Σελίδα 5 από 9 ΠρώτοΠρώτο 123456789 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 75 από 122

Θέμα: Πως το κάνω μάστορα? (Συντομες ερωτήσεις how to..)

  1. #61
    Συντονιστής Το avatar του/της Volpad
    Moderator
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    996
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    Με το μπουλονοκλειδο που περιγράφεις,μπορεί και να την κόψεις.
    Δεν ξέρω αν έχει ρύθμιση ταχύτητας αυτό που ποσταρες.
    Δοκίμασε με τη σειρά, σπρέι διεισδυτικό,ταπ ταπ με σφυρί πάνω στο κεφάλι της βίδας και μετά με καστάνια/καρυδάκι προσπάθησε να λύσεις.
    Αλλεως ένα χειροκίνητο σφυροκατσαβιδο ίσως είναι πιο ενδεδειγμένο για τη χρήση σου.με ένα 20€ παίρνεις force, και όλο και κάπου θα ξαναβρείς να το δουλέψεις.
    Σπρέι, ταπ ταπ και καστάνια με καρύδι, τα δοκίμασα πρώτα πρώτα προφανώς.
    Σφυροκατσάβιδο δεν θα δουλέψει γιατι δεν μπορώ να χτυπήσω το boiler απο πάνω. Εκτός του οτι η ελαστικότητα που έχει το boiler θα απορροφήσει το χτύπημα, υπάρχει και κίνδυνος να κάνω ζημιά.


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dumutrus Προβολή μηνύματος
    Με κλειδί προσπαθείς;Αν ναι τότε κόψε τελείως το καλώδιο αφού θα το αλλάξεις και δοκίμασε με καριδάκι και μανέλα μπορείς να βάλεις και μια σωλήνα στην άκρη της μανέλας για περισσότερη δύναμη.
    Με σωληνωτό προσπαθώ που είναι 6γωνο. κλειδί δεν χωράει εκει μέσα και ακόμα και να χώραγε δεν θα έβαζα γιατι το καρέ του αισθητήρα είναι μπρούτζινο.
    Δεν γίνεται να βάλεις μεγάλη δύναμη εκεί που είναι γιατι το boiler το κρατάνε στη θέση του οι σωλήνες. Δεν είναι βιδωμένο σε κάποια βάση (ή ακόμα και να είναι, δεν το κρατάνε τόσο σταθερό. Το βλέπω να ψιλογυρίζει όταν βάζω δύναμη)
    Αν βάλω περισσότερη δύναμη, θα τα στραβώσω όλα.



    Για να γίνω ποιο κατανοητός, πρόκειται για μία μηχανή καφέ.
    Κάτω απο τον αισθητήρα, έχει μία χαλκοροδέλα, που πιθανώς να είναι για τη μόνωση απο τα νερά του boiler. Αυτό είναι το boiler του νερού και όχι του ατμού. Η θερμοκρασία που πιάνει είναι περίπου 105 βαθμούς.

    Διάβασα στο internet που τα ξέρει όλα, οτι άλλοι που είχαν το ίδιο πρόβλημα το έλυσαν με κρουστικό.

  2. #62
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dumutrus
    Εγγραφή
    02/07/2017
    Μηνύματα
    518
    συνήθος τους αισθητήρες θερμοκρασίας δεν τους βυθίζουν απευθείας στο υγρό αλλαά χρησιμοποιούν κυάθειο οπότε τον αισθητήρα τον βάζεις βγάζεις χωρίς να φοβάσαι για τα νερά τώρα δεν ξέρω πως είναι η δικία σου απλά ξέκαρε και αυτή την περίπτωση μήπως δε χρειάζεται να το ξεβιδώσεις.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Screenshot_20240124_180643.jpg 
Προβολές:	153 
Μέγεθος:	25,8 KB 
ID:	450079

    αυτό είναι το κυάθειο.
    Οποιος σου πεί ότι δεν γίνεται απάντα του, κοίτα να μαθαίνεις.

  3. #63
    Συντονιστής Το avatar του/της Volpad
    Moderator
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    996
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IZZO_EL237__40587.jpg 
Προβολές:	150 
Μέγεθος:	27,4 KB 
ID:	450080

    Αυτός είναι ο αισθητήρας. Ένα θερμίστορ είναι. Κωδικός EL237...
    Τον έχω παραγγείλει.

    Πρέπει να ξεβιδωθεί ολόκληρος...

  4. #64
    Μέλος Το avatar του/της silkman
    Εγγραφή
    08/02/2021
    Μηνύματα
    424
    Ζεσταμα με καμινετο η θερμοπιστολο, αλλιως ζεστανε τη μηχανη σου και δοκιμασε με ζεστο μποιλερ.

    Δεν μπορεις να βρεις ενα δανεικο κρουστικό απο κάποιον φίλο σου;

  5. #65
    Συντονιστής Το avatar του/της Volpad
    Moderator
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    996
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από silkman Προβολή μηνύματος
    Ζεσταμα με καμινετο η θερμοπιστολο, αλλιως ζεστανε τη μηχανη σου και δοκιμασε με ζεστο μποιλερ.

    Δεν μπορεις να βρεις ενα δανεικο κρουστικό απο κάποιον φίλο σου;
    Η μαλακία είναι οτι επειδή έχει PID, δεν διαβάζει τη θερμοκρασία απο τον αισθητήρα και κόβει τον ρελέ της αντίστασης, οπότε δεν μπορώ να τη ζεστάνω δουλεύοντας.
    Δεν μου δίνει χέρι στο ρελέ για να τον γεφυρώσω. Αμα είναι να λύσω ώς εκεί, θα πάρω και το boiler στο χέρι, οπότε απλουστεύει το πράμα...

    Δεν μπορώ να ζεστάνω με καμινέτο γιατι έχει κοντά πλαστικά κομμάτια.
    Με θερμοπίστολο ίσως, αλλα δεν είμαι βέβαιος οτι δεν θα λιώσει τιποτα εκει δίπλα. Δεν το ρισκάρω. Αν δεν βρώ λύση έτσι, θα αναγκαστώ να λύσω όλη τη μηχανή και να βγάλω το boiler.
    Θέλω να το αποφύγω όμως όσο περισσότερο γίνεται, γιατι πραγματικά είναι πολύ μεγάλη μανούρα.
    Μπορεί την ώρα που προσπαθείς να λύσεις / δέσεις τις χαλκοσωλήνες, να τις τσακίσεις και να θές και σωληνώσεις μετά (που είναι πανάκριβες). + οτι μπορεί να τρέχουν νερά στο τέλος.

  6. #66
    Μέλος
    Εγγραφή
    06/05/2012
    Μηνύματα
    351
    Ρε κορώνα που βρίσκεσαι?
    Έλα μια Πειραιά αν δεν είσαι πολύ μακριά και θα το πλακώσουμε με το δικό μου παλμικό αν πιστεύεις ότι έτσι θα λύσει.

  7. #67
    Συντονιστής Το avatar του/της Volpad
    Moderator
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    996
    Βρίσκομαι χαλανδρι και δουλεύω Νέα Ιωνία...
    Πέφτει λίγο μακρυά ο Πειραιάς...

    Σε ευχαριστώ πολύ πάντως!

    Αν δεν βρω λύση, ή θα πάω να πάρω ένα ηλεκτρικό κρουστικό ή θα πάρω αεροκλειδο και θα πάω τη μηχανή στη δουλειά που έχουνε αέρα.
    Είναι και 35 κιλά η άτιμη... δεν μπορώ να τη φορτώσω στο ducati γιατί δε θα τραβάει...

  8. #68
    Μέλος
    Εγγραφή
    06/05/2012
    Μηνύματα
    351
    Πρόσεχε με τα αερόκλειδα γιατί είναι πολλά τα κιλά ροπής και μπορεί να στο ξετινάξει το μηχάνημα

  9. #69
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.229
    Δοκίμασε εναλλαγή θέρμανσης-ψύξης (θερμοπίστολο-σπρέι πεπιεσμένου αέρα [howto]) μέχρι εκεί που πιστεύεις ότι σηκώνει χωρίς κίνδυνο, ρίχνοντας και WD40 ενδιάμεσα.

    Για παλμικό θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις παλμικό κατσαβίδι και ούτε καν μπουλονόκλειδο (ακόμα χειρότερα αερόκλειδο), γιατί όπως έγραψε και ο Φασαρίας υπάρχει αυξημένη πιθανότητα να υπάρξουν ανεπιθύμητες παρενέργειες.

    Εξαιρετική δικαιολογία για να αγοράσεις ένα ωραίο εργαλειάκι (κατά προτίμηση μπαταρίας, λύνει χέρια μερικές φορές)

  10. #70
    Νέο μέλος Το avatar του/της Mple
    Εγγραφή
    08/04/2019
    Μηνύματα
    14
    Κλειδί πίπας ίσως κάνει δουλειά. Είναι κάτι ανάμεσα σε σωληνωτό και καρυδάκι αλλά διαφέρει. Εχει δύναμη και δυνατότητα για επιπλέον μοχλό.

    Αλλιώς, εξ επαφής ζέσταμα με πιστολάκι για καλάι;

  11. #71
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της george.S
    Εγγραφή
    22/09/2014
    Μηνύματα
    738
    Ίσως να κάνεις με αυτό δουλειά επίσης
    Έχω ένα σφραγισμένο στην συσκευασία του μήπως κάνει
    Δεν το έχω δουλέψει αλλά πιστεύω ότι θα είναι σποτ αρκετά η φλόγα και σε μικρό μέγεθος
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων 3CZG9tZS90b21hcmFfYmltb2xfZ3IvdXBsb2FkLzAwMC8yNzMuMDg0OHgwNjAw.png‎  

  12. #72
    Συντονιστής Το avatar του/της Volpad
    Moderator
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    996
    Σας ευχαριστώ όλους για τις προτάσεις σας.

    Δοκίμασα (ανεπιτυχώς) να το ζεστάνω και να το ψύξω.
    Υπάρχουν 2 προβλήματα σε αυτή την περίπτωση.

    Πρώτον, το όλο σύστημα είναι χάλκινο και ώς γνωστόν, ο χαλκός μεταφέρει τη θερμότητα για πλάκα. Είναι σχεδόν αδύνατο να ζεστάνεις ένα συγκεκριμένο σημείο περισσότερο απο το υπόλοιπο.

    Δεύτερον, το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι οτι δεν μου δίνεται η δυνατότητα να βάλω μεγάλη ροπή, γιατι στρεβλώνει το σύμπαν εκει μέσα.
    Έχω τρόπους να ασκήσω μεγαλύτερες ροπές, πχ καστάνια με προέκταση, αλλα ούτως ή άλλως, δεν βάζω όλη μου τη δύναμη ούτε κάν στο σωληνωτό, γιατι βλέπω οτι αρχίζει και γυρνάει ολόκληρο το boiler.

    Δοκίμασα και WD40 χωρίς αποτέλεσμα.



    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Acacius Προβολή μηνύματος
    ...
    Για παλμικό θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις παλμικό κατσαβίδι και ούτε καν μπουλονόκλειδο (ακόμα χειρότερα αερόκλειδο), γιατί όπως έγραψε και ο Φασαρίας υπάρχει αυξημένη πιθανότητα να υπάρξουν ανεπιθύμητες παρενέργειες.
    ...
    Διορθώστε με αν κάνω λάθος, αλλα το παλμικό κατσαβίδι, εκτός απο την κυκλική κρούση, χτυπάει και προς τα μπροστά για να σπρώξει τη βίδα.
    Εγώ χρειάζομαι κάτι που να έχει μόνο κυκλική κρούση.
    Αυτό δεν είναι το μπουλονόκλειδο?

  13. #73
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.229
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Volpad Προβολή μηνύματος
    Διορθώστε με αν κάνω λάθος, αλλα το παλμικό κατσαβίδι, εκτός απο την κυκλική κρούση, χτυπάει και προς τα μπροστά για να σπρώξει τη βίδα.
    Εγώ χρειάζομαι κάτι που να έχει μόνο κυκλική κρούση.
    Αυτό δεν είναι το μπουλονόκλειδο?
    Νόμιζα ότι κρουστικά και παλμικά (όλα) έχουν από ένα είδος κρούσης έκαστο. Επειδή δεν είμαι γνώστης ελπίζω να απαντήσει εμπεριστατωμένα κανένας πιο ειδικός.

  14. #74
    Μέλος Το avatar του/της silkman
    Εγγραφή
    08/02/2021
    Μηνύματα
    424
    Τα βιδωτηρια / μπουλονοκλειδα νομιζω εχουν κυκλικη κρουση. Κρουση μπροστά εχουν τα κρουστικά / κατεδαφιστικά πχ sds αρα εισαι οκ να προσπαθησεις με βιδωτηρι...

    Πχ Dewalt 887

  15. #75
    Συντονιστής Το avatar του/της Volpad
    Moderator
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    996
    Αυτό που λέμε εμείς στην Ελλάδα "παλμικό κατσαβίδι" (impact driver αγγλιστί) έχει κρούση και μπροστά, με σκοπό να βιδώνει βίδες στο ξύλο. Αυτή είναι η χρήση του..

    Κρουστικό μπουλονόκλειδο θέλω εγώ, που βαράει μόνο περιστροφικά...

    Απο την άλλη όμως, επειδή το θέλω για ξεβίδωμα μόνο, δεν ξέρω αν θα βαράει προς τα μπροστά το παλμικό... Δεν έχω και δεν ξέρω πως δουλεύει.


    Αυτή η μαλακία, έχει loctite μπλέ στο σπείρωμά της και για αυτό δεν ξεβιδώνει μόνο του.
    Την έχουν βάλει για να μονώσουν το boiler, γιατι η τρόμπα είναι απο πίσω, ωστε να σπρώχνει το κρύο νερό και όχι το ζεστό.
    Η πίεση εν ώρα λειτουργείας, είναι 9bar.

Σελίδα 5 από 9 ΠρώτοΠρώτο 123456789 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. To σκέφτηκα αλλά πλέον θα το κάνω...
    από Gandalf dr685sm στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 23/12/2010, 15:08
  2. Ηλεκτρικά Dt-200 πώς να κάνω το τρικ?
    από johnpan στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 09/05/2010, 05:52
  3. Απαντήσεις: 40
    Τελευταίο μήνυμα: 25/10/2005, 09:35
  4. FAQ's and How To's
    από gcrook στο forum Suzuki V2's
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 25/05/2005, 23:33
  5. How To Fry Eggs In Dubai
    από kalgeorge στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 08/10/2004, 02:10

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF