Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 25

Θέμα: Αντικατάσταση ρουλεμάν λαιμού με after market

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.344

    Αντικατάσταση ρουλεμάν λαιμού με after market

    Ομάδα καλησπέρα
    Ότι λέει ο τίτλος . Τα ρουλεμάν και οι φωλιές έχουν έρθει. Αύριο ψωνίζω και τα c spanners ελληνικά γατζοκλειδα.
    Με προβληματίζει η αλλαγή στις φωλιές. Άντε και αυτήν στον λαιμό θα ζεστάνω με θερμοπιστολο εξωτερικά και θα την χτυπήσω να φύγει. Στην κάτω γέφυρα? Οποία οδηγία δεκτή. Θα ψάξω και στον σωλήνα αλλά επειδή δεν το έχω ξανακάνει πείτε προσωπικές εμεπιριες .
    Μοτοσυκλέτα CB1300

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  2. #2
    Σκόνη Πέτρες Λάσπη Το avatar του/της Λευκάδιος
    Εγγραφή
    14/11/2008
    Μηνύματα
    2.449
    Εγώ τις δύο φωλιές (ποτήρια νομίζω λέγονται) που είναι μέσα στο λαιμό τις βγάζω χτυπητές και μετά χρησιμοποιώντας τις παλιές βάζω τις καινούργιες.
    Στο ρουλεμάν της κάτω τιμομονόπλακας πρώτα κόβω και αφαιρώ το εξωτερικό κάγκελακι με τα μακαρονοτά και μετά αν δίνει χώρο στην βάση του το βγάζω χτυπητό με καλέμι. Αν όχι το κόβω με ντρεμελ σιγά σιγά.
    Αν και πριν λίγες μέρες που έκανα την ίδια εργασία μου έβγαλε την πίστη (σε αντίθεση με άλλες φορές σε άλλο μηχανάκι).

    Επισης για το κάτω ρουλεμάν υπάρχει ένας εξωλκέας σαν σωλήνας με βιδα/ντιζα αλλά είναι ακριβός, ίσως η συγκεκριμένη δουλειά μπορεί να γίνει και με αυτού του τύπου εξωλκέα https://zimber-tools.eu/gr/eidika-er...050-force.html
    RIDE MORE TALK LESS

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.748
    Στον σκελετό δεν είναι κάτι δύσκολο, και χωρίς εξειδικευμένα εργαλεία, με πίρο (ή κάτι σε ρόλο πίρου, π.χ. κατάλληλο μακρύ ίσιο κατσαβίδι) και σφυρί, με υπομονή και αλλεπάληλα χτυπήματα από τις δύο μεριές, βγαίνουν.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	12.%u002525CE%u002525B2%u002525CE%u002525B3%u002525CE%u002525B1%u002525CE%u002525BB%u002525CF%u0.jpg 
Προβολές:	215 
Μέγεθος:	49,8 KB 
ID:	415707

    Αυτό που είναι στον άξονα κάτω στην τιμονόπλακα, είναι το ζόρικο. Κι αυτό μπορεί να βγει με κατάλληλα χτυπήματα. Με καλό τροχάκι και προσοχή, μπορείς επίσης να το κόψεις ή να το αδυνατίσεις σε δύο αντιδιαμετρικά σημεία ώστε να σπάσει, και να φύγει χωρίς δράματα. Στο να βάλεις το καινούριο, βοηθάει να είναι από το ψυγείο ο άξονας-τιμονόπλακας, και ζεσταμένο το ποτήρι του ρουλεμάν. Γρασάρισμα πριν την εφαρμογή οπωσδήποτε. Υπομονή πολλή, βάλε κάτι πιο μαλακό υλικό σε ρόλο πίρου που θα το σπρώξει π.χ. ξύλο και .. βάρα. Τεράστια σημασία είναι να μπαίνει εντελώς κάθετα στον άξονα, μην αρχίσει δλδ να παίρνει κλίση μια μεριά της περιφέρειας του ποτηριού έχοντας μπει πιο πολύ από ότι η άλλη μεριά.

    Μπορείς να χρησιμοποιείσεις και τον ίδιο τον άξονα-τιμονόπλακα ως εργαλείο, που θα σπρώξει το ποτήρι στην σωστή του θέση (διάβασε εδώ http://forcev4.blogspot.com/2017/04/blog-post.html )

    Μπορείς να πας με τον άξονα-τιμονόπλακα και το ποτήρι σε ένα επαγγελματία μάστορα, που ενδεχομένως θα έχει κάποιο εξειδικευμένο εργαλείο, να το βάλει αυτός σωστά.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.344
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Λευκάδιος Προβολή μηνύματος
    Εγώ τις δύο φωλιές (ποτήρια νομίζω λέγονται) που είναι μέσα στο λαιμό τις βγάζω χτυπητές και μετά χρησιμοποιώντας τις παλιές βάζω τις καινούργιες.
    Στο ρουλεμάν της κάτω τιμομονόπλακας πρώτα κόβω και αφαιρώ το εξωτερικό κάγκελακι με τα μακαρονοτά και μετά αν δίνει χώρο στην βάση του το βγάζω χτυπητό με καλέμι. Αν όχι το κόβω με ντρεμελ σιγά σιγά.
    Αν και πριν λίγες μέρες που έκανα την ίδια εργασία μου έβγαλε την πίστη (σε αντίθεση με άλλες φορές σε άλλο μηχανάκι).

    Επισης για το κάτω ρουλεμάν υπάρχει ένας εξωλκέας σαν σωλήνας με βιδα/ντιζα αλλά είναι ακριβός, ίσως η συγκεκριμένη δουλειά μπορεί να γίνει και με αυτού του τύπου εξωλκέα https://zimber-tools.eu/gr/eidika-er...050-force.html
    Ευχαριστώ
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.344
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Στον σκελετό δεν είναι κάτι δύσκολο, και χωρίς εξειδικευμένα εργαλεία, με πίρο (ή κάτι σε ρόλο πίρου, π.χ. κατάλληλο μακρύ ίσιο κατσαβίδι) και σφυρί, με υπομονή και αλλεπάληλα χτυπήματα από τις δύο μεριές, βγαίνουν.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	12.%u002525CE%u002525B2%u002525CE%u002525B3%u002525CE%u002525B1%u002525CE%u002525BB%u002525CF%u0.jpg 
Προβολές:	215 
Μέγεθος:	49,8 KB 
ID:	415707

    Αυτό που είναι στον άξονα κάτω στην τιμονόπλακα, είναι το ζόρικο. Κι αυτό μπορεί να βγει με κατάλληλα χτυπήματα. Με καλό τροχάκι και προσοχή, μπορείς επίσης να το κόψεις ή να το αδυνατίσεις σε δύο αντιδιαμετρικά σημεία ώστε να σπάσει, και να φύγει χωρίς δράματα. Στο να βάλεις το καινούριο, βοηθάει να είναι από το ψυγείο ο άξονας-τιμονόπλακας, και ζεσταμένο το ποτήρι του ρουλεμάν. Γρασάρισμα πριν την εφαρμογή οπωσδήποτε. Υπομονή πολλή, βάλε κάτι πιο μαλακό υλικό σε ρόλο πίρου που θα το σπρώξει π.χ. ξύλο και .. βάρα. Τεράστια σημασία είναι να μπαίνει εντελώς κάθετα στον άξονα, μην αρχίσει δλδ να παίρνει κλίση μια μεριά της περιφέρειας του ποτηριού έχοντας μπει πιο πολύ από ότι η άλλη μεριά.

    Μπορείς να χρησιμοποιείσεις και τον ίδιο τον άξονα-τιμονόπλακα ως εργαλείο, που θα σπρώξει το ποτήρι στην σωστή του θέση (διάβασε εδώ http://forcev4.blogspot.com/2017/04/blog-post.html )

    Μπορείς να πας με τον άξονα-τιμονόπλακα και το ποτήρι σε ένα επαγγελματία μάστορα, που ενδεχομένως θα έχει κάποιο εξειδικευμένο εργαλείο, να το βάλει αυτός σωστά.
    Μιχάλη με τα των λαιμου έτσι το έχω δει και έτσι θα το κάνω. Της κάτω τιμονοπλακας με προβληματίζει οπότε θα το πάω όπως γράφεις και βλέπω. Μάλλον αύριο θα γίνει οπότε θα ανεβάσω αποτελέσματα
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    εχω σκεφτει κι εγω τη φαση με τον μαστορα με το ειδικο εργαλειο (βαριοπουλα-γκαζοταναλια)

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της george.S
    Εγγραφή
    22/09/2014
    Μηνύματα
    731
    Για να σφίξουν τα ποτήρια χρησιμοποίησε ντιζα

    Βάλε τα παλιά ποτήρια ανάποδα και μετά την ροδέλα και σφίγγεις τέρμα
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων 20160212_102122_resized.jpg‎   20160212_102112_resized.jpg‎  

  8. #8
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.130
    Για μένα το πιο δύσκολο είναι να αφαιρέσεις την εσωτερική πατούρα του κάτω ρουλεμάν από την τιμονόπλακα χωρίς να την σημαδέψεις.

  9. #9
    Μονοκύλινδρο μέλος Το avatar του/της nikosmec
    Εγγραφή
    09/09/2015
    Μηνύματα
    335
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	666075a3.jpg 
Προβολές:	154 
Μέγεθος:	70,8 KB 
ID:	415727

    Αυτός είναι ο εξολκέας για την αφαίρεση ρουλεμάν σαν αυτό της κάτω τιμονόπλακας.

    Από εκεί και πέρα κάποιος με εμπειρία μπορεί να το βγάλει και με σφυρί-καλέμι χωρίς να σημαδέψει τιμονόπλακα.

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    817
    Πληροφοριακά απλά, εκτός αν έχεις κάποιον να στα δανείσει.

    Τα "ποτηράκια" μπορούν να βγουν και με εξωλκέα για εσωτερικά ρουλεμάν και σφυρί κρούσης.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	s-l1600.jpg 
Προβολές:	157 
Μέγεθος:	62,9 KB 
ID:	415728

    Το κάτω ρουλεμάν πιθανόν με διαχωριστή ρουλεμάν.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	s-l1600.jpg 
Προβολές:	159 
Μέγεθος:	36,7 KB 
ID:	415729

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.748
    Ωραίο είναι αυτό το εργαλείο, αρκεί να μην εμποδίζεται από τα στοπ της τιμονόπλακας, που συνήθως είναι κάπου εκεί γύρω.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  12. #12
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.130
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Ωραίο είναι αυτό το εργαλείο, αρκεί να μην εμποδίζεται από τα στοπ της τιμονόπλακας, που συνήθως είναι κάπου εκεί γύρω.
    Ακριβώς, είσαι γάτα!

    Έτσι την πάτησα όπως οι υπόλοιποι και αυτός ο εξωλκέας έχει μείνει στο συρτάρι αχρησιμοποίητος. Μέχρι και στο manual μιλάει για κοπίδι... chisel !!! Δεν έχει ειδικό εργαλείο. Αλλά εγώ πήγα και το πήρα, ας πρόσεχα.



    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Καταγραφή.PNG 
Προβολές:	101 
Μέγεθος:	48,2 KB 
ID:	415730
    Τελευταία τροποποίηση από Coyote.V; 14/03/2020 στις 03:58.

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.344
    Προς το παρόν αγόρασα το c spanner. Θα δοκιμάσω με κοπιδι. Αν δω ότι δυσκολεύει η κατάσταση θα το πάω σε μηχανουργειο. Για τον λαιμό δεν ανησυχώ. Με λίγο ζέσταμα θα μπουν .
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  14. #14
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.130
    Καλημέρα, εγώ έχω πάρει το ειδικό καρυδάκι, με το c spanner μπορείς να βάλεις ροπόκλειδο για να μη πάρεις στο χέρι και τα καινούργια;

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.344
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Coyote.V Προβολή μηνύματος
    Καλημέρα, εγώ έχω πάρει το ειδικό καρυδάκι, με το c spanner μπορείς να βάλεις ροπόκλειδο για να μη πάρεις στο χέρι και τα καινούργια;
    Καλημέρα
    Απο που πήρες το καρυδακι?
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. After Market καθρέπτες με φλας
    από Ggeorgi0 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 29/05/2016, 10:50
  2. Προβλημα με τοποθετηση ρουλεμαν λαιμου!
    από greekgenius στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 31/07/2012, 01:40
  3. Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 03/08/2008, 17:01
  4. Aφαιρεση ρουλεμαν λαιμου και αντικατασταση τους..
    από n1k3man στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 43
    Τελευταίο μήνυμα: 27/07/2005, 18:52
  5. acerbis-after market proionta-metatropes
    από afrotwin στο forum Honda Africa
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 28/04/2005, 12:30

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF