Σελίδα 2 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 73

Θέμα: συντηρητης μπαταριας ctek

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.022
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STF Προβολή μηνύματος
    Ίσως ήθελε περισσότερη εξήγηση από πλευράς μου. Έχω τον CTEK MXS5 που είναι κατάλληλος για αυτοκίνητα και μοτό. Φόρτιση με 5Α.
    Τον έχω τοποθετήσει (βιδωμένο) στο αυτοκίνητο και μόνιμα συνδεδεμένο στους πόλους της μπαταρίας.
    Έχω τραβήξει μια ειδική εξωτερική μπρίζα στη μάσκα του αυτοκινήτου κάτω από τον προφυλακτήρα και με το που συνδέω παροχή 220-240V αυτόματα αμέσως αρχίζει η φόρτιση, με το που φορτίσει πλήρως κόβει μόνος του. Παράλληλα έχω μια εσωτερική μπρίζα για να παίρνω 220-240V στο εσωτερικό του αυτοκινήτου.
    Ότι έχει τοποθετηθεί είναι με προδιαγραφές για να περνάει ΚΤΕΟ Γερμανίας, και να είμαι νόμιμος σε τυχόν έλεγχο. Δηλαδή είναι εξειδικευμένα για χρήση σε αυτοκίνητα και Camper. Στην Ελλάδα ούτε μπαίνουν στην διαδιακασία ελέγχου, αλλά επειδή μελλοντικά μπορεί να συμβεί και αυτό φρόντισα να είμαι εντός προδιαγραφών από πριν.
    Και όλα αυτά γιατί κάθε δεύτερο χρόνο κάνω οργανωμένο κάμπινγκ στην Ευρώπη με την οικογένεια και μπορεί να χρειαστεί να διανυκτερεύσουμε με κρύες συνθήκες στο εσωτερικό του αυτοκινήτου, το οποίο διαμορφώνω σε κρεββατοκάμαρα όσο ο γιος μου είναι μικρός και χωράμε και οι τρεις.

    Συνημμένο 415627

    Συνημμένο 415631

    Συνημμένο 415628

    Συνημμένο 415629

    Συνημμένο 415630
    Τί να λέμε τώρα. Είσαι και ο πρώτος μαν. Απίστευτος. Κάνω και εγώ πολύ κάμπινγκ με την οικογένεια και κοιμόμαστε και εμείς στο αμάξι. Τέτοιο πράγμα δεν ήξερα καν ότι υπάρχει. Μπράβο...Ωραία δουλειά...
    καθε μερα ...νεα μερα.

  2. #17
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.523
    πιστευω πως ο χωρος του κινητηρα δεν ειναι καλο μερος για τον φορτιστη λογω θερμοκρασιων δονησεων σκονης υγρασιας κλπ
    θα μπορουσες με καταλληλες προεκτασεις καλωδιων να τον εχεις προστατευμενο στην καμπινα

  3. #18
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.718
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    πιστευω πως ο χωρος του κινητηρα δεν ειναι καλο μερος για τον φορτιστη λογω θερμοκρασιων δονησεων σκονης υγρασιας κλπ
    θα μπορουσες με καταλληλες προεκτασεις καλωδιων να τον εχεις προστατευμενο στην καμπινα
    Δεν αντιμετωπίζω πρόβλημα. Στο συγκεκριμένο σημείο δεν αναπτύσσει θερμοκρασίες (πίσω από το φιλτροκούτι), ούτε σκόνη πολύ έχω, ελάχιστα πράγματα. Η θέση που τοποθετήθηκε δεν μπήκε τυχαία. Δονήσεις;
    Το αυτοκίνητο είναι αισίως 12 ετών και ο κινητήρας του σε άψογη κατάσταση. Χιλιόμετρα κάνει αποκλειστικά ταξιδιωτικά, για να καταλάβεις έχει 55.000 χλμ γιατί υπάρχουν και άλλα αυτοκίνητα μικρότερα (συζύγου και εταιρικό) και η μηχανή. Τον κινητήτρα πρέπει να τον έχω πλύνει 3 φορές όλες και όλες με σφουγγαράκι και νεράκι σκέτο. Το έχω βάλει και στις αγγελίες αλλά δε ξέρω αν πραγματικά θέλω να το δώσω (για αυτό είναι και σχετικά τσιμπημένη η τιμή του και δεν με ενοχλούν).

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20190804-123940_rsz.jpg 
Προβολές:	236 
Μέγεθος:	95,4 KB 
ID:	415632



    Ας μη χαλάω όμως άλλο το θέμα, εδώ είμαστε για μοτό-συζητήσεις.
    Τελευταία τροποποίηση από STF; 08/03/2020 στις 18:22.

  4. #19
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.523
    αν θεωρεις οτι το χαλαμε οκ....
    εγω τη γνωμη μου την ειπα σε αυτο που ρωτησες
    εχω τον ctek στα 5Α και θεωρω τη μαρκα κορυφαια
    οταν μιζαρεις η ταση πεφτει αποτομα στα 10V και οταν παρει μπρος παει αποτομα στα 14
    εγω δεν θα ηθελα ο δικος μου να τρωει τετοιες σφαλιαρες χωρις λογο

  5. #20
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.718
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    αν θεωρεις οτι το χαλαμε οκ....
    εγω τη γνωμη μου την ειπα σε αυτο που ρωτησες
    εχω τον ctek στα 5Α και θεωρω τη μαρκα κορυφαια
    οταν μιζαρεις η ταση πεφτει αποτομα στα 10V και οταν παρει μπρος παει αποτομα στα 14
    εγω δεν θα ηθελα ο δικος μου να τρωει τετοιες σφαλιαρες χωρις λογο
    Όχι ρε φίλε, για μένα το έγραψα που το γύρισα στα αυτοκίνητα. Τα υπόλοιπα όλα ΟΚ, τις γνώμες μας καταθέτουμε!

    Γράψε λάθος στο πρώτο πληθυντικό που αναφέρθηκα, όταν έγραψα "ας μη χαλάμε άλλο το θέμα" (το διόρθωσα και όλας με επεξεργασία).

  6. #21
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/05/2009
    Μηνύματα
    839
    https://youtu.be/TgRMj2QjkR0

    αυτο θελεις, το εχω παρει και εγω.δεν μενεις ποτε στο δρομο απο ρευμα,

  7. #22
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της contes di Zante
    Εγγραφή
    01/11/2007
    Μηνύματα
    299
    Πιστεύω ότι είναι απαραίτητο gadget σε όποιον ταξιδεύει και όχι μόνο. Αργότερα θα πάρω έναν, είτε τον αποπάνω είτε κάποιον της noco που μου φαίνονται πιο αξιόλογοι αλλά με διπλάσια τιμή...δυστυχώς δεν το βλέπω να πηγαίνω πουθενά το Πάσχα που προγραμμάτιζα
    διονύσης K / έλα να πάμε στο νησί...το (multi)strada μου εγώ και 'σύ

  8. #23
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Δεν ξερω αν "χαλάει" το θεμα αλλα θεωρω (όχι μονο εγω..) οτι το να συνδεεις παροχες 230VAC σε όχημα που οι προδιαγραφες μόνωσης του αφορούν σε 12VDC (εκτός αυτων του κοντινου περιβαλλοντος της γεννητριας..) δεν ειναι και οτι ασφαλέστερο..
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  9. #24
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.718
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    Δεν ξερω αν "χαλάει" το θεμα αλλα θεωρω (όχι μονο εγω..) οτι το να συνδεεις παροχες 230VAC σε όχημα που οι προδιαγραφες μόνωσης του αφορούν σε 12VDC (εκτός αυτων του κοντινου περιβαλλοντος της γεννητριας..) δεν ειναι και οτι ασφαλέστερο..
    Δε ξέρω τι εννοείς με το: "όχι μόνο εσύ". Ποιος άλλος; Εννοείς και κάποια άλλα μέλη ή κάποιον φορέα;

    Από εκεί και πέρα... στο αυτοκίνητο μου τοποθετήθηκαν από ειδικό τεχνίτη σε συνεργείο της Γερμανίας υλικά (καλώδια, μούφες, πρίζες, αναμονές κτλ) με προδιαγραφές για χρήση σε αυτοκίνητα και campers (δηλαδή όχι μόνο για τροχοκινούμενα ή τροχόσπιτα). Για το σκοπό αυτό λύθηκε η μισή κονσόλα του αυτοκινήτου όπως και τα πλαστικά και οι μοκέτες γύρω από το πλαίσιο του αυτοκινήτου, δεν ήταν μια εύκολη επιφανειακή εργασία. Αυτό είναι εύκολα κατανοητό και με έναν απλό οπτικό έλεγχο του τελικού αποτελέσματος καθώς διαφέρουν από τα συνηθισμένα (π.χ. η πρίζα εισόδου ρεύματος είναι εντελώς διαφορετική όπως και η πρίζα εξόδου ρεύματος είναι συμβατή αλλά όχι απλή). Τα συγκεκριμένα εγκρίνονται από τους εκεί ελέγχους ΚΤΕΟ για χρήση σε αυτοκίνητο. Προφανώς οι προδιαγραφές μόνωσης υπάρχουν στα ίδια τα υλικά. Αν και τα είχα ήδη γράψει θεωρώ την επισήμανση θετική από τη πλευρά σου.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20190804-095231_rsz.jpg 
Προβολές:	173 
Μέγεθος:	95,8 KB 
ID:	415645

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20190804-124021_rsz.jpg 
Προβολές:	173 
Μέγεθος:	94,0 KB 
ID:	415646

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20190805-180620_rsz.jpg 
Προβολές:	171 
Μέγεθος:	57,9 KB 
ID:	415647

  10. #25
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.022
    Παράγγειλα σήμερα αυτό
    https://www.ebay.com/itm/1C41-Multif...4822%7Ciid%3A1

    Όταν το πάρω θα πω γνώμη...
    καθε μερα ...νεα μερα.

  11. #26
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Μη μπλεξουμε αδικα με προδιαγραφες, γιατι δεν ειναι η δουλεια μας..
    (τουλαχιστον η δικη μου..)

    Οι πριζες (βιομηχανικου τυπου ελαφρες) οπως και η υπόλοιπη εγκατασταση προφανως και εγινε συμφωνα με καποια standards..
    (πιθανως γνωριζεις οτι αυτες οι εγκαταστασεις συνοδευονται απο γραπτη εγγύση καταλληλοτητας η οποια ρητα αναφερει να μην γινεται χρηση της παροχης ταυτοχρονα με την υπαρξη ανθρωπων μεσα στο όχημα - ασχετα αν ολοι οι καμπερίστες το γραφουν στα παπαρια τους..)

    To make long story short..
    Οποιοδήποτε - "μονωμενο", λογω τροχων - οχημα εχει εξωτερικη γειωση ειναι δυνητικα θανατηφορο..
    (αν θελετε το εξηγω με την διαφορα των απολυτων τιμων των γειωσεων (offsets) αλλα οχι τωρα..)
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  12. #27
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.436
    Και τι μπαταρία βάζεις σε αυτό;
    Battery type: high-rate polymer battery (not included) λέει.
    when life gets complicated... i ride.

  13. #28
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.099
    High-rate polymer.
    Life begins at 45°.

  14. #29
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.229
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ Προβολή μηνύματος
    Παράγγειλα σήμερα αυτό
    https://www.ebay.com/itm/1C41-Multif...4822%7Ciid%3A1

    Όταν το πάρω θα πω γνώμη...
    Πάτερ, αυτό έρχεται χωρίς μπαταρία μέσα οπότε πρέπει να πάρεις και τα στοιχεία και να τα τοποθετήσεις ο ίδιος.

    Edit: με πρόλαβαν

  15. #30
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Παιζει να το θελατε κομπλε με 12.79 USD...??
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

Σελίδα 2 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Συντηρητής Μπαταρίας ή αποσυνδεση πόλων?
    από borgiriadis1 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 41
    Τελευταίο μήνυμα: 22/10/2018, 17:10
  2. Συντηρητής Μπαταρίας
    από BlackAdder στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 91
    Τελευταίο μήνυμα: 08/11/2016, 09:30

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF