Σελίδα 5 από 11 ΠρώτοΠρώτο 12345678910 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 75 από 156

Θέμα: Ποια Sport Touring-Supersport?

  1. #61
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.065
    Ορίστε, κοίτα τι του έκανες τώρα. Βραχυκύκλωσε και κόλλησε ΟΚΤΑΝΙΟ.
    Life begins at 45°.

  2. #62
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.427
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Για τα φρενα του ζζρ τι εχεις να πεις?
    ότι στραβώνει δισκόπλακες
    porca miseria.

  3. #63
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.122
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Σα σωστο μου φαινεται οπως το λες.
    Το προβλημα θα ειναι να γινει η εγγραφη στο υποσυνειδητο (καθ οτι το συνειδητο ιππολειτουργει), αλλα θα το προσπαθησω.

    Για τα φρενα του ζζρ τι εχεις να πεις?
    Ότι τηρουμένων των αναλογιών, είναι χειρότερα από τα δικά μου, ίσως;
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  4. #64
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2008
    Μηνύματα
    716
    δεν ξέρω αν σού αρέσει αυτό ...(οχι το συγκεκριμένο που πωλείται - αλλά αυτό το μοντέλο)
    το εχει φίλος 10 χρόνια τώρα πολυταξιδεμένος κ εσωτερικό κ εξωτερικό κ 8 στίς 10 φορές δικάβαλο ,χωρίς το παραμικρό θέμα στο μοτέρ η στα ηλεκτρικά του ,ποτέ δεν εχει μείνει στο δρόμο ,
    κ μιλάμε για ατομο που δεν κάνει τακτικά τα service ...τής μοτό
    https://www.car.gr/26487882-suzuki-gsf-1250-bandit

  5. #65
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.427
    Με όλο το θάρρος αλλά ο άνθρωπος δεν ψάχνει ταξιδιάρικο.Για μπουσες και zzr-14 συζητάνε .
    Κάτι διασκεδαστικό δηλαδή,ακριβώς ότι δεν είναι μία μότο 250 κιλά και 100 άλογα.
    porca miseria.

  6. #66
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.010
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από alexis72 Προβολή μηνύματος
    δεν ξέρω αν σού αρέσει αυτό ...(οχι το συγκεκριμένο που πωλείται - αλλά αυτό το μοντέλο)
    το εχει φίλος 10 χρόνια τώρα πολυταξιδεμένος κ εσωτερικό κ εξωτερικό κ 8 στίς 10 φορές δικάβαλο ,χωρίς το παραμικρό θέμα στο μοτέρ η στα ηλεκτρικά του ,ποτέ δεν εχει μείνει στο δρόμο ,
    κ μιλάμε για ατομο που δεν κάνει τακτικά τα service ...τής μοτό
    https://www.car.gr/26487882-suzuki-gsf-1250-bandit
    Παρεξηγημενο στο φούλ μηχανακι στην Ελλαδα ,αγαπημενο σε αλλες χωρες,με λιγοτερο -γρηγορους- αναβατες.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  7. #67
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.427
    Μια χαρά μοτο είναι και στην Ελλάδα και μου άρεσε πολύ το ροπάτο δούλεμα του απλά νομίζω πως δεν έχει καμία σχέση με αυτά της κουβέντας πλην των κ.ε
    Ελπίζω να μην παρεξηγηθούν τα λεγόμενα μου alexis72.
    porca miseria.

  8. #68
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2008
    Μηνύματα
    716
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από katsar Προβολή μηνύματος
    Μια χαρά μοτο είναι και στην Ελλάδα και μου άρεσε πολύ το ροπάτο δούλεμα του απλά νομίζω πως δεν έχει καμία σχέση με αυτά της κουβέντας πλην των κ.ε
    Ελπίζω να μην παρεξηγηθούν τα λεγόμενα μου alexis72.
    απλώς εδειξα αυτό το bandit ,που το εχει φίλος κ του εχει βγεί ,εντελώς μα εντελώς ΑΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΤΟ ,
    σιγά μην παρεξηγηθώ για τέτοια μηδαμινά πραγματάκια ,
    και ο φίλος μου αυτό μού λέει συνέχεια για τον τέλειο (για αυτόν ) super ροπάτο κινητήρα του

  9. #69
    Μέλος
    Εγγραφή
    08/03/2020
    Μηνύματα
    32
    Καλά κάνετε και ρίχνετε προτάσεις,αλλά θέλω κατι με περισσότερα άλογα.
    Τόσα έχω και στο χόρνετ με λιγότερη ροπή.
    Ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον και τις συμβουλές

  10. #70
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrYamastura Προβολή μηνύματος
    Καλά κάνετε και ρίχνετε προτάσεις,αλλά θέλω κατι με περισσότερα άλογα.
    Τόσα έχω και στο χόρνετ με λιγότερη ροπή.
    Ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον και τις συμβουλές
    Νομιζω πως αν κανεις λιγες θυσιες στον τουριστικο χαρακτηρα, ενα καλοσεταρισμενο bking μπορει και να σε κερδισει. Ροπακλα του κερατα αλλα με μοτερ που τ αρεσει να στροφαρει κιολας. Πολιτισμενος χοολιγκαν.
    Εχει αναφερθει και πιο πανω.

  11. #71
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.010
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	st king 008.jpg 
Προβολές:	171 
Μέγεθος:	49,4 KB 
ID:	415676
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  12. #72
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Κατι σε πιο κακο ισως

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Screenshot_2020-03-11-14-02-37.jpg 
Προβολές:	169 
Μέγεθος:	89,5 KB 
ID:	415677

  13. #73
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Ντόκτορμπιγκ, επειδή έχουν πονέσει τα μάτια μου να βλέπω παντού αυτό το γλωσσικό λάθος.
    Καλλίτερα από το κάλλος δηλαδή πιο όμορφα
    Και αντίστοιχα, καλλίτερος, πιο όμορφος.
    Άρα, η σωστή λέξη είναι, Καλύτερα...
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Σα σωστο μου φαινεται οπως το λες.
    Το προβλημα θα ειναι να γινει η εγγραφη στο υποσυνειδητο (καθ οτι το συνειδητο ιππολειτουργει), αλλα θα το προσπαθησω.

    Για τα φρενα του ζζρ τι εχεις να πεις?
    Επανερχομαι στο φλεγον. Ειδα το φιλο τον Παναγιωτη σημερα για καφεδακι και με την ευκαιρια τον ρωτησα για τα παραπανω.
    Τα βρηκα ενδιαφεροντα και του ζητησα να τα ξαναπει αργα για να κρατησω σημειωσεις.
    Μεσες ακρες λοιπον λεει τα εξης:

    " Σχετικά με το ζήτημα του αν είναι προτιμητέο το "καλλίτερα" ή το "καλύτερα":

    Kαι τα δύο αυτά, βέβαια, προέρχονται από το αρχαιοελληνικό επίθετο "καλός". τα παραθετικά του οποίου είναι: καλλίων, κάλλιστος.

    Το καλλίτερος στα νέα Ελληνικά σχηματίζεται από το καλλίων, με την προσθήκη της πιο συνηθισμένης κατάληξης -τερος του συγκριτικού βαθμού.

    Ο εναλλακτικός τύπος (ή μάλλον η εναλλακτική ορθογραφία) "καλύτερος" σχηματίζεται κατά αναλογία με τα επίθετα σε -ύς, π.χ. βαθύτερος, ταχύτερος, παρόλο ότι το καλός δεν τελειώνει σε -ύς αλλά σε -ός.

    Σίγουρα ιστορικά ο πιο δόκιμος τύπος είναι το "καλλίτερος", αλλά αφού το "καλύτερος" έχει επικρατήσει στη χρήση και τα δύο είναι σωστά. Και τα δύο έχουν ακριβώς την ίδια σημασία.

    Το επίθετο "καλός" στα αρχαία εξέφραζε καταρχήν την ομορφιά (βλ. "κάλλος"), αλλά και την αξία γενικότερα (διότι η αρχαιοελληνική αντίληψη της αξίας ήταν αισθητική και το καλό με τη γενικότερη έννοια γινόταν αντιληπτό ως τάξη, ισορροπία, αρμονία).

    "Καλώς έχειν" σημαίνει ότι άτι κάτι πάει καλά, ότι έχει σημειώσει επιτυχία. "Καλός λιμήν" δεν είναι το όμορφο λιμάνι, αλλά το καλό, το πρόσφορο λιμάνι. Η έκφραση "το καλόν" ήταν συνώνυμη της αρετής. "

  14. #74
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.065
    Πέρα από όλα αυτά, όμως, στη νεοελληνική γλώσσα έχει επικρατήσει το "καλύτερος", οπότε αυτό είναι το "σωστό". Η γλώσσα, όπως γνωρίζουμε, ανανεώνεται, εκσυγχρονίζεται, και, καλώς ή κακώς, οφείλουμε να συμμορφωνόμαστε (pun intended). Εγώ προσπαθώ να ακολουθώ πάντα την πιο σύγχρονη γραφή, ακόμα κι όταν δυσκολεύομαι (από αισθητικής/οπτικής άποψης) με κάποιες λέξεις.
    Life begins at 45°.

  15. #75
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.122
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Επανερχομαι στο φλεγον. Ειδα το φιλο τον Παναγιωτη σημερα για καφεδακι και με την ευκαιρια τον ρωτησα για τα παραπανω.
    Τα βρηκα ενδιαφεροντα και του ζητησα να τα ξαναπει αργα για να κρατησω σημειωσεις.
    Μεσες ακρες λοιπον λεει τα εξης:

    " Σχετικά με το ζήτημα του αν είναι προτιμητέο το "καλλίτερα" ή το "καλύτερα":

    Kαι τα δύο αυτά, βέβαια, προέρχονται από το αρχαιοελληνικό επίθετο "καλός". τα παραθετικά του οποίου είναι: καλλίων, κάλλιστος.

    Το καλλίτερος στα νέα Ελληνικά σχηματίζεται από το καλλίων, με την προσθήκη της πιο συνηθισμένης κατάληξης -τερος του συγκριτικού βαθμού.

    Ο εναλλακτικός τύπος (ή μάλλον η εναλλακτική ορθογραφία) "καλύτερος" σχηματίζεται κατά αναλογία με τα επίθετα σε -ύς, π.χ. βαθύτερος, ταχύτερος, παρόλο ότι το καλός δεν τελειώνει σε -ύς αλλά σε -ός.

    Σίγουρα ιστορικά ο πιο δόκιμος τύπος είναι το "καλλίτερος", αλλά αφού το "καλύτερος" έχει επικρατήσει στη χρήση και τα δύο είναι σωστά. Και τα δύο έχουν ακριβώς την ίδια σημασία.

    Το επίθετο "καλός" στα αρχαία εξέφραζε καταρχήν την ομορφιά (βλ. "κάλλος"), αλλά και την αξία γενικότερα (διότι η αρχαιοελληνική αντίληψη της αξίας ήταν αισθητική και το καλό με τη γενικότερη έννοια γινόταν αντιληπτό ως τάξη, ισορροπία, αρμονία).

    "Καλώς έχειν" σημαίνει ότι άτι κάτι πάει καλά, ότι έχει σημειώσει επιτυχία. "Καλός λιμήν" δεν είναι το όμορφο λιμάνι, αλλά το καλό, το πρόσφορο λιμάνι. Η έκφραση "το καλόν" ήταν συνώνυμη της αρετής. "
    Κολλητός του Μπαμπινιώτη ο φίλος σου;

    Ωραίος!
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

Σελίδα 5 από 11 ΠρώτοΠρώτο 12345678910 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. λαστιχα supersport η sport touring
    από Nikossv στο forum Suzuki V2's
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 11/02/2012, 15:27
  2. Sport touring για ψηλούς
    από telihawk στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 10/07/2008, 08:45
  3. Απαντήσεις: 98
    Τελευταίο μήνυμα: 09/11/2006, 00:37
  4. ΠΟΙΟ Touring-sport/touring ΛΑΣΤΙΧΟ ΟΕΟ?
    από div400 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 12/04/2006, 11:09

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF