Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 5 από 5

Θέμα: Υδροβαφη και διαφορα

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    13/07/2020
    Μηνύματα
    22

    Υδροβαφη και διαφορα

    Καλησπέρα στην ομάδα, πριν λίγες μέρες αγόρασα μια honda cbf 1000 του 7 μοντέλο, ο προηγούμενος ιδιοκτήτης είχε κάνει τους καθρέφτες το πλαστικό πάνω από το κωλοφαναρο και την μάσκα του κοντέρ με υδροβαφη και θέλω να τα βγάλω αν γίνεται χωρίς να κάνω ζημιά, από τον έναν καθρέφτη ξεφλουδισε και το έβγαλα όλο αλλά απο τον αλλον καθρέφτη δεν μπορώ να το βγάλω.. και έχω άλλη μια ερώτηση αν ξέρει κάποιος, μου είπαν ότι το cbf το 600 έχεις στο κοντέρ του δείκτη θερμοκρασίας (το 1000 έχει ένα λαμπάκι μόνο) μπορώ να ταιριάξω μόνο τον δείκτη στο δικό μου κοντέρ για να βλέπω την θερμοκρασία η δεν θα δουλεύει σωστά

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της sanctusan
    Εγγραφή
    25/10/2017
    Μηνύματα
    1.029
    Αν είναι βαφή, με κάποιο διαβρωτικό θα κάνεις δουλειά. Μερικά διαβρωτικά δεν κάνουν για χρήσης σε πλαστικά.
    Προσοχή όπου αλλού πέσει θα σου χαλάσει το χρώμα. Δε νομίζω να μπορείς να κάνεις δουλειά χωρίς να το αφαιρέσεις.
    Αν είναι αυτοκόλλητο θα βγει με ζέσταμα π.χ. πιστολάκι.

    Επίσης δεν ξέρεις πως θα είναι το πλαστικό από κάτω, μπορεί να είναι χειρότερο από ότι η υδροβαφη.
    arvala παν στην εκκλησιά arvala προσκυνάνε.......

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    13/07/2020
    Μηνύματα
    22
    Το έχω δοκιμάσει να το ζεστάνω με πιστολάκι τίποτα, μέχρι και πετσέτα μουσκεψα με βενζίνη και την άφησα πάνω στον καθρέφτη μπας και το χαλάσω αλλά Τζιφός. Τα πλαστικά θα βαφτούν απλά πιστεύω ότι είναι καλύτερα να βγει η υδροβαφη γιατί σε μικρά σημεία έχει σπασίματα η υδροβαφη και άντε το καθαρίζω αυτά τα σημεία φοβάμαι όταν βαφτεί μην φουσκώσει το χρώμα

  4. #4
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.078
    Υπάρχουν δυσκολίες σε αυτό που περιγράφεις.
    Θα κοιτούσα πρώτα πόσο κοστίζουν αυτά τα πλαστικά μεταχειρισμένα.
    Ρώτησε σε κάποιο κατάστημα με υδροβαφές, νομίζω υπάρχει συγκεκριμένο αποβαφικό νερού γι αυτά.

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    01/10/2017
    Μηνύματα
    15
    Αν ειναι υδροβαφή ειναι κανονικό βάψιμο, το νερό δεν ειναι στο χρώμα, απλά φτιάχνει επιφάνεια βαφής, στεγνωνει το νερο και μενεις με το 2Κ σπρέι. . Τριβεις , ασταρώνεις αν θες για να εισαι και πιο σιγουρος -και καλα θα κανεις- και ξανα- βαφεις. Υπαρχουν διαφορες τεχνικες/εφε με νερο, που δεν ειναι στη μιξη του χρώματος πχ https://www.youtube.com/watch?v=PE68h9xJNfA . Ετσι όπως τα λες απλα δεν ειχε κανει καλη προετοιμασία της επιφάνειας ο βαφέας , χωρια που τους φουρνους, τη θερμοκρασία που θελει για να δεσουν τα βερνικια, το curing- , πολλοί την εχουν γραμμενη πλέον. Ενα κέρωμα επίσης πανω σε βαψιμο 5 πχ ημερών ειναι καταστροφικο σε τετοιες περιπτώσεις, απλα ειχε λαθος , μη σ ανησυχει.
    Τελευταία τροποποίηση από nomagi; 11/02/2024 στις 16:21.

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 14/02/2009, 13:49

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF