Σελίδα 2 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 73

Θέμα: αγορα hypermotrd 1100 2007

  1. #16
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.116
    Δεν πάει χαλαρά όπως άλλα μεγάλα, έχει ροπή αλλά και εσύ έχεις ένα επίπεδο καθώς φαίνεται

  2. #17
    Μέλος
    Εγγραφή
    24/06/2014
    Μηνύματα
    338
    Η διαφορά στη χρήση κ στην συντήρηση όταν πας σε τέτοια μηχανή είναι χαοτική σε σχέση με το crf,στα πάντα σε τέλη,σε σέρβις, κατανάλωση, αλυσιδογραναζα.. Αλυσιδογραναζα αν δεν έχει βάλει διαιρούμενη γραναζιερα πάνε 350-400€, λάστιχα 250-300,για δίσκους συμπλέκτη σε αυτά τα χιλιόμετρα μπορεί να χρειαστεί κ καλάθι κ πλάκα πίεσης το έχεις χαλαρά το 500€(από ebay)...Το είχα ψάξει κ εγώ παλιότερα αλλά το κόστος συντήρησης το καθιστά μηχανή καβλας κ όπως αναφέρθηκε σε σύντομο διάστημα θα ψάχνεις δεύτερο για καθημερινό..Απο αξιοπιστια είναι σκυλη αλλά για να το συντηρείς σωστά θα σου φεύγουν τα 500αρικα αέρας αν το έχεις για κάθε μέρα κ μαζεύει χλμ,για αυτό βλέπεις άλλωστε ότι τα περισσότερα δεν έχουν κ χιλιόμετρα,σκέψου του φίλου σου σε 13 χρόνια έχει 45000χλμ δηλαδή 3500χλμ το χρόνο και πολλά έχουν κ ακόμα λιγότερα...

  3. #18
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2008
    Μηνύματα
    1.008
    Τα μεταξωτα βρακιά κλπ κλπ
    Το μηχανάκι είναι μουνάρα τέλος. Κ εδώ σταματάνε όλα τα επιχειρήματα περί απόκτησης κ περνάμε στο αν έχεις την οικονομική δυνατότητα να τα σταζεις όπως απαιτεί.

    Γραφεις παραπάνω δεν είναι τόσο ΤΕΡΆΣΤΙΑ η διαφορά...
    Ναι όντως δεν είναι τόσο...

    Είναι τόσο κι άλλο τόσο κ λίγο ακόμη. Μιλάμε πάντα για να το έχεις αξιομαχο όπως προβλέπει η μαμά.
    Σέρβις, λάδια ξύδια κι αναλώσιμα χωρίς ζημιές μπορείς να ακουμπήσεις 6-7 κατοστάρικα.

    Βέβαια θα μου πεις δεν χρειάζεται να βάζω τα καλύτερα αναλώσιμα...
    Ναι... Στο crfl σαφώς δεν χρειάζεται.
    Αλλά άμα βλέπω τέτοια μηχανάκια νυστερια οδηγικα με bt16 (γιατί ειναι τα φθηνότερα της αγοράς) κ κόκκινα brembo γιατί είναι μισή τιμή απ τα χρυσά με πιάνουν τα γέλια...

    Ρουλεμάν τροχων να πεις θα χρειαστει,σ όλα τα μηχανάκια είναι νορμάλ... Τα μονομπρατσα (ducati, bmw, ktm) φεύγει το δάκρυ κορομηλο.

    Καταναλώσεις?
    Το crfl παίζει να είναι βαριά στα 4lit/100
    Τα χιλιάρια μέσα στην πόλη ξεκινάνε από 8 κ φλερταρουν τις δωδεκάρες όταν κανιβαλιζεις. Παθώς...

    Ασφάλεια τέλη?
    Crfl πρέπει γα παίζεις κάνα 150 max ετήσιο κ 22€τέλη (μήπως κάνω λάθος δεν είμαι σίγουρος)
    1000+ ,150 είσαι στο εξάμηνο πάνω κάτω κ 135€ τέλη

    Τα κόστη είναι εξαιρετικά δυσαναλογα

    Ζύγισε τα πολύ καλά πριν βρεθείς προ εκπλήξεως κ καταλήξεις να βάζεις 7€ κατοσταρα (γιατί δίνει κ παραπάνω άλογα ε!)

  4. #19
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της contes di Zante
    Εγγραφή
    01/11/2007
    Μηνύματα
    299
    ¨Οπως αναφέρθηκε και πιο πάνω......."Βέβαια τα χαμόγελα έχουν την αξία τους και μερικές φορές αξίζουν τα όποια χρήματα"

    όμως το μηχανάκι αυτό φίλε μου ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΧΑΛΑΡΑ. Πήρα στα 43 μου το multi και πιο πολύ το πάω σαν το strada στα 30 μου παρά σαν το capo στα 40. Τις περισσότερες φορές μάλιστα νιώθω ότι ξεφεύγω (μιλάμε για δρόμους νησιού πάντα)
    διονύσης K / έλα να πάμε στο νησί...το (multi)strada μου εγώ και 'σύ

  5. #20
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.116
    Φαντάσου χωρίς τα περιττά πλαστικά κ.λπ. Πιρουέτες κάνεις για πλάκα!

    Ξεκινάς το πρωί και ακούγεται ο Κωστάλας! Τριπλό κόλουπ και έντο, ακολουθεί ταχεία είσοδος στροφής..

    Αυτό που πρέπει να δει ο φίλος είναι αν βγαίνει να υπολογίζει 1500ε το χρόνο έξοδα.
    Ίσως τον βοηθήσει να κόψει κακές συνήθειες, ίσως να βγαίνει πιο επιλεγμένα...

    Το μόνο σίγουρο είναι πως δεν θα μπορεί να το χρησιμοποιεί σαν παπί όπως το προηγούμενο.
    Οι αποστάσεις των 500m, τρεις φορές την ημέρα θα πρεπει να γίνονται με τα πόδια ή κάποιο ποδήλατο αν είναι θέμα
    εργασίας.

    Όπως και να το δείς, θετικό θα είναι γι' αυτόν αρκεί να μην "κοντράρει" την ζωή που του προτείνει.

    Τώρα όσον αφορά "τα γέλια" που μπορεί να προκαλέσουν οι "μη κορυφαίες" επιλογές σε αναλώσιμα, είναι καλό
    για το σύνολο που γελάει με τον νεόπλουτο.

  6. #21
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της contes di Zante
    Εγγραφή
    01/11/2007
    Μηνύματα
    299
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Φαντάσου χωρίς τα περιττά πλαστικά κ.λπ. Πιρουέτες κάνεις για πλάκα!

    Ξεκινάς το πρωί και ακούγεται ο Κωστάλας! Τριπλό κόλουπ και έντο, ακολουθεί ταχεία είσοδος στροφής..

    Αυτό που πρέπει να δει ο φίλος είναι αν βγαίνει να υπολογίζει 1500ε το χρόνο έξοδα.
    Ίσως τον βοηθήσει να κόψει κακές συνήθειες, ίσως να βγαίνει πιο επιλεγμένα...

    Το μόνο σίγουρο είναι πως δεν θα μπορεί να το χρησιμοποιεί σαν παπί όπως το προηγούμενο.
    Οι αποστάσεις των 500m, τρεις φορές την ημέρα θα πρεπει να γίνονται με τα πόδια ή κάποιο ποδήλατο αν είναι θέμα
    εργασίας.

    Όπως και να το δείς, θετικό θα είναι γι' αυτόν αρκεί να μην "κοντράρει" την ζωή που του προτείνει.

    Τώρα όσον αφορά "τα γέλια" που μπορεί να προκαλέσουν οι "μη κορυφαίες" επιλογές σε αναλώσιμα, είναι καλό
    για το σύνολο που γελάει με τον νεόπλουτο.
    1500€ τον χρόνο έξοδα? από που προκύπτει αυτό? εκτός και άν βάζεις και την βενζίνη μέσα.....

    για δώσε τον ορισμό του "συνόλου" και του "νεόπλουτου"....γιατί στο μυαλό μου ως "σύνολο" έρχεται ο Ελληνάρας που μπαίνει σε ένα θέμα για Ducati, είναι γνώστης για τα πάντα και στο τέλος βγάζει και τον κομπλεξισμό του
    διονύσης K / έλα να πάμε στο νησί...το (multi)strada μου εγώ και 'σύ

  7. #22
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.116
    E' βέβαια, η βενζίνη δεν είναι έξοδο; πολυ γενικά και πρόχειρα, υπολογίζω 1500ε.
    Ή τουλάχιστον η διαφορά "ασφαλείας" από τα περσινά έξοδα του φίλου.
    Το σύνολο είναι οι νοήμονες μοτοσυκλετιστές που δεν κοιτούν αν τα καινούρια σου λάστιχα είναι τα κορυφαία, ούτε έχουν θέσφατα επιδειξιομανίας,
    βλέπουν, αξιολογούν, χρησιμοποιούν.
    Οι νεόπλουτοι είναι όσοι στην παρούσα έχουν οικονομική άνεση και προσπαθούν να κρατήσουν "ψηλά" αντικείμενα που θεωρούν
    ότι τους ανήκουν κ.λπ. νομίζω πως και η περιγραφή σου για το σύνολο ταιριάζει εδώ.

  8. #23
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    Πολυ προχειρα υπολογιζεις εντελως λαθος. Το κοστος ειναι αυξημενο αλλα σε καμμια περιπτωση δεν ειναι υπερβολικο. Τι θεμα ειναι οτι αυτα τα μηχανακια ειναι μπιμπελο και ειναι κριμα να τα εχεις σε σκατα κατασταση. Επι κρισης, τα περισσοτερα αλλαξαν πολλα χερια, φτηνα, οι αγοραστες τα γαμουσαν και τωρα τα πουλανε πιο ακριβα απ οτι τα αγορασαν, σε χειροτερη κατασταση. Το μηχανακι πραγματικα δε παθαινει τιποτα αλλα οι περισσοτερες περιπτωσεις δεν αξιζουν καν να ασχοληθεις

  9. #24
    once 2T,for ever 2T Το avatar του/της extisatokat
    Εγγραφή
    18/10/2019
    Μηνύματα
    137
    Υπάρχουν και οι απλώς πλουσιοι ,παλαιοπλουτοι.Νεοπλουτοι η παλαιοπλουτοι ο καθένας κάνει κουμάντο στην τσέπη του ΜΟΝΟΣ του

  10. #25
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.116
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από p@nos Προβολή μηνύματος
    Πολυ προχειρα υπολογιζεις εντελως λαθος. Το κοστος ειναι αυξημενο αλλα σε καμμια περιπτωση δεν ειναι υπερβολικο. Τι θεμα ειναι οτι αυτα τα μηχανακια ειναι μπιμπελο και ειναι κριμα να τα εχεις σε σκατα κατασταση. Επι κρισης, τα περισσοτερα αλλαξαν πολλα χερια, φτηνα, οι αγοραστες τα γαμουσαν και τωρα τα πουλανε πιο ακριβα απ οτι τα αγορασαν, σε χειροτερη κατασταση. Το μηχανακι πραγματικα δε παθαινει τιποτα αλλα οι περισσοτερες περιπτωσεις δεν αξιζουν καν να ασχοληθεις

    Εντελώς ειναι λίγο δύσκολο μετά απο τρία χιλιάρια δικύλινδρα, ας πούμε πως δεν συμφωνείς χωρίς να παραθέτεις παράδειγμα.

  11. #26
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Εντελώς ειναι λίγο δύσκολο μετά απο τρία χιλιάρια δικύλινδρα, ας πούμε πως δεν συμφωνείς χωρίς να παραθέτεις παράδειγμα.
    Επειδη εδω προφανως εχουμε μεγαλα μηχανακια, και μερικοι απο εμας ειχαμε και ντουκατια, εγω δεν εχω να πω κατι, εσυ πρεπει να δωσεις παραδειγματα για να στηριξεις το επιχειρημα των 1500ε το χρονο για να κυκλοφορεις ενα αεροψυκτο ντουκατι. Και οταν δωσεις επιχειρηματα, μπορουμε να αρχισουμε τη συζητηση να τα καταρρίψουμε ολα σε περιπτωση που καταφερεις οντως να τα βγαλεις 1500ε

  12. #27
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.116
    Έγώ πρέπει να στηρίξω το γενικό κόστος που παρέθεσα και όχι εσύ που δεν συμφωνείς;
    Τι ποσό θεωρείς ότι πρέπει να έχει υπόψιν του κάποιος σαν το φίλο αντίστοιχα;

  13. #28
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.499
    Τείνω προς τη γνώμη του κτηνιάτρου, δηλαδή για ετήσιο κόστος γύρω στα 1.500€, για Hypermotard 1100 που θα έχει το ρόλο του καθημερινού μέσου μετακίνησης. Πρόκειται για μοτοσυκλέτα 13 ετών και 45.000 χιλιομέτρων, που πέρα από την τακτική συντήρηση, θα χρειαστεί επιμέρους συντήρηση σε διάφορα περιφερειακά.

    Ας μας πει πρώτα ο Τάσος πόσα χιλιόμετρα κάνει το χρόνο. 5.000, 10.000 ή περισσότερα;

    Είπε ότι έχει ιδιωτικό χώρο στάθμευσης στο σπίτι του, αλλά δε μας είπε αν έχει στο χώρο εργασίας του. Ίσως χρειαστεί να πληρώσει γι' αυτόν. Επιπλέον, η ετήσια ασφάλεια, στην οποία θα πρέπει να συμπεριλάβει ασφάλεια κλοπής, είναι κοντά στα 500€. Άλλα 135€ τα τέλη κυκλοφορίας, άλλα 15€ το ΚΤΕΟ (30€/2 έτη). Άλλα 150€/έτος τα λάστιχα (300€/δύο χρόνια το σετ). Άλλα 20€ σε λιπαντικά αλυσίδας. Αναφέρω και μικροποσά, αλλά αθροιστικά αυτά έχουν αντίκτυπο.

    Μετά έχουμε τα service, που για 10.000 km/έτος θα του πηγαίνει περίπου 500€, αν το πηγαίνει σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο και χρησιμοποιεί ποιοτικά αναλώσιμα. Κάποια στιγμή θα χρειαστεί και service ανάρτησης. Αναφέρομαι σε αναμενόμενο κόστος συντήρησης, όχι σε ζημιές, π.χ. από πτώση.

    Η κατανάλωση καυσίμου μέσα στην πόλη, θα είναι τουλάχιστον 60% μεγαλύτερη σε σχέση με το 250άρι που έχει τώρα. Για καθημερινό μέσο μετακίνησης με 10.000, αυτό σημαίνει ότι ετησίως θα δίνει περίπου 350€ επιπλέον σε καύσιμα, σε σχέση με το 250άρι. Ξαναλέω, "επιπλέον", διότι το συνολικό ποσό για 10.000 χιλιόμετρα είναι κοντά στα 1000€ για χρήση σε πόλη.

    Στο πάγιο κόστος μίας μοτοσυκλέτας, είτε αυτή είναι 125cc, είτε 1100cc, πρέπει να επιμερισθούν και τα έξοδα ανανέωσης του εξοπλισμού ασφαλείας. Μποτάκια, μπουφάν, κράνος, γάντια, παντελόνι με προστασίες, κάποια εκ των οποίων επί δύο για χειμερινή/καλοκαιρινή χρήση, δεν κρατούν για πάντα. Κοστίζουν αθροιστικά πάνω από 1.000€ (χειμερινά και καλοκαιρινά μαζί) και αντέχουν μερικά χρόνια αν τα χρησιμοποιείς καθημερινά. Άλλα 3 χρόνια, άλλα 5, άλλα λίγο παραπάνω. Οπότε κι αυτά είναι ένα 200άρι ευρώ ανά έτος, αν υπολογίσεις την τακτική αντικατάστασή τους. Όπως είπα, δεν έχουν σχέση με το αν έχεις CRF ή Hypermotard, αλλά περιλαμβάνονται στο κόστος χρήσης μίας μοτοσυκλέτας.

    Συνολικά, θα έλεγα ότι αν κάποιος νιώθει την άνεση και την ευχαρίστηση, να δίνει 150€ το μήνα από το εισόδημά του, θα ευχαριστηθεί τη χρήση τέτοιας μοτοσυκλέτας. Αν όμως είναι από το υστέρημά του ή δεν ευχαριστιέται να ξοδεύει τόσα χρήματα για το συγκεκριμένο στόχο, τότε καλό θα είναι να το ξανασκεφθεί. Υπάρχουν εκείνοι που ξεκίνησαν με ενθουσιασμό και σύντομα περιόρισαν τη χρήση τέτοιων οχημάτων, επειδή τους ανάγκασαν να στερηθούν τα χρήματα που ήθελαν να ξοδέψουν αλλού. Περισσότερη ικανοποίηση δίνει η χρήση ενός οχήματος που μπορούμε να χαιρόμαστε συχνά, παρά η κτήση ενός άλλου οχήματος που έχουμε στο γκαράζ και σκεφτόμαστε πότε θα το βγάλουμε βόλτα. Υπάρχουν βέβαια και άλλοι, που τα 150 και 200€ ανά μήνα είναι αμελητέα για την ευχαρίστησή τους. Τους περισσεύουν και τα χαίρονται.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  14. #29
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    εσεις τωρα θελετε να δειτε αν το hyper ειναι πιο ακριβο απο τα υπολοιπα, η ποσο θα κοστιζει συνολικα στο τελος του χρονου μαζι με παρκινγκ, ασφαλεια κλοπης βενζινες κλπ σε σχεση με το να μη κανεις τιποτα με ενα 250αρι?
    για να ξερουμε τι συζηταμε δηλαδη

  15. #30
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Έγώ πρέπει να στηρίξω το γενικό κόστος που παρέθεσα και όχι εσύ που δεν συμφωνείς;
    Τι ποσό θεωρείς ότι πρέπει να έχει υπόψιν του κάποιος σαν το φίλο αντίστοιχα;
    φυσικα γιατι απλα πεταξες ενα νουμερο χωρις να πεις κατι...εγω θα πρεπει να αντικρουσω το νουμερο σου? δηλαδη αμα μου δωσεις μια αποδειξη να πληρωσω κατι, εγω θα σου πω τι μου ζητας να σου πληρωσω?

Σελίδα 2 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Αγορά cbr 1100 xx
    από HexDec στο forum Honda CBR series
    Απαντήσεις: 52
    Τελευταίο μήνυμα: 19/11/2020, 07:59
  2. ΑΓΟΡΑ FAZER 1000 2007
    από dimitrisd96 στο forum Yamaha Fazer
    Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 31/05/2019, 09:30
  3. αγορα νεου κρανους x-spirit,xr-1100 η shark RSI?
    από dimkin στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 04/07/2010, 07:30
  4. Vstrom 2007 αγορα για πειτε?
    από ak2 στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 30/09/2009, 09:02
  5. Multistrada 1100 και 1100s 2007
    από thePrince στο forum Ducati
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 14/09/2006, 14:19

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF