Σελίδα 3 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 61

Θέμα: Πιθανή απάτη μέσω αγγελίας στο Car

  1. #31
    παναρχαιο μελος Το avatar του/της Dennis-
    Εγγραφή
    08/06/2003
    Μηνύματα
    506
    1.δεν δινουμε χρηματα με οτι να ναι τροπους.

    2.δεν αγοραζουμε μηχανακια με 1 κλειδι.

    3.δεν αγοραζουμε μηχανακια με χτυπημενο αριθμο πλαισιου.

    4.δεν δινουμε βολτα σε ΚΑΝΕΝΑΝ.

    Αυτα κατα την γνωμη μου εμπειρικα απο φιλους που την πατησαν με ολα τα παραπανω

  2. #32
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.703
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dennis- Προβολή μηνύματος
    1.δεν δινουμε χρηματα με οτι να ναι τροπους.

    2.δεν αγοραζουμε μηχανακια με 1 κλειδι.

    3.δεν αγοραζουμε μηχανακια με χτυπημενο αριθμο πλαισιου.

    4.δεν δινουμε βολτα σε ΚΑΝΕΝΑΝ.

    Αυτα κατα την γνωμη μου εμπειρικα απο φιλους που την πατησαν με ολα τα παραπανω
    Εσύ αγοράζεις μεταχείρω μηχανή χωρίς να τη κάνεις βόλτα; Εγώ όχι! Δίνω ταυτότητα και κάνω βόλτα διότι μπορεί να φαίνεται τζάμι και να τραβάει του κεράτα. Τον κινητήρα τον μαζεύεις το πλαίσιο.... χμ...

  3. #33
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.136
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STF Προβολή μηνύματος
    Η ιστορία αυτή είναι παλιά, την εποχή που δίναμε ραντεβού στην Ομόνοια στο Μπακάκο...

    Φίλος μου πουλούσε ένα Transalp 600. Κάποια στιγμή βρέθηκε ένας υποψήφιος αγοραστής με τον οποίο δόθηκε ραντεβού στο Φαρμακείο για να το δει. Το είδε μόνο εμφανισιακά (δεν το καβάλησε καν) του άρεσε, έδωσαν τα χέρια και η συμφωνία έκλεισε.

    Ήταν Παρασκευή. Ο υποψήφιος αγοραστής επικαλέσθηκε πως δεν έχει χρόνο για να πάνε να κάνουν τη μεταβίβαση και έκανε επί τόπου εξουσιοδότηση στο φίλου μου (στο Αστυνομικό τμήμα της Ομόνοιας), δίνοντας του μάλιστα μια μικρή προκαταβολή.
    Είχαν συνεννοηθεί να τηλεφωνηθούν Δευτέρα για να ολοκληρωθεί η διαδικασία. Ο φίλος μου θα έκανε τη μεταβίβαση στο υπουργείο με την εξουσιοδότηση και θα συναντιόντουσαν ξανά για να του δώσει κλειδιά, άδεια κυκλοφορίας και μηχανή και αυτός θα λάμβανε τη διαφορά των χρημάτων.

    Τελικά η μεταβίβαση έγινε από τον φίλο μου Τρίτη και τον πήρε τηλέφωνο για να συναντηθούν το απόγευμα στο ίδιο μέρος. Εκείνος συμφώνησε λέγοντας του όμως πως θα φέρει μαζί του ένα φίλο του μηχανικό για να τσεκάρει τη μηχανή για το φόβο των Ιουδαίων όπως είπε.

    Αυτό δεν άρεσε στον φίλο μου φυσικά και με πήρε τηλέφωνο να πάω και εγώ μαζί του. Όντως συναντηθήκαμε, όντως είχε φέρει και έναν φίλο του ο οποίος μας είπε πως θα τη κάνει μια βόλτα για να τη δει. Ο αγοραστής έμεινε παρέα μαζί μας. Τα στοιχεία του τα είχαμε από την εξουσιοδότηση. Ο "μηχανικός" δεν επέστρεψε ποτέ. Πιάσαμε από τον γιακά τον "αγοραστεί" και τον κολήσαμε σε μια κολώνα ρωτώντας τον που πήγε ο άλλος με τη μηχανή. Η απάντηση του ήταν πως "δε τρέχει τίποτα, απλά δεν έχω τα χρήματα μετρητά και θα σας τα δώσω σιγά-σιγά σε δόσεις". Η άδεια κυκλοφορίας ήταν στα χέρια μας (στο όνομα του) αλλά η μηχανή όχι. Καλέσαμε την αστυνομία και εκεί έγινε ότι πιο κουφό έχω δει... Πριν κατέβουν από το περιπολικό οι αστυνομικοί ο τύπος άνοιξε τη πίσω πόρτα και μπήκε μέσα...

    Να μη πλατιάζω... μετά από γαμωσταυρίδια του δκτη του τμήματος ο τύπος επαναλάμβανε το ίδιο παραμύθι, πως θα μας δώσει τα χρήματα σε δόσεις. Σεσειμασμένος με πολλές καταδίκες μεταξύ άλλων για κλοπές αυτοκινήτων, παράνομη οπλοκατοχή κ.α. Σε όλες είχε ασκήσει έφεση και δεν μπορούσαν να τον κρατήσουν στο τμήμα.
    Αυτή η ιστορία συνεχίστηκε και είχε πολλές λεπτομέρειες να σας αφηγηθώ καθώς ενεργοποιήσαμε φίλους Ζητάδες και βρήκαμε που μένει στην Αθήνα (είχε δηλωμένη δνση στα Τρίκαλα) στο σπίτι μιας λεγάμενης. Όμως η μηχανή άφαντη. Ψάχναμε για κανά χρόνο...

    Έγιναν τα δικαστήρια και είχαμε στα χέρια μας (μετά από 2-3 χρόνια όμως) ένα χαρτί κατάσχεσης σε περίπτωση που θα βρίσκαμε τη μηχανή. Τη μηχανή τη βρήκαμε περίπου 4 χρόνια μετά, κατά λάθος μέσα σε ένα συνεργείο στην Ηλιούπολη, ίδια και απαράλλαχτη στις 9 το βράδυ λίγο πριν κλείσει. Περνούσε ο φίλος μου από έξω την είδε και με πήρε τηλέφωνο. Τότε είχε πάρει μια άλλη μηχανή πλέον και του είπα να μπει μέσα στο συνεργείο και να βάλει στη μηχανή το πέταλο που είχε μαζί του. Παράλληλα ειδοποιήσαμε τον εισαγγελέα και έναν άλλο φίλο μας με κλούβα και πήραμε τη μηχανή, στα χέρια μας σηκωτή στις 11 το βράδυ. Ο τύπος με το συνεργείο είχε χεστεί πάνω του γιατί δεν ήξερε τίποτα.
    Πω πω φάση φίλε και όλα αυτά για ένα τρανσαλπ ,αλλά θα διαφωνήσω με την πρώτη σειρά για την παλαιότητα που λες
    Από την άλλη όλα σχετικά είναι με τις αναμνήσεις του τότε ,κάποια στιγμή θα σας διηγηθώ τις παραγγελίες που έδιναν από την επαρχία για μεγάλα μηχανάκια το 80κάτι και πως ένα Ζ ταξίδεψε Κρήτη θαμμένο σε ένα φορτίο με πορτοκάλια

  4. #34
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.703
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από buckley Προβολή μηνύματος
    Πω πω φάση φίλε και όλα αυτά για ένα τρανσαλπ ,αλλά θα διαφωνήσω με την πρώτη σειρά για την παλαιότητα που λες
    Από την άλλη όλα σχετικά είναι με τις αναμνήσεις του τότε ,κάποια στιγμή θα σας διηγηθώ τις παραγγελίες που έδιναν από την επαρχία για μεγάλα μηχανάκια και πως ένα Ζ ταξίδεψε Κρήτη θαμμένο σε ένα φορτίο με πορτοκάλια
    Άλλες εποχές παιδιά, δεν ήταν τα πράγματα τόσο άγρια και στο κόσμο της μοτοσυκλέτας υπήρχε γενικότερα μεγαλύτερη αλληλεγγύη δεν ήσουν τόσο υποψιασμένος. Εν τω μεταξύ ο φίλος μου αλεπού, αλλά το έξυπνο πουλί από τη μύτη πιάνεται.

  5. #35
    παναρχαιο μελος Το avatar του/της Dennis-
    Εγγραφή
    08/06/2003
    Μηνύματα
    506
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STF Προβολή μηνύματος
    Εσύ αγοράζεις μεταχείρω μηχανή χωρίς να τη κάνεις βόλτα; Εγώ όχι! Δίνω ταυτότητα και κάνω βόλτα διότι μπορεί να φαίνεται τζάμι και να τραβάει του κεράτα. Τον κινητήρα τον μαζεύεις το πλαίσιο.... χμ...
    Δεν εχω καμμια δουλεια να οδηγαω ξενα μηχανακια. Και αν αυτος που στο παρει βολτα πεσει? Αν τρακαρει? Ταυτοτητα??? Χαχαχαχαχα φιλε εδω αφηνουν κλεμμενα αμαξια πισω να τα κοιτας και φευγουν με την μηχανη σου τι ταυτοτητα μου λες

  6. #36
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.136
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STF Προβολή μηνύματος
    Άλλες εποχές παιδιά, δεν ήταν τα πράγματα τόσο άγρια και στο κόσμο της μοτοσυκλέτας υπήρχε γενικότερα μεγαλύτερη αλληλεγγύη δεν ήσουν τόσο υποψιασμένος. Εν τω μεταξύ ο φίλος μου αλεπού, αλλά το έξυπνο πουλί από τη μύτη πιάνεται.
    Ισχύει

  7. #37
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.703
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dennis- Προβολή μηνύματος
    Δεν εχω καμμια δουλεια να οδηγαω ξενα μηχανακια. Και αν αυτος που στο παρει βολτα πεσει? Αν τρακαρει? Ταυτοτητα??? Χαχαχαχαχα φιλε εδω αφηνουν κλεμμενα αμαξια πισω να τα κοιτας και φευγουν με την μηχανη σου τι ταυτοτητα μου λες
    Ρε 'συ καταλαβαίνω το πνεύμα σου, δεν έχεις άδικο. Αλλά εγώ μοτοσυκλέτα μεταχείρω χωρίς να τη δοκιμάσω δεν....
    Μια που το έφερε η συζήτηση... Έχω κι άλλη ιστορία πιο πρόσφατη, που θα μπορούσα να σας πω... για το πως φίλος -μέλος παρέας- πούλησε σαπάκι σε άλλο φίλο. Αλλά αυτό δε θα σας το πω, καθώς έχω ορκιστεί ότι θα το αφήσω πίσω μου γιατί με στοιχειώνει χρόνια αυτή η ιστορία...

  8. #38
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.480
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dennis- Προβολή μηνύματος
    Δεν εχω καμμια δουλεια να οδηγαω ξενα μηχανακια. Και αν αυτος που στο παρει βολτα πεσει? Αν τρακαρει? Ταυτοτητα??? Χαχαχαχαχα φιλε εδω αφηνουν κλεμμενα αμαξια πισω να τα κοιτας και φευγουν με την μηχανη σου τι ταυτοτητα μου λες
    Αυτή την ιστορία κι εγώ τη θυμάμαι. Σε ποιο νήμα είχε γραφτεί;

    Πραγματικά η διαδικασία της αγοράς από ιδιώτη, με προβληματίζει ιδιαίτερα. Καλείσαι να εμπιστευθείς άτομο που δε γνωρίζεις. Ειδικά οι απατεώνες είναι συχνά εκείνοι που δείχνουν πιο ευγενικοί και πιο συνεργάσιμοι.

    Ύστερα, τη μοτοσυκλέτα δεν πρέπει να την οδηγήσει ο αγοραστής για να δει αν του κάνει; Πώς θα τον εμπιστευθείς;
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 12/03/2020 στις 23:42.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  9. #39
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dennis- Προβολή μηνύματος
    Δεν εχω καμμια δουλεια να οδηγαω ξενα μηχανακια. Και αν αυτος που στο παρει βολτα πεσει? Αν τρακαρει? Ταυτοτητα??? Χαχαχαχαχα φιλε εδω αφηνουν κλεμμενα αμαξια πισω να τα κοιτας και φευγουν με την μηχανη σου τι ταυτοτητα μου λες
    Οτι λεει ο απο πανω, δεν δινεις βολτα δε παιρνεις βολτα. Ο ελεγχος αυτος θα γίνει απο το συνεργειο τό οποιο θα "εξουσιοδοτήσεις" να ελέγξει εσενα η οποιον επίδοξο αγοραστή

  10. #40
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.703
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από buckley Προβολή μηνύματος
    Ρίχτο αλλιώς δεν έχει πορτοκαλάδα
    Κακώς έκανα και αυτήν την μικρή αναφορά. Όταν γράφω πως με στοιχειώνει το εννοώ. Σχετικά πρόσφατα πήρα την απόφαση να το αφήσω πίσω μου γιατί με έφερνε συχνά μπροστά από κάποια ηθικά διλήμματα. Σόρυ αλλά κλείνει εδώ.

  11. #41
    ...και καλη τυχη μάγκες Το avatar του/της bulmont
    Moderator
    Εγγραφή
    06/09/2010
    Μηνύματα
    4.155
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Ύστερα, τη μοτοσυκλέτα δεν πρέπει να την οδηγήσει ο αγοραστής για να δει αν του κάνει; Πώς θα τον εμπιστευθείς;
    Εστω πώς πουλάς την Α μηχανή γιά Β χρήματα. Οποιος θέλει βόλτα, μου δίνει όλο το μετρητό στο χέρι και κάνει την βόλτα του.....
    Επιστρέφει ακέραια την μοτό παίρνει το χρήμα πίσω και αναλόγως προχωράς στην πώληση ή όχι....

    Εαν δεν με εμπιστεύεται να μου δώσει τα χρήματα να τα κρατήσω γιά 20-30 λεπτά, γιατί να τον εμπιστευτώ εγώ και να του
    δώσω την μοτό;;;;;;

    Επεσε , τράκαρε, κρατάς το κόστος και παίρνει τα ρέστα, άν έχει ρέστα, αλλιώς ας πρόσεχε............
    "ελλαδα ειναι η χωρα οπου ο λαζοπουλος κανει σατιρα και ο αρκας προπαγανδα....(!)"

  12. #42
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.703
    Υπάρχει αντίλογος, αλλά νομίζω πως είναι συζήτηση χωρίς τελειωμό. Πάντα θα υπάρχουν γκρίζα σημεία εκατέρωθεν.
    Κάθε κατάσταση είναι διαφορετική και μπορεί να στηριχθεί/χειριστεί με τα δεδομένα εκείνης της στιγμής. Ο καθένας πράττει όπως νομίζει πως είναι σωστό για τον εαυτό του είτε είναι από τη θέση του πωλητή είτε από τη θέση του αγοραστή.

  13. #43
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.131
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bulmont Προβολή μηνύματος
    Εστω πώς πουλάς την Α μηχανή γιά Β χρήματα. Οποιος θέλει βόλτα, μου δίνει όλο το μετρητό στο χέρι και κάνει την βόλτα του.....
    Στο καπάκι πάω Αστυνομία δηλώνω κλοπή,τον μπουζουριάζουνε και μου μένει το παραδάκι!

  14. #44
    ...και καλη τυχη μάγκες Το avatar του/της bulmont
    Moderator
    Εγγραφή
    06/09/2010
    Μηνύματα
    4.155
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karellen Προβολή μηνύματος
    Στο καπάκι πάω Αστυνομία δηλώνω κλοπή,τον μπουζουριάζουνε και μου μένει το παραδάκι!
    Δεν 'κακό..................
    "ελλαδα ειναι η χωρα οπου ο λαζοπουλος κανει σατιρα και ο αρκας προπαγανδα....(!)"

  15. #45
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.060
    Εννοείται ότι δεν κάνεις καμία μεταβίβαση αν δεν έχεις πάρει το χρήμα στο χέρι. Το όποιο ρίσκο υπάρχει, οφείλει να το επωμίζεται ο αγοραστής. Έτσι λειτουργούν οι αγοραπωλησίες παντού και πάντα. Αν δε θέλει, ας βρει αλλού.

    Εγώ ζητάω - μία φορά - να κάνω βόλτα το όχημα που ίσως θέλω να αγοράσω. Συνήθως με τον πωλητή μαζί, δε με ενοχλεί. Αν δε θέλει, δεν επιμένω. Είναι απολύτως σεβαστό. Αλλά δεν πρόκειται να αγοράσω όχημα που δεν έχω οδηγήσει, οπότε μετά πάμε σε συνεργείο/μηχανικό.
    Life begins at 45°.

Σελίδα 3 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Eρωτηση για πωληση cb-1 στο car.
    από webassasin στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 05/08/2012, 04:03
  2. Διαγραφή αγγελίας στο car.gr
    από Ζεύκας στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 13/10/2011, 16:15
  3. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 09/08/2006, 10:18

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF