Σελίδα 4 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 104

Θέμα: BRP Story

  1. #46
    Σκόνη Πέτρες Λάσπη Το avatar του/της Λευκάδιος
    Εγγραφή
    14/11/2008
    Μηνύματα
    2.440
    Πάει αρκετός καιρός που έγινε αλλαγή λαδιων στο πηρούνι αλλά το βάζω για να είναι πιο ολοκληρωμένο το παρόν.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	92a69a3c46107dcbc68f9f505bd3cf519624b362_2_561x750.jpg 
Προβολές:	519 
Μέγεθος:	45,6 KB 
ID:	416234

    Μέτρηση παλιού λαδιού να δούμε που βρισκόμαστε.Είχε 130mm air gap ενώ το μανουάλι λέει 120mm.Μικρή διαφορά που μπορεί να οφείλεται σε επιλογή προηγούμενου ιδιοκτήτη ή το μέτρησε και μετά έβαλε μέσα την βέργα (όταν μπαινει μετά η βεργα ανεβάζει την στάθμη του λαδιού).
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	137a4d1a1d0563915c12ef5096ca90eff1b545df_2_561x750.jpg 
Προβολές:	518 
Μέγεθος:	47,7 KB 
ID:	416235

    Μπόχα
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	a44405feb40c1b8996aad6c11a3f00ec4c4351b2_2_561x750.jpg 
Προβολές:	517 
Μέγεθος:	51,3 KB 
ID:	416236

    Άδειασα τρομπάροντας το παλιο λάδι, έριξα λίγο καθαρή βενζίνη και ξανατρομπαρα για να καθαρίσει όσο γίνεται υπολείμματα.
    Γύρισα ανάποδα μπουκάλες και τις άφησα να στεγνωσουν (όσο γίνεται μην φάμε και 2 μερες …).
    Λάδι 2.5W,χωρίς να έχω δοκιμάσει άλλο λάδι στο συγκεκριμένο μπροστινό είμαι ευχαριστημένος.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	d8aeea24c082a809bf97587c9917fd73fcb7bf36_2_561x750.jpg 
Προβολές:	520 
Μέγεθος:	50,6 KB 
ID:	416237


    Το μανουάλι λέει ότι το cartridge πρέπει να πιαστεί με mechanic’s wire (απλό σύρμα δηλαδή …) δεν είχα πρόχειρο οπότε αμόλα καλούμπα
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	d9623c8fbed91d88ca7a8b092c9e7ed5139b85b2_2_561x750.jpg 
Προβολές:	517 
Μέγεθος:	41,0 KB 
ID:	416238

    Αυτό χρησιμεύει για δύο λόγους, ο πρώτος είναι ότι βοηθάει στην εξαερωση γιατί το cartridge βυθίζεται βαθιά μέσα στην μπότα και δεν πιάνεται εύκολα και ο δεύτερος για να κρατήσει το cartridge ψηλά,να μπει το ελατήριο και να βιδώνει η τάπα.

    Για όποιον ενδιαφέρεται για περισσότερες λεπτομέρειες http://www.xr650r.co.uk/service/forks/forks.shtml
    RIDE MORE TALK LESS

  2. #47
    Σκόνη Πέτρες Λάσπη Το avatar του/της Λευκάδιος
    Εγγραφή
    14/11/2008
    Μηνύματα
    2.440
    Πριν 2 μέρες παρέλαβα αυτο το μπλιμπλίκι
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	VrI8xKv.jpg 
Προβολές:	523 
Μέγεθος:	51,1 KB 
ID:	416239

    Είναι το TM40-6 της Mikuni.Η αγορά του έγινε γιατί όσο και να προσπάθησα (και προσπάθησα πολύ) να κάνω το στοκ Keihin να δουλέψει άψογα δεν τα κατάφερα.Σχεδόν πάντα κάτι με απασχολούσε κυρίως στην λειτουργία του στα χαμηλά.Αυτό δεν με ενοχλούσε σε ανοιχτούς φλατ χωματόδρομους η ασφάλτινες διαδρομές αλλά σε αργά τεχνικά χωμάτινα περάσματα συχνά με πρόδιδε .

    Το TM40 επιλέχθηκε για διάφορους λόγους έναντι άλλων καρμπυρατέρ.Ο κυριότερος είναι ότι το έχω δοκιμάσει οδηγώντας μηχανάκια φίλων ( DR650,XR650R) και μετά είναι το Value for money σε σχέση με ένα καινούργιο FCR41 ή το Mikuni HSR42.Μετά μπαίνουμε σε χωροταξικά θέματα.το 40αρι είναι πολύ μικρό σε διαστάσεις και μπαίνει πολύ εύκολα,τα άλλα δυο θέλουν δουλίτσα για να μπούν κλπ.

    σ.σ.Δεν ψάχνω απόλυτη δύναμη ή να βγάλω 0.35 πουλάρια απο το μηχανάκι,η δύναμη και η ροπή του είναι υπεραρκετά για τα χέρια μου.Αυτό που θέλω είναι ομοιογένεια και προοδευτικότητα στην κατανομή της δύναμης.


    Αριστερά το στοκ Keihn
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	dGicOcG2.jpg 
Προβολές:	532 
Μέγεθος:	97,7 KB 
ID:	416240

    Μέχρι να δω τι θα κάνω με τις ντίζες ας το βάλω μπρος να το ακούσω (ανυπόμονος )



    Στο κουτί είχε δυο βιδωτά βαρελάκια για να μπούν στις στοκ ντίζες αφού αυτές κοπούν για να κοντύνουν.Εναλλακτικά δίνουν αυτη την επιλογή
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	gk861wk2.jpg 
Προβολές:	517 
Μέγεθος:	64,8 KB 
ID:	416241

    Με αυτον τον τρόπο χρησιμοποιείται μόνο η ντίζα που τραβάει (pull cable)
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	BQBZi1N2.jpg 
Προβολές:	524 
Μέγεθος:	88,9 KB 
ID:	416242


    Το αποτέλεσμα με την μία ντίζα https://www.youtube.com/watch?v=dGgEtAs7z2Q .
    Το ξέρω ότι δεν είναι ότι καλύτερο (βέβαια το έχω ξανακάνει στο παρελθόν χωρις θέμα) αλλά θα το δουλέψω έτσι και ήδη ψάχνομαι για ζευγάρι ντιζών που να ταιριάζει σωστά.



    Και η διαδρομή του σωληνακΊου απο ντεπόζιτο προς καρμπυρατερ
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	SQ78v722.jpg 
Προβολές:	523 
Μέγεθος:	79,8 KB 
ID:	416243

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Bnfle2D2.jpg 
Προβολές:	526 
Μέγεθος:	92,9 KB 
ID:	416244
    RIDE MORE TALK LESS

  3. #48
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.805
    Βλέπω πρεσαριστά δακτυλίδια για την εισαγωγή και το φιλτρόκουτο ή με γελάνε τα πρεσβιωπικά μάτια μου?
    Χθες το κοίταγα στο frankmxparts.
    Σε άσχημο λούκι μας βάζεις, πολύ καλή δουλειά

  4. #49
    Σκόνη Πέτρες Λάσπη Το avatar του/της Λευκάδιος
    Εγγραφή
    14/11/2008
    Μηνύματα
    2.440
    Μόλις γύρισα από 2ωρη δοκιμή, ένα έχω να πω.. Αυτό το πράγμα έπρεπε να το είχα κάνει απ'οταν πρώτο πήρα το μηχανάκι.
    Δεν λέω ότι κάνει σούζες με 6η ταχύτητα (ενώ έχει 5) αλλά η ομοιογένεια του και η πιο άμεση απόκριση μου επιτρέπει να δουλεύω το μοτέρ πιστονιά πιστονιά.
    Παρόλο που έχω 5 δόντια μακρύτερο γραναζωμα στα χαμηλά δουλεύει σαν παπί, σε απότομα φρεναρισματα/μπλοκαρισματα με το πίσω φρένο και 3η στο κιβώτιο δεν καταλαβαίνει τίποτα. Έτσι δεν αγχώνομαι να εστιάζω στον συμπλέκτη και στο γκάζι για να μην αρχίζει τον λοξυγγα (ενίοτε και σβησιματα).
    Ψηλά δεν το δούλεψα πολύ λόγο της διαδρομής (είχε και αρκετούς περιπατητές) και ότι πρέπει να αλλάξω λάδια και να τσεκάρω βαλβίδες.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20200321_141731.jpg 
Προβολές:	499 
Μέγεθος:	98,2 KB 
ID:	416248


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefanos Προβολή μηνύματος
    Βλέπω πρεσαριστά δακτυλίδια για την εισαγωγή και το φιλτρόκουτο ή με γελάνε τα πρεσβιωπικά μάτια μου?
    Χθες το κοίταγα στο frankmxparts.
    Σε άσχημο λούκι μας βάζεις, πολύ καλή δουλειά
    Ευχαριστώ Στεφ
    Το φτηνότερο που βρήκα ήταν και από εκεί που το πήρα (Bergos.de).Ο αντάπτορας στην ενωση με το φιλτροκουτι ήταν ένα κλικ μικρότερος (μάλλον είναι κοινός με του 600R) σε σχέση με το γνήσιο καρμπ και έβαλα ένα μικρότερο κολιέ (το έγραφε και στις οδηγίες ότι ίσως χρειαστει).
    Επίσης δεν στέλνουν επιπλέον ζιγκλερ, απλώς είπαν ότι αν υπάρχουν μετατροπές (εξάτμιση κλπ) να τους ενημέρωνα για το σεταρισμα.
    Για να κρατήσω το κόστος χαμηλά δεν πήρα το σετ ντιζες/γκαζιερα και έβαλα προσωρινά την μια όπως είχαν σε σχεδιαγραμμα.
    Αλλά θα ψαχτω για να έχω δύο πάνω, ίσως βάλω τα βιδωτα βαρελάκια που ήταν στην συσκευασία.
    RIDE MORE TALK LESS

  5. #50
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της KotsosDR
    Εγγραφή
    23/06/2012
    Μηνύματα
    1.112




    Είσαι αρχηγός Λευκάδιε !

  6. #51
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2012
    Μηνύματα
    1.852
    Ωραία παρουσίαση.

  7. #52
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της george.S
    Εγγραφή
    22/09/2014
    Μηνύματα
    724



  8. #53
    πολυμηχανο μελος Το avatar του/της motomaniac
    Εγγραφή
    14/03/2006
    Μηνύματα
    5.164
    ολα πολυ ωραια τα παρουσιαζεις και μπραβο!! επισης γουσταρω πολυ αυτο το μηχανακι ακι θελω καποια στιγμη ενα. Να σε ρωτησω ομως.. εχεις παρει τοσα και τοσα γνησια πραγματα για δαυτο και το καιμενο το καρμπυρατερ πηγες να το φτιαξεις με all balls κινεζικα... σετακι μοχλικου πηρα για το ttr 250 του πατερα μου μαζι με αξονες κλπ και απο καινουριο ειχε κενα.. επισης λες σμιριδοπανο στο κοκορι, μαλλον λαποιο πολυ μεγαλο νουμερο θα εννοεις ετσι? καλοπροεραιτα οι παρατηρησεις και παλι μπραβο! με τοθεμα ζαντες μου ελυσες πολλες αποριες.

  9. #54
    Σκόνη Πέτρες Λάσπη Το avatar του/της Λευκάδιος
    Εγγραφή
    14/11/2008
    Μηνύματα
    2.440
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motomaniac Προβολή μηνύματος
    ολα πολυ ωραια τα παρουσιαζεις και μπραβο!! επισης γουσταρω πολυ αυτο το μηχανακι ακι θελω καποια στιγμη ενα. Να σε ρωτησω ομως.. εχεις παρει τοσα και τοσα γνησια πραγματα για δαυτο και το καιμενο το καρμπυρατερ πηγες να το φτιαξεις με all balls κινεζικα... σετακι μοχλικου πηρα για το ttr 250 του πατερα μου μαζι με αξονες κλπ και απο καινουριο ειχε κενα.. επισης λες σμιριδοπανο στο κοκορι, μαλλον λαποιο πολυ μεγαλο νουμερο θα εννοεις ετσι? καλοπροεραιτα οι παρατηρησεις και παλι μπραβο! με τοθεμα ζαντες μου ελυσες πολλες αποριες.
    Γι'αυτο είμαστε εδώ να λύνουμε τις απορίες μας.
    Η all balls έχω την εντύπωση ότι είναι Αμερικανική εταιρεία, τώρα αν τα πράγματα τα φτιάχνει στην Κίνα δεν ξέρω. Γενικά όμως όσο το είχα ψάξει δεν υπήρχαν (πολλά) παράπονα για κάποια προϊόντα της.
    Στο καρμπυρατέρ τα ζιγκλέρ που ειχα ήταν τα γνήσια, χρησιμοποίησα μόνο τις φλατζες, το πυραυλακι και ξεχωριστά την βαλβίδα/μεμβράνη.Ίσως να μην είναι top (ή γνήσια) αυτά που έβαλα αλλά από αυτά που εβγαλα ήταν σίγουρα καλύτερα.
    Το καρμπυρατέρ είναι πια 20χρονων και έχει εμφανή σημάδια στο σλαϊντ, πιο μέσα δεν μπορούσα να δω αλλά είχε φάει τρελό καθάρισμα.
    Επισης δεν παρατήρησα κάτι ασυνήθιστο και στο ψαλίδι.
    Για το σμυριδοπανο έκανα ένα σύντομο πέρασμα με ψιλό νούμερο καθαρά για ψυχολογικούς λόγους.Και να μην το έκανα δεν άλλαζε κάτι. Ξέρω καλά ότι η υπερβολή σε αυτό το σημείο αλλάζει τα χαρακτηριστικά της καμπύλης στο κοκκορακι (ίσως και κάποια επιστρωση που έχει) και αυτό δεν είναι επιθυμητό.


    Btw Σήμερα άνοιξα νέες δουλειές,η κλεισούρα των ημερών μας έχει κάνει να ψάχνουμε εξόδους διαφυγής
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20200325_193649.jpg 
Προβολές:	323 
Μέγεθος:	48,8 KB 
ID:	416378
    Τελευταία τροποποίηση από Λευκάδιος; 25/03/2020 στις 19:38.
    RIDE MORE TALK LESS

  10. #55
    πολυμηχανο μελος Το avatar του/της motomaniac
    Εγγραφή
    14/03/2006
    Μηνύματα
    5.164
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Λευκάδιος Προβολή μηνύματος
    Γι'αυτο είμαστε εδώ να λύνουμε τις απορίες μας.
    Η all balls έχω την εντύπωση ότι είναι Αμερικανική εταιρεία, τώρα αν τα πράγματα τα φτιάχνει στην Κίνα δεν ξέρω. Γενικά όμως όσο το είχα ψάξει δεν υπήρχαν (πολλά) παράπονα για κάποια προϊόντα της.
    Στο καρμπυρατέρ τα ζιγκλέρ που ειχα ήταν τα γνήσια, χρησιμοποίησα μόνο τις φλατζες, το πυραυλακι και ξεχωριστά την βαλβίδα/μεμβράνη.Ίσως να μην είναι top (ή γνήσια) αυτά που έβαλα αλλά από αυτά που εβγαλα ήταν σίγουρα καλύτερα.
    Το καρμπυρατέρ είναι πια 20χρονων και έχει εμφανή σημάδια στο σλαϊντ, πιο μέσα δεν μπορούσα να δω αλλά είχε φάει τρελό καθάρισμα.
    Επισης δεν παρατήρησα κάτι ασυνήθιστο και στο ψαλίδι.
    Για το σμυριδοπανο έκανα ένα σύντομο πέρασμα με ψιλό νούμερο καθαρά για ψυχολογικούς λόγους.Και να μην το έκανα δεν άλλαζε κάτι. Ξέρω καλά ότι η υπερβολή σε αυτό το σημείο αλλάζει τα χαρακτηριστικά της καμπύλης στο κοκκορακι (ίσως και κάποια επιστρωση που έχει) και αυτό δεν είναι επιθυμητό.


    Btw Σήμερα άνοιξα νέες δουλειές,η κλεισούρα των ημερών μας έχει κάνει να ψάχνουμε εξόδους διαφυγής
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20200325_193649.jpg 
Προβολές:	323 
Μέγεθος:	48,8 KB 
ID:	416378
    εχει οντως επιστρωση το κοκορι. η all balls εδρευει στην Αμρικη σωστα. καποια ρουλεμαν της μπορει να ειναι γνωστα επωνυμα αλλα καποια οχι. επισης και με τσιμουχες πιρουνια εχω απογοητευτει απο δαυτους.
    https://www.importgenius.com/importe...lls-racing-inc

  11. #56
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.703
    Ωπα, λύσαμε και το αμορτισέρ;

    Ωραία!




  12. #57
    Σκόνη Πέτρες Λάσπη Το avatar του/της Λευκάδιος
    Εγγραφή
    14/11/2008
    Μηνύματα
    2.440
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motomaniac Προβολή μηνύματος
    εχει οντως επιστρωση το κοκορι. η all balls εδρευει στην Αμρικη σωστα. καποια ρουλεμαν της μπορει να ειναι γνωστα επωνυμα αλλα καποια οχι. επισης και με τσιμουχες πιρουνια εχω απογοητευτει απο δαυτους.
    https://www.importgenius.com/importe...lls-racing-inc
    Είχα διαβάσει παλαιοτερα για παράπονα σε κιτ ρουλεμάν αλλά δεν είμαι σίγουρος (καταραμένα γεράματα) αν ήταν της all balls ή της pivot works.
    Τσιμουχες πηρουνιου έχω χρησιμοποιήσει NOK (νομίζω Japan) και skf και εχουν βγει καλές.
    RIDE MORE TALK LESS

  13. #58
    Σκόνη Πέτρες Λάσπη Το avatar του/της Λευκάδιος
    Εγγραφή
    14/11/2008
    Μηνύματα
    2.440
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STF Προβολή μηνύματος
    Ωπα, λύσαμε και το αμορτισέρ;

    Ωραία!



    Να δω πως θα το δέσουμε μετά
    Πρώτη φορά το επιχειρώ και θα φάω λίγες μέρες μέχρι να μαζέψω λαδια και ότι άλλο χρειαστεί.Αν έχει κανείς υπόψην που μπορώ να πάω για πλήρωση αζώτου (εκτός από αναρτησάδες) ας μου πει
    RIDE MORE TALK LESS

  14. #59
    πολυμηχανο μελος Το avatar του/της motomaniac
    Εγγραφή
    14/03/2006
    Μηνύματα
    5.164
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Λευκάδιος Προβολή μηνύματος
    Να δω πως θα το δέσουμε μετά
    Πρώτη φορά το επιχειρώ και θα φάω λίγες μέρες μέχρι να μαζέψω λαδια και ότι άλλο χρειαστεί.Αν έχει κανείς υπόψην που μπορώ να πάω για πλήρωση αζώτου (εκτός από αναρτησάδες) ας μου πει
    νομιζω εχουν καποια βουλκανιζατερ

  15. #60
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    Και οι ψυκτικοί έχουν αζωτο

Σελίδα 4 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Love Story....
    από packo στο forum Ducati
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 24/07/2006, 15:18
  2. Another sad story
    από rsp στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο μήνυμα: 14/04/2006, 19:21
  3. short story
    από gollum στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 24/06/2005, 15:03
  4. Yugo Stories !
    από Nik0s στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 22/02/2005, 16:21
  5. Fame story
    από sniper στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 16/02/2005, 03:25

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF