Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 12 από 12

Θέμα: Ποσο καιρο ισχυει το παρεβολο μεταβιβασης;

  1. #1
    Μέλος
    Εγγραφή
    04/05/2017
    Μηνύματα
    48

    Ποσο καιρο ισχυει το παρεβολο μεταβιβασης;

    Καλησπερα, εχω πληρωσει στην τραπεζα για παραβολο μεταβιβασης μοτοσυκλετας (39 ευρω) και οταν πηγα στο μηχανολογικο δεν μπορεσα να κανω τη δουλεια μου λογω κορονοιου, μου ειπαν οτι δε ξερουν ποτε θα κανα ανοιξουν, την ιδια απαντηση πηρα και στο κεπ. Αρα τι γινεται; εχω πληρωσει για τη μεταβιβαση αλλα μπορει να διαρκεσει μηνες αυτη η ιστορια.. το αποδεικτικο πληρωμης θα ισχυει μεχρι τοτε;

    ευχαριστω

  2. #2
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.059
    Στο Μηχανολογικό δεν ξέρουν, αλλά θα ξέρουν σε κάποιο φόρουμ στο ίντερνετ;
    Life begins at 45°.

  3. #3
    Kανεις δεν θα σου πει ,αλλα δεν νομιζω να εχεις προβλημα λογω και της καταστασης

  4. #4
    Μέλος
    Εγγραφή
    04/05/2017
    Μηνύματα
    48
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Στο Μηχανολογικό δεν ξέρουν, αλλά θα ξέρουν σε κάποιο φόρουμ στο ίντερνετ;
    Δε ρωτησα στο μηχανολογικο, σου λεω δε με δεχτηκαν ουτε μεσα δε με αφησαν. Δε ξερουν ποτε θα ανοιξει οχι αν θα ισχυει το χαρτι..

  5. #5
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.007
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Traveler01 Προβολή μηνύματος
    Δε ρωτησα στο μηχανολογικο, σου λεω δε με δεχτηκαν ουτε μεσα δε με αφησαν. Δε ξερουν ποτε θα ανοιξει οχι αν θα ισχυει το χαρτι..
    οι εφοριες ξερουν ολοι οι αλλοι οχι,οπως και το ποτε θα ανοιξουν.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.723
    Και το παράβολο πως το πλήρωσες αφού δεν ήταν ανοικτό το τμήμα για τις μεταβιβάσεις;

    Κουτουρού από μόνος σου, πήγες στην τράπεζα;
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    852
    Φίλε σήμερα ο αδερφός μου έκανε μεταβίβαση κανονικά σε κεπ εντός Αθηνών είχαν πάει εχθές με το αγοραστή στο Χολαργό και φαγαν πόρτα και έκλεισαν ραντεβού για σήμερα σε ΚΕΠ.. Παρακάλεσε λίγο στο ΚΕΠ κλείσε πρώτα ένα ραντεβού και πίστευω θα γίνει η δουλειά σου... Αυτό με το παράβολο ούτε εγώ το καταλαβαίνω... Πως το πήρες; είδες ίντερνετ την τιμή και πήγες και το πήρες;

    Πρέπει πρώτα να γίνει έλεγχος στα χαρτιά αγοραστή και πωλητή και μετά σου δίνει ένα χαρτάκι το ΚΕΠ και με αυτό πας σε κοντινή τράπεζα και τσιμπάς το παράβολο.

    Υγ: το μηχανολογικο τι είναι;
    Δεν υπάρχει ακατάλληλος καιρός για ταξίδι με μοτοσυκλέτα, υπάρχουν μόνο ακατάλληλα ρούχα και εξοπλισμός.

  8. #8
    Μέλος
    Εγγραφή
    04/05/2017
    Μηνύματα
    48
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Και το παράβολο πως το πλήρωσες αφού δεν ήταν ανοικτό το τμήμα για τις μεταβιβάσεις;

    Κουτουρού από μόνος σου, πήγες στην τράπεζα;
    Ειχα παει να πληρωσω τη πρασκευη, μου ειχαν δωσει τα δικαιολογητικα και το λογαριασμο πειραιως για να παω απο δευτερα να κανω τη μεταβιβαση.. και τελικα πληρωσα και μετα ολα κλεισανε

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Traveler01 Προβολή μηνύματος
    Ειχα παει να πληρωσω τη πρασκευη, μου ειχαν δωσει τα δικαιολογητικα και το λογαριασμο πειραιως για να παω απο δευτερα να κανω τη μεταβιβαση.. και τελικα πληρωσα και μετα ολα κλεισανε
    Έπρεπε πριν πας σήμερα, πρώτα να τσεκάρεις ότι είναι ανοικτά. Τέτοια εποχή, με αυτήν την επικαιρότητα, έπρεπε να τσεκάρεις για ένα λόγο παραπάνω.

    Που να το φανταστείς θα μου πεις, συμβαίνουν αυτά.

    Το παράβολο, δεν νομίζω ότι λήγει με τον χρόνο, λήγει με την χρήση, δλδ μόλις το χρησιμοποιήσεις σε μια μεταβίβαση, τότε και λήγει. Δεν είναι έντυπο πληρωμής σε ΔΟΥ, που πρέπει να το πληρώσεις την μέρα που εκδόθηκε στο ταμείο.

    Και να έχει χρονικό όριο, λόγω των γεγονότων των ημερών, θα προβλεφθεί παράταση χρήσης του, δεν νομίζω ότι θα υπάρξει υπάλληλος σε γκισέ μεταβιβάσεων, που θα σου πει ''α δεν είναι την τάδε ημερομηνία, δεν το δεχόμαστε''.

    Γενικά, δεν νομίζω ότι έχεις λόγο να ανησυχείς.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  10. #10
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.703
    Πάντως τα παράβολα ΔΕΝ λήγουν. Το μόνο πρόβλημα που θα μπορούσε να προκύψει είναι να αλλάξει η αξία του παράβολου για μεταβίβαση γενικότερα. Όσο είναι 39,00€ για τη συγκεκριμένη μεταβίβαση δεν θα έχεις πρόβλημα, ας περάσουν και 3 μήνες!

    Συζήτησα τη περίπτωση σου με φίλο μου διεκπεραιωτή που κάνει μεταβιβάσεις μόλις τώρα.

    Τώρα έχουν κλείσει και τα υπουργεία οπότε έτσι και αλλιώς (και στο ΚΕΠ να πας) μεταβίβαση δε πρόκειται να γίνει. Προκειμένου να χαθούν κάπου στο -Ελληνικό- "διάστημα", κράτα τα στα χέρια σου και περίμενε.

  11. #11
    Μέλος
    Εγγραφή
    04/05/2017
    Μηνύματα
    48
    Καλησπερα σας, απλα ηθελα να ενημερωσω οτι τελικα, 3 μηνες μετα το δεχτηκαν το παραβολο κανονικα και δεν ειπαν και τιποτα.

  12. #12
    Μέλος
    Εγγραφή
    18/03/2019
    Μηνύματα
    82
    Ολα καλα λοιπον.Μεγεια αυτο που αγορασες! Καλες βολτες.

Παρόμοια θέματα

  1. Ειχα καιρο να το κανω.
    από cbr1100xx στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 02/03/2008, 19:01
  2. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 05/03/2007, 17:58
  3. Bugster-Για ποσο καιρο?
    από FLIPTOPBOX στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 20/09/2006, 20:53
  4. Πόσο ρόλο παίζει το βάρος ?
    από PortisHead στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 31/07/2006, 20:58
  5. Πόσο τούμπανο είναι το μηχανάκι σας;;;
    από alex-varadero στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 40
    Τελευταίο μήνυμα: 13/02/2006, 10:22

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF