Σελίδα 2 από 8 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 112

Θέμα: Αγορά nx650 dominator

  1. #16
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.432
    Αν πραγματικά χρειάζεται όλα αυτά δείχνει πως μάλλον ο ιδιοκτήτης αμελούσε την συντήρηση και αλλαγή ακριβών αναλώσιμων μέχρι που την παράτησε για να μην διαλύσει εντελώς .
    Μπορεί να εμφανιστούν και άλλα που δεν φαίνονται , κανένα ρουλεμανάκι,καμια φλάτζα εδώ,καμιά τσιμούχα εκεί κτλ.
    Εκτός και αν θέλεις εσύ να τα αλλάξεις για να το φρεσκάρεις.
    Στην πορεία βέβαια θα έχεις ένα σχετικά αξιόπιστο μηχανάκι αλλά δεν ξέρω πόσο αξίζει να μπεις σε όλη αυτή την ιστορία-ταλαιπωρία ενώ μπορείς να βρεις ένα ψευδεντούρο με αυτά τα χρήματα που δεν θα θέλει άμεσα τα περισσότερα από αυτά .
    porca miseria.

  2. #17
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    τετοια μηχανακια ειναι πολυ καλα και αθανατα
    απαραιτητη προυποθεση ομως ειναι να εχει κανεις τις γνωσεις τον χωρο και τα εργαλεια να το μαζεψει μονος του αλλιως σε μαστορα δεν αξιζει
    αν καποιος δεν ξερει η δεν θελει να ασχοληθει καλο ειναι να ψαξει κατι πιο ετοιμοπολεμο στα λεφτα του ακομα κι αν ειναι μικροτερο

  3. #18
    Μέλος
    Εγγραφή
    24/06/2014
    Μηνύματα
    338
    Είναι ένα παλιό μηχακι που έτσι όπως τα λες θα χρειαστεί κάνα 1000€ κ εύκολα μπορεί να φτάσει κ 1500€ κ πολύ πιθανόν να τρέχεις στους μαστόρους για πολύ καιρό μέχρι να το φέρεις σε μια νορμάλ κατάσταση,αν είναι να στο χαρίσει ίσως αξίζει,αλλά δεν νομίζω να αξίζει να το αγοράσεις κ να ρίξεις κ τόσο χρήμα για ένα παλιό μηχανάκι,δώσε 2000€ κ θα βρεις κάτι αντίστοιχο σε καλή κατάσταση κ θα γλιτώσεις κ τα τρεξίματα...το φθηνό είναι ακριβό λένε στο χωριό μου..

  4. #19
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.118
    μηπως να του δώσει και ενα 500αρικο ως αναγνώριση της κακής του συμπεριφοράς τα προηγούμενα χρόνια;

  5. #20
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/12/2009
    Μηνύματα
    126
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Δεν συμφωνώ μαζί σου και πιστεύω πως για να έχεις αυτή την άποψη δεν έχει νόημα να συζητήσουμε
    για ποιούς τεχνικούς λόγους αλλά και σχεδιασμού.

    Παρόλα αυτά όμως, η άποψη σου είναι σεβαστή αλλά δεν είναι πλήρης.
    Τι προτείνεις στον φίλο αντί γι'αυτό;
    Η φτήνια τρώει τον παρά δυστυχώς και αυτό ισχύει παντού, όχι μόνο στα μηχανάκια.
    Άλλο value for money και άλλο παίρνω κάτι για ανακύκλωση και δίνω ένα σκασμό λεφτα που βγαίνουν δύσκολα πλέον ( και ακόμη πιο δύσκολα από ότι φαίνεται στο προσεχές μέλλον) για να το κάνω να τσουλάει.
    Τα μηχανάκια 20 χρονών είναι στη συντρηπτική τους πλειοψηφία για την πρέσα.
    Τι να κάνουμε...
    Εγώ θα πρότεινα στον φίλο να κάνει κουράγιο, να μαζέψει κατιτις παραπάνω και να αγοράσει κάτι πιο σύγχρονο για να κάνει τη δουλειά του.

    Όχι ας πούμε vstrom του 2005 4000 ευρώ με ΜΟΝΟ 35.000χλμ

  6. #21
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/12/2019
    Μηνύματα
    11
    Σεβαστές όλες οι απόψεις παιδιά και σας ευχαριστώ και πάλι.
    Το μηχανάκι το συζητήσαμε για ένα ποσό της τάξης των 700 ευρώ δεδομένου ότι θα χρειαστεί αρκετά χρήματα και χρόνο για να ετοιμαστεί.
    Και επειδή έχω και εγώ προβληματιστεί για όλα όσα αναφέρετε παραπάνω, γι'αυτό είπα να ρωτήσω εδώ μέσα μήπως ξεμπερδευτω και εγώ

  7. #22
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.432
    Αυθαίρετη η άποψη σου πως οι μοτοσυκλέτες 20+ χρόνων είναι για πέταμα, πολλοί εδώ μέσα έχουν τέτοιες και δουλεύουν κανονικά.
    porca miseria.

  8. #23
    Μέλος
    Εγγραφή
    24/06/2014
    Μηνύματα
    338
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    μηπως να του δώσει και ενα 500αρικο ως αναγνώριση της κακής του συμπεριφοράς τα προηγούμενα χρόνια;
    Εγώ προσωπικά δεν θα ασχολουμουν ούτε τζάμπα να μου το δίναν..από την εμπειρία μου κ από αυτά που βλέπω όσοι πήραν φθηνά το έχουν μετανιώσει, έχουν χάσει μέρες στους μαστόρους κ τους έχει στοιχίσει πολύ πιο ακριβά από το αντίστοιχο ακριβότερο μεταχειρισμένο.. εκτός αν το παιδί για κάποιο λόγο έχει κόλλημα με το συγκεκριμένο κ θέλει να το κάνει ανακατασκευή..τώρα εσύ σαν άσχετος οφείλεις να ειρωνευτεις..

  9. #24
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.118
    Δεν μπορούμε να γενικεύουμε μπροστά στο συγκεκριμένο.
    Η κατασκευή του είναι πολύ καλή, είναι απλό, επισκευάσιμο σε όλα, έχει χρησιμοποιηθεί σε πολλά μοντέλα ο κινητήρας..
    Δεν έχει καμία σχέση με vstrom όσον αφορά κόστη συντήρισης - επισκευής.

    Όσο και να μην συμφωνώ με τα 1500ε που κατέληξαν μερικοί πως θα κοστίσει, θεωρώ ότι αξίζει μέχρι και 2500ε
    αν κάποιος θέλει να το ανακατασκευάσει.
    Οι μόνοι ανασταλτικοί παράγοντες είναι α) να μην του αρέσει, β) να μην εχει ασχοληθεί ποτέ με την μοτοσυκλέτα, αγνοώντας βασικές λειτουργίες.

    Σίγουρα δεν αναφέρομαι σε κάτι που απλά "θα τσουλάει", αναφέρομαι σε μια μοτο που θα αποδίδει πάνω από το 90%
    σε σχέση με ότι απέδιδε καινούρια.

  10. #25
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.705
    Σε γενικές γραμμές όταν κάνεις τέτοιες αγορές καλό είναι να πιάνουν και λίγο τα χέρια σου. Αν δε ξέρεις να αλλάξεις ούτε μπουζί ή να τοποθετήσεις μόνος σου ένα φλας (αν λέω) είναι μεγάλη απόφαση. Δυστυχώς και οι επαγγελματίες όταν έχουν χρέπια μπροστά τους σπάνια ασχολούνται υπεύθυνα. Πρέπει να μπορείς να το φέρεις έστω οπτικά σε μια Χ κατάσταση και μετά το πας βήμα-βήμα. Είναι υπέροχο συναίσθημα να επαναφέρεις μια μοτοσυκλέτα που την έχει φάει η μαρμάγκα αλλά αν το κάνεις μέσω συνεργείων θα τσούξει. Μεταξύ άλλων θα χρειαστούν σέρβις και οι αναρτήσεις και μάλλον αντικατάσταση οι τσιμούχες τους.

    Η μηχανή αυτή είναι πολύ καλή. Πιστεύω θα μπει να σου γράψει πιο υπεύθυνα και ο Λευκάδιος που είχε και την ξέρει πολύ καλά και από μέσα, ασχολείται συνήθως μόνος του.

  11. #26
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.118
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dorso Προβολή μηνύματος
    Εγώ προσωπικά δεν θα ασχολουμουν ούτε τζάμπα να μου το δίναν..από την εμπειρία μου κ από αυτά που βλέπω όσοι πήραν φθηνά το έχουν μετανιώσει, έχουν χάσει μέρες στους μαστόρους κ τους έχει στοιχίσει πολύ πιο ακριβά από το αντίστοιχο ακριβότερο μεταχειρισμένο.. εκτός αν το παιδί για κάποιο λόγο έχει κόλλημα με το συγκεκριμένο κ θέλει να το κάνει ανακατασκευή..τώρα εσύ σαν άσχετος οφείλεις να ειρωνευτεις..
    Με γνωρίζεις φίλε μου και έχεις και το επίπεδο να με κρίνεις;

  12. #27
    Μέλος
    Εγγραφή
    24/06/2014
    Μηνύματα
    338
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Με γνωρίζεις φίλε μου και έχεις και το επίπεδο να με κρίνεις;
    Δεν σε γνωρίζω απλά έπεσα στο επίπεδο σου..

  13. #28
    Τι μοντέλο το dominator;; Είναι το ιταλικό η το japan;
    καλη φαση

  14. #29
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.835
    Κρίνουμε εξ ιδίων τα αλλότρια.
    Τσιμουχάκια δισκόπλακες λάδια μπουζί λάστιχα αλυσιδογράναζα κλπ είναι πολύ απλά πράγματα για κάποιον που με ασχολείται
    και έχει 400 ευρώ, ή πολλές επισκέψεις σε συνεργείο για κάποιον άλλο που δεν θα του φτάσει το χιλιάρικο.
    Η αλήθεια είναι ότι θα χρειαστούν σίγουρα αρκετά παραπάνω για να γίνει σωστό λειτουργικά το μηχανάκι
    εκτός εάν μιλάμε για πολύ λίγα χιλιόμετρα.

  15. #30
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2008
    Μηνύματα
    716
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Ape1 Προβολή μηνύματος
    Σεβαστές όλες οι απόψεις παιδιά και σας ευχαριστώ και πάλι.
    Το μηχανάκι το συζητήσαμε για ένα ποσό της τάξης των 700 ευρώ δεδομένου ότι θα χρειαστεί αρκετά χρήματα και χρόνο για να ετοιμαστεί.
    Και επειδή έχω και εγώ προβληματιστεί για όλα όσα αναφέρετε παραπάνω, γι'αυτό είπα να ρωτήσω εδώ μέσα μήπως ξεμπερδευτω και εγώ
    μήν δώσεις παραπάνω απο 500 ευρώ με τίποτα...
    σού δίνει μήπως κ τίποτα ανταλλακτικά ? σίγουρα θα εχει σκουριές ,μπές στο marketplace facebook ,και πάρε μιά ιδέα απο τιμές ...
    εχουν πέσει πολύ οι τιμές σε παλιά μηχανάκια σαν κ αυτό κ σε πολύ καλύτερη κατάσταση...τουλάχιστον εμφανισιακά ....τα χέρια σου πιάνουν εστω κ λίγο η καθόλου ?

Σελίδα 2 από 8 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Αγορα μηχανής απο Αγγλία
    από niko13g στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 30/03/2004, 21:01
  2. Αγορα V-strom 650
    από medieval στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 20/03/2004, 18:11
  3. Αγορά πάπιας
    από THEOD στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 11/11/2003, 16:46

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF