Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 39

Θέμα: Απ την κικη και την κοκο ποια να διαλεξω?

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    06/03/2013
    Μηνύματα
    26

    Απ την κικη και την κοκο ποια να διαλεξω?

    Καλησπερα σε ολους.
    Οπως προδιαθέτει ο τιτλος είμαι σε διλλημα. Οι επιλογες ειναι οι εξής cb500x ή versys 300
    Και εξηγω κάτοχος κλε 500 για 4 συναπτα ετη στο οποίο μας αφησε η μπιελα και πλεον παμε για αλλα.
    Η μηχανη θα ειναι η κυρια υπευθυνη για την καθημερινη μου μετακίνηση απο και προς το αεροδρομιο(μενω βυρωνα) αυτη την περιοδο μάλιστα δουλευω στο λαυριο οποτε το πήγαινε ελα ειναι ακομα μεγαλυτερο.
    Ύψος 1,92 βαρος 110
    Η μηχανη θα αγοραστει καινουρια με μια προκαταβολη και δοση της ταξης των 170€(για το versys) και 200€ (για το honda).
    Οποτε ζηταω τα φωτα σας. Ποια και γιατι να προτιμήσω? Η λογικη λεει πως για 30€ το μηνα να επιλεξω τα παραπανω κυβικα του honda. Εσεις?

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της yannis24
    Εγγραφή
    21/02/2005
    Μηνύματα
    603
    καλησπερα,
    και εγω για το honda θα πηγαινα.....

    «Αυτούς που χόρευαν τους είπαν τρελούς εκείνοι που δεν μπορούσαν να ακούσουν την μουσική»

  3. #3
    Μέλος
    Εγγραφή
    01/10/2019
    Μηνύματα
    53
    Φίλε καλησπέρα.
    Επειδή τα χιλιόμετρα που αναφέρεις είναι πολλά , αν σε παίρνει οικονομικά θα σου έλεγα να δεις το NC750X

    Βγαίνει σε DCT , ο κινητήρας στροφαρει χαμηλά, πάει 100.000 km για πλάκα και έχει και χαμηλότατη κατανάλωση.

  4. #4
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nikos0104 Προβολή μηνύματος
    Καλησπερα σε ολους.
    Οπως προδιαθέτει ο τιτλος είμαι σε διλλημα. Οι επιλογες ειναι οι εξής cb500x ή versys 300
    Και εξηγω κάτοχος κλε 500 για 4 συναπτα ετη στο οποίο μας αφησε η μπιελα και πλεον παμε για αλλα.
    Η μηχανη θα ειναι η κυρια υπευθυνη για την καθημερινη μου μετακίνηση απο και προς το αεροδρομιο(μενω βυρωνα) αυτη την περιοδο μάλιστα δουλευω στο λαυριο οποτε το πήγαινε ελα ειναι ακομα μεγαλυτερο.
    Ύψος 1,92 βαρος 110
    Η μηχανη θα αγοραστει καινουρια με μια προκαταβολη και δοση της ταξης των 170€(για το versys) και 200€ (για το honda).
    Οποτε ζηταω τα φωτα σας. Ποια και γιατι να προτιμήσω? Η λογικη λεει πως για 30€ το μηνα να επιλεξω τα παραπανω κυβικα του honda. Εσεις?
    Θα κανεις πολλα χιλιομετρα το χρονο. Τα κοστη για βενζινες και σερβις μαζευονται χωρις να το παρεις πρεφα. Εχεις κανει την σουμα να δεις ποσο θα σου στοιχισει η καθε μια? Επισης, μετα απο 5 χρονια τι μεταπωλητικη αξια θα εχουν με 150,000 κμ στη πλατη? Αν δε σε νοιαζουν αυτα παρε αυτην που σου αρεσει πιο πολυ. Αν σε νοιαζουν παρε 2ο χερι nc750x.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  5. #5
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.717
    Μένω στην επιλογή μεταξύ των δυο και τοποθετούμαι ως προς αυτά.
    Έχω οδηγήσει το προηγούμενης γενιάς CB500X και ενώ αρχικά σου δίνει την εντύπωση του κλασικού smooth κινητήρα Honda, όταν πιέσεις λίγο παραπάνω διαπιστώνεις πως κρύβει αρκετή δύναμη μέσα του. Και για τα κιλά σου η επιπλέον δύναμη και τα κυβικά είναι πάντοτε καλοδεχούμενα.
    Από κάθε άποψη το Honda είναι περισσότερο μηχανή από το Kawasaki που είναι μια πολύ καλή επιλογή όταν το συγκρίνεις στη δική του κατηγορία κυβισμού (250-300).

  6. #6
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.717
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Θα κανεις πολλα χιλιομετρα το χρονο. Τα κοστη για βενζινες και σερβις μαζευονται χωρις να το παρεις πρεφα. Εχεις κανει την σουμα να δεις ποσο θα σου στοιχισει η καθε μια? Επισης, μετα απο 5 χρονια τι μεταπωλητικη αξια θα εχουν με 150,000 κμ στη πλατη? Αν δε σε νοιαζουν αυτα παρε αυτην που σου αρεσει πιο πολυ. Αν σε νοιαζουν παρε 2ο χερι nc750x.
    Ως εναλλακτική συμφωνώ απολύτως με τη πρόταση του DrBig, καλύτερη επιλογή ένα μεταχειρισμένο NC750X, όσα χλμ και να έχει γράψει είναι αυθεντικό παιδί Japan και ο ορισμός του δε σπάει δε χαλάει.

  7. #7
    Π@ΥΤΑΝΑ ΕΥΣΤΡΟΦΙΑ Το avatar του/της S705
    Εγγραφή
    23/03/2007
    Μηνύματα
    1.504
    Πόσο δίκιο έχεις.
    Έκανα και εγώ το tracer παπί, 9 μήνες 16.500 χιλιάδες χιλιόμετρα, θέλω λάστιχα και σε έναν μήνα 2ο σέρβις πριν κλείσω χρόνο
    Η ΚΑΛΗ Η ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ
    ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΘΑ ΤΡΟΜΑΞΕΙ...
    ....ΤΟΝ ΠΑΠΠΟΥ
    ΣΤΟ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΟ!!!!!

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της strokt up
    Εγγραφή
    06/10/2013
    Μηνύματα
    681
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από S705 Προβολή μηνύματος
    Πόσο δίκιο έχεις.
    Έκανα και εγώ το tracer παπί, 9 μήνες 16.500 χιλιάδες χιλιόμετρα, θέλω λάστιχα και σε έναν μήνα 2ο σέρβις πριν κλείσω χρόνο
    Παρών, 12 μήνες 23.000χμ με το bandit, 2 σετ λαστιχα και τώρα έβαλα 3ο και πολλά σέρβις.

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της strokt up
    Εγγραφή
    06/10/2013
    Μηνύματα
    681
    Πάντως και εγώ σε ελαφρώς μεταχειρισμένο nc θα ελεγα ή αλλιώς σε στρώμα 650 χωρίς τις ακτινωτές, έχει μικρή διαφορά με το χόντα στην τιμή αλλά πολύ πιο δοκιμασμένο μοτέρ νομίζω.

  10. #10
    Μέλος
    Εγγραφή
    01/10/2019
    Μηνύματα
    53
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από strokt up Προβολή μηνύματος
    Πάντως και εγώ σε ελαφρώς μεταχειρισμένο nc θα ελεγα ή αλλιώς σε στρώμα 650 χωρίς τις ακτινωτές, έχει μικρή διαφορά με το χόντα στην τιμή αλλά πολύ πιο δοκιμασμένο μοτέρ νομίζω.
    Πιο δοκιμασμένο μοτέρ από το NC;
    Στο τριπτυχο μοτέρ - αξιοπιστία - κατανάλωση δεν υπάρχει αντίπαλος.

    Είναι το μοτέρ του integra , x-adv και τόσων άλλων

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της strokt up
    Εγγραφή
    06/10/2013
    Μηνύματα
    681
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Looter Προβολή μηνύματος
    Πιο δοκιμασμένο μοτέρ από το NC;
    Στο τριπτυχο μοτέρ - αξιοπιστία - κατανάλωση δεν υπάρχει αντίπαλος.

    Είναι το μοτέρ του integra , x-adv και τόσων άλλων
    Όχι, πιο δοκιμασμένο απο το μοτέρ του versys 300 και του 500x εννοώ, ενώ η διαφορά απο το δεύτερο είναι στο χιλιάρικο.

  12. #12
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    06/03/2013
    Μηνύματα
    26
    Παράμετρος σημαντικη που ξεχασα να αναφερω και κακως, διπλωμα α2 και μετρητα για μεταχειρισμενο δεν παιζουν δυστυχως.
    Σερβις και καταναλωση τα εχω σκεφτει και βάση της χαμηλης κατανάλωσης τους εμεινα σ αυτα τα δυο.
    Το κλε πχ ηθελε 12 λίτρα στα 170χλμ
    Οποτε απο εκει σιγουρα θα πεσω. Επισης ανα μηνα μιλαμε για 1100 χιλιομετρα οσο θα δουλευω αεροδρομιο.
    Στο Λαυριο πανω απο τις μισες μερες ερχομαι με συναδελφο οποτε υπολογιζψ γυρω στα 800 χλμ το μηνα.
    Επισης οσο αναφορα την καταναλωση έχω εξοδολογιο απο την εταιρεια μου για 150€ καυσιμα το μηνα.
    Ελπιζω να βοηθησα την πολυ ωραια κ χρηση κουβεντα που εχετε καμει

  13. #13
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.450
    500x

  14. #14
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.159
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nikos0104 Προβολή μηνύματος
    Παράμετρος σημαντικη που ξεχασα να αναφερω και κακως, διπλωμα α2 και μετρητα για μεταχειρισμενο δεν παιζουν δυστυχως.
    Σερβις και καταναλωση τα εχω σκεφτει και βάση της χαμηλης κατανάλωσης τους εμεινα σ αυτα τα δυο.
    Το κλε πχ ηθελε 12 λίτρα στα 170χλμ
    Οποτε απο εκει σιγουρα θα πεσω. Επισης ανα μηνα μιλαμε για 1100 χιλιομετρα οσο θα δουλευω αεροδρομιο.
    Στο Λαυριο πανω απο τις μισες μερες ερχομαι με συναδελφο οποτε υπολογιζψ γυρω στα 800 χλμ το μηνα.
    Επισης οσο αναφορα την καταναλωση έχω εξοδολογιο απο την εταιρεια μου για 150€ καυσιμα το μηνα.
    Ελπιζω να βοηθησα την πολυ ωραια κ χρηση κουβεντα που εχετε καμει
    Με συν αυτά τα δεδομένα, παίρνεις αβλεπεί το 500Χ
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  15. #15
    Dog Days Are Over Το avatar του/της giorgosb
    Moderator
    Εγγραφή
    06/01/2014
    Μηνύματα
    1.094
    Μονόδρομος το 500Χ, θα ναι μια χαρά

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ρεκόρ από την Honda και την Metzeler
    από amyroukai στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 21/03/2017, 12:02
  2. Εκδρομή για την Χαρά και την Ελλάδα.
    από klepstrat στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 03/06/2010, 04:38
  3. Ανάκληση απο την ΥΑΜΑΗΑ και την ΤΟΥΟΤΑ
    από Gandalf dr685sm στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 24/04/2007, 13:36

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF