Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 15

Θέμα: Kawasaki ER6-F Ήχος από το ντεπόζιτο

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    15/03/2020
    Μηνύματα
    2

    Kawasaki ER6-F Ήχος από το ντεπόζιτο

    Καλησπέρα,

    Είμαι νέος κάτοχος μεταχειρισμένου ER6-F 2014 με 36000 χλμ (2 μέρες το οδηγώ). Η μετάβαση έγινε από CBF 125.
    Έκανα και service σε συνεργείο Kawasaki, όλα δείχνουν καλά μέχρι στιγμής εκτός από ένα πράγμα και θα ήθελα τη γνώμη κάποιου με μεγαλύτερη εμπειρία, καθότι άσχετος από τεχνικά κομμάτια μηχανών.

    Η μηχανή παρκαρισμένη στο parking περίπου 12+ ώρες. Πλησιάζω και ακούω ένα θόρυβο από το ντεπόζιτο, μου έμοιαζε με εκείνο τον "κλασικό" ήχο που κάνει όταν ανάβεις το διακόπτη στη μηχανή (τρόμπα βενζίνης, αντλία, δε ξέρω ακριβώς τι λειτουργεί μέσα στο ντεπόζιτο και ακούγεται). Το πρόβλημα είναι ότι άκουγα τον ήχο συνεχόμενα, χωρίς να έχω βάλει μπροστά τη μηχανή, συγκεκριμένα ούτε καν είχα τα κλειδιά επάνω στη μηχανή.

    Άνοιξα την τάπα βενζίνης, σταμάτησε. Την κλείνω, μετά από λίγο συνεχίζει. Βάζω μπροστά τη μηχανή, τη σβήνω, σταμάτησε. Μετά από λίγο ξανά ξεκίνησε... (Το έχω βγάλει και βίντεο στο οποίο ακούγεται καθαρά.)
    Σε όλη τη διάρκεια των παραπάνω ο κόκκινος διακόπτης δεξιά στο τιμόνι ήταν στη θέση "ON" (δεν ξέρω αν παίζει ρόλο).

    Μου φάνηκε αρκετά παράξενο να λειτουργεί το οτιδήποτε μέσα στη μηχανή, από τη στιγμή που ήταν σβηστή. Θα την πάω συνεργείο για ένα "check up", αλλά θα ήθελα να ακούσω και τη γνώμη κάποιου που μπορεί να το έχει πάθει ή να έχει κάποια ιδέα τι μπορεί να είναι!!

  2. #2
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.036
    επισυναψε το βιντεο να το δουμε
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  3. #3
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.107
    Γενικά, ο διακόπτης που αναφέρεις ότι είναι στο ΟΝ καλύτερα να είναι κλειστός όταν είναι σταματημένη η μοτό.
    Αποφεύγεις διαρροή ρεύματος.

    Αν σταματά όταν είναι κλειστός ο διακόπτης αυτός, πιθανά είναι κάποιο βραχυκύκλωμα στον διακόπτη ή στο καλώδιο ρεύματος
    της τρόμπας. Αυτό μπορεί να προκληθεί από μικροεπισκευές που έγιναν απρόσεκτα πχ: τοποθέτησαν το τεπόζιτο μπλοκάρωντας
    το καλώδιο. Μπορεί όμως και από έλειψη συντήρησης του διακόπτη και των επαφών.

    Γράψε τι θα σου πούν στο συνεργείο να ξέρουμε γιατί είναι αρκετά σπάνιο.

  4. #4
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    15/03/2020
    Μηνύματα
    2
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    επισυναψε το βιντεο να το δουμε
    Το video είναι το:
    https://youtu.be/cs8_Jf4D4oE

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Γενικά, ο διακόπτης που αναφέρεις ότι είναι στο ΟΝ καλύτερα να είναι κλειστός όταν είναι σταματημένη η μοτό.
    Αποφεύγεις διαρροή ρεύματος.

    Αν σταματά όταν είναι κλειστός ο διακόπτης αυτός, πιθανά είναι κάποιο βραχυκύκλωμα στον διακόπτη ή στο καλώδιο ρεύματος
    της τρόμπας. Αυτό μπορεί να προκληθεί από μικροεπισκευές που έγιναν απρόσεκτα πχ: τοποθέτησαν το τεπόζιτο μπλοκάρωντας
    το καλώδιο. Μπορεί όμως και από έλειψη συντήρησης του διακόπτη και των επαφών.

    Γράψε τι θα σου πουν στο συνεργείο να ξέρουμε γιατί είναι αρκετά σπάνιο.
    Για να πω την αλήθεια, μετά από μια διαδρομή που έκανα χτες, μου έκοψε να σκεφτώ ότι δεν έλεγξα αν το κάνει με το διακόπτη κλειστό.
    Σήμερα δεν το έκανε καθόλου (τουλάχιστον όσες φορές το έλεγξα, με το διακόπτη ανοιχτό).
    Αυτό που με ανησυχεί είναι ότι εφόσον έγινε μια φορά, είναι πολύ πιθανό ότι θα συμβεί ξανά!
    Θα ενημερώσω όταν μάθω νεότερα και από πλευράς μηχανικού.

  5. #5
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.107
    Συντήρηση στον διακόπτη και τις επαφές του μου μοιάζει αλλά μην στηρίζεσαι σε αυτό είμαι μακριά από αυτό που λέμε γνώστης ή μηχανικός.
    Κλείνε τον διακόπτη, καλύτερα να σου γίνει συνήθεια. Είναι λίγο σπαστικό στις αρχές που θα ξεχνάς ότι είναι κλειστός αλλά μετά συνηθίζεις.

  6. #6
    Εαν με κλειστά τα πάντα ακους τον θόρυβο και ανοίγεις την τάπα και σταματά, τότε ο θόρυβος προέρχεται από την εξαέρωση (εκτόνωση αναθυμιάσεων βενζίνης)

  7. #7
    ...και καλη τυχη μάγκες Το avatar του/της bulmont
    Moderator
    Εγγραφή
    06/09/2010
    Μηνύματα
    4.174
    "ελλαδα ειναι η χωρα οπου ο λαζοπουλος κανει σατιρα και ο αρκας προπαγανδα....(!)"

  8. #8
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.107
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	felixscared.jpg 
Προβολές:	187 
Μέγεθος:	37,1 KB 
ID:	415838

  9. #9
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.168
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από matsoulareos Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα,

    Είμαι νέος κάτοχος μεταχειρισμένου ER6-F 2014 με 36000 χλμ (2 μέρες το οδηγώ). Η μετάβαση έγινε από CBF 125.
    Έκανα και service σε συνεργείο Kawasaki, όλα δείχνουν καλά μέχρι στιγμής εκτός από ένα πράγμα και θα ήθελα τη γνώμη κάποιου με μεγαλύτερη εμπειρία, καθότι άσχετος από τεχνικά κομμάτια μηχανών.

    Η μηχανή παρκαρισμένη στο parking περίπου 12+ ώρες. Πλησιάζω και ακούω ένα θόρυβο από το ντεπόζιτο, μου έμοιαζε με εκείνο τον "κλασικό" ήχο που κάνει όταν ανάβεις το διακόπτη στη μηχανή (τρόμπα βενζίνης, αντλία, δε ξέρω ακριβώς τι λειτουργεί μέσα στο ντεπόζιτο και ακούγεται). Το πρόβλημα είναι ότι άκουγα τον ήχο συνεχόμενα, χωρίς να έχω βάλει μπροστά τη μηχανή, συγκεκριμένα ούτε καν είχα τα κλειδιά επάνω στη μηχανή.

    Άνοιξα την τάπα βενζίνης, σταμάτησε. Την κλείνω, μετά από λίγο συνεχίζει. Βάζω μπροστά τη μηχανή, τη σβήνω, σταμάτησε. Μετά από λίγο ξανά ξεκίνησε... (Το έχω βγάλει και βίντεο στο οποίο ακούγεται καθαρά.)
    Σε όλη τη διάρκεια των παραπάνω ο κόκκινος διακόπτης δεξιά στο τιμόνι ήταν στη θέση "ON" (δεν ξέρω αν παίζει ρόλο).

    Μου φάνηκε αρκετά παράξενο να λειτουργεί το οτιδήποτε μέσα στη μηχανή, από τη στιγμή που ήταν σβηστή. Θα την πάω συνεργείο για ένα "check up", αλλά θα ήθελα να ακούσω και τη γνώμη κάποιου που μπορεί να το έχει πάθει ή να έχει κάποια ιδέα τι μπορεί να είναι!!
    Πολλά Kawasaki έχουν τάπες που σφυράνε και φαίνεται περίεργο στην αρχή. Δεν ειναι τίποτα ανησυχητικό, ειναι η εξαέρωση όπως είπε κι ο costas_versys.
    Γιατί όμως το αφήνεις στο ON, δεν κατάλαβα.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  10. #10
    Στα 37 χρόνια, σε 28 μηχανάκια, ποτέ μα ποτέ δεν έβαλα τον διακόπτη στο OFF. Ποτέ δεν αντιμετώπισα πρόβλημα. Είναι τόσο σοβαρό;

  11. #11
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.107


    Aνάλογα το κύκλωμα σου και την κατάσταση του συνόλου, της φύλαξης κ.λπ.
    Για την υγεία της μπαταρίας σου, σαν γενικός κανόνας, ναι είναι καλό να μην έχει την δυνατότητα διαρροής.

    Ερώτηση που δεν μπορώ να συγκρατήσω: χρειάστηκε να αλλάξεις ποτέ μπαταρία;

  12. #12
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.499
    Στο kill switch αναφέρεστε; Πάντα γυρνάω το κλειδί στη θέση off, αλλά το kill switch δεν το πειράζω. Πρέπει να το βάζουμε κι αυτό πάντα στο off;

    Στα μαθήματα οδήγησης ο δάσκαλος έλεγε ότι η χρήση του είναι για κατάσταση έκτακτης ανάγκης, αν θέλεις να κόψεις το ρεύμα στον κινητήρα επειγόντως ή σαν επιπλέον δικλείδα ασφαλείας για να μη βάλει μπροστά τη μοτοσυκλέτα κανένα πιτσιρίκι.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  13. #13
    Ναι για το kill switch o λόγος.
    Μπαταρία, άλλαξα μια φορά σε ένα klr 650. Απ' ό,τι θυμάμαι όμως μου είχε φανεί φυσιολογικό. Το μηχανάκι ήταν 5-6 ετών και τα χλμ ελάχιστα. Ήταν δεύτερο μηχανάκι, για τα βροχερά ΣΚ που δεν πηγαίναμε Επίδαυρο, αλλά Πάρνηθα (Τα καλά χρόνια)

  14. #14
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.036
    πουσαι ρε νικονιαν παλειοσειρα σε χασαμε ρε
    ελπιζω να εισαι καλα

    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  15. #15
    Έλα ρε Παναή. Γεράσαμε κι αυτόν το καφέ δεν το ήπιαμε. όχι τίποτα άλλο, θα ψοφήσουμε απ' τον ιό και θα αφήσουμε εκκρεμότητες.

Παρόμοια θέματα

  1. Zx6r 2005 παράξενος ήχος απο το μοτέρ
    από Gamasakias στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 48
    Τελευταίο μήνυμα: 29/07/2014, 00:51
  2. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 28/07/2014, 09:59
  3. Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 23/11/2007, 16:22
  4. Περίεργος ήχος από το μοτέρ; (CBF-600)
    από Pan_Londinium στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 08/08/2007, 10:10
  5. Μία moto-βόλτα από το πουθενά…
    από superfour στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 31/10/2003, 02:10

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF