Σελίδα 5 από 8 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 75 από 112

Θέμα: Αγορά nx650 dominator

  1. #61
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.635
    ρε πάτερ;
    πρότεινες αλήθεια σε άνθρωπο που θα είναι η πρώτη του μηχανή αν με το καλό προχωρήσει, να βάλει κινέζικα αλυσογράναζα;
    ειδικά τη στιγμή που η κουβέντα πάει στα κόστη αναβίωσης;;;
    ρε ήμαρτον ρε©
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  2. #62
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.718
    Πάντως τα σενάρια με τα μεταχειρισμένα έχουν πάντα πλάκα.

    Βρίσκεις ένα παλιό που το βλέπεις συμπαθητικά. Σου λένε όλοι ότι πρόκειται για ένα εξ΄ορισμού χρέπι (απλά γιατί είναι παλιό) επομένως δεν συμφέρει να το μαζέψεις.
    Βρίσκεις ένα σύγχρονο μεταχειρισμένο που το βλέπεις συμπαθητικά. Σου λένε όλοι ότι είναι πανάκριβο και δε συμφέρει αν δε το πουλήσει ο άλλος στη μισή τιμή ακόμη και αν τη μηχανή τη πρόσεχε και την είχε τζάμι.

    Τι μένει;
    Αν δε δείξεις μηχανή 3ετίας που να είναι τζάμι αλλά να τη πάρεις και σε τιμή "χρέπι"... δε πρόκειται να βγάλεις άκρη με συμβουλές.

    Άρα.. αν μέσα στη 10ετία της κρίσης: α) δεν είσαι άνεργος, β) δε είσαι εργαζόμενος που παίρνει μισθό πείνας ή γ) δεν είσαι από αυτούς που έχουν και δουλειά και σωστό μισθό και δεν έχεις άλλες σοβαρές υποχρεώσεις.... ε, τότε μπορείς να πάρεις καινούριο και να σε πούνε μάγκα.

    Έχετε υπόψη πως υπάρχει κοσμάκης που ξέρει από ποια πλευρά είναι η λαβή του κατσαβιδιού και το 90% των μαζεμάτων γνωρίζει να το κάνει μόνος του και φθηνά. Αυτό σημαίνει πως αγοράζει ανταλλακτικά όποτε έχει ή θέλει και δεν πληρώνει εργατικά, αλλά κυρίως ξέρει τι του γίνεται με τη μηχανή που πήρε. Άσε που πολλές από τις τιμές που διαβάζω είναι τιμές που έχουν συνηθίσει από τον λογαριασμό του συνεργείου που τους βγάζουν. Στο εμπόριο βρίσκεις πολύ καλές τιμές σε επώνυμα ανταλλακτικά. Διάβασα κάπου 150 ευρώ για αγορά φρένων σε μονοκύλινδρο... τι να πεις... (32 ευρώ έπαιρνα τα Brembo για το XT660Z).

  3. #63
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.022
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    ρε πάτερ;
    πρότεινες αλήθεια σε άνθρωπο που θα είναι η πρώτη του μηχανή αν με το καλό προχωρήσει, να βάλει κινέζικα αλυσογράναζα;
    ειδικά τη στιγμή που η κουβέντα πάει στα κόστη αναβίωσης;;;
    ρε ήμαρτον ρε©
    Όχι γαυρουλινη μού. Δε με ενοεισες. Πιο πριν πέσαν στο τραπέζι κάτι τρελες τιμές. Με αυτή μού την αναφορά στα αλυσιδογραναζα δείχνω ότι δεν είναι όλα όπως ειπώθηκαν παραπάνω. Και φυσικά όπως δε θα το έβαζα εγώ στη γριά μού έτσι δε το προτείνω.
    Δεν είναι ανάγκη όμως να τα φτιάξει όλα μονομιάς. Με φτηνά πραγματάκια πάνω μπορεί να σού μείνουν λεφτά να βάλεις λάστιχα πού είναι προτευων και αργότερα βγάζεις τα φτηνά και βάζεις πιο καλά.
    Τα αλυσιδογραναζα ήταν ένα παράδειγμα...
    καθε μερα ...νεα μερα.

  4. #64
    Μέλος
    Εγγραφή
    24/06/2014
    Μηνύματα
    338
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STF Προβολή μηνύματος
    Πάντως τα σενάρια με τα μεταχειρισμένα έχουν πάντα πλάκα.

    Βρίσκεις ένα παλιό που το βλέπεις συμπαθητικά. Σου λένε όλοι ότι πρόκειται για ένα εξ΄ορισμού χρέπι (απλά γιατί είναι παλιό) επομένως δεν συμφέρει να το μαζέψεις.
    Βρίσκεις ένα σύγχρονο μεταχειρισμένο που το βλέπεις συμπαθητικά. Σου λένε όλοι ότι είναι πανάκριβο και δε συμφέρει αν δε το πουλήσει ο άλλος στη μισή τιμή ακόμη και αν τη μηχανή τη πρόσεχε και την είχε τζάμι.

    Τι μένει;
    Αν δε δείξεις μηχανή 3ετίας που να είναι τζάμι αλλά να τη πάρεις και σε τιμή "χρέπι"... δε πρόκειται να βγάλεις άκρη με συμβουλές.

    Άρα.. αν μέσα στη 10ετία της κρίσης: α) δεν είσαι άνεργος, β) δε είσαι εργαζόμενος που παίρνει μισθό πείνας ή γ) δεν είσαι από αυτούς που έχουν και δουλειά και σωστό μισθό και δεν έχεις άλλες σοβαρές υποχρεώσεις.... ε, τότε μπορείς να πάρεις καινούριο και να σε πούνε μάγκα.

    Έχετε υπόψη πως υπάρχει κοσμάκης που ξέρει από ποια πλευρά είναι η λαβή του κατσαβιδιού και το 90% των μαζεμάτων γνωρίζει να το κάνει μόνος του και φθηνά. Αυτό σημαίνει πως αγοράζει ανταλλακτικά όποτε έχει ή θέλει και δεν πληρώνει εργατικά, αλλά κυρίως ξέρει τι του γίνεται με τη μηχανή που πήρε. Άσε που πολλές από τις τιμές που διαβάζω είναι τιμές που έχουν συνηθίσει από τον λογαριασμό του συνεργείου που τους βγάζουν. Στο εμπόριο βρίσκεις πολύ καλές τιμές σε επώνυμα ανταλλακτικά. Διάβασα κάπου 150 ευρώ για αγορά φρένων σε μονοκύλινδρο... τι να πεις... (32 ευρώ έπαιρνα τα Brembo για το XT660Z).
    Εκεί που διάβασες για 150€ είναι συντομογραφία,αν κάτσεις κ διαβάσεις όλο το μήνυμα (η το θέμα από την αρχή) θα δεις ότι λέει για σετ τακάκια, υγρά,δισκοπλακες,τώρα αν εσύ έπαιρνες όλα αυτά με 32€ τι να πω μας πιάνουν μαλακές τους υπόλοιπους..

  5. #65
    Μέλος
    Εγγραφή
    24/06/2014
    Μηνύματα
    338
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ Προβολή μηνύματος
    Όχι γαυρουλινη μού. Δε με ενοεισες. Πιο πριν πέσαν στο τραπέζι κάτι τρελες τιμές. Με αυτή μού την αναφορά στα αλυσιδογραναζα δείχνω ότι δεν είναι όλα όπως ειπώθηκαν παραπάνω. Και φυσικά όπως δε θα το έβαζα εγώ στη γριά μού έτσι δε το προτείνω.
    Δεν είναι ανάγκη όμως να τα φτιάξει όλα μονομιάς. Με φτηνά πραγματάκια πάνω μπορεί να σού μείνουν λεφτά να βάλεις λάστιχα πού είναι προτευων και αργότερα βγάζεις τα φτηνά και βάζεις πιο καλά.
    Τα αλυσιδογραναζα ήταν ένα παράδειγμα...
    Σε θέμα λειτουργικότητας δεν χωράνε εκπτώσεις γιατί είναι θέμα ασφάλειας,τώρα αν είναι γρατσουνισμενο ένα πλαστικό, ένταξη οπότε έχει το φτιάχνει δεν λέει κάτι..Δεν ξέρω άμα διάβασες από την αρχή,η μηχανή είναι παρατημένη 2 χρόνια,οπότε θέλει άμεσα πολλά πράγματα..

  6. #66
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/12/2019
    Μηνύματα
    11
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SeniorCanardo Προβολή μηνύματος
    Εγώ πάλι νομίζω πως τα πράγματα είναι απλά.

    Περίπτωση 1: Έχεις φράγκα! Διαλέγεις ποιο σου αρέσει και πας το παίρνεις κούτα, έχεις τις ανακλήσεις σου, τις εγγυήσεις σου, τα φρέσκα τα ανταλλακτικά σου, δεν λερώνεις νυχάκι, πας τις βόλτες σου και αν χρειαστεί κάτι θα είναι ψιλαδούρα. Αν δεν έχεις φράγκα πάνε στη περίπτωση 2.

    Περίπτωση 2: Έχεις μαζέψει ένα σεβαστό ποσό! Διαλέγεις το νεότερο/καλύτερο μεταχειρισμένο που μπορείς να πάρεις. Κάνεις ένα καλό service και ησυχάζεις για ένα διάστημα και δίνεις φράγκα μόνο για τα αναλώσιμα. Δεν είσαι σε αυτή την περίπτωση, πάνε στην περίπτωση 3.

    Περίπτωση 3: Είσαι μπατίρης, αλλά γουστάρεις μοτόρα. Σαπίζεις όλη μέρα στο car.gr, ρωτάς όλους τους γνωστούς και φίλους, δεν βρίσκεις τίποτα, απελπίζεσαι πας και φοτώνεσαι ένα χρέπι 20ετίας. Σαπίζεις όλη μέρα να βρεις ανταλλακτικά στο νετ, γιατί είναι ψιλοσπάνια, διαβάζεις πιο πολύ από όσο διάβασες για το πτυχίο, ρωτάς στα μοτοφόρα και σε δουλέουν ή σε γράφουν στα @ρχίδια τους, το φτιάχνεις, χέζεσαι πάνω σου με τον κάθε θόρυβο που κάνει το μοτέρ, πας βόλτα ένα στα τέσσερα ΣΚ, γιατί τα άλλα κάτι θα μαστορέυείς μόνος σου, αφού το φιλαράκι που θα σε βοηθούσε βαρέθηκε την μπουρούχα σου, άσε που βρήκε και καινούργια γκόμενα, ρίχνεις άπειρα καντήλια, είσαι μόνιμα με μαύρα νύχια και δάχτυλα με τσιρότα, αρχίζεις και γουστάρεις, μετά πορώνεσαι, ολοκληρώνεις το έργο σου, είναι σαν να βγήκε από το εργοστάσιο, το θαυμάζεις, έχεις ρίξει τόση δουλειά που το κυκλοφορείς μόνο τις Κυριακές, γιατί το λυπάσαι στη βροχή και στο κρύο.

    Σαπίζεις στο car να βρεις κάνα χρέπι ακόμα για να περάσει ο χειμώνας, γράφεσαι σε όλα τα μοτοφορουμ και συζητάς με άλλους πτωματολάγνους.

    Choose your poison.
    Φτωχός πλην τίμιος εργαζόμενος σε σούπερ μάρκετ είμαι άρα βρίσκομαι στην τρίτη και μακρύτερη περίπτωση

  7. #67
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.718
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dorso Προβολή μηνύματος
    Εκεί που διάβασες για 150€ είναι συντομογραφία,αν κάτσεις κ διαβάσεις όλο το μήνυμα (η το θέμα από την αρχή) θα δεις ότι λέει για σετ τακάκια, υγρά,δισκοπλακες,τώρα αν εσύ έπαιρνες όλα αυτά με 32€ τι να πω μας πιάνουν μαλακές τους υπόλοιπους..
    Το κατάλαβα φίλε, αλλά 32,00 x 3 = 96,00€ όχι 150,00€. Αυτό είναι 50% διαφορά. Και στη περίπτωση του Dominator είναι x 2, άρα 64,00€. Διάβασα και άλλες τιμές... αρκετά τσιμπημένες. Μη κάτσουμε όμως να τα αναλύσουμε ένα-ένα, πάντως με 500,00€ θα καλυφθεί το 90% των αναλώσιμων και αυτό μακροπρόθεσμα και όχι άμεσα.
    Τέλος πάντων. Το θέμα που ήθελα να αναδείξω εγώ είναι, ότι είτε στη μία είτε στην άλλη περίπτωση μας αρέσει να είμαστε των άκρων.

    Είναι δυνατόν να αγοράσει ο άλλος με 700€ μια μηχανή και την επόμενη εβδομάδα να χώσει 1500€ για μαζέματα; Ειδικά σε μονοκύλινδρο; Η λογική λέει ότι θα το πάει σιγά-σιγά και ακόμη και αν φτάσει μετά από 2 χρόνια να έχει δώσει τόσα θα το έχει κάνει σαν καινούριο (πάντα μιλάω για μονοκύλινδρο, έχει διαφορά).

    Τα υπόλοιπα είναι περί ορέξεως...
    Τελευταία τροποποίηση από STF; 20/03/2020 στις 08:49.

  8. #68
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.635
    Stf μου φαίνεται δεν υπολογίζεις το γεγονός ότι το 20τοσων χρονων μηχανάκι είναι σε ακινησία δύο χρόνια...
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  9. #69
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.109
    Φωτό να βάλει να ψηφίσουμε

  10. #70
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    856
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από buckley Προβολή μηνύματος
    Φωτό να βάλει να ψηφίσουμε
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	24187078_0_b.jpg 
Προβολές:	104 
Μέγεθος:	68,5 KB 
ID:	416210



    (πλακα κάνω να ευθυμήσουμε λίγο, μην παρεξηγήσει ο φιλος)
    Δεν υπάρχει ακατάλληλος καιρός για ταξίδι με μοτοσυκλέτα, υπάρχουν μόνο ακατάλληλα ρούχα και εξοπλισμός.

  11. #71
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.109
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Kickstart Προβολή μηνύματος
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	24187078_0_b.jpg 
Προβολές:	104 
Μέγεθος:	68,5 KB 
ID:	416210



    (πλακα κάνω να ευθυμήσουμε λίγο, μην παρεξηγήσει ο φιλος)
    Αυτά είναι που έλεγε ο τηλέγονος ότι αν βγάλει τα τελικά θα διαλυθεί το μηχανάκι ?

  12. #72
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.128
    Εμένα η μόνιμα αρνητικά πολύπλευρη εικόνα που περιγράφεις, μου δίνει την εντύπωση κακού μαρκετινγκ όπως η προπαγάνδα.

    Σίγουρα δεν είμαστε μόνο μοτοσυκλετιστές στο φόρουμ, υπάρχουν και εργαζόμενοι στον κλάδο και εργοδότες.
    Δεν είναι παράλογο να προσπαθεί κάποιος να διαμορφώσει αντιλήψεις κινούμενος στο όριο της πραγματικότητας έτσι
    όπως το βλέπει. Δύσκολη εποχή, εύκολο να αισθανθείς απειλή.

    Ανοίγονται πολλά θέματα ταυτόχρονα και είναι λογικό να πιστεύει κάποιος ότι μπορεί να κρύψει κάποια προσπάθεια
    λόγο του ότι για να εξηγηθεί - αποδειχθεί κοστίζει πολύ σε χρόνο και κουβέντες.

    Η εμπειρία και η λογική δεν αρκούν για να εξαλείψουν την μικρή παραπληροφόριση, χρειάζεται και κάποιου είδους ηθική
    ή ύφος - στάση ζωής αν το δούμε εστιάζοντας στο χώρο της μοτοσυκλέτας.

    Για παράδειγμα:
    Είναι σωστό να θεωρούμε ότι ο μηχανικός πρέπει να βγάλει κέρδος από το ανταλλακτικό;
    Ένα εργοστάσιο που παράγει επώνυμα γρανάζια που ο πελάτης του χρεώνει 100, πιστεύει κάποιος ότι θα αλλάξει την οργάνωση
    του ή τις πρώτες ύλες του για να παράξει μικρότερης ποιότητας γρανάζια κερδίζοντας 1 από τα 8 που του κοστίζει έτσι και αλλιώς;

    Πριν μερικούς μήνες σε συζήτηση με φίλο μηχανικό μου λέει: ξέρεις πόσο κοστίζει να ανακατασκευάσεις ένα μοτερ; πχ 4000
    Τα βάζουμε κάτω ανταλλακτικά - εργασίες εκτός καταστήματος πχ 2200. Ρωτάω: πόσα μεροκάματα είναι να το δέσεις;
    Δεν είναι έτσι μου λέει, η μόρφωση μου, η εμπειρία μου, τα εργαλεία μου, τα έξοδα καταστήματος και το κράτος;
    Πολύ λογικό, γι' αυτό και δικαιολογείται να έχεις πχ 150 ή 200 μεροκάματο, στο παράδειγμα μας όμως υπάρχουν άλλα πχ 900...

    Τα παραπάνω τα έχεις χρησιμοποιήσει για να σε επιλέξει ο πελάτης, δεν τα έχεις δώσει σε κάποιας μορφής διαφήμιση.
    Γιατί θα πρέπει να τα πληρώσει ο πελάτης σου;

    Απο την άλλη όλος αυτός ο οχετός "πληροφορίας" που επικαλείται μεγάλο ποσοστό πελατών, διαλύοντας τα νεύρα και βάζοντας
    μέσα τους μηχανικούς είναι σωστό από μέρους μας;
    Ξεκινάει κάποιος να φτιάξει κάτι στο τέρμα άσχετο και "φθηνό" συνεργείο που στην ουσία τον κλέβουν και οδηγείται
    σε φυσιολογικό κατάστημα που τον ενημερώνουν για το τι χρειάζεται να προστεθεί ή να ξαναγίνει.
    Εκείνη την ώρα λέει "όχι δεν θα το κάνουμε 'ετσι" θα το καταπιώ εφόσον εμπιστεύτηκα τον προηγούμενο.
    Όταν όμως ο "ποιοτικός" περίγυρος του που τον είχε παρασύρει στον αρχικό, ρωτήσει "γιατί αυτό έτσι;"
    η απάντηση του είναι "ο μπήξε, ο δείξε ο μηχανικός" αναφερόμενος στον τελευταίο..

    Μια κοινωνία είναι ένας πολύπλοκος καθρέπτης. Η ποιότητα των μηχανικών που αναμασάται απο διάφορους
    είναι μια μικρή εικόνα του πόσο σκατάδες είναι το μεγαλύτερο μέρος απο εμάς σαν πελάτες..

    Μην παρεξηγηθώ, δεν την λέω σε κανέναν.
    Πολύ σωστά να θέλεις το "καλύτερο" και το "οικονομικότερο", αυτό σημαίνει ότι θα κοστίσει σε χρόνο όμως.
    Είτε για να διαβάσεις και να ασχοληθείς, είτε για να περιμένεις.
    "Λογικές" που αγνοούν τα δεδομένα που έχουν στην διάθεσή τους και επιδιώκουν εγωϊστικά να τα έχουν όλα, απλά δεν έχουν υπόσταση.
    Δεν θα "πληρώσει" κάποιος άλλος την δική μας λύση.

  13. #73
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.345
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Εμένα η μόνιμα αρνητικά πολύπλευρη εικόνα που περιγράφεις, μου δίνει την εντύπωση κακού μαρκετινγκ όπως η προπαγάνδα.

    Σίγουρα δεν είμαστε μόνο μοτοσυκλετιστές στο φόρουμ, υπάρχουν και εργαζόμενοι στον κλάδο και εργοδότες.
    Δεν είναι παράλογο να προσπαθεί κάποιος να διαμορφώσει αντιλήψεις κινούμενος στο όριο της πραγματικότητας έτσι
    όπως το βλέπει. Δύσκολη εποχή, εύκολο να αισθανθείς απειλή.

    Ανοίγονται πολλά θέματα ταυτόχρονα και είναι λογικό να πιστεύει κάποιος ότι μπορεί να κρύψει κάποια προσπάθεια
    λόγο του ότι για να εξηγηθεί - αποδειχθεί κοστίζει πολύ σε χρόνο και κουβέντες.

    Η εμπειρία και η λογική δεν αρκούν για να εξαλείψουν την μικρή παραπληροφόριση, χρειάζεται και κάποιου είδους ηθική
    ή ύφος - στάση ζωής αν το δούμε εστιάζοντας στο χώρο της μοτοσυκλέτας.

    Για παράδειγμα:
    Είναι σωστό να θεωρούμε ότι ο μηχανικός πρέπει να βγάλει κέρδος από το ανταλλακτικό;
    Ένα εργοστάσιο που παράγει επώνυμα γρανάζια που ο πελάτης του χρεώνει 100, πιστεύει κάποιος ότι θα αλλάξει την οργάνωση
    του ή τις πρώτες ύλες του για να παράξει μικρότερης ποιότητας γρανάζια κερδίζοντας 1 από τα 8 που του κοστίζει έτσι και αλλιώς;

    Πριν μερικούς μήνες σε συζήτηση με φίλο μηχανικό μου λέει: ξέρεις πόσο κοστίζει να ανακατασκευάσεις ένα μοτερ; πχ 4000
    Τα βάζουμε κάτω ανταλλακτικά - εργασίες εκτός καταστήματος πχ 2200. Ρωτάω: πόσα μεροκάματα είναι να το δέσεις;
    Δεν είναι έτσι μου λέει, η μόρφωση μου, η εμπειρία μου, τα εργαλεία μου, τα έξοδα καταστήματος και το κράτος;
    Πολύ λογικό, γι' αυτό και δικαιολογείται να έχεις πχ 150 ή 200 μεροκάματο, στο παράδειγμα μας όμως υπάρχουν άλλα πχ 900...

    Τα παραπάνω τα έχεις χρησιμοποιήσει για να σε επιλέξει ο πελάτης, δεν τα έχεις δώσει σε κάποιας μορφής διαφήμιση.
    Γιατί θα πρέπει να τα πληρώσει ο πελάτης σου;

    Απο την άλλη όλος αυτός ο οχετός "πληροφορίας" που επικαλείται μεγάλο ποσοστό πελατών, διαλύοντας τα νεύρα και βάζοντας
    μέσα τους μηχανικούς είναι σωστό από μέρους μας;
    Ξεκινάει κάποιος να φτιάξει κάτι στο τέρμα άσχετο και "φθηνό" συνεργείο που στην ουσία τον κλέβουν και οδηγείται
    σε φυσιολογικό κατάστημα που τον ενημερώνουν για το τι χρειάζεται να προστεθεί ή να ξαναγίνει.
    Εκείνη την ώρα λέει "όχι δεν θα το κάνουμε 'ετσι" θα το καταπιώ εφόσον εμπιστεύτηκα τον προηγούμενο.
    Όταν όμως ο "ποιοτικός" περίγυρος του που τον είχε παρασύρει στον αρχικό, ρωτήσει "γιατί αυτό έτσι;"
    η απάντηση του είναι "ο μπήξε, ο δείξε ο μηχανικός" αναφερόμενος στον τελευταίο..

    Μια κοινωνία είναι ένας πολύπλοκος καθρέπτης. Η ποιότητα των μηχανικών που αναμασάται απο διάφορους
    είναι μια μικρή εικόνα του πόσο σκατάδες είναι το μεγαλύτερο μέρος απο εμάς σαν πελάτες..

    Μην παρεξηγηθώ, δεν την λέω σε κανέναν.
    Πολύ σωστά να θέλεις το "καλύτερο" και το "οικονομικότερο", αυτό σημαίνει ότι θα κοστίσει σε χρόνο όμως.
    Είτε για να διαβάσεις και να ασχοληθείς, είτε για να περιμένεις.
    "Λογικές" που αγνοούν τα δεδομένα που έχουν στην διάθεσή τους και επιδιώκουν εγωϊστικά να τα έχουν όλα, απλά δεν έχουν υπόσταση.
    Δεν θα "πληρώσει" κάποιος άλλος την δική μας λύση.
    Μαζί με τα ξερά καίγονται και τα χλωρά. Both sides . Όταν οι πελάτες το παίζουν ξερόλες τους στέλνεις σπίτι τους να το φτιάξουν μόνοι τους . Αλλά όταν είσαι φελος μηχανικός και κοροϊδεύεις τον κοσμάκη αποκτάς πελάτες με άποψη γιατί κάποιοι ψάχνουν παραπάνω τι συμβαίνει. Κάποιο άλλοι παραμένουν σταθερά κορόιδα πελατακια. Τα ίδια και με τους μαντραδες και πάει λέγοντας.
    Έτσι σχηματίζονται λάθος απόψεις.
    Όσο για το κόστος νομίζω ότι και ο κάθε άσχετος μπορεί να καταλάβει την διαφορά σε ποιότητα όταν η διαφορά στην τιμή αγοράς είναι μεγάλη. Και δεν υπάρχει λόγος να πας στα άκρα. Ψάχνοντας θα βρεις τιμές πολύ κοντά σε αυτό που αντέχει η τσέπη σου . Αν όμως δεν αντέχει η τσέπη σου και θες να καβαλήσει ντε και καλά δίκυκλο και να το ζεις με ότι πιο φτηνό υπάρχει Ε τότε τόσο εκτιμάς την ζωή σου . Και μιλάω για vital parts . Διαφορετικά ποδήλατο. Πάλι δίκυκλο θα είναι
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  14. #74
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από viper1 Προβολή μηνύματος
    Διαφορετικά ποδήλατο. Πάλι δίκυκλο θα είναι
    τοχεις για φθηνο το ποδηλατο?
    https://kefalasbikes.gr/hlektrika-po.../28-size_-46cm

  15. #75
    Μέλος
    Εγγραφή
    01/08/2012
    Μηνύματα
    221
    διάβασα αρκετά πόστς αλλά όχι όλα.
    Στα του συμαζέμματος, σε τέτοια μηχανάκια έχεις στο μυαλό σου την αγορά τους + 1.000€ για συντήρηση. Αρκεί να λειτουργεί κανονικά ο κινητήρας..
    Τι θα χρειαστεί; εχε το 1000αρικο στην τσέπη και θα σου λυθούν οι απορίες μελλοντικά..

    Λάδια-φίλτρα-μπουζί-ξυδια- κάνα κολάρο σκασμένο-σερβις αναρτήσεων- καθαρισμό καρμπυρατερ (λογικα θα θέλουν άλλαγμα και τα τσιμουχάκια του)-λάστιχα καθώς και τυχόν μικροεπισκευές. Σαν μηχανή είναι καλή (βέβαια ρώτα πρώτα αν η χοντα βγάζει ακόμα ανταλλακτικά για αυτά).Σε πολλά 20-25ετίας δεν βγαίνουν ανταλλακτικά...

    Ανάλογα λοιπον την όρεξη σου για να ασχοληθείς και εσύ στην επανακυκλοφορία της μηχανής θα πρέπει να τα δεις πόσο θα την πάρεις, τι χρειάζεται άμεσα και τι χρειάζεται γενικότερα...

    όσο για την χρέωση ανταλλακτικών στα συνεργεία. Είναι απλό. Θα αναφέρω τυχαία νούμερα για να το περιγράψω απλά.
    Ένα ανταλλακτικό εχει τιμη καταλογου λιανικης 10. Το συνεργείο το αγοράζει πχ 7 (αναλογα τα deals-τον τζίρο που κάνει κλπ κλπ). Το συνεργείο στο πουλάει 9 ή 10 + 2 εργασία. Αρα πληρώνουμε 11 ή 12....

    έχετε σκεφτεί πόση ώρα τρώει το συνεργείο "για να κολλήσει 1 καλώδιο;" για να λαδώσει μια ντίζα συμπλέκτη όπως την θες εσύ; Δείτε κάποια DIY βίντεο ή ποστς και αν θέλετε δοκιμάστε και θα καταλάβετε. 3/10 φορές 1 βίδα μπορεί να είναι μια περιπέτεια. Εκτός αμα έχετε όλοι πανιγκαλε εκθεσιακά...

    τα παραπάνω τα γράφω απο προσωπική εμπειρία χωρίς να είμαι συνεργειατζής απλά ασχολούμαι λίγο με τα βασικά στα δικά μου μηχανάκια.

    αν βγαίνω off topic σβήστε τα.

    σίγουρα πολλοί το ξέρετε και μόνοι σας ή το εχετε δει σε βιντεο. αλλά πχ μια λίπανση ντίζας στο δικό μου fazer μου παίρνει 30-40 λεπτά, παρακάτω η διαδικασία
    https://www.fazerclub.eu/forumx/view...251678#p251678

    προφανώς και δεν θα "δεχόμουν" χρέωση ~20ε ή έστω αναλογία χρέωσης εργατοώρας... πχ ~30-35ε για απλό συνεργείο ή 45++++ για αντιπροσωπείες....

Σελίδα 5 από 8 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Αγορα μηχανής απο Αγγλία
    από niko13g στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 30/03/2004, 21:01
  2. Αγορα V-strom 650
    από medieval στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 20/03/2004, 18:11
  3. Αγορά πάπιας
    από THEOD στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 11/11/2003, 16:46

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF