Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 7 από 7

Θέμα: Σπορ βάσεις μαρσπιε, footrest οδηγού

  1. #1
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.116

    Σπορ βάσεις μαρσπιε, footrest οδηγού

    Θα χρειαστώ βάσεις μαρσπιε με σκοπό να τα έχω οσο το δυνατόν "μαζεμένα" και γιατί θα αλλάξω έτσι και αλλιώς την έδραση
    για τα πίσω και θα είναι ανεξάρτητα.
    Με ενδιαφέρουν απλές, τρίγωνες μέγιστου μήκους ~15cm. Χρειάζομαι να είναι λίγο στοιβαρές και γι' αυτό προσανατολίζομαι
    σε εργοστασιακές αλλά και για την τιμή όπως και ότι κάτι cnc πλακάκια "βελτιωτών" δεν...



    Aν θυμάται κάποιος ένα ζευγάρι που του άρεσε ας το προτείνει. Αλουμίνιο ή ατσάλι.
    Θα έχω αντάπτορα έτσι και αλλιώς οπότε μην σκέφτεστε ακριβή μέτρα.

    Μέχρι στιγμής έχω καταλήξει σε αυτές των ZX6R και δεν έχω βρεί καμία πιο "σωληνωτή" .
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	636footrest.JPG 
Προβολές:	174 
Μέγεθος:	31,3 KB 
ID:	415658

    και αυτα του zx12 είναι ωραία για πλακε σχήμα.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	zx12footrest.JPG 
Προβολές:	173 
Μέγεθος:	33,4 KB 
ID:	415659

  2. #2
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.116
    Τι έγινε ρε παιδιά; κανείς δεν δίνει σημασία στα μαρσπιε του;

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.741
    Το ότι πρέπει να ταιριάζουν οι βάσεις που θα βρεις με τις υποδοχές στο πλαίσιό σου, το έχεις υπόψιν ε;

    Δεν είναι ''α αυτή μου αρέσει, αυτήν βάζω''.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  4. #4
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.116
    Είναι ακριβώς "αυτά μου αρέσουν, αυτά βάζω" γιατί δεν έχω κόψει ακόμα τους αντάπτορες. Το γράφω στο αρχικό ποστ.
    Έτσι και αλλιώς όλες οι βάσεις με μαρσπιε οδηγού μόνο είναι ασύμβατες με τις αναμονές μου.

    Αν πετύχω το ακριβές μήκος που χρειάζομαι, θα ράψω άλλη μία στο σκελετό όπως το εργοστάσιο.
    Αλλιώς φιλετάκι αντάπτορας, πολύ εύκολο, ελαφρύ, παθητικά ασφαλές κ.λπ.

    Δώσε καμιά ιδέα, τόσες μοτό έχεις υπόψιν

  5. #5
    απ'ότι κατάλαβα είναι ενιαία για αναβάτη/επιβάτη και θες να τα χωρίσεις?

    γιατί?
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  6. #6
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.116
    Ναί είναι ενιαία και αρκετά όμορφα στο συγκεκριμένο μοντέλο.
    Η σύντομη απάντηση είναι πως δεν με εξυπηρετούν στο σχέδιο της μοτό που δημιουργώ.

    Από εκεί και πέρα, μπορώ να σου πώ ότι χρειάζομαι τις βάσεις των πίσω λίγο πιο πάνω για τις εξατμίσεις που θέλω,
    στην ουσία μειώνεται πολύ το ποσοστό χρήσης των πίσω, λόγο σχεδίου. Η θέση του συνεπιβάτη υποβαθμίζεται σε θέση "ανάγκης"
    όπως σε πολλά ss και μοτό με σπορ χαρακτήρα.

    Ακόμα πιο αναλυτικά: αποφεύγω τον χυτοπρεσαριστό χαρακτήρα των υπάρχοντων και αν τα καταφέρω, δημιουργώ μια
    ωραία λεπτομέρεια στο υποπλαίσιο με τις βάσεις που έχω υπόψιν για τα πίσω.
    Επίσης αυτές οι βάσεις είναι πιθανόν να με εξυπηρετούν στην στήριξη μιας απλής βάσης που έχω υπόψιν να φτιάξω σαν αξεσουάρ
    που θα μπορεί να δέχεται σαμάρια, ίσως και βαλίτσες αλλά δεν μου είναι απαραίτητες και κάποια ελαφρά ογκώδη
    σε μικρή σχάρα, στην θέση που συνηθίζεται η μπαγκαζιέρα.

    Με αυτά τα δεδομένα μου δίνεται και η δυνατότητα να μετακινήσω 1,5 cm τα μαρσπιε οδηγού προς τα πίσω
    κάτι που ήθελα εξαρχής αλλά τώρα το υποστηρίζω και με το ύψος της νέας σέλας που θέλω να είναι 2cm ψηλότερη
    και έτσι η γωνία που κάνουν τα γόνατα παραμένει στα ίδια.
    Η τοποθέτηση τους δεν επηρεάζει την οδήγηση, κάτι που προσέχω πολύ και ακόμα περισσότερο την όρθια θέση
    σε περιπτώσεις που χρειάζεται για να αποφορτίσω το υποπλαίσιο περνώντας από κάποιο χωματόδρομο ή σαθρά εδάφη.

    Ιδανικά θα έραβα δικά μου "τρίγωνα" από ατσάλινο σωλήνα 12mm που μου αρέσουν αλλά έχω αποφασίσει
    ότι δεν θέλω να εφεύρω τον τροχό στο συγκεκριμένο σχέδιο και βαριέμαι, να είμαι ειλικρινής, να τσεκάρω
    αν και υπο ποιές συνθήκες θα μπορούσαν να δημιουργήσουν πρόβλημα μεγαλύτερο από τα εργοστασιακά κ.λπ.
    Είναι ολόκληρη ιστορία, δεν υπάρχει λόγος να ασχοληθώ όταν υπάρχουν τόσες επιλογές σε ήδη μελετημένα
    περιφερειακά από τα εργοστάσια.

    Λογικά σε κάλυψα, τα δεδομένα είναι στο πρώτο ποστ, αν έχεις κάποια που ταιριάζουν και σου αρέσουν
    δείξε τα μου να τα έχω υπόψιν.

  7. #7
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Ναί είναι ενιαία και αρκετά όμορφα στο συγκεκριμένο μοντέλο.
    Η σύντομη απάντηση είναι πως δεν με εξυπηρετούν στο σχέδιο της μοτό που δημιουργώ.

    Από εκεί και πέρα, μπορώ να σου πώ ότι χρειάζομαι τις βάσεις των πίσω λίγο πιο πάνω για τις εξατμίσεις που θέλω,
    στην ουσία μειώνεται πολύ το ποσοστό χρήσης των πίσω, λόγο σχεδίου. Η θέση του συνεπιβάτη υποβαθμίζεται σε θέση "ανάγκης"
    όπως σε πολλά ss και μοτό με σπορ χαρακτήρα.

    Ακόμα πιο αναλυτικά: αποφεύγω τον χυτοπρεσαριστό χαρακτήρα των υπάρχοντων και αν τα καταφέρω, δημιουργώ μια
    ωραία λεπτομέρεια στο υποπλαίσιο με τις βάσεις που έχω υπόψιν για τα πίσω.
    Επίσης αυτές οι βάσεις είναι πιθανόν να με εξυπηρετούν στην στήριξη μιας απλής βάσης που έχω υπόψιν να φτιάξω σαν αξεσουάρ
    που θα μπορεί να δέχεται σαμάρια, ίσως και βαλίτσες αλλά δεν μου είναι απαραίτητες και κάποια ελαφρά ογκώδη
    σε μικρή σχάρα, στην θέση που συνηθίζεται η μπαγκαζιέρα.

    Με αυτά τα δεδομένα μου δίνεται και η δυνατότητα να μετακινήσω 1,5 cm τα μαρσπιε οδηγού προς τα πίσω
    κάτι που ήθελα εξαρχής αλλά τώρα το υποστηρίζω και με το ύψος της νέας σέλας που θέλω να είναι 2cm ψηλότερη
    και έτσι η γωνία που κάνουν τα γόνατα παραμένει στα ίδια.
    Η τοποθέτηση τους δεν επηρεάζει την οδήγηση, κάτι που προσέχω πολύ και ακόμα περισσότερο την όρθια θέση
    σε περιπτώσεις που χρειάζεται για να αποφορτίσω το υποπλαίσιο περνώντας από κάποιο χωματόδρομο ή σαθρά εδάφη.

    Ιδανικά θα έραβα δικά μου "τρίγωνα" από ατσάλινο σωλήνα 12mm που μου αρέσουν αλλά έχω αποφασίσει
    ότι δεν θέλω να εφεύρω τον τροχό στο συγκεκριμένο σχέδιο και βαριέμαι, να είμαι ειλικρινής, να τσεκάρω
    αν και υπο ποιές συνθήκες θα μπορούσαν να δημιουργήσουν πρόβλημα μεγαλύτερο από τα εργοστασιακά κ.λπ.
    Είναι ολόκληρη ιστορία, δεν υπάρχει λόγος να ασχοληθώ όταν υπάρχουν τόσες επιλογές σε ήδη μελετημένα
    περιφερειακά από τα εργοστάσια.

    Λογικά σε κάλυψα, τα δεδομένα είναι στο πρώτο ποστ, αν έχεις κάποια που ταιριάζουν και σου αρέσουν
    δείξε τα μου να τα έχω υπόψιν.
    ναι,οκ,to each their own.

    του zx6r είναι τα πιο όμορφα
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

Παρόμοια θέματα

  1. προβληματισμος οδηγου για συνεπιβατη
    από GST στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 70
    Τελευταίο μήνυμα: 10/08/2005, 13:35
  2. Μαρσπιέ για Cb400
    από SF στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 27/07/2005, 10:14
  3. Πλαϊνές βάσεις για ΧΤ600
    από jamc στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 20/07/2005, 11:48

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF