Σελίδα 5 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 75 από 81

Θέμα: Κλιματιστικο inverter

  1. #61
    Π@ΥΤΑΝΑ ΕΥΣΤΡΟΦΙΑ Το avatar του/της S705
    Εγγραφή
    23/03/2007
    Μηνύματα
    1.504
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Volpad Προβολή μηνύματος
    Ρε παιδιά, είπα, δεν είμαι ειδικός.
    Προφανώς κάτι δεν ξέρω καλά.

    Τα BTU είναι μονάδα μέτρησης θερμικής ενέργειας.
    Ένα 9άρι air condition, πρέπει να έχει κομπρέσορα Χ ΚW για να παράξει 9000 ΒΤU. σωστά?
    Άρα ένα 9άρι με inverter, που δουλεύει στο φούλ συνέχεια, πρέπει να έχει X KW κομπρέσορα και θα έχει και την κατανάλωση του inverter έξτρα...

    πού κάνω λάθος?
    Είναι αμελητέα η κατανάλωση του ινβέρτερ?
    Γιατί απλά το inverter δεν είναι ούτε κομπρεσορας (μηχανικός υπερτροφοδοτης) να σου καταναλώνει ενέργεια έως ότου ανεβάσει πίεση....
    Η ΚΑΛΗ Η ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ
    ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΘΑ ΤΡΟΜΑΞΕΙ...
    ....ΤΟΝ ΠΑΠΠΟΥ
    ΣΤΟ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΟ!!!!!

  2. #62
    Π@ΥΤΑΝΑ ΕΥΣΤΡΟΦΙΑ Το avatar του/της S705
    Εγγραφή
    23/03/2007
    Μηνύματα
    1.504
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Volpad Προβολή μηνύματος
    Ρε παιδιά, είπα, δεν είμαι ειδικός.
    Προφανώς κάτι δεν ξέρω καλά.

    Τα BTU είναι μονάδα μέτρησης θερμικής ενέργειας.
    Ένα 9άρι air condition, πρέπει να έχει κομπρέσορα Χ ΚW για να παράξει 9000 ΒΤU. σωστά?
    Άρα ένα 9άρι με inverter, που δουλεύει στο φούλ συνέχεια, πρέπει να έχει X KW κομπρέσορα και θα έχει και την κατανάλωση του inverter έξτρα...

    πού κάνω λάθος?
    Είναι αμελητέα η κατανάλωση του ινβέρτερ?
    Γιατί το inverter δεν είναι κομπρεσορας (μηχανικός υπερτροφοδοτης) να σου καταναλώνει ενέργεια έως ότου ανεβάσει πίεση....
    Η ΚΑΛΗ Η ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ
    ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΘΑ ΤΡΟΜΑΞΕΙ...
    ....ΤΟΝ ΠΑΠΠΟΥ
    ΣΤΟ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΟ!!!!!

  3. #63
    Klabautermann Το avatar του/της tzimidis
    Εγγραφή
    07/04/2013
    Μηνύματα
    611
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από infidel Προβολή μηνύματος
    μακρυά από samsung.Όλα όσα έχω πάρει εγώ ή γνωστoί έχουν βγάλει πρόβλημα σε πλακέτες
    Παθων.
    1 μήνα μετά τη λήξη της εγγύησης και με συνολικά ούτε 100 ώρες λειτουργίας, μας άφησε η πλακέτα.
    Πήγε σουμπιτο για ανακύκλωση, αφού η πλακέτα κοστίζει όσο ένα καινούργιο μηχανημα.

    Ένα sharp inverter 9αρι που εχω από το 1999, ακόμα δουλεύει όπως την πρώτη μέρα.

  4. #64
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2008
    Μηνύματα
    716
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    Μ' αρεσει ο τροπος που βλεπεις τον κοσμο, ρε φιλαρακι..
    τι εννοείς ? γιατί ειμαι αλλης σχολής εγώ ...
    θα προσέξει ο νοικάρης ...το ξένο a/c ???? θα ηθελα να γνωρίσω ενα τέτοιο ατομο ,αν εχεις φίλο δικηγόρο (που ασχολείται με προβλήματα παρόμοια κ πάει στα δικαστήρια για διαφορές ιδιοκτήτη-ενοικιαστή ...) ρώτησέ τον ,θα χάσεις πάσα ιδέα για συμπεριφορές ανθρώπων ...) σιγά μην εβαζα εγώ ,καινούργιο a/c για να το διαλύσει ο ...κάθε νοικάρης ,επίσης την μιά θα σού λέει καίει πολύ (φωνάζεις μάστορα ) δεν εγινε σωστά η τοποθέτηση (φωνάζεις μάστορα ) κάνει θόρυβο (φωνάζεις μάστορα ) δεν δουλεύει σωστά (φωνάζεις μάστορα ) θέλει κάθε χρόνο service για να ισχύει η εγγύηση (φωνάζεις μάστορα) οπότε αν εχεις απειρο χρόνο ....πλήρωσέ το εσύ ...
    Τελευταία τροποποίηση από alexis72; 10/03/2020 στις 21:33.

  5. #65
    Συντονιστής Το avatar του/της Volpad
    Moderator
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    993
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από S705 Προβολή μηνύματος
    Γιατί το inverter δεν είναι κομπρεσορας (μηχανικός υπερτροφοδοτης) να σου καταναλώνει ενέργεια έως ότου ανεβάσει πίεση....
    Δεν είπα πουθενά ότι το inverter καταναλώνει ενέργεια έως ότου ανεβάσει πίεση...

    Είπα ότι καταναλώνει κάποια σταθερή ενέργεια συνέχεια....
    Δεν ξέρω όμως αυτή πόσο είναι.
    Αν όμως αυτή η ενέργεια είναι το 10% της ενέργειας που καταναλώνει ο κομπρεσορας, στην περίπτωση που αυτός δουλεύει στο 100% του συνέχεια για να μπορέσει να κρατήσει θερμοκρασία, τότε η συνολική καταναλωση είναι 110%, σε σχέση με ένα ίδιο μηχάνημα που δεν έχει inverter...
    Βέβαια, αν δουλεύει ο κομπρεσορας στο 50%, τότε η κατανάλωση θα είναι 60% σε σχέση με ένα μηχάνημα χωρίς inverter.

    Αυτό που ήθελα να πω, είναι να προτιμήσει να πάρει μεγαλύτερο inverter air condition αν δεν είναι σίγουρος ότι θα καλύψει τον χώρο ένα 9αρι...

    Την ειρωνεία που εξέλαβα σαν απάντηση δεν κατάλαβα...
    Μόνο ο Stefanos απάντησε σοβαρά, και είπε ότι τη κατανάλωση του κυκλώματος δεν την λαμβάνουμε υποψην.
    Όμως απο όσο ξέρω, οι inverter έχουν μια κατανάλωση που δεν είναι ακριβώς αμελητέα.

    Το μόνο το οποίο δεν γνωρίζω, είναι το ποσο καταναλώνουν τα inverter των air condition.
    Σε ένα κομπρεσέρ αέρα που έχουμε στη δουλειά, το inverter καίει περίπου το 5% του μοτέρ σε max ταχύτητα..

  6. #66
    Π@ΥΤΑΝΑ ΕΥΣΤΡΟΦΙΑ Το avatar του/της S705
    Εγγραφή
    23/03/2007
    Μηνύματα
    1.504
    Τι να κάψει αγόρι μου το inverter???
    Inverter σε ένα κλιματιστικό εννοούμε την ικανότητα του συμπιεστή, μέσω ηλεκτρονικού κυκλώματος να μεταβάλει την αποδωση του άρα και την κατανάλωση του. Ένα 9αρι inverter μπορεί να φτάσει τιμές περίπου το min 5000ntu max 12000btu.
    Δεν καταλαβαίνω όταν λες για έξτρα κατανάλωση ρεύματος από το inverter! Μια πλακέτα οδηγεί έναν συμπιεστή στα non inverter μια άλλη πλακέτα στα inverter. Η κατανάλωση της πλακέτας είναι αστεία έως μηδαμινή....
    Η ΚΑΛΗ Η ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ
    ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΘΑ ΤΡΟΜΑΞΕΙ...
    ....ΤΟΝ ΠΑΠΠΟΥ
    ΣΤΟ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΟ!!!!!

  7. #67
    Συντονιστής Το avatar του/της Volpad
    Moderator
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    993
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από S705 Προβολή μηνύματος
    Τι να κάψει αγόρι μου το inverter???
    Inverter σε ένα κλιματιστικό εννοούμε την ικανότητα του συμπιεστή, μέσω ηλεκτρονικού κυκλώματος να μεταβάλει την αποδωση του άρα και την κατανάλωση του. Ένα 9αρι inverter μπορεί να φτάσει τιμές περίπου το min 5000ntu max 12000btu.
    Δεν καταλαβαίνω όταν λες για έξτρα κατανάλωση ρεύματος από το inverter! Μια πλακέτα οδηγεί έναν συμπιεστή στα non inverter μια άλλη πλακέτα στα inverter. Η κατανάλωση της πλακέτας είναι αστεία έως μηδαμινή....
    Ρε αγόρι μου... Το ηλεκτρονικό μπλιμπλικι στο οποίο αναφέρεσαι, καίει και αυτό ρεύμα για να δουλέψει και να μεταβάλει την πίεση του κομπρεσορα.
    Στα non inverter, είναι απλά ένας ρελες. Όχι πλακετα, όχι μπλιμπλικι.

  8. #68
    Π@ΥΤΑΝΑ ΕΥΣΤΡΟΦΙΑ Το avatar του/της S705
    Εγγραφή
    23/03/2007
    Μηνύματα
    1.504
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Volpad Προβολή μηνύματος
    Ρε αγόρι μου... Το ηλεκτρονικό μπλιμπλικι στο οποίο αναφέρεσαι, καίει και αυτό ρεύμα για να δουλέψει και να μεταβάλει την πίεση του κομπρεσορα.
    Στα non inverter, είναι απλά ένας ρελες. Όχι πλακετα, όχι μπλιμπλικι.
    Δεν ήξερα ότι τα non inverter δεν έχουν πλακέτα!
    Η ΚΑΛΗ Η ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ
    ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΘΑ ΤΡΟΜΑΞΕΙ...
    ....ΤΟΝ ΠΑΠΠΟΥ
    ΣΤΟ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΟ!!!!!

  9. #69
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.836
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Volpad Προβολή μηνύματος
    Μόνο ο Stefanos απάντησε σοβαρά, και είπε ότι τη κατανάλωση του κυκλώματος δεν την λαμβάνουμε υποψην.
    Όμως απο όσο ξέρω, οι inverter έχουν μια κατανάλωση που δεν είναι ακριβώς αμελητέα.

    Το μόνο το οποίο δεν γνωρίζω, είναι το ποσο καταναλώνουν τα inverter των air condition.
    Σε ένα κομπρεσέρ αέρα που έχουμε στη δουλειά, το inverter καίει περίπου το 5% του μοτέρ σε max ταχύτητα..
    Υπερβολικός και εγώ... αλλά εντάξει το 24αρι μου είναι 2.1 kw χ 5/100 = 105 w δεν το λες και αμελητέο αλλά πλέον δεν νομίζω να έχουμε και επιλογές σε μη inverter.

  10. #70
    Π@ΥΤΑΝΑ ΕΥΣΤΡΟΦΙΑ Το avatar του/της S705
    Εγγραφή
    23/03/2007
    Μηνύματα
    1.504
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefanos Προβολή μηνύματος
    Υπερβολικός και εγώ... αλλά εντάξει το 24αρι μου είναι 2.1 kw χ 5/100 = 105 w δεν το λες και αμελητέο αλλά πλέον δεν νομίζω να έχουμε και επιλογές σε μη inverter.
    105 w την ώρα από πλακέτα??
    Η ΚΑΛΗ Η ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ
    ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΘΑ ΤΡΟΜΑΞΕΙ...
    ....ΤΟΝ ΠΑΠΠΟΥ
    ΣΤΟ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΟ!!!!!

  11. #71
    Π@ΥΤΑΝΑ ΕΥΣΤΡΟΦΙΑ Το avatar του/της S705
    Εγγραφή
    23/03/2007
    Μηνύματα
    1.504
    Δεν ξέρω που βρήκες και βασικά πως αναφέρονται αυτά τα 2.1kw αλλά μάλλον είναι η συνολική κατανάλωση ενέργειας εκτός του κομπρεσορα. Δηλαδή πλακέτα μοτέρ έξω φτερωτής μοτέρ μέσα φτερωτής.
    Η ΚΑΛΗ Η ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ
    ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΘΑ ΤΡΟΜΑΞΕΙ...
    ....ΤΟΝ ΠΑΠΠΟΥ
    ΣΤΟ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΟ!!!!!

  12. #72
    Συντονιστής Το avatar του/της Volpad
    Moderator
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    993
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από S705 Προβολή μηνύματος
    105 w την ώρα από πλακέτα??
    Ναι. Γιατι η πλακέτα είναι inverter...
    Παίρνει το ac ρεύμα από τη πρίζα, το κάνει DC, και μετά το ξανακάνει ac στην απαραίτητη συχνότητα για να ρυθμίσει την ταχύτητα του κομπρεσορα και όλο αυτό έχει απώλειες.

  13. #73
    Π@ΥΤΑΝΑ ΕΥΣΤΡΟΦΙΑ Το avatar του/της S705
    Εγγραφή
    23/03/2007
    Μηνύματα
    1.504
    Και τα non inverter δεν έχουν πλακέτα???
    Δεν κάνουν μετατροπή ρεύματος??
    Πως δουλεύουν τους αισθητήρες που έχουν,Στα 220v?
    Η ΚΑΛΗ Η ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ
    ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΘΑ ΤΡΟΜΑΞΕΙ...
    ....ΤΟΝ ΠΑΠΠΟΥ
    ΣΤΟ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΟ!!!!!

  14. #74
    Συντονιστής Το avatar του/της Volpad
    Moderator
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    993
    Ρε φίλε, τα υπόλοιπα δεν δουλεύουν με inverter.
    Με απλό DC ρεύμα δουλεύουν. Έχει λοιπόν ένα τροφοδοτικό που μετατρέπει τα 220 ac σε 12 η 32 η 40 η όσα τέλος πάντων dc.
    Αυτό το έχουν όλα τα air condition.

    Ο inverter είναι μόνο για να ρυθμίσει τη ταχύτητα του κομπρεσορα.
    Η αλήθεια είναι ότι δεν ξερω αν μεταβάλλει την τάση, την συχνότητα η και τα 2.
    Όμως σίγουρα, μετατρέπει τα 220 ac σε dc (πιθανοτατα 220dc) και μετά ξαναμετατρεπει τα dc σε όσα V ac (Η τέλος πάντων αντίστοιχης συχνοτητας) χρειάζονται για το κομπρεσορα.

  15. #75
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.836
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από S705 Προβολή μηνύματος
    105 w την ώρα από πλακέτα??
    Υποθετικά-ενδεικτικά μιλάμε, δεν αναφέρεται κάπου, εξάλλου δεν είναι και πολύ για συνολική ισχύ 2100 w.
    Εξάλλου αυτή η κατανάλωση είναι ανάλογη της ισχύος του μοτέρ, που είπαμε μόλις πιάσει την
    επιθυμητή θερμοκρασία ο χώρος μειώνεται.

Σελίδα 5 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. κλιματιστικό multi
    από stam2 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 20/12/2013, 22:09
  2. 12volts to 220volts inverter
    από notakos600 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 23/12/2009, 23:41
  3. Java GP125 invert boxer, 1969
    από byron στο forum Ιστορία & κλασικές μοτοσικλέτες
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 04/12/2007, 10:48

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF