Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 61

Θέμα: Πιθανή απάτη μέσω αγγελίας στο Car

  1. #1

    Πιθανή απάτη μέσω αγγελίας στο Car

    Καλησπέρα παιδιά.

    Θα σας διηγηθώ ένα πρόσφατο περιστατικό που μου συνέβη και παράλληλα θα ζητήσω τη γνώμη σας για το αν θα πρέπει να το κυνηγήσω λίγο περισσότερο. Έχω μια αγγελία στο Car για αυτοκίνητο. Εδώ και κάποιες μέρες λοιπόν χτυπάει το τηλέφωνο και μου μιλάει κάποιος που "ενδιαφερόταν". Δε ρώτησε τίποτα για το αμάξι, παρά μόνο για τα km και μου είπε ότι το θέλει ΣΙΓΟΥΡΑ και ότι την επόμενη μέρα θα ερχόταν εκεί που μένω (νησί) από ένα κοντινό σχετικά μέρος για να γίνει η μεταβίβαση και τα σχετικά. Σημειωτέον δήλωσε "επαγγελματίας" άγνωστων λοιπόν πληροφοριών. Στη συνέχεια μου είπε να μου βάλει μια προκαταβολή υποτίθεται για να του κρατήσω το αυτοκίνητο και να μην ταξιδέψει τσάμπα. Αρχικά του είπα ότι δε χρειάζεται και ότι για μια δύο μέρες δεν υπάρχει θέμα. Αφού επέμενε πολύ του είπα οκ, βάλε 100 ευρώ και έλα όποτε θες για τα περαιτέρω. Όοοοχι μου λέει, θα σου στείλω 600 ευρώ γιατί το θέλω οπωσδήποτε και μπλα μπλα μπλα. Εκεί άρχισε να μου βρωμάει η δουλειά. Να μην τα πολυλογώ όλα έγιναν ακόμα πιο ύποπτα όταν μου είπε ότι καθώς ο λογαριασμός του είναι επαγγελματικός δε μπορεί να μου κάνει μεταφορά με e banking και ότι θα έπρεπε να πάω σε ATM της Πειραιώς να μου τα στείλει με λεφτά στο λεπτό. (Επικοινώνησα και με την τράπεζα και μου είπαν ότι δεν υπάρχει περίπτωση να μη γίνεται ηλεκτρονική μεταφορά χρημάτων ή να μη φαίνεται στο λογαριασμό μου ανεξαρτήτως λογαριασμού από τον οποίο προέρχονται τα χρήματα). Οπότε κάπου εκεί το θέμα έληξε καθώς προφανώς του είπα όχι και δεν επικοινώνησε ξανά. Συμπτωματικά είδα ότι έχουν βάλει στο car μια προειδοποίηση για τέτοιου είδους απάτες άρα θα έχουν γίνει κι άλλες τέτοιες αναφορές ή καταγγελίες. Οπότε προσοχή!!!

    Παρ' όλα αυτά. Έχω το τηλέφωνό του. Θεωρείτε ότι θα ήταν χρήσιμο να πάω στην αστυνομία ή κάπου αλλού; Το λέω γιατί απόδειξη απάτης ή προσπάθεια απάτης δεν υπάρχει. Όποια γνώμη καλοδεχούμενη.

  2. #2
    παναρχαιο μελος Το avatar του/της Dennis-
    Εγγραφή
    08/06/2003
    Μηνύματα
    506
    Ειναι η καινουργια απατη μονο μεσω της πειρεως. Μακρια. Επισης στα εβαλα και θα φανουν σε 2 μερες και κατι τετοια ΜΕΓΆΛΗ ΠΡΟΣΟΧΉ.
    Σε παίρνουν τηλέφωνο για μία αγγελία που έχεις βάλει. Σου λένε να πας στο ATM και καλά να σου βάλουν μία προκαταβολή των 600 ευρώ και όταν πας σου ζητούν να πατήσεις λεφτά στο λεπτό. Την πατάς και σου ζητάει να διαλέξεις ποσό αποστολής και μετά να γράψεις το τηλέφωνο που σε πήραν. Στην ουσία λοιπόν τους έρχεται ένας κωδικός στο κινητό που μπορούν οι κύριοι χωρίς κάρτα χωρίς τίποτα να βγάλουν από το ΑΤΜ τα λεφτά που ΕΣΎ τους στέλνεις.

  3. #3
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Ο αριθμός θα ειναι μεσο υποκλοπής, δε παιζει να αντιστοιχεί στο συγκεκριμένο πρόσωπο που σε κάλεσε.
    Ανέφερε το στο 100 προς καταγραφή του συμβάντος και μονο, περεταίρω κινησεις μπορουν να ενεργοποιηθούν μονο με μηνυτήρια εντολή

  4. #4
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.949
    Ενημερωτικά, η υπηρεσία της Πειραιώς "Λεφτά στο Λεπτό" έπαψε εδώ και λίγες μέρες να είναι διαθέσιμη μέσω ATM, ακριβώς λόγω των περιστατικών εξαπάτησης που παρατηρήθηκαν (συνεχίζει να είναι διαθέσιμη μέσω web banking για όσους επιθυμούν να κάνουν χρήση της).

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Το αναφερει και το car στις γνωστες απατες, στο συμβουλο αγορας. Νουμερο 5.

  6. #6
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.481
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dennis- Προβολή μηνύματος
    Ειναι η καινουργια απατη μονο μεσω της πειρεως. Μακρια. Επισης στα εβαλα και θα φανουν σε 2 μερες και κατι τετοια ΜΕΓΆΛΗ ΠΡΟΣΟΧΉ.
    Σε παίρνουν τηλέφωνο για μία αγγελία που έχεις βάλει. Σου λένε να πας στο ATM και καλά να σου βάλουν μία προκαταβολή των 600 ευρώ και όταν πας σου ζητούν να πατήσεις λεφτά στο λεπτό. Την πατάς και σου ζητάει να διαλέξεις ποσό αποστολής και μετά να γράψεις το τηλέφωνο που σε πήραν. Στην ουσία λοιπόν τους έρχεται ένας κωδικός στο κινητό που μπορούν οι κύριοι χωρίς κάρτα χωρίς τίποτα να βγάλουν από το ΑΤΜ τα λεφτά που ΕΣΎ τους στέλνεις.
    Ευχαριστούμε για την ανάλυση. Εξελιγμένη κοινωνική μηχανική λοιπόν.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  7. #7
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.703
    Ευτυχώς πονηρεύτηκες. Δε μπορείς να κάνεις κάτι πάντως, στην ουσία δεν υπάρχει περιστατικό.

    Όντως η υπηρεσία λεφτά στο λεπ΄το μέσω atm δεν υπάρχει πλέον, μου είχε στείλει η Πειραιως ενημερωτικό mail και πριν κανά μήνα και πριν λίγες μέρες. Ίσως δεν το ήξεραν οι απατεώνες.

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της johnnybond
    Εγγραφή
    22/05/2019
    Μηνύματα
    120
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dennis- Προβολή μηνύματος
    Ειναι η καινουργια απατη μονο μεσω της πειρεως. Μακρια. Επισης στα εβαλα και θα φανουν σε 2 μερες και κατι τετοια ΜΕΓΆΛΗ ΠΡΟΣΟΧΉ.
    Σε παίρνουν τηλέφωνο για μία αγγελία που έχεις βάλει. Σου λένε να πας στο ATM και καλά να σου βάλουν μία προκαταβολή των 600 ευρώ και όταν πας σου ζητούν να πατήσεις λεφτά στο λεπτό. Την πατάς και σου ζητάει να διαλέξεις ποσό αποστολής και μετά να γράψεις το τηλέφωνο που σε πήραν. Στην ουσία λοιπόν τους έρχεται ένας κωδικός στο κινητό που μπορούν οι κύριοι χωρίς κάρτα χωρίς τίποτα να βγάλουν από το ΑΤΜ τα λεφτά που ΕΣΎ τους στέλνεις.
    Από όσο ξέρω μια και έχω χρησιμοποιήσει αρκετές φορές και πριν μερικές μέρες μάλιστα τελευταία φορά ΛσΛ
    δεν ζητάει τηλέφωνο αλλά το ποσό και τον κωδικό ο οποίος σου έρχεται στο κινητό σε sms..

  9. #9
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.481
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από johnnybond Προβολή μηνύματος
    Από όσο ξέρω μια και έχω χρησιμοποιήσει αρκετές φορές και πριν μερικές μέρες μάλιστα τελευταία φορά ΛσΛ
    δεν ζητάει τηλέφωνο αλλά το ποσό και τον κωδικό ο οποίος σου έρχεται στο κινητό σε sms..
    Με την απάτη σε πείθουν να κάνεις τη διαδικασία με την οποία θα στείλεις ΕΣΥ χρήματα ακούσια (νομίζοντας ότι θα λάβεις χρήματα). Άρα πρέπει να καταχωρίσεις στο ATM τον αριθμό του κινητού του απατεώνα στον οποίο θα πάει ο κωδικός. Θα τον λάβει ο απατεώνας, θα καταχωρίσει σε άλλο ATM το ποσό και θα πάρει τα 600 ευρώ.

    Είναι κοινωνική μηχανική. Με γρήγορες εντολές, δε σου δίνουν περιθώριο σκέψης. Είναι καλά μελετημένη.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.342
    Βγάζει και το ίδιο το site μήνυμα.
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  11. #11
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.065
    Τι εννοείς "πιθανή";



    Τη στιγμή που σου λένε "θέλω να σου δώσω λεφτά, αλλά πρέπει ΕΣΥ να κάνεις κάτι" τελειώνει η κουβέντα.
    Life begins at 45°.

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.263
    Αυτή η φάση (λ7 στο λεπτό) προϋποθέτει να έχεις λογαριασμό στην Πειραιώς από ότι κατάλαβα.

    Πιθανόν να την πατήσεις αλλά και πάλι όχι τόσο εύκολο.

    Νομίζω πρόσφατα πήρε το μάτι μου κάτι παρόμοιο αλλά δεν έδωσα σημασία .

    Ευχαριστούμε για την ενημέρωση.

    Δεν την ήξερα την φάση αυτή.
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της contes di Zante
    Εγγραφή
    01/11/2007
    Μηνύματα
    299
    Όταν στέλνεις λ7 στο λεπτό ο ΑΠΟΣΤΟΛΕΑΣ πρέπει να έχει λογαριασμό στην Πειραιώς και κάνει όλη τη διαδικασία, όπου και αποκτά έναν κωδικό για τη συναλλαγή. Γνωστοποιεί τον κωδικό στον ΠΑΡΑΛΗΠΤΗ ο οποίος μέσω ΑΤΜ και χρήσης του κωδικού ολοκληρώνει την διαδιακασία και παραλαμβάνει ΜΕΤΡΗΤΑ. Δεν χρειάζεται καν ο ΠΑΡΑΛΗΠΤΗΣ να είναι πελάτης της Πειραιώς. Εγώ προσωπικά δεν διακρίνω ΜΕΧΡΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΗΜΕΙΟ κάποιον κίνδυνο...στην προκειμένη ο υποτιθέμενος αγοραστής γνωρίζει ήδη το τηλέφωνό σου και όπως σε κάθε άλλη περίπτωση θα δινόταν κάποιο ραντεβού για την ολοκλήρωση της πώλησης. Δεν παίρνεις λεφτά, δεν περιμένεις 2 μέρες για ραντεβού δεν γίνεται η πώληση...
    διονύσης K / έλα να πάμε στο νησί...το (multi)strada μου εγώ και 'σύ

  14. #14
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από contes di Zante Προβολή μηνύματος
    Όταν στέλνεις λ7 στο λεπτό ο ΑΠΟΣΤΟΛΕΑΣ πρέπει να έχει λογαριασμό στην Πειραιώς και κάνει όλη τη διαδικασία, όπου και αποκτά έναν κωδικό για τη συναλλαγή. Γνωστοποιεί τον κωδικό στον ΠΑΡΑΛΗΠΤΗ ο οποίος μέσω ΑΤΜ και χρήσης του κωδικού ολοκληρώνει την διαδιακασία και παραλαμβάνει ΜΕΤΡΗΤΑ. Δεν χρειάζεται καν ο ΠΑΡΑΛΗΠΤΗΣ να είναι πελάτης της Πειραιώς. Εγώ προσωπικά δεν διακρίνω ΜΕΧΡΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΗΜΕΙΟ κάποιον κίνδυνο...στην προκειμένη ο υποτιθέμενος αγοραστής γνωρίζει ήδη το τηλέφωνό σου και όπως σε κάθε άλλη περίπτωση θα δινόταν κάποιο ραντεβού για την ολοκλήρωση της πώλησης. Δεν παίρνεις λεφτά, δεν περιμένεις 2 μέρες για ραντεβού δεν γίνεται η πώληση...
    Δεν χρειάζεται να μπεις σε μια διαδικασία που όπως λενε οι απο πάνω με κάποιους συνδιασμους "κλικς" απο αετονύχηδες αντί για παραλαβή ποσού να κάνεις αποστολή και να βγεις εξαπατημένος.

    Τα πράγματα είναι απλά, θέλεις να μου βάλεις λεφτά? ορίστε το iban μου, στείλε μου και προχωράμε, δεν μου στέλνεις είσαι λαμόγιο
    you rise you fall you're down then you rise again

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της leftos
    Εγγραφή
    02/08/2010
    Μηνύματα
    580
    Δεν κατάλαβες πώς δουλεύει γιαυτό δεν βλέπεις κάποιον κίνδυνο.
    Ποντάρουν σε ανθρώπους καταρχήν ευκολοπιστους όπως όλα αυτά τα τεχνάσματα και ανθρώπους που με πίεση δεν μπορούν να πούν ''οχι''.
    Μετά σε ανθρώπους που δεν γνωρίζουν πώς λειτουργεί αυτή η υπηρεσία και το αποτέλεσμα είναι να νομίζουν οτι θα πάρουν λεφτά ενω τελικά στέλνουν.
    Αυτός είναι ο κίνδυνος οτι αν ό άλλος φτάσει στο ατμ καθοδηγείτε απο τον απατεώνα στο τηλέφωνο και δεν καταλαβαίνει οτι με αυτόν τον τρόπο στέλνει χρήματα.
    LIVE FREEEEE!!!!!

Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Eρωτηση για πωληση cb-1 στο car.
    από webassasin στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 05/08/2012, 04:03
  2. Διαγραφή αγγελίας στο car.gr
    από Ζεύκας στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 13/10/2011, 16:15
  3. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 09/08/2006, 10:18

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF