Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 16

Θέμα: Λάμπες λεντ σε piaggio beverly

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    08/02/2020
    Μηνύματα
    8

    Λάμπες λεντ σε piaggio beverly

    Γεια σας παιδιά.. τώρα μιας και είμαστε κλεισμένοι μέσα σκέφτομαι να αλλάξω τα φώτα στο μηχανάκι μου και να βάλω λεντ.. έχω ένα piaggio beverly 300 του 15.. το μηχανάκι το πήρα μεταχειρισμένο και στα φώτα πορείας έχει λεντ αλλά όχι στην μεγάλη σκάλα... έχει κάνει κάνει άλλος αυτή την αλλαγή.. αν όχι ξέρει κάποιος τι λαμπα μπορω να του βάλω η έστω τι να προσέξω στην αγορά. Ευχαριστώ εκ των προτέρων καλή συνέχεια

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    856
    Να προσέξεις τα βατ να μην ξεπεράσουν τα προβλεπόμενα που ορίζει ο κατασκευαστής..καθως υπάρχει πιθανότητα να δημιουργήσεις πρόβλημα στο κάτοπτρο εσωτερικά..

    Επίσης να προσέξεις τη ρύθμιση της δέσμης γιατί οι απέναντι ενοχλούνται όταν βαράει ψηλά.

    Και την λάμπα στην αλλαγή μην την πιάνεις με γυμνό χέρι.. Γάντι ή χαρτί
    Δεν υπάρχει ακατάλληλος καιρός για ταξίδι με μοτοσυκλέτα, υπάρχουν μόνο ακατάλληλα ρούχα και εξοπλισμός.

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.467
    Καλημέρα,
    είχα στο δικό μου (2013 μοντέλο) και μου κάηκε (μαύρισε) το καβούκι από το εμπρός φανάρι. Το παθαίνουν αρκετά, ακόμα και με τις ΟΕΜ λάμπες, ίσως με τις λεντ να επιταχύνεται? Δεν γνωρίζω τι λεντ είχε το δικό μου, έτσι το είχα πάρει. Έβαλα απλή λάμπα και ένα διακοπτάκι που να σβήνει την λάμπα πορείας ώστε να δουλεύει λιγότερες ώρες (και να καθυστερήσει τυχόν νέο κάψιμο).
    Βασανισμένη μηχανόβια ψυχή...

  4. #4
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Goumenos Προβολή μηνύματος
    σκέφτομαι να αλλάξω τα φώτα στο μηχανάκι μου
    Δεν νομιζω να περιμενεις να σε παροτρύνουμε για κατι τετοιο..
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    08/02/2020
    Μηνύματα
    8
    Η πορείας είναι ήδη λεντ και δεν έχει εμφανίσει κανένα κάψιμο η κάτι τέτοιο..επίσης είναι πολύ καλά βαλμένη και δεν τυφλώνει καθόλου τους οδηγούς στο αντίθετο ρεύμα..εγώ την μεγάλη σκάλα θέλω να αλλάξω γιατί εδώ στην Κρήτη που είμαι οι περισσότεροι δρόμοι δεν έχουν φώτα και το βράδυ δεν βλέπεις τίποτα..η μεγάλη σκάλα είτε είναι λεντ είτε κανονική όταν έχει κίνηση ο δρόμος δεν την ανάβεις οπότε και να είναι λίγο πιο δυνατή δεν πειράζει θεωρώ..πάντως η οδήγηση το βράδυ εδώ είναι ένα θέμα

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.741
    Φώτα πορείας ΕΙΝΑΙ η μεγάλη σκάλα. Κάτι έχετε μπερδέψει.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  7. #7
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    08/02/2020
    Μηνύματα
    8
    Γράψε λάθος τότε αδερφέ..εγώ πάντως την μεγάλη σκάλα θέλω να αλλάξω όπως και αν λέγεται αυτή...αν το έχει κάνει κανείς άλλος και μπορεί να μου πει τι αγόρασε θα με βοηθούσε πολύ για να κάτσω να ασχοληθώ μόνος μου μας και έχουμε άπλετο χρόνο τώρα..

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.467
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Φώτα πορείας ΕΙΝΑΙ η μεγάλη σκάλα. Κάτι έχετε μπερδέψει.
    Πορείας δεν είναι τα κανονικά? Αν είναι η μεγάλη σκάλα (οι προβολείς δηλαδή), τα κανονικά, αυτά που ανάβουμε το βράδυ πως λέγονται? Θέσης δεν είναι τα μικρά?
    Βασανισμένη μηχανόβια ψυχή...

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.741
    Πορείας, τα μεγάλα.

    Διασταυρώσεως, τα μεσαία.

    Θέσεως, τα μικρά.

    ΣΤΟΠ, όταν πατάμε φρένο.

    Αλάρμ, Φλας, Ομίχλης, Όπισθεν, έ άμα θέλουν κι αυτά υπενθύμιση...


    Τα φώτα είναι μέρος της εκπαιδευτικής και εξεταστέας ύλης, για να βγάλει κανείς δίπλωμα οδήγησης οχήματος. ΔΕΝ δικαιολογείται οδηγός ΜΕ ΝΟΜΙΜΟ δίπλωμα, να μην τα ξέρει.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  10. #10
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    διασταυρωσης ειναι τα ''κανονικα'', πορειας ειναι οι ''προβολεις''

    ειχα βαλει μια λαμπα λεντ στο μπεβερλυ στα μεσσαια/διασταυρωσης, οπως θετε πειτε τα αλλα τα επαιξε μετα απο κανα χρονο επειδη ηταν αναμενη ολη την ωρα (και κινεζικη ισως, αλλα δε νομζω αυτο να επαιξε τοσο ρολο)

    το μπεβερλυ παντως εχει πολυ καλα φωτα απο στοκ, περισσοτερο γισ το χαβαλε αλλαξα τη λαμπα αλλα μετα γυρισα στη στοκ γιατι η λεντ δεν εστιαζε τοσο καλα...
    Τελευταία τροποποίηση από p@nos; 23/03/2020 στις 12:53.

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.467
    Καλά βρε συ τελέγονε, δεν θυμόμουν την ακριβή ονομασία τους, όχι τι κάνουν, μην τρελαίνεσαι.

  12. #12
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/04/2015
    Μηνύματα
    215
    Πας στο μοτομαγαζο (οοοοοταν ανοιξουν) και τους λες οτι θελεις μια λαμπα λεντ για το μπεβερλι, αυτοι θα κοιταξουν τη λαμπα και θα σου δωσουν αυτην που χρειαζεσαι (h4 h7 κλπ) αναλογα με το τι λαμπα παιρνει το μηχανακι σου. Πληρωνεις ανοιγεις το φαναρι και τη βαζεις... Οι λεντ δε τραβανε πολυ ρευμα αρα δε θα εχεις κανενα προβλημα.. Η αλλιως πας σε ηλεκτρολογο για μηχανες και στην αλλαζει αυτος, απλα σε αυτη τη περιπτωση θα πληρωσεις περισσοτερα. Για μενα ιδανικη λυση ειναι να μαθεις τι λαμπα παιρνεις και να τη παραγγηλεις απο σκρουτζ που εχει παρα πολλες επιλογες.

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της slzr
    Εγγραφή
    10/03/2012
    Μηνύματα
    1.056
    Εγώ φίλε Γιάννη θα προτείνω να μην βὰλεις led γιατί θα τυφλώνεις τον κόσμο. Ἰσως να μην το καταλαβαίνεις εσύ,
    αλλά το έχω δει σε πολλά beverly που επειδή είναι σχετικά ψηλά το φως τυφλώνουν όχι μόνο τους απέναντι αλλά και τους μπροστινούς τους.


    (παθών σε αυτοκίνητο)

  14. #14
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    05/07/2020
    Μηνύματα
    1
    Ρε μάγκες μια βοήθεια! Εκανα αλλαγή λάμπας led στη μικρή σκάλα! Είχα led Philips έβαλα την ίδια! Πριν ηταν μια χαρά ρυθμισμενη!Τώρα η δέσμη είναι ψηλά κ θέλω να την χαμηλωσω λίγο! Μπορώ να το κάνω μόνος μ λη πρέπει να πάω σε κάποιον μάστορα πάλι?? Beverly 300 2018
    Ευχαρισρω παιδιά

  15. #15
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Katsorakos Προβολή μηνύματος
    Ρε μάγκες μια βοήθεια! Εκανα αλλαγή λάμπας led στη μικρή σκάλα! Είχα led Philips έβαλα την ίδια! Πριν ηταν μια χαρά ρυθμισμενη!Τώρα η δέσμη είναι ψηλά κ θέλω να την χαμηλωσω λίγο! Μπορώ να το κάνω μόνος μ λη πρέπει να πάω σε κάποιον μάστορα πάλι?? Beverly 300 2018
    Ευχαρισρω παιδιά
    Κάπου πρέπει να έχει κάτι σαν ροδακι που το γυρνάς και ανάλογα χαμηλώνει η ψηλώνει η δέσμη, ψάξε το εκεί γύρω
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Τι λάμπες XENON να βάλω σε Piaggio Typhoon 125?
    από pug206 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 29/04/2010, 15:38

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF