Σελίδα 2 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 61

Θέμα: Πιθανή απάτη μέσω αγγελίας στο Car

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kostas_1100gs
    Εγγραφή
    25/02/2009
    Μηνύματα
    404
    Σε 2η φάση θα σε έπαιρνε και θα σου ζητούσε κωδικό. Μου το έλεγε ένας γνωστός προχθές. Και αντί να σου βάλει, θα σου τράβαγε 600ε

  2. #17
    Ελ προφεσόρ Το avatar του/της Nik0s_Dk
    Εγγραφή
    12/11/2014
    Μηνύματα
    678
    Ρε σεις, έχετε 600 ευρώ στο λογαριασμό σας??? WOW

    (Just joking fellas)
    Run, live to fly, fly to live, do or die
    Run, live to fly, fly to live, Aces high

  3. #18
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.342
    Στην θέση σου θα τον πήγαινα τραίνο. Θα του έλεγα ότι ειμαι στο ATM Και περιμένω κωδικό. Θα του έστελνα ότι να'ναι και θα τον έπαιζα μέχρι να καταλάβει ότι είναι μαλ@κας και να εγκαταλείψει από μόνος του
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  4. #19
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.703
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από viper1 Προβολή μηνύματος
    Στην θέση σου θα τον πήγαινα τραίνο. Θα του έλεγα ότι ειμαι στο ATM Και περιμένω κωδικό. Θα του έστελνα ότι να'ναι και θα τον έπαιζα μέχρι να καταλάβει ότι είναι μαλ@κας και να εγκαταλείψει από μόνος του
    Αυτό ωραίο, μου άρεσε!

  5. #20
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dennis- Προβολή μηνύματος
    Σου λένε να πας στο ATM και καλά να σου βάλουν μία προκαταβολή των 600 ευρώ και όταν πας σου ζητούν να πατήσεις λεφτά στο λεπτό. Την πατάς και σου ζητάει να διαλέξεις ποσό αποστολής και μετά να γράψεις το τηλέφωνο που σε πήραν.
    Ξέρεις πού προβληματίστηκα; Στο ότι οκ, πες εγώ δεν ξέρω ακριβώς πώς λειτουργεί το λεφτά στο λεπτό. Περιμένει ο άλλος ότι είμαι τόσο χαζός που εκεί που πρέπει να λάβω, θα πατήσω εντολή αποστολής στο ΑΤΜ;

  6. #21
    παναρχαιο μελος Το avatar του/της Dennis-
    Εγγραφή
    08/06/2003
    Μηνύματα
    506
    Παιδια οτι μου ειπανε γραφω. Απλα εγραψα αυτο για δουμε στο περιπου τι γινεται. Δεν υπηρχε περιπτωση να μπω σε τετοια διαδικασια ουτε για 5 ευρω. Εγω δεν θα εκανα ποτε τετοιες συναλλαγές. Η μετρητα η μεταφορα μπροστα μου η i bank. Ολα τα αλλα ειναι να ειχαμε να λεγαμε.

  7. #22
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dennis- Προβολή μηνύματος
    Παιδια οτι μου ειπανε γραφω. Απλα εγραψα αυτο για δουμε στο περιπου τι γινεται. Δεν υπηρχε περιπτωση να μπω σε τετοια διαδικασια ουτε για 5 ευρω. Εγω δεν θα εκανα ποτε τετοιες συναλλαγές. Η μετρητα η μεταφορα μπροστα μου η i bank. Ολα τα αλλα ειναι να ειχαμε να λεγαμε.
    ούτε με μετρητά διασφαλίζεσαι από αετονύχηδες..
    iban και μεταφορά στον λογαριασμό σου [ηλεκτρονικά]. Αν και καλά δεν το κατέχει το ιντερνετ ή δεν έχει πρόσβαση στο λογαριασμό ηλεκτρονικά ας είτε σε γκισέ τράπεζας είτε στον λογιστή του να το φτιάξει
    you rise you fall you're down then you rise again

  8. #23
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    ούτε με μετρητά διασφαλίζεσαι από αετονύχηδες..
    iban και μεταφορά στον λογαριασμό σου [ηλεκτρονικά]. Αν και καλά δεν το κατέχει το ιντερνετ ή δεν έχει πρόσβαση στο λογαριασμό ηλεκτρονικά ας είτε σε γκισέ τράπεζας είτε στον λογιστή του να το φτιάξει
    Και πως διασφαλίζεται ένας σωστός αγοραστής (η αντίθετη περίπτωση από αυτή του παιδιού που άνοιξε το θρεντ) με την ηλεκτρονική μεταφορά χρηματων;
    Άπαξ και του έβαλες λ7 στο λογαριασμό αντε να τα πάρεις πίσω
    MM#93

  9. #24
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Grafton 505
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    1.445
    Η προκαταβολή μεταξύ ιδιωτών αγοράζει δύο πράγματα ταυτόχρονα :

    1) Ένα εύλογο χρονικό διάστημα να μαζευτεί όλο το ποσό και ταυτόχρονα
    2) να διασφαλιστεί το αντικείμενο από τον αγοραστή, ώστε να μην πάει σε κανένα άλλο.

    Η καταβολή της προκαταβολής γίνεται με τους εξής τρόπους :

    1) Κατάθεση από τον αγοραστή νόμιμων χρημάτων σε λογαριασμό του πωλητή
    2) Κατάθεση από τον αγοραστή νόμιμων χρημάτων σε e-banking
    3) Κατάθεση από τον αγοραστή νόμιμων χρημάτων στον πωλητή χέρι με χέρι

    Πόσο δύσκολο είναι πια..... Γιατί μπλέκεστε με περίεργες τραπεζικές συναλλαγές ;

    Λεφτά στο λεπτό στο χέρι στο πόδι στο να μην πω που.

    Η αγοραπωλησία υπάρχει εδώ και χιλιάδες χρόνια, απλή και απαράλλακτη.

    Δίνεις ; Παίρνεις.

    Μην μπλέκεστε ρε παιδιά.
    Άπας αήρ αετώ περάσιμος

  10. #25
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.481
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από viper1 Προβολή μηνύματος
    Στην θέση σου θα τον πήγαινα τραίνο. Θα του έλεγα ότι ειμαι στο ATM Και περιμένω κωδικό. Θα του έστελνα ότι να'ναι και θα τον έπαιζα μέχρι να καταλάβει ότι είναι μαλ@κας και να εγκαταλείψει από μόνος του
    Δε γίνεται αυτό, διότι ο κωδικός στέλνεται μέσω του ATM στο τηλέφωνο του παραλήπτη που θα γράψεις στο ATM.

    Όσοι ασχοληθεί με κοινωνική μηχανική και ξέρουν πώς μπορεί να αντιδράσει έστω και ένα μικρό υποσύνολο ανθρώπων σε τέτοιες μεθοδευμένες διαδικασίες, καταλαβαίνουν ότι είναι μία από τις αποτελεσματικές περιπτώσεις. Όσοι το βλέπουμε απ' έξω, προφανώς το καταλαβαίνουμε.

    Μία λύση, όταν επαναλειτουργήσει η υπηρεσία Λεφτά στο Λεπτό, θα ήταν να βγαίνει μεγάλα γράμματα: "Προσοχή, με τη διαδικασία αυτή θα στείλετε ΕΣΕΙΣ λεφτά σε τρίτο πρόσωπο". Και το κουμπί επιβεβαίωσης να μην είναι "ΟΚ" ή "ΝΑΙ" (γενικά όχι κάτι απλό καταφατικό), αλλά πιο αναλυτικό, του τύπου "Θέλω να στείλω χρήματα σε άλλον". Έτσι μπορεί να σωθούν μερικές περιπτώσεις (όχι όλες).
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 12/03/2020 στις 21:40.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  11. #26
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.703
    Η σκληρή πραγματικότητα είναι πως υπάρχει ένα πεντάλεπτο που στις αγοροπωλησίες μεταξύ ιδιωτών δοκιμάζετε η εμπιστοσύνη που δείχνουμε ή μας δίδετε.
    Π.χ., πουλάς..., τα λεφτά τα παίρνεις πριν τη μεταβίβαση ή μετά τη μεταβίβαση;
    Αν τα πάρεις πριν τη μεταβίβαση, αυτός που σου δίνει χρήματα είναι εκτεθειμένος.
    Αν τα πάρεις μετά τη μεταβίβαση, είσαι εσύ εκτεθειμένος.
    Μια προκαταβολή απλά μειώνει τους κινδύνους με όποιον τρόπο και αν δοθεί.

    Θα έλεγα πως μέσω τράπεζας εξασφαλίζεσαι (κάπως), γνωρίζοντας όμως ότι σε περίπτωση που κάτι πάει στραβά, θα ξεμπλέξεις κάποτε μακριάαααα στο μέλλον!

    Έχω υπάρξει μάρτυρας εξαπάτησης σε συναλλαγή με φυσική παρουσία εκατέρωθεν.

  12. #27
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.481
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STF Προβολή μηνύματος
    Η σκληρή πραγματικότητα είναι πως υπάρχει ένα πεντάλεπτο που στις αγοροπωλησίες μεταξύ ιδιωτών δοκιμάζετε η εμπιστοσύνη που δείχνουμε ή μας δίδετε.
    Π.χ., πουλάς..., τα λεφτά τα παίρνεις πριν τη μεταβίβαση ή μετά τη μεταβίβαση;
    Αν τα πάρεις πριν τη μεταβίβαση, αυτός που σου δίνει χρήματα είναι εκτεθειμένος.
    Αν τα πάρεις μετά τη μεταβίβαση, είσαι εσύ εκτεθειμένος.
    Μια προκαταβολή απλά μειώνει τους κινδύνους με όποιον τρόπο και αν δοθεί.

    Θα έλεγα πως μέσω τράπεζας εξασφαλίζεσαι (κάπως), γνωρίζοντας όμως ότι σε περίπτωση που κάτι πάει στραβά, θα ξεμπλέξεις κάποτε μακριάαααα στο μέλλον!

    Έχω υπάρξει μάρτυρας εξαπάτησης σε συναλλαγή με φυσική παρουσία εκατέρωθεν.
    Για πες σε παρακαλώ για να μαθαίνουμε.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  13. #28
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.703
    Η ιστορία αυτή είναι παλιά, την εποχή που δίναμε ραντεβού στην Ομόνοια στο Μπακάκο...

    Φίλος μου πουλούσε ένα TΑ 600. Κάποια στιγμή βρέθηκε ένας υποψήφιος αγοραστής με τον οποίο δόθηκε ραντεβού στο Φαρμακείο για να το δει. Το είδε μόνο εμφανισιακά (δεν το καβάλησε καν) του άρεσε, έδωσαν τα χέρια και η συμφωνία έκλεισε.

    Ήταν Παρασκευή. Ο υποψήφιος αγοραστής επικαλέσθηκε πως δεν έχει χρόνο για να πάνε να κάνουν τη μεταβίβαση και έκανε επί τόπου εξουσιοδότηση στο φίλου μου (στο Αστυνομικό τμήμα της Ομόνοιας), δίνοντας του μάλιστα μια μικρή προκαταβολή.
    Είχαν συνεννοηθεί να τηλεφωνηθούν Δευτέρα για να ολοκληρωθεί η διαδικασία. Ο φίλος μου θα έκανε τη μεταβίβαση στο υπουργείο με την εξουσιοδότηση και θα συναντιόντουσαν ξανά για να του δώσει κλειδιά, άδεια κυκλοφορίας και μηχανή και αυτός θα λάμβανε τη διαφορά των χρημάτων.

    Τελικά η μεταβίβαση έγινε από τον φίλο μου Τρίτη και τον πήρε τηλέφωνο για να συναντηθούν το απόγευμα στο ίδιο μέρος. Εκείνος συμφώνησε λέγοντας του όμως πως θα φέρει μαζί του ένα φίλο του μηχανικό για να τσεκάρει τη μηχανή για το φόβο των Ιουδαίων όπως είπε.

    Αυτό δεν άρεσε στον φίλο μου φυσικά και με πήρε τηλέφωνο να πάω και εγώ μαζί του. Όντως συναντηθήκαμε, όντως είχε φέρει και έναν φίλο του ο οποίος μας είπε πως θα τη κάνει μια βόλτα για να τη δει. Ο αγοραστής έμεινε παρέα μαζί μας. Τα στοιχεία του τα είχαμε από την εξουσιοδότηση. Ο "μηχανικός" δεν επέστρεψε ποτέ. Πιάσαμε από τον γιακά τον "αγοραστεί" και τον κολήσαμε σε μια κολώνα ρωτώντας τον που πήγε ο άλλος με τη μηχανή. Η απάντηση του ήταν πως "δε τρέχει τίποτα, απλά δεν έχω τα χρήματα μετρητά και θα σας τα δώσω σιγά-σιγά σε δόσεις". Η άδεια κυκλοφορίας ήταν στα χέρια μας (στο όνομα του) αλλά η μηχανή όχι. Καλέσαμε την αστυνομία και εκεί έγινε ότι πιο κουφό έχω δει... Πριν κατέβουν από το περιπολικό οι αστυνομικοί ο τύπος άνοιξε τη πίσω πόρτα και μπήκε μέσα...

    Να μη πλατιάζω... μετά από γαμωσταυρίδια που έπεσαν μέσα στο τμήμα, ο τύπος επαναλάμβανε το ίδιο παραμύθια. Σεσημασμένος με πολλές καταδίκες μεταξύ άλλων για κλοπές αυτοκινήτων, και άλλες παρανομίες. Σε όλες είχε ασκήσει έφεση και δεν μπορούσαν να τον κρατήσουν στο τμήμα.
    Αυτή η ιστορία συνεχίστηκε και είχε πολλές λεπτομέρειες να σας αφηγηθώ καθώς ενεργοποιήσαμε φίλους Ζητάδες και βρήκαμε που μένει στην Αθήνα (είχε δηλωμένη δνση στην επαρχία) στο σπίτι μιας λεγάμενης. Όμως η μηχανή άφαντη. Ψάχναμε για κανά χρόνο...

    Έγιναν τα δικαστήρια και είχαμε στα χέρια μας (μετά από 2-3 χρόνια όμως) ένα χαρτί κατάσχεσης σε περίπτωση που θα βρίσκαμε τη μηχανή. Τη μηχανή τη βρήκαμε περίπου 4 χρόνια μετά, κατά λάθος μέσα σε ένα συνεργείο στα νότια προάστια, ίδια και απαράλλαχτη στις 9 το βράδυ λίγο πριν κλείσει. Περνούσε ο φίλος μου από έξω την είδε και με πήρε τηλέφωνο. Τότε είχε πάρει μια άλλη μηχανή πλέον και του είπα να μπει μέσα στο συνεργείο και να βάλει στη μηχανή το πέταλο που είχε μαζί του. Παράλληλα ειδοποιήσαμε τον εισαγγελέα και έναν άλλο φίλο μας με κλούβα και πήραμε τη μηχανή, στα χέρια μας σηκωτή στις 11 το βράδυ. Ο τύπος με το συνεργείο είχε χεστεί πάνω του γιατί δεν ήξερε τίποτα.
    Τελευταία τροποποίηση από STF; 12/03/2020 στις 22:52.

  14. #29
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Υπο κανονικές περιπτωσεις (και οχι καποιος απο τους 2 εμπλεκόμενους να ειναι λαμογιο) εχεις δει το μηχανακι φυσικα εχεις ολα τα διαπιστευτήρια οτι ειναι νόμιμο, δε χρωσταει και ο πωλητης κανονικός άνθρωπος
    Τοτε βαζεις τα λεφτα(ιντερνετ μπανκινκ με το κινητο σου γιατι εχεις αποδεικτικό στοιχείο οτι εκανες καταθεση σε λογαριασμο τριτου με σκοπο αγορά - το αναφέρεις στην αιτιολόγηση) και στην συνεχεια σε κεπ η στο συγκοινωνιών υπογράφετε την μεταβίβαση. Οταν τελειωσει η διαδικασια πέρνεις κλειδιά χαιρετιεστε και καλη τυχη και στους δυο.

    Οπότε στην ερωτηση το ποτε βαζει τα λεφτα ο αγοραστης πριν η μετα την μεταβίβαση η απαντηση ειναι πριν.
    Και ο λογος ειναί οτι ο πωλητης απεδειξε με συγκεκριμένα εγγραφα την φυσική παρουσια, κατοχη, νομιμότητα και καμια οφέλη. Ο αγοραστης πρεπεί να αποδείξει οτί εχεί τα απαιτούμενα χρήματα.

  15. #30
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.703
    Υπό κανονικές συνθήκες όλα είναι καλά. Το λαμόγιο δεν φαίνεται πάντα...

    Το έγραψα κι εγώ, σήμερα ο ασφαλέστερος τρόπος είναι να γίνει η δουλειά μέσω τραπέζης. Μπορεί να σου πάρει πολύ χρόνο αλλά θα δικαιωθείς γιατί θα έχεις απτές αποδείξεις και αυτό θα αποτρέψει μια εξαπάτηση (πολύ πιθανόν αλλά όχι σίγουρο αν ο άλλος καίγεται να πάρει χρήματα σήμερα χωρίς να τον ενδιαφέρει το αύριο)

Σελίδα 2 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Eρωτηση για πωληση cb-1 στο car.
    από webassasin στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 05/08/2012, 04:03
  2. Διαγραφή αγγελίας στο car.gr
    από Ζεύκας στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 13/10/2011, 16:15
  3. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 09/08/2006, 10:18

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF