές φορές, αν μπορείς διάλεξε αυτό.
    Πολύ καλή εξυπηρέτηση. Σου κάνουν την δουλειά πολύ γρήγορα. Μακάρι όλοι οι δημόσιοι υπάλληλοι να δουλευαν έτσι.

  15. #15
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    06/03/2020
    Μηνύματα
    11
    Κοντά από Αμπελόκηπους φίλε;

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Μεταβιβαση στα Κεπ από 2/9/14
    από stam2 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 27/08/2014, 09:38
  2. γινεται μεταβιβαση στα κεπ?
    από alfa156 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο μήνυμα: 04/04/2013, 20:32
  3. Μεταβιβαση στο ΚΕΠ?
    από webassasin στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 19/10/2010, 16:32
  4. Mεταβιβαση σε ΚΕΠ..
    από n1k3man στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 16/07/2005, 08:08
  5. Μεταβίβαση Μοτοσικλέτας
    από sourtaggias στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 07/06/2004, 12:49

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF