Σελίδα 4 από 8 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 112

Θέμα: Αγορά nx650 dominator

  1. #46
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.741
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από buckley Προβολή μηνύματος
    Μην το γενικεύεις ρε το ζύγι μοτέρ-κουστούμι γιατί
    Δεν το γενικεύω αλλά ας πούμε για παράδειγμα με αυτό εδώ

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSCF9892.jpg 
Προβολές:	144 
Μέγεθος:	88,7 KB 
ID:	416189

    όταν έφτασε η ώρα να φτιάξω τα πλαστικά, κόλλωσα-βαρέθηκα-απελπίστηκα και το πούλησα. Όχι στο μοτέρ και τα μηχανικά, που τα πήγα όλα αέρα.

    Και όπως ξέρεις, και το VFR750F μέσα σε 2 μήνες ήταν μάχιμο, στα εμφανισιακά έχει μείνει σαπίδι εδώ και 2 χρόνια.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  2. #47
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Ape1 Προβολή μηνύματος
    Παιδιά νομίζω ότι ορισμένα παραδείγματα που μου δίνετε χωρίς να θέλω να προσβάλλω κανένα είναι λίγο υπερβολικά.
    Το μηχανάκι θα χρησιμοποιηθεί για μικρές βόλτες εκτός πόλης και για διαδρομές Όχι μεγαλύτερες των 50-60 χιλιομέτρων.
    Αν δεν βγάλει κάτι άλλο αμεσα θεωρώ πως με αυτά θα μπορεί να κινηθεί άνετα γι'αυτό που το θέλω.
    Και αυτό ισχύει πιστεύω για οτιδήποτε αγοράσω τελικά, γιατί αυτά είναι τα πρώτα που κοιτάς σε ένα μεταχειρισμένο.
    Κάνε αυτά που έχεις να κάνεις και τα επόμενα άμεσα θα σκάσουν στην πρώτη βόλτα.50 με 60 χλμ εκτός πόλης? ΟΚ... Αναρτήσεις φρένα που είναι βασικά δεν θα γίνουν? Κάνε και μια ασφάλεια με οδική βοήθεια .Και δεν μιλάμε για μεταχειρισμένο απλώς ,αλλά για ακίνητο μεταχειρισμένο 20ετίας

  3. #48
    Μέλος
    Εγγραφή
    24/06/2014
    Μηνύματα
    338
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Ape1 Προβολή μηνύματος
    Παιδιά νομίζω ότι ορισμένα παραδείγματα που μου δίνετε χωρίς να θέλω να προσβάλλω κανένα είναι λίγο υπερβολικά.
    Το μηχανάκι θα χρησιμοποιηθεί για μικρές βόλτες εκτός πόλης και για διαδρομές Όχι μεγαλύτερες των 50-60 χιλιομέτρων.
    Αν δεν βγάλει κάτι άλλο αμεσα θεωρώ πως με αυτά θα μπορεί να κινηθεί άνετα γι'αυτό που το θέλω.
    Και αυτό ισχύει πιστεύω για οτιδήποτε αγοράσω τελικά, γιατί αυτά είναι τα πρώτα που κοιτάς σε ένα μεταχειρισμένο.
    Δεν νομίζω να είναι τίποτα υπερβολικό από αυτά που αναφέρθηκαν,απλά ο καθένας θέτει διαφορετικά στάνταρ για την ασφάλεια του,ας πούμε φρενα, λάστιχα,αναρτήσεις κ αλυσιδογραναζα για εμένα είναι βασικό κ δεν θα έβαζα ότι φθηνότερο υπάρχει με μέτρια πράγματα κ προσωπική εργασία θες κάνα 600-700€ για τα παραπάνω..Βάλε κ μια μπαταρία,λάδια,φίλτρα,μπουζί κάνα 100€ με προσωπική εργασία είσαι σίγουρα στα 700€ με το καλημέρα για να τσουλησει η μηχανή με ασφάλεια..Από εκεί και πέρα ασχολησαι με το κινητήρα κ αναλόγως τι θα προκύψει το κόστος μπορεί να εκτοξεύθει..

  4. #49
    Μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    266
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Ape1 Προβολή μηνύματος
    Παιδιά νομίζω ότι ορισμένα παραδείγματα που μου δίνετε χωρίς να θέλω να προσβάλλω κανένα είναι λίγο υπερβολικά.
    Το μηχανάκι θα χρησιμοποιηθεί για μικρές βόλτες εκτός πόλης και για διαδρομές Όχι μεγαλύτερες των 50-60 χιλιομέτρων.
    Αν δεν βγάλει κάτι άλλο αμεσα θεωρώ πως με αυτά θα μπορεί να κινηθεί άνετα γι'αυτό που το θέλω.
    Και αυτό ισχύει πιστεύω για οτιδήποτε αγοράσω τελικά, γιατί αυτά είναι τα πρώτα που κοιτάς σε ένα μεταχειρισμένο.
    Καλησπέρα και από εμένα.

    Γενικά μέχρι τώρα έχω λειτουργήσει πάρα πολύ με το δικό σου σκεπτικό και μου έχει βγει και εξηγούμαι.

    Αυτά που θα θέλεις σίγουρα από την πρώτη μέρα είναι:

    1. Μπαταρία,
    2. Λάστιχα,
    3. Υγρά φρένων,
    4. Λάδια φίλτρα μπουζί και
    5. Καθάρισμα καρμπυλατερ και φίλτρο βενζίνης.

    Θεωρώ πως εάν κάνεις τα παραπάνω, που εάν εξαιρέσεις το 2 και το 5, τα υπόλοιπα τα κάνεις και μόνος σου (με τον φίλο σου), οποτε έχει μόνο τα υλικά. Από εκεί και πέρα, όλα τα υπόλοιπα προσωπικά τα θεωρω αναλώσιμα, οπότε προγραμματίζεις και τα πραγματοποιείς όποτε έχει οικονομική άνεση. Στην τελική ανάλυση και καινούργια μοτοσυκλέτα να πάρεις κάποια στιγμή όλα τα παραπάνω θα σου τα ζητήσει.

    Η άποψη μου είναι να το πάρεις, να κάνεις τις παραπάνω εργασίες (ίσως λάστιχα να βάλει μεταχειρισμένα για αρχή), ωστε να είναι σε κίνηση και βλέπεις με τη χρήση τι άλλο θα σου βγάλει. Σκέψου όμως οτι και καινούργια να πάρεις τα αναλώσιμα και τις ζημιές δεν τις γλυτώνεις.

    Εάν αρχίζει και καίει λάδια, ακούγονται περίεργοι θόρυβοι από τον κινητήρα τότε μάλλον χρειάζεται περισσότερη δουλειά στον κινητήρα.
    Εάν όχι τότε έχεις αποκτήσει ένα διαχρονική μοτοσυκλέτα με την οποία θα κάνεις τα πάντα και παντού.

    Εγώ σε κάθε περίπτωση θα προχωρούσα, γιατί το έχω κάνει στο παρελθόν.

  5. #50
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Kickstart Προβολή μηνύματος
    αυτο εννοουσα εχθες μιλωντας για 500-600 plus..

    να βάλει και λίγο χέρι μόνος του...ας πούμε δισκόπλακες, τακάκια, αλυσιδογραναζα και ακόμα και λάστιχα, δεν ειναι κάτι εξωφρενικά δύσκολο να το κάνεις μόνος σου αρκεί να υπάρχουν μερικά σωστά εργαλεία, ο κατάλληλος χώρος, καλή παρέα και αρκετή υπομονή..

    καρμπ, βαλβίδες κτλ ας πας σε μάστορα αρκεί να ειναι εμπιστοσύνης (λέμε τώρα) να γίνει η δουλειά σου...οπότε σύμφωνα πάντα με όσα αναφέρεις στο πρώτο ποστ αν αυτά ειναι μόνο που απαιτούνται για να γίνει αξιόμαχο δεν καταλαβαίνω γιατί να ξεφύγει σε λεφτά η υπόθεση εφόσον το γουστάρεις το προτζεκτ...(παραπάνω γράφτηκε ακόμα και για 1500 ευρώ, ε κάπου όπα ρε αδέρφια)

    στην τελική άμα θες καινούργιο παίρνεις καινούργιο...

    αμα ολοένα προσθέτεις στην ιστορία αυτή απαιτήσεις στο τέλος θα καταλήξεις να βάφεις σκελετούς και να περιμένεις από το μπεη ολόκληρο κουστούμι και αναρτήσεις να το κάνεις όπως βγήκε από το εργοστάσιο...

    συμπέρασμα:
    βάλε προσωπική δουλίτσα αν αντέχεις και το κατέχεις και θα γλυτώσεις πολλά λ7.
    Ακριβώς έτσι είναι.
    Και εγώ κάτοχος ενός φριγουιντ που το πήρα 800€ κάπου με 500€το έκανα μηχανάκι. Πολύ προσωπική εργασία. Πολλές μαλακιες πού έκανα και τις πλήρωσα και πολύ μεράκι. Το κόλπο είναι να τα δίνεις σιγά σιγά ώστε να μη σού φανούν.
    Για παράδειγμα. Το δικό μου ήθελε
    Σέρβις
    Καθάρισμα καρμπ
    Λάστιχα
    Μπαταρία
    Δισκοπλακα πίσω
    Εξάτμιση κ.α.

    Αυτά φαντάσου τα έκανα στη διάρκεια ενός χρόνου και έτσι δε μού φάνηκαν.
    καθε μερα ...νεα μερα.

  6. #51
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dorso Προβολή μηνύματος
    Δεν νομίζω να είναι τίποτα υπερβολικό από αυτά που αναφέρθηκαν,απλά ο καθένας θέτει διαφορετικά στάνταρ για την ασφάλεια του,ας πούμε φρενα, λάστιχα,αναρτήσεις κ αλυσιδογραναζα για εμένα είναι βασικό κ δεν θα έβαζα ότι φθηνότερο υπάρχει με μέτρια πράγματα κ προσωπική εργασία θες κάνα 600-700€ για τα παραπάνω..Βάλε κ μια μπαταρία,λάδια,φίλτρα,μπουζί κάνα 100€ με προσωπική εργασία είσαι σίγουρα στα 700€ με το καλημέρα για να τσουλησει η μηχανή με ασφάλεια..Από εκεί και πέρα ασχολησαι με το κινητήρα κ αναλόγως τι θα προκύψει το κόστος μπορεί να εκτοξεύθει..
    Και εγώ θεωρώ υπερβολικό τα πόσα πού λέτε.
    Αλυσιδογραναζα μπορεί και με 70.Τι θα πάθει?Απλά θα τα αλλάξει πιο νωρίς.
    Λάστιχα 200.Όχι 300 πού άκουσα.
    Μπαταρία....Με 35 έβαλα τι δικιά μού και έχει 5 χρόνια τώρα.
    Αυτό εννοώ υπερβολικό. Τις τιμές.
    καθε μερα ...νεα μερα.

  7. #52
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ Προβολή μηνύματος
    Ακριβώς έτσι είναι.
    Και εγώ κάτοχος ενός φριγουιντ που το πήρα 800€ κάπου με 500€το έκανα μηχανάκι. Πολύ προσωπική εργασία. Πολλές μαλακιες πού έκανα και τις πλήρωσα και πολύ μεράκι. Το κόλπο είναι να τα δίνεις σιγά σιγά ώστε να μη σού φανούν.


    Αυτά φαντάσου τα έκανα στη διάρκεια ενός χρόνου και έτσι δε μού φάνηκαν.
    Δεν διαφωνώ αλλά το
    Συμπέρασμα είναι ότι ασφαλή βόλτα έκανες μετά από 1 χρόνο

    Προσωπικά, κανονική βόλτα έκανα μετά από 2 χρόνια.Και οι αποδείξεις γράφουν περίπου 1500 ευρώ με δική μου δουλειά Δεν βγαίνει το σενάριο γιατί συνέχεια βγάζει ένα κακοσυντηρημένο μηχανάκι

  8. #53
    Μέλος
    Εγγραφή
    24/06/2014
    Μηνύματα
    338
    Το τόνισα ότι ο καθένας θέτει διαφορετικά στάνταρ για την ασφάλεια του..Εγώ δεν θα έβαζα αλυσιδογραναζα με 70€ δεν είναι παπί αλλά ούτε με 170€ θα έβαζα κάτι ενδιάμεσο με 100-120 κάτι επονημο , λάστιχα όχι με 300€ αλλά ούτε με 150€ κάτι με 200-220,δισκοπλακες-τακακια-υγρα είσαι στα 150, σέρβις να κάνεις στο μπροστινό μόνος σου θες κάνα 50€ κ κανά 80€ πίσω,σέρβις λάδια,φίλτρα, μπαταρία είσαι ένα 100€.. επόμενος έχουμε
    Αλυσιδογραναζα 100€
    Λάστιχα 200€
    Φρένα 150€
    Σέρβις αναρτήσεις 130€
    Σέρβις λάδια-φιλτρα-μπαταρια 100€
    Σύνολο 680€
    Κ όλα αυτά με προσωπική εργασία,ε δεν νομίζω ότι οι τιμές που ανέφερα να είναι υπερβολικές..κ όλα αυτά για να κινηθεί συν τι θα χρειαστεί ο κινητήρας..

  9. #54
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Parking
    Εγγραφή
    17/12/2019
    Μηνύματα
    1.404
    ρε μη μπλέκεται με χρέεεεπιαααααααα ρεεεεεεεεεεεεεεεεεε
    δεν κάνεις οικονομία ΈΤΣΙ

    Εκτός αν γουστάρετε μαστόρεμα
    Δηλαδή στα @@ μου το μηχανάκι
    λεφτά υπάρχουν
    γουστάρω γράσο

    Οπότε αλλάζει όλο

  10. #55
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Parking Προβολή μηνύματος
    ρε μη μπλέκεται με χρέεεεπιαααααααα ρεεεεεεεεεεεεεεεεεε
    δεν κάνεις οικονομία ΈΤΣΙ

    Εκτός αν γουστάρετε μαστόρεμα
    Δηλαδή στα @@ μου το μηχανάκι
    λεφτά υπάρχουν
    γουστάρω γράσο

    Οπότε αλλάζει όλο
    Υπήρχαν για kawasaki χρέπι. Για honda χρέπι θα είναι σαφώς λιγότερα, οπότε.. βουρ για μαστορέματα στην μέση του πουθενά

  11. #56
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    814
    Εγώ πάλι νομίζω πως τα πράγματα είναι απλά.

    Περίπτωση 1: Έχεις φράγκα! Διαλέγεις ποιο σου αρέσει και πας το παίρνεις κούτα, έχεις τις ανακλήσεις σου, τις εγγυήσεις σου, τα φρέσκα τα ανταλλακτικά σου, δεν λερώνεις νυχάκι, πας τις βόλτες σου και αν χρειαστεί κάτι θα είναι ψιλαδούρα. Αν δεν έχεις φράγκα πάνε στη περίπτωση 2.

    Περίπτωση 2: Έχεις μαζέψει ένα σεβαστό ποσό! Διαλέγεις το νεότερο/καλύτερο μεταχειρισμένο που μπορείς να πάρεις. Κάνεις ένα καλό service και ησυχάζεις για ένα διάστημα και δίνεις φράγκα μόνο για τα αναλώσιμα. Δεν είσαι σε αυτή την περίπτωση, πάνε στην περίπτωση 3.

    Περίπτωση 3: Είσαι μπατίρης, αλλά γουστάρεις μοτόρα. Σαπίζεις όλη μέρα στο car.gr, ρωτάς όλους τους γνωστούς και φίλους, δεν βρίσκεις τίποτα, απελπίζεσαι πας και φοτώνεσαι ένα χρέπι 20ετίας. Σαπίζεις όλη μέρα να βρεις ανταλλακτικά στο νετ, γιατί είναι ψιλοσπάνια, διαβάζεις πιο πολύ από όσο διάβασες για το πτυχίο, ρωτάς στα μοτοφόρα και σε δουλέουν ή σε γράφουν στα @ρχίδια τους, το φτιάχνεις, χέζεσαι πάνω σου με τον κάθε θόρυβο που κάνει το μοτέρ, πας βόλτα ένα στα τέσσερα ΣΚ, γιατί τα άλλα κάτι θα μαστορέυείς μόνος σου, αφού το φιλαράκι που θα σε βοηθούσε βαρέθηκε την μπουρούχα σου, άσε που βρήκε και καινούργια γκόμενα, ρίχνεις άπειρα καντήλια, είσαι μόνιμα με μαύρα νύχια και δάχτυλα με τσιρότα, αρχίζεις και γουστάρεις, μετά πορώνεσαι, ολοκληρώνεις το έργο σου, είναι σαν να βγήκε από το εργοστάσιο, το θαυμάζεις, έχεις ρίξει τόση δουλειά που το κυκλοφορείς μόνο τις Κυριακές, γιατί το λυπάσαι στη βροχή και στο κρύο.

    Σαπίζεις στο car να βρεις κάνα χρέπι ακόμα για να περάσει ο χειμώνας, γράφεσαι σε όλα τα μοτοφορουμ και συζητάς με άλλους πτωματολάγνους.

    Choose your poison.

  12. #57
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.834
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SeniorCanardo Προβολή μηνύματος
    Εγώ πάλι νομίζω πως τα πράγματα είναι απλά........
    Περίπτωση 1. Δεν μπορεί να διαφωνήσει κανένας, αλλά εκ των πραγμάτων από καινούργια που βλέπω στους δρόμους Ινδία έχουμε γίνει.

    Περίπτωση 2 και 3 ταυτίζονται.
    Παίρνεις μεταχειρισμένο.
    Ζαριά... μπορεί να σου κάτσει μπορεί και όχι.
    Ειδικά στην περίοδο της κρίσης που ζούμε.

  13. #58
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MAIK72 Προβολή μηνύματος
    Δεν διαφωνώ αλλά το
    Συμπέρασμα είναι ότι ασφαλή βόλτα έκανες μετά από 1 χρόνο

    Προσωπικά, κανονική βόλτα έκανα μετά από 2 χρόνια.Και οι αποδείξεις γράφουν περίπου 1500 ευρώ με δική μου δουλειά Δεν βγαίνει το σενάριο γιατί συνέχεια βγάζει ένα κακοσυντηρημένο μηχανάκι
    Κάπως έτσι
    καθε μερα ...νεα μερα.

  14. #59
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dorso Προβολή μηνύματος
    Το τόνισα ότι ο καθένας θέτει διαφορετικά στάνταρ για την ασφάλεια του..Εγώ δεν θα έβαζα αλυσιδογραναζα με 70€ δεν είναι παπί αλλά ούτε με 170€ θα έβαζα κάτι ενδιάμεσο με 100-120 κάτι επονημο , λάστιχα όχι με 300€ αλλά ούτε με 150€ κάτι με 200-220,δισκοπλακες-τακακια-υγρα είσαι στα 150, σέρβις να κάνεις στο μπροστινό μόνος σου θες κάνα 50€ κ κανά 80€ πίσω,σέρβις λάδια,φίλτρα, μπαταρία είσαι ένα 100€.. επόμενος έχουμε
    Αλυσιδογραναζα 100€
    Λάστιχα 200€
    Φρένα 150€
    Σέρβις αναρτήσεις 130€
    Σέρβις λάδια-φιλτρα-μπαταρια 100€
    Σύνολο 680€
    Κ όλα αυτά με προσωπική εργασία,ε δεν νομίζω ότι οι τιμές που ανέφερα να είναι υπερβολικές..κ όλα αυτά για να κινηθεί συν τι θα χρειαστεί ο κινητήρας..
    Το 70€ πού είπα για αλυσιδογραναζα ήταν ένα παράδειγμα για να δείξω ότι μπορείς να βρεις και τιμές πάτωμα...
    Προσωπικά Ούτε εγώ θα τα έβαζα. Αλλά όταν δεν έχεις μία και ή αλυσίδα σού με όσα τεντωματα και να κανείς χορεύει πεντοζαλι τότε έχεις και μία πιο οικονομική επιλογή.
    καθε μερα ...νεα μερα.

  15. #60
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    https://www.car.gr/parts/view/464038...-kit-granaziwn
    Κάτι τέτοιο εννοώ...
    καθε μερα ...νεα μερα.

Σελίδα 4 από 8 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Αγορα μηχανής απο Αγγλία
    από niko13g στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 30/03/2004, 21:01
  2. Αγορα V-strom 650
    από medieval στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 20/03/2004, 18:11
  3. Αγορά πάπιας
    από THEOD στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 11/11/2003, 16:46

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF