Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 14 από 14

Θέμα: Μεταβίβαση & Άρση Ακινησίας

  1. #1
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.835

    Μεταβίβαση & Άρση Ακινησίας

    Μιας και το KTM έχει ιδιαίτερη ζήτηση και επειδή εδώ μέσα έχει πολλά τσακάλια, η ερώτηση μου είναι η εξής :

    Το ΚΤΜ έχει προσωρινά παραδομένες πινακίδες, που πιθανόν να έχουν καταστραφεί κιόλας μετά από τόσο καιρό. Βρίσκεται αγοραστής.
    Ποια η διαδικασία για τη μεταβίβαση; Μπορεί να τα κάνει όλα ο αγοραστής ο οποίος είναι και πρόθυμος;

    Σημείωση, ο αγοραστής είναι σε άλλη περιφέρεια από μένα.

    Ευχαριστώ για τις πληροφορίες

  2. #2
    Σκόνη Πέτρες Λάσπη Το avatar του/της Λευκάδιος
    Εγγραφή
    14/11/2008
    Μηνύματα
    2.449
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MikeG Προβολή μηνύματος

    Το ΚΤΜ έχει προσωρινά παραδομένες πινακίδες, που πιθανόν να έχουν καταστραφεί κιόλας μετά από τόσο καιρό.
    Και γιατί δεν ξεκινάς από εκεί;Αν δεν έχουν καταστραφεί τις παίρνεις πίσω και γίνεται κανονικά μεταβίβαση.
    RIDE MORE TALK LESS

  3. #3
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.835
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Λευκάδιος Προβολή μηνύματος
    Και γιατί δεν ξεκινάς από εκεί;Αν δεν έχουν καταστραφεί τις παίρνεις πίσω και γίνεται κανονικά μεταβίβαση.
    Έχει περάσει ένας χρόνος και από όσο είδα στο χρόνο τις καταστρέφουν.

  4. #4
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.166
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MikeG Προβολή μηνύματος
    Έχει περάσει ένας χρόνος και από όσο είδα στο χρόνο τις καταστρέφουν.
    Μην είσαι και τόσο σίγουρος....μιλάμε για δημόσιους υπαλλήλους.
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    πας στην εφορια και παιρνεις την αδεια με τον παλιο αριθμο και ΑΝ δεν υπαρχει πινακιδα παιρνεις και χαρτι για να βγαλεις καινουρια δωρεαν
    αυτα τα δινεις στον αγοραστη μαζι με εξουσιοδοτηση να κανει μεταβιβαση
    και ταυτοχρονα βγαζει καινουρια πινακιδα
    .....λογικα

  6. #6
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.635
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MikeG Προβολή μηνύματος
    Έχει περάσει ένας χρόνος και από όσο είδα στο χρόνο τις καταστρέφουν.
    εγω πήρα πίσω πινακίδες που είχα καταθέσει πριν 5 χρόνια

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    856
    Φίλε εγώ έχω καταθέσει πινακίδα στο kawasaki μου που το χω μόνο για χώμα.. Την έχω καταθέσει εδώ και δύο χρόνια.. Πρόσφατα που ρώτησα κανονικά είναι εκεί η πινακίδα και δεν έχει καταστραφεί.. Μου είπε ο εφοριακός ότι πλέον δεν τις καταστρέφουν όπως παλια... Δλδ στο χρόνο...
    Δεν υπάρχει ακατάλληλος καιρός για ταξίδι με μοτοσυκλέτα, υπάρχουν μόνο ακατάλληλα ρούχα και εξοπλισμός.

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2008
    Μηνύματα
    1.008
    Άλλη περιφέρεια, μεταβίβαση με εξουσιοδότηση κ πινακίδες στην εφορία...

    Ταμαμ για απάτη η φάση.

    Σου πληρώνει κανονικά την τιμή που ζητάς, του κάνεις εξουσιοδότησεις για κάνει την μεταβίβαση και...

    Τελικά δεν κάνει τίποτα, του κοτσαρει μια πλαστη φτιαχτη πινακιδουλα κυκλοφορεί ωραίος άνετος κ ανασφαλιστος μιας κ η μηχανή είναι ακόμη στο όνομα σου!!
    Σουπερ.

    Γενικά είναι πάρα πολύ επίφοβη η μεταβίβαση με εξουσιοδοτησεις.
    Σίγουρα σε κάποιο δικαστήριο κάποια στιγμή θα βρείς το δίκιο σου εάν προκύψει θέμα, αλλά με τεράστια προσωπική κ ψυχική ταλαιπωρία.

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.740
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MikeG Προβολή μηνύματος
    Μιας και το KTM έχει ιδιαίτερη ζήτηση και επειδή εδώ μέσα έχει πολλά τσακάλια, η ερώτηση μου είναι η εξής :

    Το ΚΤΜ έχει προσωρινά παραδομένες πινακίδες, που πιθανόν να έχουν καταστραφεί κιόλας μετά από τόσο καιρό. Βρίσκεται αγοραστής.
    Ποια η διαδικασία για τη μεταβίβαση; Μπορεί να τα κάνει όλα ο αγοραστής ο οποίος είναι και πρόθυμος;

    Σημείωση, ο αγοραστής είναι σε άλλη περιφέρεια από μένα.

    Ευχαριστώ για τις πληροφορίες
    Ασφαλίζεις ΕΣΥ, πας ΔΟΥ και κάνεις άρση ακινησίας πληρώνοντας τέλος ΟΛΗΣ της τρέχουσας χρονιάς, παίρνεις στο ίδιο γραφείο και μια βεβαίωση ότι δεν χρωστάει τέλη, αν θέλει ΚΤΕΟ το περνάς, και τα έχεις όλα έτοιμα από την μεριά σου, για να γίνει η πώληση και η μεταβίβαση. Η άρση ακινησίας γίνεται ΜΟΝΟ στην ΔΟΥ που έγινε και η προσωρινή ακινησία, για ευκολονόητο λόγο.

    Για την μεταβίβαση αυτή καθέ αυτή, συννενοείσαι ΕΦΟΣΟΝ υπάρχει εμπιστοσύνη με τον αγοραστή. Πιο εύκολο είναι να σου στείλει ΑΥΤΟΣ μια εξουσιοδότηση εσένα ή άλλου τρίτου προσώπου στην θέση του για να κάνεις εσύ την μεταβίβαση, αν και το πιο straight forward είναι να έρθει ο άνθρωπος με κάποιο μέσο συγκοινωνίας και να πάτε μαζί να μεταβιβάσετε. Θα έρθει να το πάρει έτσι κι αλλοιώς, δεν θα έρθει; (από την άλλη, ΚΤΜ και να ταξιδέψει σε άλλη περιφέρεια...ίσως να το στείλετε φορτωτική καλύτερα )

    Μετά την μεταβίβαση, ακυρώνεις και την ασφάλεια που έκανες, και παίρνεις το μεγαλύτερο μέρος των χρημάτων πίσω.

    Γενικά προσπάθησε να κάνεις όσο μπορείς περισσότερο τις άμεσες κινήσεις, ότι κάνεις έμμεσο, είναι κίνδυνος μπλεξίματος.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.346
    Τα ίδια κι εγώ. Θέλω να ανέβω Φάρσαλα να πάρω ένα μοτο και δεν κάνουν μεταβιβάσεις..... άσε που δεν μπορώ να ανέβω και με την απαγόρευση κυκλοφορίας....
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    856
    Πάντως οι μεταβιβάσεις δεν έχουν απαγορευθεί..Η κάθε υπηρεσία λέει ότι θέλει κι ότι τη βολεύει.. Πριν λίγες μέρες πούλησα μηχανή και η μεταβίβαση έγινε σε ΚΕΠ.. κανονικότατα.. Σε άλλο ΚΕΠ που είχαμε ρωτήσει για να πάμε με τον αγοραστή μας έλεγαν στο τηλέφωνο δεν γίνεται, και είναι το υπουργείο κλειστό... Και κάτι τέτοιες παπατζες.. Κοινώς προσπαθούν να αποφύγουν τον κόσμο στην παρούσα φάση με τον ιό να κόβει βόλτες.. Κάντε ένα τηλέφωνο σε κοντινό σας ΚΕΠ και ζητήστε ραντεβού για μεταβίβαση οχήματος.. Ξαναλέω.. Πουθενά δεν έχει ακουστεί ότι απαγορευονται οι μεταβιβάσεις οχημάτων.. Ότι είναι σε ισχύ μέτρα απαγόρευσης κυκλοφορίας αυτό ναι.. Θα συμπληρώσει οποίος θέλει το ανάλογο κουτάκι μετακίνησης και θα πάει στο ραντεβού σε κεπ και τράπεζα (για το παράβολο) χωρίς πρόβλημα. Α και να μην ξεχάσω.. Τη βεβαίωση τελών κυκλοφορίας την τυπωνετε πλέον online , δεν χρειάζεστε τραβήγματα στις εφορίες, επίσης η πράσινη άδεια λογικά θα αργήσει κάπως να έρθει στο ΚΕΠ λόγω κατάστασης πέραν του φυσιολογικού αλλά δεν έχει πρόβλημα το όχημα, εφόσον πραγματοποιηθεί η πράξη κυκλοφορεί και ασφαλίζεται με την προσωρινή άδεια χωρίς πρόβλημα.
    Τελευταία τροποποίηση από Kickstart; 09/04/2020 στις 12:09.
    Δεν υπάρχει ακατάλληλος καιρός για ταξίδι με μοτοσυκλέτα, υπάρχουν μόνο ακατάλληλα ρούχα και εξοπλισμός.

  12. #12
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.647
    και το καθε παραβολο μπορει να αποκτηθει ονλαιν. απο προ καραντινας αυτο. με χρηση e-banking.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.346
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Kickstart Προβολή μηνύματος
    Πάντως οι μεταβιβάσεις δεν έχουν απαγορευθεί..Η κάθε υπηρεσία λέει ότι θέλει κι ότι τη βολεύει.. Πριν λίγες μέρες πούλησα μηχανή και η μεταβίβαση έγινε σε ΚΕΠ.. κανονικότατα.. Σε άλλο ΚΕΠ που είχαμε ρωτήσει για να πάμε με τον αγοραστή μας έλεγαν στο τηλέφωνο δεν γίνεται, και είναι το υπουργείο κλειστό... Και κάτι τέτοιες παπατζες.. Κοινώς προσπαθούν να αποφύγουν τον κόσμο στην παρούσα φάση με τον ιό να κόβει βόλτες.. Κάντε ένα τηλέφωνο σε κοντινό σας ΚΕΠ και ζητήστε ραντεβού για μεταβίβαση οχήματος.. Ξαναλέω.. Πουθενά δεν έχει ακουστεί ότι απαγορευονται οι μεταβιβάσεις οχημάτων.. Ότι είναι σε ισχύ μέτρα απαγόρευσης κυκλοφορίας αυτό ναι.. Θα συμπληρώσει οποίος θέλει το ανάλογο κουτάκι μετακίνησης και θα πάει στο ραντεβού σε κεπ και τράπεζα (για το παράβολο) χωρίς πρόβλημα. Α και να μην ξεχάσω.. Τη βεβαίωση τελών κυκλοφορίας την τυπωνετε πλέον online , δεν χρειάζεστε τραβήγματα στις εφορίες
    Δηλαδή εγώ ανεβαίνω από Αθηνα Φάρσαλα για την μεταβίβαση κανονικά? Με το κουτάλι τικαρισμενο για τράπεζα (στα Φάρσαλα? )
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    856
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από viper1 Προβολή μηνύματος
    Δηλαδή εγώ ανεβαίνω από Αθηνα Φάρσαλα για την μεταβίβαση κανονικά? Με το κουτάλι τικαρισμενο για τράπεζα (στα Φάρσαλα? )
    Όχι φίλε.. Εννοείται ότι μιλάμε για εντός πόλης μεταβιβάσεις.. Το σενάριο να βγεις επαρχία δεν παίζει.. Ειδικά τώρα ενόψει Πάσχα που θα γίνει χαμουλης από μέτρα.
    Δεν υπάρχει ακατάλληλος καιρός για ταξίδι με μοτοσυκλέτα, υπάρχουν μόνο ακατάλληλα ρούχα και εξοπλισμός.

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 30/11/2016, 08:54
  2. μεταβιβαση
    από aprillios στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 21/10/2005, 01:10
  3. Προβλημα στην μεταβιβαση της ΑΔΕΙΑΣ στο ονομα μου
    από Dimitris_gr στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 11/09/2005, 12:09
  4. Άρση μονιμότητας και εθελούσια.....
    από THEOD στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 29/05/2005, 11:35
  5. Μεταβίβαση Μοτοσικλέτας
    από sourtaggias στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 07/06/2004, 12:49

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF