Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 73

Θέμα: αγορα hypermotrd 1100 2007

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    08/01/2019
    Μηνύματα
    24

    αγορα hypermotrd 1100 2007

    Καλησπέρα !!! Είμαι κάτοχος ενος CRF250L το πρώτο μ μηχανάκι(1 χρόνο περίπου έχω εμπειρία σε μηχανή) γενικά! Υπάρχει μια συζήτηση για ανταλλαγή με Hypermotard 1100 2007 μοντέλο!Θα ήθελα τ γνώμη σας!!
    Χρήση κάθε μερα μεσα στη πόλη και Καλοκαίρι Χαλκιδική !!

  2. #2
    ΛΕΩΝΙΔΙΟ ΤΣΑΚΩΝΙΑΣ ΛΕΜΕ Το avatar του/της πυξιδας990
    Εγγραφή
    22/05/2011
    Μηνύματα
    2.655
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Tasos1989 Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα !!! Είμαι κάτοχος ενος CRF250L το πρώτο μ μηχανάκι(1 χρόνο περίπου έχω εμπειρία σε μηχανή) γενικά! Υπάρχει μια συζήτηση για ανταλλαγή με Hypermotard 1100 2007 μοντέλο!Θα ήθελα τ γνώμη σας!!
    Χρήση κάθε μερα μεσα στη πόλη και Καλοκαίρι Χαλκιδική !!
    το χαιπερ,ειναι ξηροκαμπανο και τρωει σχετικα γρηγορα δισκους στην κινηση,,,απ την αλλη ειναι η χαρα του παιδιου...τους υμαντες τσεκαρε,θελουν καθε 2 χρονια αλλαγη ή περιπου στα 22000 χλμ
    37.12.07n
    22.47.01.e
    τα on-of φορανε ακτινες,τα αλλα ειναι μπασταρδα
    το χειμερινο μπανιο αναζοωγονει μυαλο και σωμα,το καλοκαιρινο τα καιει

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    08/01/2019
    Μηνύματα
    24
    Το μηχανάκι εχι 45000χλμ !!! έχει αλλάξει υμάντες πρόσφατα! ειναι 1ο χερι το Παιδί το έχει 13 χρόνια!!! Γενικά άριστη κατάσταση σε πλαστικα κτλπ!!!

  4. #4
    ΛΕΩΝΙΔΙΟ ΤΣΑΚΩΝΙΑΣ ΛΕΜΕ Το avatar του/της πυξιδας990
    Εγγραφή
    22/05/2011
    Μηνύματα
    2.655
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Tasos1989 Προβολή μηνύματος
    Το μηχανάκι εχι 45000χλμ !!! έχει αλλάξει υμάντες πρόσφατα! ειναι 1ο χερι το Παιδί το έχει 13 χρόνια!!! Γενικά άριστη κατάσταση σε πλαστικα κτλπ!!!
    https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/25064036/
    τουτο ειναι?
    αν ειναι τουτο,φαινεται πενα,ασε που εχει και τις χουφτες...πολυ σπανιο σε μεταχειρω χαιπερ,ακριβες στην αντικατασταση τους
    37.12.07n
    22.47.01.e
    τα on-of φορανε ακτινες,τα αλλα ειναι μπασταρδα
    το χειμερινο μπανιο αναζοωγονει μυαλο και σωμα,το καλοκαιρινο τα καιει

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της rainmike
    Εγγραφή
    31/05/2015
    Μηνύματα
    1.236
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Tasos1989 Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα !!! Είμαι κάτοχος ενος CRF250L το πρώτο μ μηχανάκι(1 χρόνο περίπου έχω εμπειρία σε μηχανή) γενικά! Υπάρχει μια συζήτηση για ανταλλαγή με Hypermotard 1100 2007 μοντέλο!Θα ήθελα τ γνώμη σας!!
    Χρήση κάθε μερα μεσα στη πόλη και Καλοκαίρι Χαλκιδική !!
    Το μηχανάκι είναι κανίβαλος.Ελαφρυ και με μεγάλη ροπή απο χαμηλά.Μεσα στη πόλη δεν αξίζει ,για χαλκιδική θα είσαι μια χαρά.
    Αλλά αν σου αρέσει πάρτο και βλέπεις ,θα προσαρμοστείς σιγά σιγα,επίσης θα προσαρμοστεί και η τσέπη σου

  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    08/01/2019
    Μηνύματα
    24
    ναι αυτο ειναι !! Είναι γνωστός τ παλικάρι !!
    Το πήρα για 5 λεπτά και ΤΡΕΛΑΘΗΚΑ !!!!!!!

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Tasos1989 Προβολή μηνύματος
    Χρήση κάθε μερα μεσα στη πόλη...
    Θα πρεπει να σκεφτεις καποια πρακτικα πραγματα και ειδικα σχετικα με τη χρηση στην πολη. Θες να πηγαινεις με αυτο στη δουλεια σου; Εχεις καπου να το παρκαρεις εκει; Εχεις παρκινγκ στο σπιτι; Εχεις υπολογισει τη συνολικη αυξηση σε εξοδα σε σχεση με το 250;

    Κατα τ'αλλα το μηχανακι που βλεπω στην αγγελια ειναι στολιδι, δεν το συζηταω...

  8. #8
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    08/01/2019
    Μηνύματα
    24
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Θα πρεπει να σκεφτεις καποια πρακτικα πραγματα και ειδικα σχετικα με τη χρηση στην πολη. Θες να πηγαινεις με αυτο στη δουλεια σου; Εχεις καπου να το παρκαρεις εκει; Εχεις παρκινγκ στο σπιτι; Εχεις υπολογισει τη συνολικη αυξηση σε εξοδα σε σχεση με το 250;

    Κατα τ'αλλα το μηχανακι που βλεπω στην αγγελια ειναι στολιδι, δεν το συζηταω...
    Ναι θέλω να πηγαινω καθε μερα στη δουλεια !εχω prive parking στο σπίτι !!! Ναι τα έξοδα ειναι ένα θέμα !!! αλλά δεν είναι τοσο ΤΕΡΑΣΤΙΑ η διαφορά!

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Αναλόγως των περιστάσεων και της χρήσης, η διαφορά μιας τέτοιας μηχανής σε σχέση με το 250 μπορεί να είναι από συντηρητικά κάποια εκατοστάρικα το χρόνο μέχρι και τετραψήφιο νούμερο. Υπολογίζω διαφορά σε βενζίνες, τέλη, ασφάλεια, συντήρηση, αναλώσιμα, πιθανή ανάγκη για πάρκινγκ / ασφάλεια κλοπής.

    Αν τα έχεις υπολογίσει και ξέρεις ότι θα μπορείς να ανταπεξέλθεις καλοτάξιδο!

  10. #10
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.480
    Ως προς τη μετακίνηση στην πόλη, η συγκεκριμένη μοτοσυκλέτα περισσότερο θα σε δυσκολέψει, παρά θα σε διευκολύνει. Μεγαλύτερο βάρος (+45 κιλά), πλάτος, άγχος για το πού θα το σταθμεύσεις στη δουλειά (δεν ανέφερες αν έχεις ασφαλή χώρο στάθμευσης και στη δουλειά.)

    Σίγουρα η ροπή θα σου δώσει πολλά χαμόγελα στην αρχή, αλλά σύντομα θα καταλάβεις ότι στην καθημερινή μετακίνηση είναι λίγες οι περιπτώσεις που θα σου δίνει το κάτι παραπάνω από αυτό που έχεις ήδη, ώστε να δικαιολογεί τα επιπλέον χρήματα που συνεπάγεται η συστηματική χρήση του. Όταν σου φύγει ο αρχικός ενθουσιασμός και δεις τα έξοδα, θα καταλήξεις να ψάχνεις για δεύτερη μοτοσυκλέτα για να μην ταλαιπωρείς στην πόλη την πρώτη.

    Βέβαια τα χαμόγελα έχουν την αξία τους και μερικές φορές αξίζουν τα όποια χρήματα. Δεν προσπαθώ να σε αποθαρρύνω, αλλά να σε βοηθήσω να πάρεις την απόφαση της αγοράς, μόνο αν είσαι σίγουρα διατεθειμένος να ξοδέψεις πολλά χρήματα και όχι να το μετανιώσεις μετά από κανένα χρόνο και να ψάχνεις να το πουλήσεις.

    Ο δεύτερος ενδοιασμός μου έχει να κάνει με τη διαφορά ισχύος και κυρίως της ροπής. Από τα 22Nm @ 7.000 rpm, πας στα 103 Nm στις 4750 rpm, έχοντας εμπειρία μόνο ενός χρόνου στην οδήγηση μοτοσυκλετών. Θέλει μεγάλη εγκράτεια και προσοχή, τόσο στην αρχή, όσο και στη συνέχεια.

    Κατά τα άλλα, το μηχανάκι είναι όνειρο.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  11. #11
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    08/01/2019
    Μηνύματα
    24
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Ως προς τη μετακίνηση στην πόλη, η συγκεκριμένη μοτοσυκλέτα περισσότερο θα σε δυσκολέψει, παρά θα σε διευκολύνει. Μεγαλύτερο βάρος (+45 κιλά), πλάτος, άγχος για το πού θα το σταθμεύσεις στη δουλειά (δεν ανέφερες αν έχεις ασφαλή χώρο στάθμευσης και στη δουλειά.)

    Σίγουρα η ροπή θα σου δώσει πολλά χαμόγελα στην αρχή, αλλά σύντομα θα καταλάβεις ότι στην καθημερινή μετακίνηση είναι λίγες οι περιπτώσεις που θα σου δίνει το κάτι παραπάνω από αυτό που έχεις ήδη, ώστε να δικαιολογεί τα επιπλέον χρήματα που συνεπάγεται η συστηματική χρήση του. Όταν σου φύγει ο αρχικός ενθουσιασμός και δεις τα έξοδα, θα καταλήξεις να ψάχνεις για δεύτερη μοτοσυκλέτα για να μην ταλαιπωρείς στην πόλη την πρώτη.

    Βέβαια τα χαμόγελα έχουν την αξία τους και μερικές φορές αξίζουν τα όποια χρήματα. Δεν προσπαθώ να σε αποθαρρύνω, αλλά να σε βοηθήσω να πάρεις την απόφαση της αγοράς, μόνο αν είσαι σίγουρα διατεθειμένος να ξοδέψεις πολλά χρήματα και όχι να το μετανιώσεις μετά από κανένα χρόνο και να ψάχνεις να το πουλήσεις.

    Ο δεύτερος ενδοιασμός μου έχει να κάνει με τη διαφορά ισχύος και κυρίως της ροπής. Από τα 22Nm @ 7.000 rpm, πας στα 103 Nm στις 4750 rpm, έχοντας εμπειρία μόνο ενός χρόνου στην οδήγηση μοτοσυκλετών. Θέλει μεγάλη εγκράτεια και προσοχή, τόσο στην αρχή, όσο και στη συνέχεια.

    Κατά τα άλλα, το μηχανάκι είναι όνειρο.
    Σώστα όλα ! αλλα αυτό τ μηχανάκι ήταν η αιτία να πάρω δίπλωμα και να μπω στ κόσμο τς μηχανής !!!!!Και τώρα μ δίνεται η ευκαιρία να τν έχω! Η ροπή ειναι τ μόνο που με τρομάζει λίγο !! Αλλα είμαι κότα στ δρόμο πηγαίνω χαλαρά! Και τ μηχανάκι αυτο δν έχει θέμα να πηγαινει χαλαρα!ειναι ευελικτος κινητήρας

  12. #12
    ΛΕΩΝΙΔΙΟ ΤΣΑΚΩΝΙΑΣ ΛΕΜΕ Το avatar του/της πυξιδας990
    Εγγραφή
    22/05/2011
    Μηνύματα
    2.655
    το μηχανακι ειναι ποδηλατο παιδια...και αρκετα μικροσκοπικο

    80αλογα τροχο βγαζει,αλλα ροπη αρκετη που την κανει να φαινεται τεραστια,λογω οτι ειναι ελαφρυ μηχανακι για χιλιαρι
    37.12.07n
    22.47.01.e
    τα on-of φορανε ακτινες,τα αλλα ειναι μπασταρδα
    το χειμερινο μπανιο αναζοωγονει μυαλο και σωμα,το καλοκαιρινο τα καιει

  13. #13
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Aν είσαι τυπικός στη συντήρηση, σου αρέσει να ασχολείσαι, πάρτο!
    Χαλαρά θα δυσκολευτείς, να είσαι άνετος πάνω του είναι πιο εύκολο και αν είσαι μετρημένος είσαι οκ.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Ducati-Hypermotard-1100-08.jpg 
Προβολές:	223 
Μέγεθος:	97,5 KB 
ID:	415706

    μην ξεχάσεις, να πηγαίνεις χαλαρά

  14. #14
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    08/01/2019
    Μηνύματα
    24
    τι εννοείς χαλαρά θα δυσκολευτείς ?το οδήγησα ,και μ φάνηκε πιο smooth απο οτι τ δικο μ σε χαμηλές ταχύτητες!!

  15. #15
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.480
    Σχετικά με τους καθρέφτες, υπάρχει θέμα για χρήση μέσα στην πόλη. Έχει ήδη φαρδύ τιμόνι, οπότε για να ελίσσεσαι καταλήγεις να τους έχεις κλειστούς. Άμα τους ανοίξεις, δεν πετυχαίνεις με τη μία τη σωστή γωνία, μετά τους ξανακλείνεις, κοκ. Πρακτικά είσαι χωρίς καθρέφτες μέσα στην πόλη, οπότε χάνεις σε ενεργητική ασφάλεια και τους ανοίγεις σε ανοικτό δρόμο.

    Αυτή τη ροπή, την έχω κι εγώ απωθημένο, αλλά δυστυχώς πάει με σύνολα που δεν είναι για αστική μετακίνηση. Εναποθέτω τις ελπίδες μου στην ηλεκτροκίνηση, όπου η ροπή είναι από το μηδέν. Σε μερικά χρόνια θα γίνουν προσιτά τα ροπάτα ηλεκτροκίνητα μηχανάκια.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Αγορά cbr 1100 xx
    από HexDec στο forum Honda CBR series
    Απαντήσεις: 52
    Τελευταίο μήνυμα: 19/11/2020, 08:59
  2. ΑΓΟΡΑ FAZER 1000 2007
    από dimitrisd96 στο forum Yamaha Fazer
    Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 31/05/2019, 10:30
  3. αγορα νεου κρανους x-spirit,xr-1100 η shark RSI?
    από dimkin στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 04/07/2010, 08:30
  4. Vstrom 2007 αγορα για πειτε?
    από ak2 στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 30/09/2009, 10:02
  5. Multistrada 1100 και 1100s 2007
    από thePrince στο forum Ducati
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 14/09/2006, 15:19

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF