Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 41

Θέμα: Σκαπτικά - Κατεδαφιστικά

  1. #16
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από fasarias Προβολή μηνύματος
    Τα διπλής λειτουργίας κομπρεσσέρ κρουστικα-περιστροφικα, εκ των πραγματων εχουν παντα πολυ λιγοτερη δυναμη απο τα ''καθαρα'' κατεδαφιστικα.
    Στην bosch ισχύει αυτό που λες (έχω παράλληλα με το Makita το gbh5 και gbh11). Στην Makita έχουν τα ίδια joule, αλλά διαφορετικά κιλά.
    Το δε Makita που λέω πιο πάνω (dhr4000) είναι ανώτερο του gbh5 και με λιγότερο βαρος, παρολο τη διπλή μπαταρία. Το 220volt είναι ακομα πιο ελαφρύ.

  2. #17
    Μέλος
    Εγγραφή
    06/05/2012
    Μηνύματα
    351
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bros400pgm Προβολή μηνύματος
    Στην bosch ισχύει αυτό που λες (έχω παράλληλα με το Makita το gbh5 και gbh11). Στην Makita έχουν τα ίδια joule, αλλά διαφορετικά κιλά.
    Το δε Makita που λέω πιο πάνω (dhr4000) είναι ανώτερο του gbh5 και με λιγότερο βαρος, παρολο τη διπλή μπαταρία. Το 220volt είναι ακομα πιο ελαφρύ.
    Sorry αλλα δεν μπορω να βρω αυτο που λες, το μονο μακιτα που βρηκα στην αναζητηση με κωδικο Hr-4000C και οχι Dhr-4000 ειναι ενα παλιο μοντελο, αυτο εδω http://www.northern-powertools.com/c...0/69/index.htm
    Το οποιο μαλιστα ειναι και ρευματος οχι μπαταριας, θες να ποσταρεις ποιο εννοεις?

  3. #18
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.642
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από fasarias Προβολή μηνύματος

    Τι εννοω και για να καλυψω το επομενο σκελος της ερωτησης σου, ελαφρυ σκαψιμο ή αναποδο δεν μπορεις σε καμμια περιπτωση να κανεις γιατι ειναι βαρυ και κρεμανε τα χερια σου, βαρυ σκαψιμο παλι δεν μπορεις να κανεις γιατι κλαταρει λογω ''μικρης'' σχετικα δυναμης, αρα κανει πολλα πραγματα μαζι αλλα ολα μετρια, οποτε μας μενει μοναχα το ξετρυπημα με τρυπανια sds-max το οποιο και αυτο εγω το παρατησα αργοτερα.

    Βαση της περιγραφης σου και της χρησης που περιγραφεις, ειμαι 100% σιγουρος οτι εσενα θα σε καλυπτε αριστα το Bosch GBH 5-40 DCE Professional σχεδον 7 κιλα και 8,8 joule δυναμη, με κρουση και περιστροφη, vibration control, ροοστατη και ρυθμιστη δυναμης full extra τα specs του και εξαιρετικη τιμη αν το φερεις απο εξωτερικο.
    https://www.werkzeugalarm.de/bosch/e...ax_110829_1818
    Το συγκεκριμενο site ειναι πολυ αξιοπιστο, εχω ψωνισει παρα πολλα πραγματα απο εκει.
    Αν θες να ρωτησεις τιποτε ακομα, εδω ειμαστε να τα λεμε, μιλαω μονο για bosch γιατι προφανως αυτη την εταιρεια δουλευω και για αυτη μπορω να εχω αποψη.
    Το μικρό κρουστικό που έχω για τα ψιλά είναι της Bosch.ειναι όντως μάχιμο για το μπόι του.
    Εκτός από μερικά Μακιτα,το μεταμπο που έβαλα λινκ πιο πίσω κι ένα Μιλγουόκι,κοιτάζω και το Bosch GBH8-45D. λίγο πιο beefed από αυτό που προτείνεις.
    Δε μου λες, πως κόβεις τιμολογιο για ένα τέτοιο εργαλείο αν έρθει απ'εξω;
    Την έχω πατήσει με πολυ τσουχτερό πρόστιμο παλιότερα επειδή έφερα από Γερμανία ένα ανταλλακτικό για μπλοκ βαλβίδων αντλίας λαδιου,το οποίο εδώ δεν το πούλαγαν καν! έπρεπε λέει να το έχω δηλώσει στην εφορία από την αρχή του χρόνου...
    Έπρεπε δηλαδή να μαντεψω πραγματακια

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από fasarias Προβολή μηνύματος
    Κατι ακομα που ξεχασα να αναφερω, και η dewalt βλεπω οτι εχει εξελιχθει αρκετα στον χωρο τα τελευταια χρονια βγαζοντας καποια πολυ καλα εργαλεια με πληθωρα δυνατων χαρακτηριστικων και καλες τιμες, δεν ξερω βεβαια απο ποιοτητα πως τα παει.
    Ριξε μια ματια και προς τα εκει αν θες.
    Για κάποιο λόγο άγνωστο,δεν έχει την εμπιστοσύνη μου η μάρκα.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Έτσι όπως το έθεσες (και όπως φαντάστηκα την λειτουργία του) μου φάνηκε σημαντική πληροφορία.

    Σου έχουν δώσει τιμή για συνολική ανακατασκευή;
    Αν χρειαστείς να ανακατασκευάσεις τις βαφές στο αλουμίνιο
    και το ατσάλι, θα πρέπει να το λύσουν όλο.

    Ωραία φάση που βρήκες το σωστό ανταλακτικό. Δεν είναι υπερβολικά τα 95ε αν σκεφτείς τις επιδόσεις του.
    Δε με νοιάζει να το κάνω ρηστορ.
    Να δουλεύει θέλω μόνο.
    Αν και, τηρουμένων των αναλογιών, δεν είναι σε τόσο μαύρο χάλι εμφανισιακά όσο θα περίμενες βάση ηλικίας.
    Όχι τα 95€ για μπιέλα,δύο τσιμουχακια πιστονιού και το λαδακι τους δεν είναι πολλά. Επειδή όμως φτάσαμε εδώ που φτάσαμε, και μιας και το πιστονάκι του τα έχει φάει τα ψωμιά του,θα παραγγελθεί και ένα νέο.ολα αυτά μαζί με τα πανάκριβα (45€) μεταφορικά του Τσέχου φτάνουν την παραγγελία στα 210€.ε δε θα ζητήσει και κάνα 40-50 το μαγαζί για το λύσε δέσε; Διομιση κατοσταρικα σέρβις δε τα λες και λίγα πάντως,κι ας είναι σκυλί μαύρο το εργαλείο.

    Έκατσε και στο λάθος ταημινγκ γαμωτο. Έχω φίλους στην Πράγα που θα μπορούσαν να μου τα στείλουν σαφώς φτηνότερα,αλλά έχουν κλείσει κι εκεί τα πάντα λόγω του κορωνοϊού οπότε κάθομαι στο παγωτάκι.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  4. #19
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από fasarias Προβολή μηνύματος
    Sorry αλλα δεν μπορω να βρω αυτο που λες, το μονο μακιτα που βρηκα στην αναζητηση με κωδικο Hr-4000C και οχι Dhr-4000 ειναι ενα παλιο μοντελο, αυτο εδω http://www.northern-powertools.com/c...0/69/index.htm
    Το οποιο μαλιστα ειναι και ρευματος οχι μπαταριας, θες να ποσταρεις ποιο εννοεις?
    Dhr400 αδερφέ. Γράψε λάθος

  5. #20
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    Δε μου λες, πως κόβεις τιμολογιο για ένα τέτοιο εργαλείο αν έρθει απ'εξω;
    Την έχω πατήσει με πολυ τσουχτερό πρόστιμο παλιότερα επειδή έφερα από Γερμανία ένα ανταλλακτικό για μπλοκ βαλβίδων αντλίας λαδιου,το οποίο εδώ δεν το πούλαγαν καν! έπρεπε λέει να το έχω δηλώσει στην εφορία από την αρχή του χρόνου...
    Έπρεπε δηλαδή να μαντεψω πραγματακια
    Κανονικά πρέπει να είσαι ενημερωμένος ή να μιλάς με τον λογιστή σου για τέτοια θέματα.
    Για ενδοκοινοτικές συναλλαγές τα πράγματα είναι απλά (σχετικά). Μιλάς με τον λογιστή σου να κάνει τις απαραίτητες ενέργειες για αγοράς εντός ΕΕ.
    Όταν αγοράζεις κάτι, ζητάς από τον πωλητή να αφαιρέσει το ΦΠΑ του (το Amazon business το κάνει αυτόματα σε αρκετά προϊόντα, όπως επίσης και διάφορα e-shop). Ο λογιστής σου μετά, όταν έρχεται η περιοδική δήλωση ΦΠΑ κάνει τις απαραίτητες ενέργειες και αποδίδεις τον ΦΠΑ (συμψηφισμός).
    Κάπως έτσι είναι τα πράγματα (μπορεί κάπου να κάνω κάνα λαθακι). Ας μας πει και ένας λογιστής.
    Επίσης, είχα ακούσει ότι και χωρίς να αφαιρεθεί ο ΦΠΑ από τον πωλητή, ο λογιστής το περνάει, αλλά δεν είμαι σίγουρος.


    Ps. Η Makita δίνει 3 χρόνια εγγύηση στους επαγγελματίες εάν αγοραστεί από τους επίσημους στην Ελλάδα αντιπροσώπους (όχι για φυσιολογική φθορά πχ σκανδάλες στα κατσαβίδια της)

  6. #21
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.642
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bros400pgm Προβολή μηνύματος
    Κανονικά...
    Δυστυχώς, πολύ μεγάλη κουβέντα για το σανυ Γκρις...
    Πώς προβλέπεις μια βλαβη;
    Πώς να ξέρεις κάθε πιθανή κι απίθανη νομοθεσία μπορεί κάποιος να σκαρφίστηκε;
    Πώς...;
    Ληβ γιορ μυθ ιν Γκρις. Αυτή είναι η βιόλα αδερφέ κι αλι σε εμάς την πλεμπα. Αν ημαν κανας Μαρινόπουλος θα τους κατουραγα όλους στα μάτια και δε θα μου μίλαγε άνθρωπος.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  7. #22
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της leftos
    Εγγραφή
    02/08/2010
    Μηνύματα
    588
    Ειδα οτι δεν είχες βάλει απο την αρχη την dewalt στο παιχνίδι και δεν είπα τίποτα.
    Δικός μου άνθρωπος που έχει τα πάντα makita και έχουν βγεί σκυλιά (έχω δουλέψει αρκετά με κάποια και είναι όντως) τελευταία λόγω οτι άλλαξε προμηθευτή πήγε σε dewalt.
    Δεν έχουν ουτε το ίδιο δούλεμα ούτε την ίδια αντοχή απο τίς πρώτες μέρες κάποια είχαν θέμα και γενικά έχουν χαζοθέματα με κάτι περίεργα πλαστικά καλύμματα που έχουν κ.α.
    Οπότε και εγω θα έλεγα μακριά. Νομίζω οτι η makita είναι μονόδρομος στο θέμα ανθεκτικό εργαλείο.
    LIVE FREEEEE!!!!!

  8. #23
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.642
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από JNP Προβολή μηνύματος
    Να μην σε απογοητεύσω με την επισκευή αλλά γνώμη μου ψάξε για καινούργιο.
    Μου είχαν χαρίσει ένα Hitachi παλιό με ίδιο πρόβλημα μπιελας, τοφτιαχνα - χάλαγε,
    κόντεψα να δώσω για επισκευές τα μισά λεφτά.
    Είχες δίκιο τελικά αλλά μάλλον ισχύει το αν δεν πάθεις, δε θα μάθεις.
    Η επισκευή του χίλτι που στοίχισε λίγο πάνω απο 250€ δεν έπιασε.
    Τον Ιουλιο το έφτιαξα και έδειχνε ότι δουλεύει.
    Εχθές χρειάστηκε να δουλέψει κανονικά και παρέδωσε πνεύμα.
    Οπότε τι έμαθα απο όλο αυτό;
    Δεν πάμε κόντρα στο χρόνο που είναι αδυσώπητος.
    Πάμε γι'άλλα.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  9. #24
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.657
    Δεν εχω να προσθεσω κατι παρα να παρακαλεσω να σταματησει, ει δυνατον, αυτη η ανεξελεγκτη αναφορα σε "δυναμη" μετρουμενη σε Joules..
    Εαν οχι, καλυτερα μετατρεψετε τα σε kCals για να χαμπαριασει και ο ψαροκασελας ποσα τουβλα μπορει να ξηλωσει με 3 κιλα πατατες..
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  10. #25
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.642
    το "ενέργεια κρούσης" σε φτιάχνει καλύτερα Ω γητευτή των ελαίων;
    δε το θέλω για τούβλα,για μπετόν το θέλω,πρέπει να μαρσάρει το 'ργαλείο
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  11. #26
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.764
    Sent from me using a computer.

  12. #27
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.642
    ψάχνωντας να βρω κάτι στην ενότητα, ξαναπέτυχα τούτο και έτσι για την ιστορία να αναφέρω ότι τελικά αγόρασα τον περασμένο Μάιο, το Makita HR4013C.
    Να αναφέρω ενδεικτικά κάτι που λίγο με χάλασε αλλά δεν έχει να κάνει με την ποιότητα του εργαλείου αλλά με την ακολουθούμενη πολιτική της Μακιτα.
    Το εργαλείο το είχα στα υπο παρακολούθηση μαζί με άλλα μοντέλα.
    Η τιμή που κυμαινόταν ήταν απο 700 έως ~1000€, πάντα στα μαγαζιά που το εμφάνιζαν στο Σκρουτζ μιλάω.
    Κάποια στιγμή λοιπόν ένα κατάστημα γενικού ηλεκτρονικού εμπορίου (που αφθονούν στο Σκρουτζ) το βάζει προσφορά στα 490€ οπότε δεν το πολυσκέφτηκα, μιας και ήμουν ήδη σε αναζήτηση τέτοιου εργαλείου και τετοια προσφορά δύσκολα την πετυχαίνεις.
    Αφού το παρέλαβα, μπήκα να το δηλώσω για την 3ετη εγγύηση που δίνουν όλοι οι μεγάλοι κατασκευαστές.
    Εκεί τρώω πακέτο καθώς όσο κι αν προσπαθούσα,δεν το κατάφερνα. Αναρωτόμενος αν κάνω κάτι λάθος, κάλεσα την Μακιτα ζητώντας βοήθεια. Μου ζήτησαν να τους πω απο ποιον κόπηκε το τιμολόγιο και στο άκουσμα του καταστήματος, μου αναφέρουν ότι δεν είναι στο επίσημο δίκτυο διανομής τους και ως εκ τουτου δεν μπορεί να υπαχθεί στο πρόγραμμα 3ετούς επέκτασης εγγύησης!(ισχύει η 2ετης η στανταρ)
    Τους ζήτησα διευκρίνιση γιατι η αρχική μου σκέψη ήταν ότι το κατάστημα μου πούλησε μαϊμού εργαλείο. Μου επιβεβαίωσαν τη γνησιοτητα μεσω του σειριακού αριθμού αλλά όχι την εισαγωγή του απο το δίκτυο συνεργατών τους και για αυτο η μη δυνατοτητα επεκτασης της εγγύησης.
    Στα μάτια μου μεγάλο φάουλ.

    Την τελευταία διετία έχω αγοράσει 5 ηλεκτρικά εργαλεία της Μεταμπο, όχι απαραίτητα απο επίσημους εισαγωγείς όλα, και με κανένα δεν είχα πρόβλημα να το εντάξω στην 3ετη εγγύηση.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  13. #28
    Εσύ θεωρείς αυτό φαουλ, που για μένα δεν είναι, γιατί είναι δικαίωμα τους να θέτουν όρους για την επέκταση της εγγύησης. Το γνωρίζεις ότι εφόσον κοπεί τιμολόγιο έχεις ένα χρόνο εγγύηση;

  14. #29
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Η επέκταση αφορά σε επιπλέον 3 έτη, δηλαδή 5 έτη συνολικά;
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  15. #30
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.642
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bros400pgm Προβολή μηνύματος
    Εσύ θεωρείς αυτό φαουλ, που για μένα δεν είναι, γιατί είναι δικαίωμα τους να θέτουν όρους για την επέκταση της εγγύησης. Το γνωρίζεις ότι εφόσον κοπεί τιμολόγιο έχεις ένα χρόνο εγγύηση;
    Απο τη στιγμή που το εργαλείο δεν είναι απομίμηση και δεν ήρθε καν απο αλλη ζώνη αγορών (πχ Αμερική), τότε ναι το θεωρώ φάουλ στα όρια της κοροϊδίας.
    Ναι το ξέρω για το τιμολόγιο. Η 3ετής υποτίθεται ότι στοχεύει να βοηθήσει τους επαγγελματίες.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Η επέκταση αφορά σε επιπλέον 3 έτη, δηλαδή 5 έτη συνολικά;
    Συνολικά 3.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF