Σελίδα 4 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 61

Θέμα: Πιθανή απάτη μέσω αγγελίας στο Car

  1. #46
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.427
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bulmont Προβολή μηνύματος
    Οποιος θέλει βόλτα, μου δίνει όλο το μετρητό στο χέρι και κάνει την βόλτα του.....
    Ε ρε γαμώτο και έλεγα να το παίξω αγοραστής να κάνω μια βόλτα το ένδεκα εννιά μηδέν ...
    porca miseria.

  2. #47
    Προσοχη εδω 6955509365

    Απο car.gr .
    Μαλλον τσιγγανος ενδιαφεροταν για την παιδικη κουνια που εχω και εδω για πουλημα ....χωρις πολλες πολλες ερωτησεις και εμεσα τα χρηματα για να του το στηλω αυριο ...
    ....με λ7 στο λεπτο.

    Tο θεμα που εχω ειναι οτι εχει iban δικο μου και ον/μο.τιποτα αλλο .

    Το οτι θα γινοταν με λ7 στο λεπτο μου το ανακοινωσε στο 3ο τηλ που με πηρε να μου πει πως ξεκιναμε .
    Τελευταία τροποποίηση από Lioulios; 07/07/2020 στις 22:52.

  3. #48
    Καραμελωμένο Μέλος Το avatar του/της Translatoras
    Εγγραφή
    02/12/2006
    Μηνύματα
    149
    Καλημέρες.
    Τις τελευταίες ημέρες μου έτυχαν δύο περιστατικά ανυπόμονων αγοραστών μέσω Πειραιώς για αγγελίες που είχα στη Χρυσή Ευκαιρία και το car.
    Τα ποσά ήταν μεταξύ 100€ και 200€.
    Και οι δύο ήταν επαρχία.
    Και οι δύο ήταν ψημένοι να μου βάλουν τα λεφτά άμεσα.
    Και οι δύο είχαν επαγγελματικό λογαριασμό και θα ήταν δύσκολο να καταθέσουν-μεταφέρουν σε άλλη τράπεζα.
    Επειδή δεν είχα λογαριασμό Πειραιώς, τους καθυστέρησα μερικές ώρες για να βρω φίλο που θα με εξυπηρετήσει.
    Και οι δύο δεν απαντούσαν στο τηλέφωνο λίγες ώρες μετά.

    Οι αριθμοί τους: 6946 302 997 και 6942 286 602
    Καλή συνέχεια.
    -Εφημερίδεεεες, μεγάλη απάτη 39 θύματααααα! -Δώσε μια εφημερίδα πιτσιρίκο.-Ορίστε κύριε. -Εφημερίδεεεες, μεγάλη απάτη 40 θύματααααα!

  4. #49
    Μια αναζήτηση στο Google με τα τηλέφωνα τους είναι διαφωτιστική.

    https://www.white-pages.gr/arithmos/6942286602

    https://www.white-pages.gr/arithmos/6946302997

  5. #50
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Βιογραφικό κανονικά!
    Αυτό που διάβασα στα σχόλια όμως είναι πιο επικίνδυνο: "φταίει η τράπεζα που δίνει την τάδε δυνατότητα"..
    Όχι, φταίει το άτομο που σε εξαπατά, φταίει η νομοθεσία που δεν είναι φυλακή, φταις εσύ που διαχειρίζεσαι ένα εργαλείο που δεν ασχολήθηκες να μάθεις πως λειτουργεί.

    Ποτέ η στέρηση ελευθερίας δεν αγόρασε ασφάλεια.

  6. #51
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246
    Πωω...μιλάμε για πολύ κόσμο!
    Καλά, με το ''Λεφτά στο Λεπτό'' της Τρ.Πειραιώς πώς γίνεται να σε κλέψουν;; Ρωτάω επειδή το χρησιμοποιώ και εγώ.

  7. #52
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.228
    Το "λεφτά στο λεπτό" δεν το είχε απενεργοποιήσει η Πειραιώς ακριβώς γιατί πολλοί την πατούσαν συνέχεια από επιτήδειους;


    Edit @lleonidas: δεν το χρησιμοποιώ, αλλά νομίζω ότι σου ασκούν πίεση να το κάνεις βιαστικά και αντί να παραλάβεις σε βάζουν να κάνεις εσύ κατάθεση.

    Edit2: αφού χρησιμοποιούν συχνά τα ίδια τηλέφωνα, πόσο δύσκολο είναι να πιάσουν τέτοια αρχιδάκια;

  8. #53
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.131
    Την περασμένη βδομάδα με πήρε ένας, μου συστήθηκε γιατρός τάδε και ήθελε 200 κιλά κρασί για το βαρελάκι του πατέρα του.Επειδή δεν άδειαζε να έρθει ο ίδιος θα έστελνε κάποιον να το φορτώσει και συνάμα μου ζήτησε ένα λογαριασμό να μου βάλει το χρήμα.Όταν του είπα ύστερα ότι δεν φάνηκε η κατάθεση ζήτησε να κάνουμε τη μαγκιά με το λ7 στο λεπτό.

    Εκεί βεβαιώθηκα για τις αρχικές μου υποψίες (από την αρχή ήταν γλυκερός 'κύριε Νίκο' και 'κύριε Νίκο' ενώ είχε και ελαφρώς σπαστή προφορά) και του λέω *πάρε με σε 5' να μπω στο ebank.
    Στο καπάκι παίρνω τηλ ένα φίλο στην Ασφάλεια 'μλκ σου έχω λαβράκι,κομπίνα με τράπεζα,έχω και τον αριθμό του κινητού του' κλπ.
    - 'Μην ασχολείσαι΄' ήταν η απάντησή του 'Πακιστανικά νουμερα που δεν βγάζει άκρη ούτε η Αστυνομία,έχουμε εκατοντάδες τέτοιες υποθέσεις ανοικτές'.

    *Εννοείται ότι ο τύπος δεν με ξαναπήρε,την έκανε διακριτικά.

  9. #54
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.010
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karellen Προβολή μηνύματος
    Την περασμένη βδομάδα με πήρε ένας, μου συστήθηκε γιατρός τάδε και ήθελε 200 κιλά κρασί για το βαρελάκι του πατέρα του.Επειδή δεν άδειαζε να έρθει ο ίδιος θα έστελνε κάποιον να το φορτώσει και συνάμα μου ζήτησε ένα λογαριασμό να μου βάλει το χρήμα.Όταν του είπα ύστερα ότι δεν φάνηκε η κατάθεση ζήτησε να κάνουμε τη μαγκιά με το λ7 στο λεπτό.

    Εκεί βεβαιώθηκα για τις αρχικές μου υποψίες (από την αρχή ήταν γλυκερός 'κύριε Νίκο' και 'κύριε Νίκο' ενώ είχε και ελαφρώς σπαστή προφορά) και του λέω *πάρε με σε 5' να μπω στο ebank.
    Στο καπάκι παίρνω τηλ ένα φίλο στην Ασφάλεια 'μλκ σου έχω λαβράκι,κομπίνα με τράπεζα,έχω και τον αριθμό του κινητού του' κλπ.
    - 'Μην ασχολείσαι΄' ήταν η απάντησή του 'Πακιστανικά νουμερα που δεν βγάζει άκρη ούτε η Αστυνομία,έχουμε εκατοντάδες τέτοιες υποθέσεις ανοικτές'.

    *Εννοείται ότι ο τύπος δεν με ξαναπήρε,την έκανε διακριτικά.
    αφου θα εστελνε καποιον να το φορτωσει ,επρεπε να του πεις ,να σου φερει ο φορτωτης και το χρημα.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  10. #55
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    αφου θα εστελνε καποιον να το φορτωσει ,επρεπε να του πεις ,να σου φερει ο φορτωτης και το χρημα.
    Δε θα άλλαζε κάτι.

  11. #56
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.342
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karellen Προβολή μηνύματος
    Την περασμένη βδομάδα με πήρε ένας, μου συστήθηκε γιατρός τάδε και ήθελε 200 κιλά κρασί για το βαρελάκι του πατέρα του.Επειδή δεν άδειαζε να έρθει ο ίδιος θα έστελνε κάποιον να το φορτώσει και συνάμα μου ζήτησε ένα λογαριασμό να μου βάλει το χρήμα.Όταν του είπα ύστερα ότι δεν φάνηκε η κατάθεση ζήτησε να κάνουμε τη μαγκιά με το λ7 στο λεπτό.

    Εκεί βεβαιώθηκα για τις αρχικές μου υποψίες (από την αρχή ήταν γλυκερός 'κύριε Νίκο' και 'κύριε Νίκο' ενώ είχε και ελαφρώς σπαστή προφορά) και του λέω *πάρε με σε 5' να μπω στο ebank.
    Στο καπάκι παίρνω τηλ ένα φίλο στην Ασφάλεια 'μλκ σου έχω λαβράκι,κομπίνα με τράπεζα,έχω και τον αριθμό του κινητού του' κλπ.
    - 'Μην ασχολείσαι΄' ήταν η απάντησή του 'Πακιστανικά νουμερα που δεν βγάζει άκρη ούτε η Αστυνομία,έχουμε εκατοντάδες τέτοιες υποθέσεις ανοικτές'.

    *Εννοείται ότι ο τύπος δεν με ξαναπήρε,την έκανε διακριτικά.
    Παρόμοια περίπτωση χθες με ένα τρέιλερ που έχω σε αγγελια . Το νούμερο
    +306944239628
    Ζήτησε να μου βαλει το μισό ποσο σε λογαριασμό και να κατεβάσω την αγγελία. Θα μου έδινε τα υπόλοιπα όταν ερχόταν η μεταφορική Τον ρώτησα πλήρες ονομα. Προφανώς μου έδωσε ένα τυχαίο αλλα επειδή βιαζόταν να βάλει χρήματα του λέω φίλος εγω δεν δουλεύω στο φτερό . Θα σου στείλω το απόγευμα iban να περάσεις τα χρήματα και μιλάμε. Εξαφανίστηκε. Τηλεφωο κλειστό
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  12. #57
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Προσέχετε, έχουμε χάσει αρκετά ποδήλατα και ηλεκτρικές συσκευές με πολύ απλές μεθόδους εξαπάτησης τα τελευταία χρόνια.

    Αποδεικτικά καταθέσεων, ταχα τραπεζας, σε email και τηλέφωνο κ.λπ. δεν είναι απόδειξη πληρωμής.
    Επαληθευμένες πληρωμές μέσω paypall είναι διαβλητές απο τον αγοραστή.

    Διαβάζετε τα εργαλεία που χρησιμοποιείτε.

    Πωλήσεις σε περιόδους αργίας των τραπεζών είναι επικίνδυνες.

    Αγοραστής που δεν ξέρει λεπτομέρειες κατασκευής και χρήσης του αντικειμένου που πουλάμε, είναι επικίνδυνος.

    Σου στέλνω επιταγή που έχω ήδη να την εισπράξεις και μου γυρνάς τα ρέστα, είναι απάτη.

    Σου στέλνω το τάδε πακέτο που θα κάνει καιρό να μου έρθει κατευθείαν και μου το στέλνεις μαζί με το αντικείμενο, είναι απάτη.

    Είμαι στον αμερικάνικο στρατό, πρεσβεία, εργάζομαι σε πετρελαϊκή, σε πλοίο, σε εταιρεία εξορύξεων κ.λπ. τι είναι; αγοραστής πάντως δεν είναι!

    Οι φίλοι που μένετε κοντά σε εμπορικούς κόμβους όπως η Κόρινθος, η Πάτρα, ο Πειραιάς, η Θεσσαλονίκη, η Ηγουμενίτσα κ.λπ.
    έχετε το νου σας σε αλλαγές μεσαίων και μεγάλων φορτηγών. Έτσι χάνονται τα ίχνη.

    Ενα φορτίο που δεν έχει ομοιογένεια και αλλάζει φορτηγό σε μέρη που δεν συνηθίζεται είναι αντικείμενο ελέγχου απο την αστυνομία
    η οποία είναι ενήμερη πανω απο 10 χρόνια και έχει σώσει αρκετά όταν της δόθηκε η ευκαιρία.
    Τελευταία τροποποίηση από doctor_john; 24/02/2021 στις 11:07.

  13. #58
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της bros 650
    Εγγραφή
    12/07/2014
    Μηνύματα
    225
    Μια λύση είναι να αγοράζεις μηχανή από μαγαζί αυτά τα προβλήματα δεν θα τα έχεις αλλά και εκεί υπάρχουν μειονεκτήματα όπως συνήθως μεγαλύτερη τιμή. Αλλά σε γενικές γραμμές είσαι πιο ήσυχος και ήρεμος αν κάνεις αγορές από μαγαζί.

  14. #59
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της thunder ace
    Εγγραφή
    07/02/2013
    Μηνύματα
    2.441
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Βιογραφικό κανονικά!
    Αυτό που διάβασα στα σχόλια όμως είναι πιο επικίνδυνο: "φταίει η τράπεζα που δίνει την τάδε δυνατότητα"..
    Όχι, φταίει το άτομο που σε εξαπατά, φταίει η νομοθεσία που δεν είναι φυλακή, φταις εσύ που διαχειρίζεσαι ένα εργαλείο που δεν ασχολήθηκες να μάθεις πως λειτουργεί.

    Ποτέ η στέρηση ελευθερίας δεν αγόρασε ασφάλεια.
    .......Φταιει που το σπασιμο γονατων με ροπαλο δεν επιτρεπεται.....

  15. #60
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της thunder ace
    Εγγραφή
    07/02/2013
    Μηνύματα
    2.441
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bros 650 Προβολή μηνύματος
    Μια λύση είναι να αγοράζεις μηχανή από μαγαζί αυτά τα προβλήματα δεν θα τα έχεις αλλά και εκεί υπάρχουν μειονεκτήματα όπως συνήθως μεγαλύτερη τιμή. Αλλά σε γενικές γραμμές είσαι πιο ήσυχος και ήρεμος αν κάνεις αγορές από μαγαζί.
    Συμφωνώ...τουλάχιστον μετά ξέρεις ακριβώς τι θα κάψεις.
    .
    .
    .
    .
    .

    "Πλάκα κάνω ρε"

Σελίδα 4 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Eρωτηση για πωληση cb-1 στο car.
    από webassasin στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 05/08/2012, 04:03
  2. Διαγραφή αγγελίας στο car.gr
    από Ζεύκας στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 13/10/2011, 16:15
  3. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 09/08/2006, 10:18

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF