Σελίδα 9 από 11 ΠρώτοΠρώτο ... 4567891011 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 121 έως 135 από 156

Θέμα: Ποια Sport Touring-Supersport?

  1. #121
    Ο πυγολαμπιδας! Το avatar του/της ΟΚΤΑΝΙΟ
    Εγγραφή
    14/07/2005
    Μηνύματα
    1.193
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vassat Προβολή μηνύματος
    ...τα ss είναι μέχρι τα πρώτα -άντα...

    Αυτό πες το σε κάτι τύπους που πριν 20 χρόνια με πέρασαν τάπα σα σταματημένο στο Αρτεμισιο, και μετά το τούνελ στο βενζινάδικο βλέπω κάτι 60ρηδες να τρώγονται μεταξύ τους σε στυλ
    - Σε πάτησα
    -Εμένα ρε κουλαδι?
    -Σα κορινα ήσουν
    -Σα σαύρα πήγαινες
    Κτλ κτλ
    Οσο και να την τιναξεις, η τελευταια σταγονα θα μεινει στο σωβρακο.....

  2. #122
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της rainmike
    Εγγραφή
    31/05/2015
    Μηνύματα
    1.262
    Παντως το θρεντ γαμαει το διαβάζω για να με πάρει ο ύπνος.Α ρε πως φαίνεται ο επαγγελματίας

  3. #123
    Μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2012
    Μηνύματα
    112
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΟΚΤΑΝΙΟ Προβολή μηνύματος
    Αυτό πες το σε κάτι τύπους που πριν 20 χρόνια με πέρασαν τάπα σα σταματημένο στο Αρτεμισιο, και μετά το τούνελ στο βενζινάδικο βλέπω κάτι 60ρηδες να τρώγονται μεταξύ τους σε στυλ
    - Σε πάτησα
    -Εμένα ρε κουλαδι?
    -Σα κορινα ήσουν
    -Σα σαύρα πήγαινες
    Κτλ κτλ
    ...αν ήταν "καλοδιατηρημένοι",
    εξάλλου πάντα υπάρχει εξαίρεση.
    Στο θέμα μας,
    ξανά προτείνω: ρίξε μια ματιά στο Sprint ST 1050 και ας μη το παντρευτείς... εεεεε αγοράσεις ήθελα να πω.
    (πρέπει να έχει στη Βριλησού 35, στο Πολύγωνο)
    // Β

  4. #124
    Αδειούχος Το avatar του/της aircop
    Εγγραφή
    24/07/2010
    Μηνύματα
    38
    Kawasaki ZX-12R;
    "Νόμοις έπεσθαι καλόν"

  5. #125
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.718
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrYamastura Προβολή μηνύματος
    Ευχαριστώ παιδιά για όλες τις απαντήσεις και σόρρυ που δεν κάλυψα πλήρως τον viper1!

    Πειράζει να είμαι κάποιος αντίστοιχος,αυτών των οδηγών αυτοκινήτων,που έχουν γρήγορα αυτοκίνητα και δεν τα ξεζουμίζουν όλη την ώρα και μια φορά στο τόσο τα τρέχουν με σχετική πάντα ασφάλεια?

    Δλδ όλοι με τις πόρσε,bmw M και γενικά πισωκίνητα,4κίνητα κλπ είναι όλοι βατάνεν και ντρίφτερς στο king of the kings?
    Αν ήμουν ειδήμονας και ρόσσι προφανώς και δεν θα ρωτούσα.
    Ψάχνοντας πάω,με γνώμονα να μου αρέσει και να συνδυάζει ροπή και γκάζι και με κάποιες μετατροπές,να γίνει και πιο άνετο.

    Δεν είναι ο τομέας μου οι μηχανές ούτε είμαι αυθεντία.
    Γι' αυτό και κάποιες ερωτήσεις-προβληματισμοί να φαίνονται αστείοι και να δείχνουν άνθρωπο αναποφάσιστο.

    Κάποια μειονεκτήματα μηχανών για εμένα προσωπικά,ίσως να μπορέσουν να διορθωθούν με παρεμβάσεις.π.χ https://www.youtube.com/watch?v=vvSHtyLGBY4

    Αυτά τα σκέφτηκα στην πορεία των γραφόμενών μου,γι' αυτό και οι αλλαγές μέσα στο κουρκούτι μου και στα ποσταρίσματά μου.
    Αγαπητέ DrYamastura, το πρόβλημα στη συζήτηση είναι ότι είναι ξεκάθαρο πως έχεις κάποια κενά ακόμη και στις θεωρητικές γνώσεις παρά το γεγονός οτι πέρασαν κάποιες μηχανές από τα χέρια σου.
    Οπότε κακώς θέτεις εσύ προτάσεις μοτοσυκλετών. Αν θες να σε βοηθήσουν οι συνάδελφοι (με τις όποιες γνώσεις του ο καθένας), θα πρέπει να προσδιορίσεις με τις καλύτερες δυνατόν λεπτομέρειες τη χρήση που θα κάνεις. SuperSport και άνεση δε πάνε μαζί, ούτε δικάβαλο με μια κυρία αντίστοιχων Μαΐων με τη δική σου ηλικία (και εννοώ και μια 10ετία μικρότερη σου να είναι). Και αφού εσύ δεν έχεις τέτοια εμπειρία, φαντάζομαι αυτή.

    Είμαι σε παρόμοια με σένα ηλικία (λίγο μεγαλύτερος) έχω πολύ μικρό παιδί και έχουν τελειώσει τα πολυήμερα ταξίδια με moto για εμένα. Μπορεί να μου συμβεί κάθε 2-3 χρόνια να πάω ένα ταξίδι με κάποιον φίλο στο εξωτερικό ή ποιο συχνά ημερήσιες αποδράσεις. Αυτή τη στιγμή την μοτοσυκλετιστική μου ανάγκη την καλύπτει ένα μικρό 250άρι On/Off με ημερήσιες αποδράσεις στο βουνό και 2-3 φορές το χρόνο θα φύγω και από ένα χωμάτινο διήμερο για ΟνΟφφάδα με κάτι τρελούς μεσήλικες που έχω μπλέξει.

    Όμως θέλω κι εγώ κάποια στιγμή να πάρω κάτι που θα μου δώσει κάποιες ευχάριστες ασφάλτινες εκδρομές με στροφιλίκια σε επαρχιακούς και μη. Δε θα σου προτείνω κάτι γιατί περιμένω εσύ να δώσεις περισσότερα στοιχεία για το τι ακριβώς θέλεις να κάνεις. Θα σου δώσω όμως μια συμβουλή. Θα πάρεις κάτι που εσύ να μπορείς να "φτάσεις" τα όρια του και όχι η μηχανή να σε φτάνει και να ξεπερνάει τα δικά σου όρια. Αν πάρεις κάτι τέτοιο σύντομα θα το πουλήσεις. Αν πάρεις κάτι που θα "το έχεις" θα το ευχαριστηθείς και μετά από κάποια χρόνια θα πας στο επόμενο βήμα. Δε πρέπει να πάρεις κάτι που σου αρέσει οπτικά. Πρέπει να βρεις ποια είναι η γκάμα μοτοσυκλετών που σου ταιριάζει για αυτά που πραγματικά θες και μέσα από αυτή τη γκάμα να διαλέξεις κα΄τι που θα σου αρέσει και οπτικά.
    Για μένα είσαι μέχρι 1000cc μάξιμουμ και φυσικά όχι σε SS. Ότι θα είναι κάτι άλλο από SS είναι σίγουρο, το τι ακριβώς θα είναι θα μας το πεις εσύ περιγράφοντας τη χρήση.

    Όλα τα παραπάνω σου τα γράφω πολύ φιλικά.

  6. #126
    Μέλος
    Εγγραφή
    08/03/2020
    Μηνύματα
    32
    Καλησπέρα,
    STF ευχαριστώ για το ειλικρινές σου ποστ.
    Θελω ένα σκούτερ για μέσα στην πόλη κυριως λόγω κρύου και βροχών το χειμώνα.
    Οπότε πάει το κεφάλαιο καθημερινής μετακινησης.

    Με τη γυναίκα μου δεν πρόκειται να κάνουμε κάποιο ταξίδι ή εξόρμηση εκτός αττικής.

    Άρα η δεύτερη μηχανή θα είναι αποκλειστικά για ιδία χρήση.
    Δεν υπάρχει περίπτωση να πάω μακρινό ταξίδι,μόνο ημερήσιες βόλτες ακτίνας 250 χλμ. περίπου και αυτό όχι πολύ συχνά.
    Αλλά αυτά θέλω να τα χαίρομαι με μια μηχανή που μου αρέσει όταν την βλέπω-καβαλάω.
    Δεν θέλω να ανακαλύψω τα όρια μου(έχω αμάξι για αυτό το λόγο και πάντα σε πίστα) ούτε της μηχανής.
    SS τα έχω αποκλείσει.
    θέλω να έχει ροπή και να έχει άνοιγμα για μια φορά στις τόσες που θα το ανοίξω με ασφάλεια,όσο αυτό γίνεται,σε κάποια στιγμή της βόλτας.
    Να πηγαίνω 180-200 εθνική και να μην ζορίζεται.

    Μου αρέσει το Fz1 fazer ,K1300s,Hayabusa,Bking(Άσχετη η σειρά που τα έγραψα)
    Σε 2η μοίρα triumph st 1050,Aprilia Tuono,zzr 1200
    Τα νεότερα ανεβαίνουν σε μπάτζετ.

    Επειδή μου αρέσει να αλλάζω συχνά ΙΧ και μηχανές,θα ήθελα να έχει και μια σχετική μεταπωλητική αξία και να πωλείται και σχετικά εύκολα.
    Δεν Θέλω 2ο γάμο!!

    Καταλαβαίνω απόλυτα τα κενά μου(θεωρητικά και πρακτικά).
    Γι' αυτό και όταν καλυτερέψει η κατάσταση θα ξαναπάω σε κάποιο σχολείο για θεωρία και πράξη σε πίστα.

  7. #127
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.144
    Είσαι απολαυστικός! Τα θέλεις όλα και δεν έχεις κανένα πρόβλημα να το εκφράσεις. Σε χαίρομαι, ειλικρινά.

    Αυτό το "να έχει και μια σχετική μεταπωλητική αξία και να πωλείται και σχετικά εύκολα" φαντάζομαι ότι καταλαβαίνεις
    πως δεν έχει να κάνει τόσο με την μοτοσυκλέτα όσο με το κοινό που απευθύνεσαι.
    Μικρή χώρα, μικρό κοινό, κ.λπ.

    Με λίγα λόγια θέλεις αυτά που περιγράφεις για ένα μικρό χρονικό διάστημα, σαν να το νοικιάζεις.
    Η γνώμη μου είναι να πάρεις ότι σου αρέσει σχετικά νέο και σε καλή κατάσταση, έτσι ώστε να αποφύγεις τις επισκευές
    και το ψυχολογικό όριο της ηλικίας του στην μεταπώληση.
    Πιθανά θα το πληρώσεις αρκετά, θα το βάλεις αγγελία σχετικά σύντομα με στόχο όταν πωληθεί να σου επιστρέψει
    2-2,5 χιλιάδες ευρώ λιγότερα.

    Θα έχεις οικονομία σε σχέση με το να το νοίκιαζες σε πολύ καλή τιμή και αν όλα πάνε καλά, θα έχεις τα 5/7 του κεφαλαίου σου
    για την επόμενη, υπολογίζοντας και την συντήρηση που θα χρειαστεί για να παρουσιαστεί όπως την αγόρασες.

    Καταλαβαίνεις ότι διαμορφώνεις μια εξίσωση με πολλές παραμέτρους που θέλεις να εφαρμόσει σε ένα αρκετά ευμετάβλητο πεδίο.

  8. #128
    Μέλος
    Εγγραφή
    08/03/2020
    Μηνύματα
    32
    Νομίζω συνάδελφε-John το έπιασες καλά το νόημα!

  9. #129
    Hayabusa + scooter μονόδρομος.

    πωλείται σχετικά εύκολα,αλλά μάλλον δεν θα θες να το πουλήσεις.
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  10. #130
    Μια καλοσυντηρημενη και καθαρη μπουσα , παντα πουλιεται .

  11. #131
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.077
    τελος 2030 μετα απο 2-3 πανδημιες και αλλα 2-3 μνημονια ,θα συνεχιζεται το σηριαλ του μοτο με τιτλο -ΠΟΙΑ touring super sport θα παρει ο γιατρος και γιατι
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  12. #132
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.343
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    τελος 2030 μετα απο 2-3 πανδημιες και αλλα 2-3 μνημονια ,θα συνεχιζεται το σηριαλ του μοτο με τιτλο -ΠΟΙΑ touring super sport θα παρει ο γιατρος και γιατι
    Άμα βγει το εμβόλιο να δεις τι θα γίνει.
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  13. #133
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.471
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Lioulios Προβολή μηνύματος
    Μια καλοσυντηρημενη και καθαρη μπουσα , παντα πουλιεται .
    Καλοσυντηρημένη, καθαρή μπούσα και 4Κ μάλλον δύσκολο (αν και τώρα που σφίγγουν τα πράγματα, όποιος έχει τα άντερα να αγοράσει ίσως και να πετύχει τρομερές αγορές).

    Πάντως, με 5-5.5K, ίσως μπορεί να φέρει K1300S από UK. Σαφώς πιο σύγχρονο (ABS, traction, shifter), βέβαια το μπούσα θα είναι πιο μεταπωλήσιμο...
    Βασανισμένη μηχανόβια ψυχή...

  14. #134
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panos76 Προβολή μηνύματος
    Chris, υπάρχει εδώ στο φόρουμ βασιλιάς επιφανούς μέλους σε κατάσταση καινουργή αν θες τραμπλ φρι συνύπαρξη.
    Είναι και γατ-απρούβντ.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  15. #135
    VR 46 Το avatar του/της Akalestos
    Εγγραφή
    23/01/2018
    Μηνύματα
    450
    +1000 Fazer γιατι ετσι μου αρεσει

Σελίδα 9 από 11 ΠρώτοΠρώτο ... 4567891011 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. λαστιχα supersport η sport touring
    από Nikossv στο forum Suzuki V2's
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 11/02/2012, 14:27
  2. Sport touring για ψηλούς
    από telihawk στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 10/07/2008, 07:45
  3. Απαντήσεις: 98
    Τελευταίο μήνυμα: 08/11/2006, 23:37
  4. ΠΟΙΟ Touring-sport/touring ΛΑΣΤΙΧΟ ΟΕΟ?
    από div400 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 12/04/2006, 10:09

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF