Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 18

Θέμα: Καλοκαιρινό μπουφάν + γάντια

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    23/03/2020
    Μηνύματα
    7

    Καλοκαιρινό μπουφάν + γάντια

    Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα όλους σαν νέο μέλος.
    Μιας και πλέον αρχίζω την Μότο-πορεία μου είμαι σε αναζήτησή του παραπάνω εξοπλισμού.
    Η χρήση που θα γίνεται περιλαμβάνει πολυ κυκλοφορία σε πόλη αλλά και συχνές εκδρομές 30-150+Km από τη βάση.
    Το βασικό είναι λοιπόν να πάρω κάτι όσο το δυνατόν δροσερό γίνεται ώστε να μπορέσω να το φοράω με τις μεγάλες θερμοκρασίες.
    ΑΛΛΑ σκέφτομαι το ενδεχόμενο να υπάρχει και εσωτερική επένδυση αντιανεμικό- θερμική ώστε να μπορεί να φορεθεί το μπουφάν και για ψυχρότερο καιρό ( σε συνδυασμό ίσως και με κάποιο ζεστό εσωτερικό στρώμα).
    Βασικο κριτήριο είναι επισης η ασφάλεια.
    Απευθείας θα μπει σωστή προστασία πλάτης και γιατί όχι και προστασία θώρακα.
    Το μπάτζετ είναι περίπου στα 300 ευρώ αλλά ίσως μπορέσουμε να κάνουμε μια υπέρβαση αν αξίζει ο κόπος.
    Μέχρι στιγμής έχω δει κάποια ωραία μοντέλα dainese και revit αλλά δεν έχω ιδεα για τα νούμερα.
    Η περιοχή μου είναι η Θεσσαλονίκη

  2. #2
    Revit Tornado κ καθαρισες.
    με 250 συνολο εχεις παρει κ την καλη την προστασια.
    Μεγεθη κανονικα.οτι φορας.
    ''Εμείς τις βόλτες τις κάνουμε ταξίδια..!!

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    23/03/2020
    Μηνύματα
    7
    Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου!
    Η αλήθεια είναι πως το έχω στο μάτι το συγκεκριμένο και φαίνεται να με καλύπτει στα πάντα..
    Το θέμα είναι το νούμερο..
    Επισης δεδομένου ότι θα βάλωπροστασία πλάτης - στήθους δε θα πρέπει να είναι λόγο μεγαλύτερο νούμερο να μη στενέψει πολυ;
    Κάποια πρόταση από dainese έχουμε;
    Έχει τύχει να βάλω για λίγο ένα μπουφάν της εταιρίας πριν καιρό και μου είχαν φανεί ωραίες οι προστασίες της..

  4. #4
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    06/10/2014
    Μηνύματα
    20
    Spidi multitech armor evo.Ολο μα ολο mesh, προστασια πλατης-στηθους, μουρικο, ισα που φτανει τα 200 ευρω απο fc.Βεβαια οσο σε προστατευει εντος πολης αλλο τοσο θα σε εκθεσει σε διαδρομη εκτος.Τουλαχιστον φοριεται σχετικα ανετα σε θερμοκρασιες 30+.Το κολπο με τα καλοκαιρινα ειναι να τα φορας εντελει, αποφασισμενος οτι θα βρασεις ετσι κι αλλιως.

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    23/03/2020
    Μηνύματα
    7
    Αν και σίγουρα θα είναι δροσερό (όσο μπορεί να είναι ένα θερινό μπουφάν) το spidi, δε θα ήθελα τόσο ακραία λύση για δυο λόγους
    1) θέλω να το φοράω με επένδυση και σε ψυχρότερο καιρό
    2) θέλω να θυσιάσω όσο λιγότερο γίνεται τη προστασία.. δλδ να έχουμε σωστά υφάσματα στις περιοχές τριβής κλπ κλπ

  6. #6
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.427
    Όταν λες ψυχρότερο καιρό λογικά εννοείς Άνοιξη - αρχές Φθινοπώρου έτσι;Γιατί τα εντελώς καλοκαιρινά με τις μεγάλες διάτρητες επιφάνειες μπάζουν αέρα και υγρασία ,όσο και να κόβει η επένδυση μέσα .
    Επίσης κάποια καλοκαιρινά που λένε ότι έχουν θερμική επένδυση είναι αμάνικη και δεν καλύπτει τα χέρια,έχω δει τέτοια,ρώτα να είσαι σίγουρος αν το παραγγείλεις .
    porca miseria.

  7. #7
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    23/03/2020
    Μηνύματα
    7
    Με το θέμα μπουφάν είμαι εντελώς άσχετος να σου πω την αλήθεια..
    το revit που προτάθηκε από πάνω έχει θερμική αδιάβροχη επένδυση σε όλο το σώμα..
    Κάτι τέτοιο ψάχνω..
    Ιδανικά θα ήθελα σε νορμαλ πλαίσια να μπορώ να το φοράω και σε ελαφρύ χειμώνα με κάποιο ισοθερμικο.
    Πίεσης αν έχει λίγο αέρα το μπουφάν θα μπορώ για αυτό το σενάριο να φοράω και ένα λεπτό ισοθερμικο μπουφάν north face που έχω και κάνει καταπληκτική δουλειά με το κρύο..

  8. #8
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.427
    Τι να πω. Ο σκοπός αυτών των μεγάλων διάτρητων σημείων είναι να περνάει αέρας μέσα.Χωρίς την επένδυση ακόμα και καλοκαίρι αν κυκλοφορήσεις ξημερώματα ή αργά το βράδυ λίγο έξω από τον πυκνό αστικό ιστό κρυώνεις.Για τον χειμώνα δεν θα σε βολέψει,άποψη μου .
    Έχε και στο νου σου ότι τα ρούχα δεν φτιάχνονται αποκλειστικά για το κλίμα της Ελλάδας,σε πολλές Ευρωπαικές χώρες χρειάζεται η επένδυση ακόμα και το καλοκαίρι,βρέχει πολύ πιο συχνά κτλ, δεν σημαίνει ότι το κάνει κατάλληλο για πολλά κρύα.
    Επίσης αυτά είναι κοντά,''μεσάτα'' στα κρύα αφήνουν απροστάτευτη την μέση.Βέβαια είναι μπουφανάρα για καλοκαίρι και καλή αγορά,το πολύ πολύ να χρειαστείς και ένα αμιγώς χειμωνιάτικο.

    Καλοκαίρι με τις πολλές ζέστες μπορείς να φοράς από μέσα ένα ελαφρύ μπλουζάκι για αθλητές/δρομείς κτλ στυλ Nike DriFit. Κάνει πολύ καλή δουλειά σε συνδυασμό με τον αέρα που μπαίνει από το μπουφάν αποβάλει την υγρασία πολύ γρήγορα όσο είσαι στην κίνηση .Στο κέντρο,φανάρια,σταματημένος κτλ δυστυχώς ιδρώνεις και με το καλοκαιρινό μπουφάν.
    porca miseria.

  9. #9
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    23/03/2020
    Μηνύματα
    7
    Σε ευχαριστώ για τις συμβουλές σου..
    Έχεις κάποιο να προτείνεις από τις παραπάνω εταιρίες;
    Καταλαβαίνω πως ιδανική λύση θα ήταν ένα καλοκαιρινό και ένα χειμωνιάτικο αλλά είχα το σκεπτικό μηπως επενδύσω σε ένα καλο καλοκαιρινό και με επένδυση κλπ όπως τα ανέφερα μπορέσω να το χρησιμοποιώ κι χειμώνα..
    Για τα βαρύς κρύα υπάρχει και το αυτοκίνητο και δύσκολα θα κάνω εξόρμηση τότε..
    Όποτε οι μετακινήσεις θα είναι μικτές μέσα στην πόλη.
    Εδώ που βρίσκομαι το χειμώνα άντε σπάνια ελάχιστες μέρες να δεις και 2-3 βαθμούς μετά είναι καλύτερα..

  10. #10
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.427
    Εγώ στην θέση σου θα έδινα ~150 για ένα καλοκαιρινό και 200 και κάτι ψιλά για ένα χειμωνιάτικο.
    Κάποιος άλλος όχι,αν στα κρύα δεν σκοπεύεις να την καβαλάς π.χ.
    Καλό θα είναι να τα δοκιμάσεις πρώτα.Από την άλλη και στην περίπτωση που δεν σε καλύπτει τον χειμώνα δεν πάει χαμένη η αγορά σου αλλά αναγκαστικά θα ξοδευτείς πάλι.
    Άσχετο , τι μότο καβαλάς; Έχεις άλλο εξοπλισμό; Παντελόνι κτλ;
    Καλές βόλτες όπως και να έχει.
    porca miseria.

  11. #11
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    23/03/2020
    Μηνύματα
    7
    Καταλαβαίνω το σκεπτικό σου απλώς με πάνω κάτω 150 δε νομίζω να βρω κάτι που να με καλύπτει και από άποψη προστασιών και δε θέλω να κάνω έκπτωση σε αυτό το τομέα.. όποτε για αυτό έλεγα μηπως πάω σε κάτι καλο και να το έχω έτσι συνδυαστικά.
    Μότο έχω ένα Beverly 350 και σιγά σιγά πάμε για Kawasaki ninja 650.
    Από εξοπλισμό έχω κράνος, γάντια και κοιτάω τώρα και για το μπουφάν..

  12. #12
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.480
    Καλώς ήρθες στο forum! Θα σου ξαναπώ όσα έγραψε ο katsar και σε παρακαλώ να τα λάβεις υπόψη.

    - Το καλοκαιρινό μπουφάν είναι μόνο για το καλοκαίρι. Άντε να το χρησιμοποιείς τέσσερις μήνες το χρόνο. Εκτός αν κυκλοφορείς μόνο μεσημέρι που έχει ζέστη και όχι πρωί και στο δειλινό. Η επένδυση θα σου δώσει τη δυνατότητα να μην πάθεις πνευμονία, αν κυκλοφορήσεις καλοκαιρινή νύχτα εκτός του αστικού ιστού. Αν η θερμοκρασία πέσει κάτω από 20°, με το καλοκαιρινό αρρωσταίνεις, χωρίς επένδυση.
    - Το καλοκαιρινό μπουφάν είναι απαραίτητο, διότι στο ελληνικό καλοκαίρι είναι αδύνατον να αντέξεις τη ζέστη μέσα στην πόλη με το πιο ελαφύ μπουφάν τεσσάρων εποχών. Θα καταλήξεις να μην φοράς το τελευταίο. Εδώ ακόμα και με το καλοκαιρινό, αν πιάσει φανάρι ντάλα καλοκαίρι, μετράς τα δευτερόλεπτα με τις σταγόνες του ιδρώτα που στάζουν.
    - Η επένδυση του καλοκαιρινού μπουφάν, δεν το κάνει ανοιξιάτικο και φυσικά ούτε χειμωνιάτικο. Χρειάζεσαι αντιανεμική προστασία από το κρύο, που ένα ισοθερμικό δεν στην παρέχει. Θέλεις εξωτερικό χειμερινό αντιανεμικό κέλυφος. Ούτε ένα απλό αντιανεμικό σε σώζει.
    - Το καλά καλοκαιρινά μπουφάν, με τις προστασίες, έχουν τουλάχιστον 200€. Το χειμερινό είναι πιο φθηνό, για τις συνθήκες που περιγράφεις. Τα δικά μου μπουφάν είναι κοντά όπως αυτά που δείχνεις, αλλά όταν έχει κάτω από 8°C το μετανιώνω, διότι ο κρύος αέρας περνάει από κάτω. Χρειάζεσαι μακρύ χειμερινό μπουφάν, ώστε να φθάνει κάτω από τη μέση.
    - Δε γίνεται να έχεις ένα μπουφάν. Δυστυχώς θα πρέπει να επενδύσεις χρήματα και σε δεύτερο για τις υπόλοιπες τρεις εποχές του έτους.

    Πρώτα αγοράζουμε πλήρη προστατευτικό εξοπλισμό, όπως κράνος, μπουφάν και παντελόνι με προστασίες, μποτάκια, γάντια, με δεύτερο σετ σε κάποια τεμάχια, ώστε να έχουμε για όλες τις εποχές του έτους και μετά, αν περισσέψουν χρήματα, σκεφτόμαστε την αλλαγή μοτοσυκλέτας.
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 23/03/2020 στις 22:41.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  13. #13
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    23/03/2020
    Μηνύματα
    7
    Απολύτως κατανοητά όλα!
    Έχουμε κάποιες προτάσεις σε μοντέλα;

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THRESH
    Εγγραφή
    13/09/2005
    Μηνύματα
    963
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Joeynzxt Προβολή μηνύματος
    Απολύτως κατανοητά όλα!
    Έχουμε κάποιες προτάσεις σε μοντέλα;
    εγώ έχω αυτό απο το καλοκαίρι του 2017
    https://www.skroutz.gr/s/9189787/Nor...lor_variations
    Μου άρεσε πολύ, έχει προστασίες (νομίζω δέχεται και level2) , ανακλαστικό πίσω και αφαιρούμενη αντιανεμική προστασία που επεκτείνει πρακτικά
    τη χρήση του και σε μερικές ζεστές μέρες άνοιξης ή φθινοπώρου.
    Το καλοκαίρι προς παραλία το φοράω χωρίς την αντιανεμική μέσα και αν κυκλοφορήσω βραδινή βόλτα εκτός πόλης , με αντιανεμική.
    Κόβει αρκετά,για καλοκαίρι.

    Γάντια αντίστοιχα έχω καλοκαιρινά της ίδιας εταιρίας, περίπου 3 χρόνια τώρα επίσης.

    Απο αντοχή : το μπουφάν το έχω φορέσει πολλές φορές , υπολογίζω σε 1-2 καλοκαίρια ακόμη , το εσωτερικό του δείχνει οτι είναι ευαίσθητο.
    Το ένα γάντι, έχει ένα μικρό σκίσιμο στη περιοχή του καρπού, απο το τραβηγμα καθώς τα βάζω. Τίποτα σοβαρό απλά για 20Ε , φέτος ή του χρόνου, ναι, θα πάρω ένα νέο ζευγάρι.
    Πολύ ικανοποιημένος και απο τα 2.

  15. #15
    Μέλος
    Εγγραφή
    07/05/2020
    Μηνύματα
    39
    Για γυναικείο μηπως έχετε να προτείνετε κάτι; ή κάποιες εταιρίες να κοιταξω συγκεκριμένα.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Καλοκαιρινό Μπουφάν - Επιγονατίδες
    από ΙΠΠΕΑΣ στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 102
    Τελευταίο μήνυμα: 18/02/2008, 09:52
  2. Καλοκαιρινό Μπουφάν
    από skous στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο μήνυμα: 01/06/2007, 02:22
  3. Καλοκαιρινό μπουφάν
    από live_2_ride στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 08/04/2005, 17:23

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF