Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 13 από 13

Θέμα: Βοηθεια για αγορα κρανους ως αρχαριος

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    09/03/2020
    Μηνύματα
    2

    Βοηθεια για αγορα κρανους ως αρχαριος

    Καλησπερα στην ομαδα θελω βοηθεια για την επιλογη κρανους καθως ειμαι απειρος (πρωτο κρανος) κυριως για καλοκαιρινους μηνες οποτε θα χρειαστει καλυτερους αεραγωγους (και παλι δεν γνωριζω αν ισχυει). Ειμαι αναμεσα στο MT Thunder 3, στο Bell Qualifier Blaze και στο LS2 STREAM EVO FF320. Να πω εδω πως προσπαθησα να τα συγκρινω στο sharp αλλα δεν εβγαλα ακρη.Μπορειτε να με κατευθεινετε, η να μου πειτε σε γενικες γραμμες ποιο ειναι καλυτερο για ποια χρηση; Ισως και καποιο αλλο αν αυτα δεν ειναι τοσο καλα στο budget. Η χρηση που θα γινει θα ειναι πολυ βασικη, κυριως μεσα σε πολη η αποστασεις το πολυ 5 χιλιομετρα. Τελος γνωριζω πως το budget ειναι πολυ μικρο αλλα αυτη τη στιγμη δεν μπορω να διαθεσω κατι παραπανω. Απο το να κυκλοφορησω χωρις κρανος για να μαζεψω για κατι καλυτερο, καλυτερα να παρω κατι αξιοπρεπες και στο μελλον κατι πιο σοβαρο. Αα και αν εχει κανεις καποιο site εξωτερικου με ανταγωνιστικες τιμες ας το πει (κοιταω μονο απο σκρουτζ).

  2. #2
    Μέλος
    Εγγραφή
    01/10/2017
    Μηνύματα
    135
    Πηγαινε σε ενα καταστημα να εχει πολλα κρανη, απο διαφορες μαρκες. Πες τους το μπατζετ που διαθετεις και ζητα να σου φερουν οσα πιο πολλα κρανη στο μεγεθος σου.
    Το κρανος πρεπει να ταιριαζει καλα στο σχημα της κεφαλας σου, να εφαρμοζει. Οσο καλο και να ειναι στις κριτικες και τα τεστ, αν δεν εφαρμοζει σωστα δεν προκειται να σε προστατεψει ουτε να σε βολεψει.
    Φορα τα κρανη που ειναι υποψηφια, αστα για κανα 5αλεπτο, να δεις αν σε πιεζει πολυ καποιο, αν σου αφηνει σημαδι. Αν δεν εχεις ξαναφορεσει κρανος μπορει να νιωθεις οτι πνιγεσαι στην αρχη, μην κανεις το λαθος να παρεις μεγαλυτερο νουμερο, πρεπει να σου ειναι τσιμα τσιμα.
    Μεγαλες διαφορες δεν προκειται να δεις σε χαρακτηριστικα σε αυτα τα λεφτα, οποτε μην πολυτρελαινεσαι.
    Να προτιμησεις ανοιχτο χρωμα, ειναι πιο ευδιακριτο στο δρομο.

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246
    Καλωσόρισες!
    Έχεις δοκιμάσει κάποιο ή κάποια εξ αυτών για να δεις αν ταιριάζουν στο κεφάλι σου;Αν όχι, πρέπει να κάνεις μια βόλτα σε κάποιο κατάστημα για να τσεκάρεις πρώτα ποιο είναι κατάλληλο για εσένα.Αν επιλέξεις κατάστημα με υπάλληλο που δε βαριέται να ασχοληθεί, θα σε βοηθήσει να επιλέξεις το σωστό μέγεθος δεδομένου ότι εσύ είσαι άπειρος.
    Το budget κυμαίνεται κοντά στα 100€, αν συμπεραίνω σωστά από τα τρία μοντέλα που σ'ενδιαφέρουν...δεν είναι υψηλό αλλά σίγουρα θα φοράς κάτι στο κεφάλι σου και αυτό είναι προτιμότερο από το να κυκλοφορείς ξεκράνωτος, όπως σωστά έγραψες και εσύ.Προτείνω λοιπόν να επιλέξεις κάποιο επώνυμο full face κράνος από ελληνικό κατάστημα... στις τιμές αυτές οι διαφορές με τα e-shops του εξωτερικού είναι αμελητέες, εκτός και αν φοράς κάποιο ασυνήθιστο μέγεθος(π.χ. XL) και πετύχεις προσφορά σε παλιότερο μοντέλο.
    Δες και Nolan ή HJC CS-15.

  4. #4
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.427
    Νομίζω πως για την δουλειά που τα θέλεις είναι και τα 3 μια χαρά,δεν ξέρω πόσο παλιό μοντέλο είναι βέβαια το ΜΤ και το ΛΣ2. Είναι γνωστές μάρκες όμως και όχι εντελώς κινέζικα του alibaba.
    Το https://www.helmetcity.co.uk/ π.χ βγάζει αρκετά μοντέλα σε προσφορά αλλά κέρδος έχεις στα ακριβά μοντέλα,βλέπω π,χ HJC RPHA-11 σε κάποια συγκεκριμένα σχέδια με 258ε. Βέβαια δεν γνωρίζω τα μεταφορικά του.
    Θα σου έλεγα επίσης να μην αγοράσεις κράνος χωρίς δοκιμή.
    Θέμα στην ασφάλεια δεν νομίζω πως έχουν αυτά που ανάφερες, συνήθως η διαφορά στην τιμή έχει να κάνει με άλλα όπως το υλικό κατασκευής μέσα-έξω,βάρος,ποιότητα σε μηχανισμούς,αεροδυναμική,θόρυβος κτλ.
    Επίσης αυτά τα φτηνά δεν έχουν κάποια αξεσουάρ (υποσιάγωνο, ζελατίνα Pinlock για να μην θολώνει π.χ ) μπορείς να ζήσεις και χωρίς αυτά αλλά αν τα χρειαστείς γενικά ,είναι έξτρα κόστος.
    Αν σε παίρνει να ανέβεις στα κάτι λιγότερο από 120ε ρίξε μια ματιά και στα Nolan, παλιές καραβάνες και αυτές.
    porca miseria.

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    09/03/2020
    Μηνύματα
    2
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lleonidas Προβολή μηνύματος
    Καλωσόρισες!
    Έχεις δοκιμάσει κάποιο ή κάποια εξ αυτών για να δεις αν ταιριάζουν στο κεφάλι σου;Αν όχι, πρέπει να κάνεις μια βόλτα σε κάποιο κατάστημα για να τσεκάρεις πρώτα ποιο είναι κατάλληλο για εσένα.Αν επιλέξεις κατάστημα με υπάλληλο που δε βαριέται να ασχοληθεί, θα σε βοηθήσει να επιλέξεις το σωστό μέγεθος δεδομένου ότι εσύ είσαι άπειρος.
    Το budget κυμαίνεται κοντά στα 100€, αν συμπεραίνω σωστά από τα τρία μοντέλα που σ'ενδιαφέρουν...δεν είναι υψηλό αλλά σίγουρα θα φοράς κάτι στο κεφάλι σου και αυτό είναι προτιμότερο από το να κυκλοφορείς ξεκράνωτος, όπως σωστά έγραψες και εσύ.Προτείνω λοιπόν να επιλέξεις κάποιο επώνυμο full face κράνος από ελληνικό κατάστημα... στις τιμές αυτές οι διαφορές με τα e-shops του εξωτερικού είναι αμελητέες, εκτός και αν φοράς κάποιο ασυνήθιστο μέγεθος(π.χ. XL) και πετύχεις προσφορά σε παλιότερο μοντέλο.
    Δες και Nolan ή HJC CS-15.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από zoslen Προβολή μηνύματος
    Πηγαινε σε ενα καταστημα να εχει πολλα κρανη, απο διαφορες μαρκες. Πες τους το μπατζετ που διαθετεις και ζητα να σου φερουν οσα πιο πολλα κρανη στο μεγεθος σου.
    Το κρανος πρεπει να ταιριαζει καλα στο σχημα της κεφαλας σου, να εφαρμοζει. Οσο καλο και να ειναι στις κριτικες και τα τεστ, αν δεν εφαρμοζει σωστα δεν προκειται να σε προστατεψει ουτε να σε βολεψει.
    Φορα τα κρανη που ειναι υποψηφια, αστα για κανα 5αλεπτο, να δεις αν σε πιεζει πολυ καποιο, αν σου αφηνει σημαδι. Αν δεν εχεις ξαναφορεσει κρανος μπορει να νιωθεις οτι πνιγεσαι στην αρχη, μην κανεις το λαθος να παρεις μεγαλυτερο νουμερο, πρεπει να σου ειναι τσιμα τσιμα.
    Μεγαλες διαφορες δεν προκειται να δεις σε χαρακτηριστικα σε αυτα τα λεφτα, οποτε μην πολυτρελαινεσαι.
    Να προτιμησεις ανοιχτο χρωμα, ειναι πιο ευδιακριτο στο δρομο.
    Για να απαντησω και στους δυο σας μενω σε επαρχια με κανενα κοντινο μαγαζι ουτε καν σε κοντινη πολη. Αυτο που εκανα ηταν να δοκιμασω ενα κρανος του ξαδερφου μου το οποιο ηταν λιγακι στενο αλλα αυτος μου ειπε πως ετσι πρεπει να ειναι στα μαγουλα. Το μεγεθος ηταν Large. Οποτε η μονη λυση ειναι να παρω κατι απο το ιντερνετ με το ρισκο να μην μου κανει και να πρεπει να το αλλαξω. Με λιγα λογια μου λετε οτι ολα πανω κατω ειναι ιδια και πως οι διαφορες ειναι αμελητεες;

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από katsar Προβολή μηνύματος
    Νομίζω πως για την δουλειά που τα θέλεις είναι και τα 3 μια χαρά,δεν ξέρω πόσο παλιό μοντέλο είναι βέβαια το ΜΤ και το ΛΣ2. Είναι γνωστές μάρκες όμως και όχι εντελώς κινέζικα του alibaba.
    Το https://www.helmetcity.co.uk/ π.χ βγάζει αρκετά μοντέλα σε προσφορά αλλά κέρδος έχεις στα ακριβά μοντέλα,βλέπω π,χ HJC RPHA-11 σε κάποια συγκεκριμένα σχέδια με 258ε. Βέβαια δεν γνωρίζω τα μεταφορικά του.
    Θα σου έλεγα επίσης να μην αγοράσεις κράνος χωρίς δοκιμή.
    Θέμα στην ασφάλεια δεν νομίζω πως έχουν αυτά που ανάφερες, συνήθως η διαφορά στην τιμή έχει να κάνει με άλλα όπως το υλικό κατασκευής μέσα-έξω,βάρος,ποιότητα σε μηχανισμούς,αεροδυναμική,θόρυβος κτλ.
    Επίσης αυτά τα φτηνά δεν έχουν κάποια αξεσουάρ (υποσιάγωνο, ζελατίνα Pinlock για να μην θολώνει π.χ ) μπορείς να ζήσεις και χωρίς αυτά αλλά αν τα χρειαστείς γενικά ,είναι έξτρα κόστος.
    Αν σε παίρνει να ανέβεις στα κάτι λιγότερο από 120ε ρίξε μια ματιά και στα Nolan, παλιές καραβάνες και αυτές.
    Αν δεν κανω λαθος μπορω να αγορασω αργοτερα την ζελατινα για να μην θολωνει;
    Τελευταία τροποποίηση από disturb3d; 09/03/2020 στις 22:30.

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246
    Δεν μπορώ να σε προτρέψω να αγοράσεις κράνος χωρίς δοκιμή.Το μόνο που μπορώ να προτείνω είναι να αφιερώσεις ένα πρωινό για να πας στο κοντινότερο κατάστημα με είδη μοτοσυκλέτας και να δοκιμάσεις εκεί κάποια κράνη.

  7. #7
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.427
    Κοίτα,τα φτηνότερα κράνη αλλά και αρκετά των 200ε π.χ έχουν και ένα άλλο -μπορείς να το πεις- μειονέκτημα. Έχουν 2 καλούπια για τα μεγέθη ,συνήθως ένα για τα νούμερα xs/s/m και ένα για τα υπόλοιπα.Τα πιο ας πούμε ποιοτικά έχουν 3.
    Αυτό στην πράξη σημαίνει πως κάποια,ανάλογα με την μάρκα δεν κάθονται τόσο καλά στο κεφάλι παρόλο που είναι το σωστό νούμερο.Φυσικά τα κεφάλια διαφέρουν και ένα που κάθετε καλά σε εμένα ίσως δεν βολεύει εσένα στα χείλια π.χ ή στο μέτωπο.
    Ζελατίνα ναι, μπορείς να αγοράσεις έξτρα όποτε και αν θέλεις.(pinlock λέγεται ).
    porca miseria.

  8. #8
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.122
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από disturb3d Προβολή μηνύματος
    Για να απαντησω και στους δυο σας μενω σε επαρχια με κανενα κοντινο μαγαζι ουτε καν σε κοντινη πολη. Αυτο που εκανα ηταν να δοκιμασω ενα κρανος του ξαδερφου μου το οποιο ηταν λιγακι στενο αλλα αυτος μου ειπε πως ετσι πρεπει να ειναι στα μαγουλα. Το μεγεθος ηταν Large. Οποτε η μονη λυση ειναι να παρω κατι απο το ιντερνετ με το ρισκο να μην μου κανει και να πρεπει να το αλλαξω. Με λιγα λογια μου λετε οτι ολα πανω κατω ειναι ιδια και πως οι διαφορες ειναι αμελητεες;



    Αν δεν κανω λαθος μπορω να αγορασω αργοτερα την ζελατινα για να μην θολωνει;
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από katsar Προβολή μηνύματος
    Ζελατίνα ναι, μπορείς να αγοράσεις έξτρα όποτε και αν θέλεις.(pinlock λέγεται ).
    Τα περισσότερα φτηνά κράνη (<100 €) δεν έχουν πρόβλεψη για pinlock....
    Είμαι κι εγώ για κράνος καθώς το ταπεινό μου grex συμπλήρωσε αισίως 5 έτη (ίσως και λίγο παραπάνω) και πλέον πλέει στο κεφάλι μου. Λόγω 3τους ανεργίας, αναγκαστικά θα πάω σε κάτι πολύ φτηνό με σκοπό να με βγάλει 2 χρόνια Μαξ.
    Θεωρώ ότι εφόσον καλύπτει την σχετική οδηγία της ε.ε. (22-05 αν δεν κάνω λάθος) θα είμαι οκ. Κοιτάω αυτό (ναι, μόνο ανοιγόμενο, ποτέ δεν μπόρεσα να ανεχτώ τα φουλ φεις....) Αν υπάρχει άλλη πρόταση, "ακούω"
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.263
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Τα περισσότερα φτηνά κράνη (<100 €) δεν έχουν πρόβλεψη για pinlock....
    Είμαι κι εγώ για κράνος καθώς το ταπεινό μου grex συμπλήρωσε αισίως 5 έτη (ίσως και λίγο παραπάνω) και πλέον πλέει στο κεφάλι μου. Λόγω 3τους ανεργίας, αναγκαστικά θα πάω σε κάτι πολύ φτηνό με σκοπό να με βγάλει 2 χρόνια Μαξ.
    Θεωρώ ότι εφόσον καλύπτει την σχετική οδηγία της ε.ε. (22-05 αν δεν κάνω λάθος) θα είμαι οκ. Κοιτάω αυτό (ναι, μόνο ανοιγόμενο, ποτέ δεν μπόρεσα να ανεχτώ τα φουλ φεις....) Αν υπάρχει άλλη πρόταση, "ακούω"
    Θα κάνεις δύο παραχωρήσεις: 15€ παραπάνω και θα το πάρεις φουλ φέης.

    Δεν θα το πρότεινα στα τυφλά. Δοκίμασέ το και θα δεις.

    https://www.car.gr/parts/view/254352...oplismos-kranh
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  10. #10
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.122
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panos76 Προβολή μηνύματος
    Θα κάνεις δύο παραχωρήσεις: 15€ παραπάνω και θα το πάρεις φουλ φέης.

    Δεν θα το πρότεινα στα τυφλά. Δοκίμασέ το και θα δεις.

    https://www.car.gr/parts/view/254352...oplismos-kranh
    Δεν παίζει το φουλ, Πάνο, το ξεκαθάρισα, δεν τα αντέχω με τίποτα θέλω να μπορώ να το ανοίγω στα φανάρια.
    Επιπλέον, έχω μια (πολύ κακή....) Συνήθεια: καπνίζω στον δρόμο στις μικρές αποστάσεις. Έτσι κι αλλιώς η μεγαλύτερη απόσταση που κάνω πια, είναι τα 15χλμ.
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  11. #11
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.060
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panos76 Προβολή μηνύματος
    Θα κάνεις δύο παραχωρήσεις: 15€ παραπάνω και θα το πάρεις φουλ φέης.
    Εδώ το'χει 80€ (με μια επιφύλαξη για το μέγεθός του): https://motokinisi.gr/gr/kranos-snip...lack-givi.html

    Και το τσιγάρο είναι, φυσικά, πιο σημαντικό από το κεφάλι.
    Life begins at 45°.

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.263
    Κάνω τσιγάρο ακόμα και για 3' που θα μπω στο αμάξι.

    Όταν δε πάω δουλειά με το αμάξι, κάνω 2-3 στο πήγαινε - έλα.

    (Ρώτα τον σγουρομάλλη πόσα κάνω σε ένα καφέ )

    Το μηχανάκι είναι η ευκαιρία μου να γλυτώνω αυτά τα τσιγάρα + δεν το σκέφτομαι καν.

    Στο μυαλό σου (μας) είναι (το ξέρουμε άλλωστε).

    Δες το σαν μια ευκαιρία ασφάλειας και οικονομίας.

    Θα κάνεις όσα τσιγάρα θέλεις όταν φτάσεις στον προορισμό σου σε 10'.

    Με το συγκεκριμένο, μπορείς να καταβάζεις τη φιμέ ζελατίνα και να έχεις σηκωμένη την άλλη ώστε να μην αισθάνεσαι κλειστοφοβικά + έχει καλή ποιότητα για την τιμή του.

    Anyway. Απλά το αναφέρω και για άλλους να το έχουν στα υπ' όψιν σαν φθηνή και αρκετά καλή επιλογή.
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  13. #13
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.427
    Grex φλιπ είχα και εγώ,ένα γκρι χρώμα.Μια χαρά ήταν για την πόλη και ντελίβερι,βέβαια κάποια στιγμή το παράτησα 3 ή 4 χρόνια και όταν το ξαναέπιασα είδα πως τα σφουγγάρια εσωτερικά ξεράθηκαν και άρχισαν να τρίβουν σαν φρυγανιά ,γέμιζε το κεφάλι μου.
    Όσο για το θέμα,νομίζω πως τα κράνη που σκέφτεται ο ντιστερμπντ είναι pinlock ready.
    porca miseria.

Παρόμοια θέματα

  1. Βοηθεια Για Αγορα Κρανους!!!
    από mks0665 στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 20/07/2016, 08:29
  2. Βοηθεια για αγορα κρανους Nolan απο εξωτερικο
    από giorgosmg στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 18/09/2011, 17:33
  3. Μικρή βοήθεια για αγορά κράνους ..... !!!
    από stanitsas στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 52
    Τελευταίο μήνυμα: 18/05/2009, 22:02
  4. Λίγη βοήθεια για αγορά κράνους (νέος αναβάτης!)
    από lordelesar στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 04/03/2008, 16:48
  5. βοήθεια για αγορά παιδικού κράνους
    από Skakinen στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 24/09/2007, 22:59

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF