Σελίδα 3 από 8 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 112

Θέμα: Αγορά nx650 dominator

  1. #31
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της TKM
    Εγγραφή
    18/08/2019
    Μηνύματα
    250
    Ως μηχανή είναι εξαιρετική και εγώ θα έλεγα ότι και 2.000 ευρώ να σου φτάσει το συνολικό κόστος αγοράς και μαζέματος αξίζει ΑΝ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΓΡΑΨΕΣ!

    ΟΜΩΣ...

    Εκτός από αυτά που ανέφερες, λογικά θα έχει κι άλλα θέματα που θα σου βγαίνουν όλη την ώρα!

    Τι μπορώ να σκεφτώ;

    Σκουριές, ειδικά στο εσωτερικό του ρεζερβουάρ...

    ... ηλεκτρονική/ανορθωτής (αυτά τα λέω με βάση την Transalp 600 που είχα πάρει εγώ, δεν ξέρω πώς ακριβώς είναι το Dominator... όμως στη δική μου Transalp o προηγούμενος, σωστός γενικά πρέπει να πω ιδιοκτήτης είχε βάλει κινέζικο ανορθωτή και κάποια στιγμή τα έφτυσε... και μετά κι εγώ το ίδιο έκανα διότι ο γνήσιος ήταν πανάκριβος)...

    ... διαρροή λαδιών από "κάπου" - το αντιμετώπισα στην Transalp. Δεν ήταν κάτι επικίνδυνο αλλά ήταν καρασπαστικό να το βλέπεις... Και ψιλοακριβό όταν το έφτιαξα...

    ... ενδεχομένως κάποιο ελαφρύ χτύπημα ή γρατζουνιά που θα την προσέξεις ΜΕΤΑ και θα σπαστείς...

    ... πρόβλημα με τίποτα καλώδια που έχουν... ολοκληρώσει τον κύκλο ζωής τους...

    ... σέρβις αναρτήσεων!

    Και δεν ξέρω τι άλλο! ΚΑΛΑ, ΑΝ ΚΑΙΕΙ ΛΑΔΙΑ, ΑΣΕ ΚΑΛΥΤΕΡΑ.

    Ενδεχομένως... να μη συμβεί τίποτα απ' όλα αυτά αλλά σε μια παλιά μοτοσυκλέτα πιθανόν να συμβούν κάποια από τα παραπάνω ή κάτι άλλο.

    Επίσης... υπάρχουν γενικά ανταλλακτικά; Διότι σε παλιά (τόσο παλιά) Honda δεν είναι πάντα εύκολο να βρεις, τουλάχιστον από την αντιπροσωπεία.

    Α και είναι της αντιπροσωπείας η μηχανή για να σε καλύψει αν χρειαστεί (αν και έτσι όπως καλύπτει μην πω καμιά κουβέντα) ή είναι παραεισαγωγής;
    Τελευταία τροποποίηση από TKM; 18/03/2020 στις 23:26.

  2. #32
    Μέλος
    Εγγραφή
    24/06/2014
    Μηνύματα
    338
    Σοβαρευτείτε λίγο τι προτείνετε στο άνθρωπο να πάρει..Από τα λεγόμενα του δεν φαίνεται να πιάνουν τα χέρια του..Η ιστορία γνωστή,το παίρνει,αλλάζει δέκα μαστόρους μέχρι να λειτουργήσει σωστά κ αν λειτουργείσει γιατί δύσκολα θα βρεις μάστορα να ασχοληθεί σοβαρά με μια τόσο παλιά μηχανή ,του έχει κοστίσει ο κούκος αηδόνι κ όλο κ κάτι θα ζητήσει πάλι κ από την ξενερα το πουλάει κοψοχρονια να το ξεφορτωθεί..Κ για να καίει λάδια μπορεί να θέλει κ τίποτα άλλο κ όχι μόνο τσιμουχακια,θα θέλει κ κανά κιτ επισκευεις στο καρμπυρατέρ, κ κάνα σέρβις στις αναρτήσεις κ γενικά θα θέλει πολλά για να κυκλοφορήσει με ασφάλεια..

  3. #33
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/12/2019
    Μηνύματα
    11
    Μοντέλο 1999....
    77000 χιλιόμετρα...
    Τις βασικές εργασίες μπορεί να τις κάνει φιλαράκι που πιάνουν τα χέρια του και ήταν παλιά μηχανικός...
    Τα έξτρα φοβάμαι...
    Επίσης δεν με ενδιαφέρει αυτή τη στιγμή η πλήρης ανακατασκευή αλλά να μπορώ να κινούμε με ασφάλεια

  4. #34
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Ape1 Προβολή μηνύματος
    Μοντέλο 1999....
    77000 χιλιόμετρα...
    Τις βασικές εργασίες μπορεί να τις κάνει φιλαράκι που πιάνουν τα χέρια του και ήταν παλιά μηχανικός...
    Τα έξτρα φοβάμαι...
    Επίσης δεν με ενδιαφέρει αυτή τη στιγμή η πλήρης ανακατασκευή αλλά να μπορώ να κινούμε με ασφάλεια
    Εφόσον ν γλυτώνεις τα εργατικά προχωράς σε πλήρη ανακατασκευή υποχρεωτικά και μετά από 2 χρόνια ακινησίας/ Αν θέλεις να είσαι κινείσαι με ασφάλεια πρέπει να ελεγχθούντα πάντα όλα !

  5. #35
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της leftos
    Εγγραφή
    02/08/2010
    Μηνύματα
    582
    Δεν απαντας πλήρως στην ερώτηση τι θές να κάνεις με αυτο το μηχανάκι;
    Λές να κινούμε με ασφάλεια, πόσα χλμ την μέρα;
    Όλα τα παλία έχουν ένα κόστος που μετά απο κάποια χλμ χρήσης ανεβαίνει και είναι πιο έξυπνο και συμφέρον να δώσεις κάτι παραπάνω και να αγοράσεις κάτι πιο σύγχρονο.
    Αρχικά δεν χρειάζεται να τα κάνεις όλα μαζί, σίγουρα ένας μάστορας θα σου πάρει λιγότερα αν πάς μια φορά αλλά εσύ μπορεί οικονομικά να μην αντέχεις.
    Αν μπορείτε να μαζέψετε μόνοι σας αυτά που θα χρειαστούνε άμεσα λάδια μπουζί φίλτρα υγρά μπαταρία. Μετά αρχίζεις και κυκλοφορείς και βλέπεις.
    Ελαστικά.
    Καθάρισμα καρμπυρατέρ αν χρειάζεται γιατί τις περισσότερες φορές πρόβλημα δημιουργεί παρά λύνει πιστεύω με ένα σπρεί καθαρισμου θα είσαι μια χαρά για τα χλμ του. ρύθμιση βαλβιδών
    Σε δευτερη φάση αλυσιδογράναζα , μετά τακάκια δισκόπλακα.
    Έχεις κρατήσει και στοιχεία για το πόσο λάδι καίει, ίσως έχεις δεί και απο που τα καίει τσιμουχάκια η ελατήρια και βλέπεις τι κάνεις για αυτό το θέμα που είναι το κόστος αρκετό.
    Θα χρειαστείς και σέρβις μπροστινού και πιθανόν και πίσω ανάρτησης αλλά όλα αυτα μπορούν να περιμενουν.
    Πάμε τώρα στην αγορά ενός με 4 η 8 χιλιάδες ευρώ Νομίζεις οτι δεν θα χρειάστει το 500 αρικό αν όχι άμεσα μέσα στου πρώτους μήνες.
    Τα περισσότερα μεταχειρισμένα χρειάζονται άμεσα λάδια φίλτρα υγρά και στους πρώτους μήνες αλυσιδογράναζα και ελαστικά. Λίγοι πουλάνε μηχανάκια που δέν θα χρειάστουν αυτά οπότε δεν διαφέρουν και πολύ αυτά τα χρήματα.
    LIVE FREEEEE!!!!!

  6. #36
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    856
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STF Προβολή μηνύματος
    Σε γενικές γραμμές όταν κάνεις τέτοιες αγορές καλό είναι να πιάνουν και λίγο τα χέρια σου. Αν δε ξέρεις να αλλάξεις ούτε μπουζί ή να τοποθετήσεις μόνος σου ένα φλας (αν λέω) είναι μεγάλη απόφαση. Δυστυχώς και οι επαγγελματίες όταν έχουν χρέπια μπροστά τους σπάνια ασχολούνται υπεύθυνα. Πρέπει να μπορείς να το φέρεις έστω οπτικά σε μια Χ κατάσταση και μετά το πας βήμα-βήμα. Είναι υπέροχο συναίσθημα να επαναφέρεις μια μοτοσυκλέτα που την έχει φάει η μαρμάγκα αλλά αν το κάνεις μέσω συνεργείων θα τσούξει. Μεταξύ άλλων θα χρειαστούν σέρβις και οι αναρτήσεις και μάλλον αντικατάσταση οι τσιμούχες τους.
    αυτο εννοουσα εχθες μιλωντας για 500-600 plus..

    να βάλει και λίγο χέρι μόνος του...ας πούμε δισκόπλακες, τακάκια, αλυσιδογραναζα και ακόμα και λάστιχα, δεν ειναι κάτι εξωφρενικά δύσκολο να το κάνεις μόνος σου αρκεί να υπάρχουν μερικά σωστά εργαλεία, ο κατάλληλος χώρος, καλή παρέα και αρκετή υπομονή..

    καρμπ, βαλβίδες κτλ ας πας σε μάστορα αρκεί να ειναι εμπιστοσύνης (λέμε τώρα) να γίνει η δουλειά σου...οπότε σύμφωνα πάντα με όσα αναφέρεις στο πρώτο ποστ αν αυτά ειναι μόνο που απαιτούνται για να γίνει αξιόμαχο δεν καταλαβαίνω γιατί να ξεφύγει σε λεφτά η υπόθεση εφόσον το γουστάρεις το προτζεκτ...(παραπάνω γράφτηκε ακόμα και για 1500 ευρώ, ε κάπου όπα ρε αδέρφια)

    στην τελική άμα θες καινούργιο παίρνεις καινούργιο...

    αμα ολοένα προσθέτεις στην ιστορία αυτή απαιτήσεις στο τέλος θα καταλήξεις να βάφεις σκελετούς και να περιμένεις από το μπεη ολόκληρο κουστούμι και αναρτήσεις να το κάνεις όπως βγήκε από το εργοστάσιο...

    συμπέρασμα:
    βάλε προσωπική δουλίτσα αν αντέχεις και το κατέχεις και θα γλυτώσεις πολλά λ7.
    Δεν υπάρχει ακατάλληλος καιρός για ταξίδι με μοτοσυκλέτα, υπάρχουν μόνο ακατάλληλα ρούχα και εξοπλισμός.

  7. #37
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2008
    Μηνύματα
    716
    αν σού αρέσει αυτό το στύλ μηχανής ,εγώ θα σού πρότεινα το KLE 500 ,βλέπω στο car.gr τα βρίσκεις απο 1000 ευρώ + ,
    πολύ τίμια μοτο ,το εχει πολύ φίλος μου ταχυδρόμος στην επαρχία ,κάνει περίπου 100 χλμ καθημερινά τα οποία τα πιο πολλά ειναι σε κακή ασφαλτο αλλά κ χάλια χωματόδρομους (πηγαίνει σε χωριά αλληλογραφία -λογαριασμούς - φάρμακα κλπ ) το εχει 6 χρόνια εντελώς απροβλημάτιστο ,το ειχε αγοράσει 1200 ευρω ,με ολοκαίνουργα λάστιχα-σαμπρέλες-νέα φρένα-αλυσιδογράναζα κ μέχρι στιγμής δεν το εχει μετανιώσει ποτέ (και μιλάμε για ατομο που δεν ασχολείται πολύ με τα service τού kle ,μόνο λάδια κ φίλτρο λαδιού + μπουζί αλλάζει τακτικά )
    τα βάζεις κάτω κ βλέπεις αν σε συμφέρει η αγορά τού NX650 ...κ αν θέλεις να το πάρεις πέρνα απο μιά honda κ ρώτα αν υπάρχουν αντ/κά για αυτό το μοτο κ σε τι τιμές ...

  8. #38
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2008
    Μηνύματα
    716
    εριξα και μία ματιά στο car.gr και βλέπω τιμές απο 1.000 ευρώ ,τα οποία τα βλέπω σε πολύ αξιοπρεπή εμφάνιση τουλάχιστον με πρόσφατο service ,
    χωρίς να θέλουν να ρίξεις αμεσα λεφτά ,για κύταξέ τα κ αυτά...αν θέλεις μόνο NX650...

  9. #39
    Μονοκύλινδρο μέλος Το avatar του/της nikosmec
    Εγγραφή
    09/09/2015
    Μηνύματα
    335
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Ape1 Προβολή μηνύματος
    Μοντέλο 1999....
    77000 χιλιόμετρα...
    Τις βασικές εργασίες μπορεί να τις κάνει φιλαράκι που πιάνουν τα χέρια του και ήταν παλιά μηχανικός...
    Τα έξτρα φοβάμαι...
    Επίσης δεν με ενδιαφέρει αυτή τη στιγμή η πλήρης ανακατασκευή αλλά να μπορώ να κινούμε με ασφάλεια
    Όταν λες βασικές εργασίες φαντάζομαι λάδια, φίλτρα, μπουζί, τακάκια, δισκόπλακες, αλυσογράναζα, μπαταρία και λάστιχα, αυτά χωρίς την εργασία φτάνουν χαλαρά τα 650-700€ μην πω και παραπάνω. Επειδή όμως και αυτά θέλουν την ταλαιπωρία τους να γίνουν φαντάζομαι κάτι θα δώσεις στον φίλο σου. Πάμε στα υπόλοιπα, σέρβις αναρτήσεων το πιρούνι θα χρειαστεί σίγουρα τσιμούχες λάδια γιατί αν αρχίσει να χάνει μπορεί να γίνει επικίνδυνο να πάνε λάδια στα τακάκια, 100 € εκεί λοιπόν χαλαρά. Αφού θα βγάλεις πιρούνι δεν θα χρειαστείς και ρουλεμάν τιμονιού 77000 χλμ είναι αυτά, κόστος ανταλλακτικού γύρω στα 50€. Καρμπυρατέρ, μπορεί να βάλεις βενζίνη και να δουλέψει όμως για να δουλέψει σωστά θα χρειαστεί σέρβις, κόστος 100€ εύκολα που μπορεί να εκτοξευτεί αν χρειάζεται ανταλλακτικά, κιτ επισκευής, λαστιχένια εισαγωγή (δεν ξέρω αν έχει το συγκεκριμένο) κλπ. Πάμε στο κινητήρα, έχει 77000 χλμ και λες καίει λάδια, για τσιμουχάκια καταρχήν βγαίνει κεφαλή άρα εκτός από τσιμουχάκια θα τρίψεις βαλβίδες, αφού θα βγει θα τσεκάρεις ελατήρια και ίσως χρειάζονται αλλαγή, αφού θα φτάσεις μέχρι εκεί θα αλλάξεις και καδένα μιας και τα χιλιόμετρα δεν είναι λίγα και αυτή η δουλειά μια φορά γίνεται. Με αυτά και με κείνα δεν θα χρειαστεί και δισκάκια; αν όχι άμεσα σύντομα. Βάλε και οτιδήποτε χαζοαλλαγές που μπορεί να χρειαστεί που όμως ανεβάζουν το κόστος, ρουλεμάν διάφορα, καμιά τσιμούχα, καρβουνάκια μίζας κλπ. Όπως βλέπεις όταν θες να έχεις ένα όχημα λειτουργικό είναι είναι πολλά αυτά που μπορεί να χρειαστούν φτιάξιμο, ειδικά για ένα όχημα παρατημένο αυξάνεται η πιθανότητα να αστοχήσουν διάφορα εξαρτήματα που ναι μεν δεν είναι και καμιά σοβαρή ζημιά αλλά έχουν το κόστος τους, ειδικά στα χιλιόμετρα που έχει εγώ αυτά θα τα έβαζα στις τυπικές ανάγκες συντήρησης ακόμα και για λειτουργικό μηχανάκι.

    Φυσικά υπάρχει η περίπτωση να κάνεις μόνο τα πρώτα να βάλεις βενζίνη και να λειτουργήσει αλλά αυτά δεν νομίζω να τα αποφύγεις ακόμα και αν δεν βγουν με το καλημέρα.

  10. #40
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/12/2019
    Μηνύματα
    11
    Παιδιά νομίζω ότι ορισμένα παραδείγματα που μου δίνετε χωρίς να θέλω να προσβάλλω κανένα είναι λίγο υπερβολικά.
    Το μηχανάκι θα χρησιμοποιηθεί για μικρές βόλτες εκτός πόλης και για διαδρομές Όχι μεγαλύτερες των 50-60 χιλιομέτρων.
    Αν δεν βγάλει κάτι άλλο αμεσα θεωρώ πως με αυτά θα μπορεί να κινηθεί άνετα γι'αυτό που το θέλω.
    Και αυτό ισχύει πιστεύω για οτιδήποτε αγοράσω τελικά, γιατί αυτά είναι τα πρώτα που κοιτάς σε ένα μεταχειρισμένο.

  11. #41
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της TKM
    Εγγραφή
    18/08/2019
    Μηνύματα
    250
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Ape1 Προβολή μηνύματος
    Παιδιά νομίζω ότι ορισμένα παραδείγματα που μου δίνετε χωρίς να θέλω να προσβάλλω κανένα είναι λίγο υπερβολικά.
    Το μηχανάκι θα χρησιμοποιηθεί για μικρές βόλτες εκτός πόλης και για διαδρομές Όχι μεγαλύτερες των 50-60 χιλιομέτρων.
    Αν δεν βγάλει κάτι άλλο αμεσα θεωρώ πως με αυτά θα μπορεί να κινηθεί άνετα γι'αυτό που το θέλω.
    Και αυτό ισχύει πιστεύω για οτιδήποτε αγοράσω τελικά, γιατί αυτά είναι τα πρώτα που κοιτάς σε ένα μεταχειρισμένο.
    Πάντως η Transalp 600 που είχα πάρει εγώ, ήταν επίσης του 1999, με περίπου τα ίδια χιλιόμετρα και τη χρησιμοποιούσα έτσι όπως σκέπτεσαι να το χρησιμοποιήσεις κι εσύ.

    Βέβαια, αν δεν είσαι τελειομανής, τη δουλειά σου την κάνεις - ο λόγος που την πούλησα δεν ήταν τόσο αυτά που έβγαζε, αν και ήταν σπαστικά, ήταν ότι έκαιγε περισσότερο από αυτοκίνητο!

  12. #42
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.136
    Ο μόνος τρόπος να κρατηθεί μέχρι νεωτέρας το κόστος χαμηλά είναι να μην ανοίξεις μοτέρ και να παρακολουθείς την κατανάλωση λαδιού συμπληρώνοντας.
    Αν κατάλαβα καλά θα αγοράσεις ένα σβηστό για καιρό μηχανάκι ,πόσα λεφτά νομίζεις ότι αξίζει ένα τέτοιο όχημα ?

  13. #43
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.116
    Ας το δεί ο μηχανικός σου να σου πεί την γνώμη του και βλέπεις.
    Υποθέτω σε αυτή τη φάση πως σου αρέσει και πως η άμεση και οικονομική λύση δεν είναι πρώτη προτεραιότητα σου.

    Η οικονομία του θα είναι σε βάθος χρόνου. Αν δεν σου αρέσει όμως δεν έχει νόημα.

    Κράτα μας ενήμερους αν θέλεις γιατί έχει ενδιαφέρον.

    έχε και το service manual του πρώτου εύκαιρο για αναφορά.

    https://www.slideshare.net/cipi505/h...service-manual

    Υπάρχει και απο Haynes - Clyme του ΧR650L που έχει το ίδιο μοτέρ
    https://haynes.com/en-us/honda-motor...650l/1993-2019

  14. #44
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.741
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Ape1 Προβολή μηνύματος
    Παιδιά νομίζω ότι ορισμένα παραδείγματα που μου δίνετε χωρίς να θέλω να προσβάλλω κανένα είναι λίγο υπερβολικά.
    Το μηχανάκι θα χρησιμοποιηθεί για μικρές βόλτες εκτός πόλης και για διαδρομές Όχι μεγαλύτερες των 50-60 χιλιομέτρων.
    Αν δεν βγάλει κάτι άλλο αμεσα θεωρώ πως με αυτά θα μπορεί να κινηθεί άνετα γι'αυτό που το θέλω.
    Και αυτό ισχύει πιστεύω για οτιδήποτε αγοράσω τελικά, γιατί αυτά είναι τα πρώτα που κοιτάς σε ένα μεταχειρισμένο.
    Για τέτοια χρήση, μπορείς -έστω για αρχή- να μην ασχοληθείς με άνοιγμα μοτέρ, και απλά να παρακολουθείς την κατανάλωση λαδιού και να συμπληρώνεις.

    Μέχρι ενός σημείου, ζεις με την κατανάλωση λαδιού, δεν χάθηκε κι ο κόσμος. Επίσης για τόσο μικρή χρήση που περιγράφεις, κάποιες εργασίες service π.χ. ρύθμιση βαλβίδων, δεν είναι ανάγκη να τις κάνεις άμεσα, τις κάνεις και λίγο αργότερα, και ''πλαταίνει'' έτσι σε βάθος χρόνου το κόστος.

    Αν είναι να κάνετε δουλειές μόνοι σας, πέφτει πολύ το κόστος. Κάποιες τιμές που γράφτηκαν εδώ μέσα, είναι εκτός τόπου και χρόνου προς τα πάνω. Αν θες να δεις κάποιες τιμές στην πραγματικότητα, καλό online για τιμές έχει αυτός εδώ (δεν το βάζω για διαφήμιση, ούτε έχω παρτίδες ή κάποια σχέση, απλά βολεύει το online του). Διάλεξε στην σύνθετη αναζήτηση , τύπος Μοτο , μάρκα Honda, κυβισμός 650, μοντέλο Dominator 650 1997-2001 και πάτα ΟΚ και θα σου βγάλει ότι αναλώσιμα για αυτό. Δες ας πούμε πόσο έχει τα αλυσιδογράναζα. θα χαρείς το πόσο φτηνότερα είναι στην πραγματικότητα από τις τιμές που γράφτηκαν εδώ μέσα.

    Εγώ σε αυτές τις περιπτώσεις όμως, κάνω συμφωνία με τον πωλητή, ότι θα του δώσω μια μικρή προκαταβολή, θα το μεταφέρω σε νόμιμο συνεργείο, θα κάνουμε εκεί ότι χρειάζεται να πάρει μπροστά, και ΑΦΟΥ το ακούσουμε να δουλεύει και ΔΕΝ έχει κάποιο σοβαρό πρόβλημα, ΤΟΤΕ θα το πάρω. Προκαταβολικά, χωρίς να το έχω ακούσει να δουλεύει, ΔΕΝ αγοράζω.

    Θα σου συνιστούσα εφόσον δεν ξέρεις καλά τον πωλητή και δεν ξέρεις την ιστορία του μοτό, να κάνεις το ίδιο. Μην πάρεις, αν δεν το ακούσεις να δουλεύει. Φαντάζεσαι να το πάρεις και να έχει ας πούμε κολλημένο το μοτέρ;

    Από την εμπειρία μου θα σου πω, τα πιο δύσκολα και κοστοβόρα πράγματα, δεν είναι να έχει κάποιο θέμα το μοτέρ ή μηχανικά μέρη. Εϊναι να λείπουν πλαστικά και γενικότερα πράγματα από το ''κουστούμι''. Αγορές τέτοιων πραγμάτων που λείπουνε, και βαψίματα, κοστίζουν περισσότερο από το να αλλάξεις ολόκληρο μοτέρ. Να στο πω κι αλλοιώς, μεταξύ μοτό που δεν έχει μοτέρ αλλά έχει όλο το κουστούμι της καλό, και μοτό που δεν έχει πλαστικά και φέρινγκ κι ας είναι τέλεια μηχανικά, προτιμώ την πρώτη.

    Αυτά.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  15. #45
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.136
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Για τέτοια χρήση, μπορείς -έστω για αρχή- να μην ασχοληθείς με άνοιγμα μοτέρ, και απλά να παρακολουθείς την κατανάλωση λαδιού και να συμπληρώνεις.

    Μέχρι ενός σημείου, ζεις με την κατανάλωση λαδιού, δεν χάθηκε κι ο κόσμος. Επίσης για τόσο μικρή χρήση που περιγράφεις, κάποιες εργασίες service π.χ. ρύθμιση βαλβίδων, δεν είναι ανάγκη να τις κάνεις άμεσα, τις κάνεις και λίγο αργότερα, και ''πλαταίνει'' έτσι σε βάθος χρόνου το κόστος.

    Αν είναι να κάνετε δουλειές μόνοι σας, πέφτει πολύ το κόστος. Κάποιες τιμές που γράφτηκαν εδώ μέσα, είναι εκτός τόπου και χρόνου προς τα πάνω. Αν θες να δεις κάποιες τιμές στην πραγματικότητα, καλό online για τιμές έχει αυτός εδώ (δεν το βάζω για διαφήμιση, ούτε έχω παρτίδες ή κάποια σχέση, απλά βολεύει το online του). Διάλεξε στην σύνθετη αναζήτηση , τύπος Μοτο , μάρκα Honda, κυβισμός 650, μοντέλο Dominator 650 1997-2001 και πάτα ΟΚ και θα σου βγάλει ότι αναλώσιμα για αυτό. Δες ας πούμε πόσο έχει τα αλυσιδογράναζα. θα χαρείς το πόσο φτηνότερα είναι στην πραγματικότητα από τις τιμές που γράφτηκαν εδώ μέσα.

    Εγώ σε αυτές τις περιπτώσεις όμως, κάνω συμφωνία με τον πωλητή, ότι θα του δώσω μια μικρή προκαταβολή, θα το μεταφέρω σε νόμιμο συνεργείο, θα κάνουμε εκεί ότι χρειάζεται να πάρει μπροστά, και ΑΦΟΥ το ακούσουμε να δουλεύει και ΔΕΝ έχει κάποιο σοβαρό πρόβλημα, ΤΟΤΕ θα το πάρω. Προκαταβολικά, χωρίς να το έχω ακούσει να δουλεύει, ΔΕΝ αγοράζω.

    Θα σου συνιστούσα εφόσον δεν ξέρεις καλά τον πωλητή και δεν ξέρεις την ιστορία του μοτό, να κάνεις το ίδιο. Μην πάρεις, αν δεν το ακούσεις να δουλεύει. Φαντάζεσαι να το πάρεις και να έχει ας πούμε κολλημένο το μοτέρ;

    Από την εμπειρία μου θα σου πω, τα πιο δύσκολα και κοστοβόρα πράγματα, δεν είναι να έχει κάποιο θέμα το μοτέρ ή μηχανικά μέρη. Εϊναι να λείπουν πλαστικά και γενικότερα πράγματα από το ''κουστούμι''. Αγορές τέτοιων πραγμάτων που λείπουνε, και βαψίματα, κοστίζουν περισσότερο από το να αλλάξεις ολόκληρο μοτέρ. Να στο πω κι αλλοιώς, μεταξύ μοτό που δεν έχει μοτέρ αλλά έχει όλο το κουστούμι της καλό, και μοτό που δεν έχει πλαστικά και φέρινγκ κι ας είναι τέλεια μηχανικά, προτιμώ την πρώτη.

    Αυτά.
    Μην το γενικεύεις ρε το ζύγι μοτέρ-κουστούμι γιατί

Σελίδα 3 από 8 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Αγορα μηχανής απο Αγγλία
    από niko13g στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 30/03/2004, 21:01
  2. Αγορα V-strom 650
    από medieval στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 20/03/2004, 18:11
  3. Αγορά πάπιας
    από THEOD στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 11/11/2003, 16:46

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF