Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 43 από 43

Θέμα: Bmw G 310 R ή Kawasaki Z 400?

  1. #31
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.703
    Να πατάς και με τα δυο πόδια, ΟΚ αλλά με όλο το πέλμα; Τότε δε θα οδηγούσε κανένας On/off μοτοσυκλέτες με ύψος κάτω από 1.85.

    Φυσικά αν κάποιος είναι αρχάριος καλό είναι να αισθάνεται αυτοπεποίθηση και ασφάλεια.

  2. #32
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.059
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STF Προβολή μηνύματος
    Ε ναι... ήθελα να το γράψω αλλά περίμενα εσένα (η αλήθεια είναι πως περίμενα κάτι πιο ευρηματικό από τον arka του moto.gr).
    Το παίρνω σαν κοπλιμέντο. Έχω βαρεθεί να το γράφω, στέρεψα.

    Πριν αρκετά χρόνια, και ενώ καβαλούσα ένα ΧΤ600 motard εκείνη την περίοδο, ήμουν αποφασισμένος για μεγάλες αλλαγές. Είχα μόνο γιαπωνέζικα στην κατοχή μου ως τότε, αλλά με είχαν ζαλίσει με τα ευρωπαϊκά, οπότε πήγα σε ένα μαγαζί να καβαλήσω κάποια, να δω πώς είναι. Κοιτάζοντας τριγύρω, είδα ένα 640 SM (εκείνο με τα 2 τελικά) και μου άρεσε πολύ εμφανισιακά. Αποφάσισα να δοκιμάσω την τύχη μου. Ανεβαίνω πάνω. Το μηχανάκι έχει 91 cm σέλα. Εγώ δεν ξεπερνάω τα 170 cm. Πατούσα ίσα-ίσα με τη μία άκρη του παπουτσιού. Όχι με τη μύτη του παπουτσιού. Με την κορυφή της σόλας. Της μίας μόνο.

    Ο μαγαζάτορας με ρώτησε αν είμαι εντάξει, δεν ήθελε να μου το δώσει. Άνετος εγώ, τον καθησυχάζω, βάζω μπροστά και εξαφανίζομαι. Κάνω μια σύντομη βόλτα. Γυρνάω στο μαγαζί, το αφήνω. Του λέω ότι πιθανότατα θα περάσω την επόμενη μέρα να το συζητήσουμε και φεύγω. Το ίδιο απόγευμα, ήμουν στο μαγαζί με τα λεφτά στο χέρι. Τέτοια πλάκα έπαθα με το μηχανάκι. Δε σκέφτηκα ούτε ύψη, ούτε μήκη, ούτε πλάτη. Γιόλο.

    tl;dr...
    1. Το μηχανάκι δε θέλει κόπο (ή ύψος), θέλει τρόπο.
    2. Αν δεν έχετε καβαλήσει ΚΤΜ, μην το κάνετε ποτέ. Ignorance is bliss.

    ΥΓ. Η συνέχεια της ιστορίας είναι ότι 6-7 μήνες μετά το αντάλλαξα με ένα 690 Duke III.
    ΥΓ2. Ποτέ μου δεν είχα μηχανάκι που πατούσα έστω με ένα ολόκληρο πέλμα κάτω.

    ΥΓ666. Φυσικά αγοράστε και καβαλήστε αυτό που σας κάνει να νιώθετε άνετα. Δεν ενθαρρύνω κανέναν να κάνει ό,τι κάνω εγώ. Αλλά αυτό το "δεν αγοράζεις μηχανάκι που δεν πατάς με τα 2 πόδια κάτω" δεν υπάρχει.
    Τελευταία τροποποίηση από BLiTzER; 07/04/2020 στις 22:00.
    Life begins at 45°.

  3. #33
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Σε όλα τα ον οφ που θυμάμαι πάταγα στις μύτες και εβγαζα το σώμα μου σε περιπτώσεις που δεν το αισθανόμουν καλά.
    Δεν έπεσα ποτέ ούτε με προβλημάτισε να μετακινώ την μοτό σβηστή.
    Με όλα τα road έχω πέσει σταματημένος ενώ πάταγα πολύ καλύτερα.

    Μου φαίνεται τελείως κουλός λόγος να στερηθείς μια μοτοσυκλέτα.
    οκ απο σεβασμό σε αληθινά μικρόσωμους κοντα στο 1.60, να το λάβει κάποιος υπόψιν και να αποφύγει ακρότητες
    αλλά μέχρι εκεί, μη γινόμαστε φοβικοί με αυτό.

  4. #34
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.480
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    ...
    Πριν αρκετά χρόνια, και ενώ καβαλούσα ένα ΧΤ600 motard εκείνη την περίοδο, ήμουν αποφασισμένος για μεγάλες αλλαγές. Είχα μόνο γιαπωνέζικα στην κατοχή μου ως τότε, αλλά με είχαν ζαλίσει με τα ευρωπαϊκά, οπότε πήγα σε ένα μαγαζί να καβαλήσω κάποια, να δω πώς είναι. Κοιτάζοντας τριγύρω, είδα ένα 640 SM (εκείνο με τα 2 τελικά) και μου άρεσε πολύ εμφανισιακά. Αποφάσισα να δοκιμάσω την τύχη μου. Ανεβαίνω πάνω. Το μηχανάκι έχει 91 cm σέλα. Εγώ δεν ξεπερνάω τα 170 cm. Πατούσα ίσα-ίσα με τη μία άκρη του παπουτσιού. Όχι με τη μύτη του παπουτσιού. Με την κορυφή της σόλας. Της μίας μόνο.

    Ο μαγαζάτορας με ρώτησε αν είμαι εντάξει, δεν ήθελε να μου το δώσει. Άνετος εγώ, τον καθησυχάζω, βάζω μπροστά και εξαφανίζομαι. Κάνω μια σύντομη βόλτα. Γυρνάω στο μαγαζί, το αφήνω. Του λέω ότι πιθανότατα θα περάσω την επόμενη μέρα να το συζητήσουμε και φεύγω. Το ίδιο απόγευμα, ήμουν στο μαγαζί με τα λεφτά στο χέρι. Τέτοια πλάκα έπαθα με το μηχανάκι. Δε σκέφτηκα ούτε ύψη, ούτε μήκη, ούτε πλάτη. Γιόλο
    ...
    Να σημειωθεί παρακαλώ στα κατάστιχα, η αγορά μεταχειρισμένου από έμπορο.
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 08/04/2020 στις 13:25.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  5. #35
    VR 46 Το avatar του/της Akalestos
    Εγγραφή
    23/01/2018
    Μηνύματα
    450
    Εγω ρε φιλε ουτε ψηλος ειμαι ουτε ποτε μου παταγα και τα 2 ποδια κατω σε μηχανη και ποτε δεν ειχα κανενα προβλημα!

    Στο θεμα μας..τα ειδα και τα 2 στην εκθεση και εκατσα πανω τι να σου πω "κουμπωσα" στο BMW και μ αρεσε κιολας πιο πολυ απ το Ζ 400..

    Φιλε μου αν σ αρεσει παρτο μη το ψαχνεις οι μοτο εχουν εξελιχθει παρα πολυ τωρα πια..εχουν πανω abs ηλεκτρονικα κτλ κτλ μη το ψαχνεις παρε αυτη που σου αρεσει να βλεπεις οταν ξυπνας και οταν την βαρεθεις την δινεις και παιρνεις αλλη απλο..

  6. #36
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THRESH
    Εγγραφή
    13/09/2005
    Μηνύματα
    962
    Κατανοητή η άποψη οτι αν σου αρέσει κάτι και τα κουτσοβολεύεις, πάρτο.

    Προσωπικά πέρυσι κόντεψα να πέσω στατικός 2 φορές , επειδή το γμδι το Τρανζάλπ ζυγίζει καναδυό γαλαξίες και τους έχει συγκεντρωμένους τέρμα πάνω , ως κέντρο βάρους.
    Εϊμαι 1.77 , θεωρητικά δεν θα έπρεπε να έχω πρόβλημα γιατί πατάω σχεδόν κανονικά και με τα 2.

    Το Shadow 400 που είχα είναι ακόμη βαρύτερο αλλά και ακόμα πιο εύκολο , γιατί τη μάζα την έχει συγκεντρωμένη πιο χαμηλά.

    Εν κατακλείδι, δοκιμάστε λίγο 1-2 σενάρια πριν το πάρετε (π.χ επιτόπιες μανούβρες, τράβηγμα προς τα πίσω κλπα και αν σαν κάθονται αυτά οκ, τότε ναι το παίρνεις και ας είσαι 1.45.)

  7. #37
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.059
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Να σημειωθεί παρακαλώ στα κατάστιχα η αγορά μεταχειρισμένου από έμπορο.
    Και την ανταλλαγή σε έμπορο την έκανα. Τα μοναδικά μεταχειρισμένα μηχανάκια μου από έμπορο.
    Life begins at 45°.

  8. #38
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.480
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Και την ανταλλαγή σε έμπορο την έκανα. Τα μοναδικά μεταχειρισμένα μηχανάκια μου από έμπορο.
    Δηλαδή πήρες δύο μεταχειρισμένα KTM από έμπορο. Μάλιστα...
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  9. #39
    Μέλος
    Εγγραφή
    17/03/2020
    Μηνύματα
    63
    Akalestos φίλε εννοείς ότι ενώ κουμπωνες και στα δύο προτιμήσεις μου λες τώρα? Τί ύψος έχεις αν επιτρέπεται?

  10. #40
    Μέλος
    Εγγραφή
    17/03/2020
    Μηνύματα
    63
    Εννοώ μου κάνει εντύπωση ότι προτιμήσες το bmw από το kawasaki

  11. #41
    VR 46 Το avatar του/της Akalestos
    Εγγραφή
    23/01/2018
    Μηνύματα
    450
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dimrap Προβολή μηνύματος
    Akalestos φίλε εννοείς ότι ενώ κουμπωνες και στα δύο προτιμήσεις μου λες τώρα? Τί ύψος έχεις αν επιτρέπεται?
    Αναμεσα σε αυτα τα 2 που κοιτας αναφερθηκα λεγοντας οταν ανεβηκα πανω σε ποιο "κουμπωσα" οχι ποιο προτιμησα.. 1,70 ειμαι να φανταστεις σε ολα τα kawasaki που ανεβηκα δε μ αρεσε ΚΑΝΕΝΑ στη θεση οδηγησης.

  12. #42
    Μέλος
    Εγγραφή
    17/03/2020
    Μηνύματα
    63
    Έχω ακούσει για την άβολη θέση των Kawasaki η αλήθεια είναι,σε σημείο να χρειάζεσαι να το πας σε "σελα", για να είναι εντάξει, ενώ για την bmw ισχύει το ακριβώς αντίθετο

  13. #43
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.949
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ThanosM Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα φίλε
    Προσωπική μου άποψη: Για κανένα λόγο το BMW, κατασκευάζεται στην Ινδία. Θέλεις να αγοράσεις το πιο ακριβό 300αρι και να πάρεις κάτι που κατασκευάζεται στην Ινδία?
    Ενώ το Ζ που κατασκευάζεται στην Ταϊλάνδη...

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123

Παρόμοια θέματα

  1. Manual For Kawasaki Kle 400
    από LEON_BOLOS στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 28/05/2006, 16:30
  2. ΒΕΛΤΙΩΣΕΙΣ ΓΙΑ Kawasaki Kle 400
    από northrider στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 25/09/2005, 14:05

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF