Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 54

Θέμα: Honda nv400 custom

  1. #16
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.122
    Κοίταξε, μιλάμε ουτοπικά εν μέσω χαμού.
    Ας έχουμε υπόψιν πως η κουβέντα γίνεται λόγο του ότι έχουμε χρόνο.
    Δεν προσπαθώ να κάνω μια διαμάχη, σκέψεις συζητάμε.

    Μπορεί με την πώληση του να του δώσει ένα δικύλινδρο V με αυτά τα χαρακτηριστικά και σε αυτή την κατάσταση;
    Το γεγονός ότι δεν πούλησε δεν μας δείχνει ότι δεν έγινε ποτέ κάτι που ήθελε ο κόσμος;
    (παρόλα αυτά νομίζω ότι έχει πουλήσει αρκετά)

    Αυτό το είδος μοτό δεν είναι "απο την φύση του" προορισμένο να γίνει βάση για κάτι άλλο;
    Τόσα πολύ ακριβότερα και σπανιότερα απο αυτό δεν έχουν μεταποιηθεί, κρατώντας στην χείρότερη μια ρεαλιστική αξία;
    Θα το καβάλαγε κάποιος σήμερα να βγεί στο δρόμο;
    Ήταν οι επιλογές της χόντα γι' αυτό κάτι πετυχημένο που έχουμε λόγους να διαφυλάξουμε - συλλέξουμε;

    σορυ αλλά μου φαίνεται σαν κάτι δήθεν, που δημιουργήθηκε με μοναδικό σκοπό να αντιγράψει κάτι από την αίσθηση
    των αληθινών. Περισσότερο θεωρώ ότι αξίζει σαν παράδειγμα στους νεότερους ότι μπορεί κάτι τετοιο να μεταποιηθεί και
    να περνάς καλά χωρίς την υπερβολή στον κυβισμό.

    Οι μοτοσυκλέτες αυτού του τύπου, γεννήθηκαν από το ευρύ κοινό και μετά από κάποιο εργοστάσιο.
    Δεν βλέπω κάποιο λόγο να σταματήσει αυτό το αλισβερίσι επιρροών στην διαμόρφωσή τους.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από athletico Προβολή μηνύματος
    ...Μέχρι τότε η μηχανή είναι διαθέσιμη σε όποιον θέλει ...
    Δεν του λες να κρύψει καμια 20αριά ίππους γιατί τρομάζει ο κόσμος με τα μικρά διπλώματα;
    Τελευταία τροποποίηση από doctor_john; 26/03/2020 στις 15:10.

  2. #17
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της george.S
    Εγγραφή
    22/09/2014
    Μηνύματα
    731

  3. #18

  4. #19
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της george.S
    Εγγραφή
    22/09/2014
    Μηνύματα
    731
    Παρόλα αυτά δεν θα το χαλούσα στην κατάσταση που είναι.

    Ένα restoration θα έδινε χαρά και το αποτέλεσμα κάθε χρόνο θα άξιζε και περισσότερο

    Σε αντίθεση με την μόδα του cafe που όταν περάσει κακοποιημένα πλαίσια θα πάνε πρέσα

  5. #20
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.448
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από george.S Προβολή μηνύματος
    Παρόλα αυτά δεν θα το χαλούσα στην κατάσταση που είναι.

    Ένα restoration θα έδινε χαρά και το αποτέλεσμα κάθε χρόνο θα άξιζε και περισσότερο

    Σε αντίθεση με την μόδα του cafe που όταν περάσει κακοποιημένα πλαίσια θα πάνε πρέσα
    συμφωνώ 100%
    you rise you fall you're down then you rise again

  6. #21
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.122
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από george.S Προβολή μηνύματος
    Παρόλα αυτά δεν θα το χαλούσα στην κατάσταση που είναι.

    Ένα restoration θα έδινε χαρά και το αποτέλεσμα κάθε χρόνο θα άξιζε και περισσότερο

    Σε αντίθεση με την μόδα του cafe που όταν περάσει κακοποιημένα πλαίσια θα πάνε πρέσα
    Θα σβήσει ο Ήλιος κάποια στιγμή, το λένε επιστήμονες..

  7. #22
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.109
    Το μοτόρι της αγγελίας μέχρι και γω το σφαζα

  8. #23
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    20/09/2019
    Μηνύματα
    105
    " Ένα restoration θα έδινε χαρά και το αποτέλεσμα κάθε χρόνο θα άξιζε και περισσότερο"

    Γιώργο και λοιποί δώστε καμία ιδέα.
    Τι θα κάνατε δλδ;
    Μπας και εννοούμε το ίδιο που θέλω να κάνω εγώ ή να έχω στο νου μου γενικά τι μπορεί να γίνει με το συγκεκριμένο μοντέλο.

  9. #24
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.344
    Ψαξου λίγο στο ΝΕΤ ποια μηχανάκια ενδείκνυνται για μετατροπή σε cafe racer . Αν ντε και καλά θες να κάνεις το συγκεκριμένο βρες φωτογραφίες από κάποιους που το έχουν ήδη κάνει και βρες λεπτομέρειες σε φόρουμ. Ένα cafe racer project αν ξεκινήσει πάμε και βλέπουμε ή δεν θα τελειώσει ποτέ ή θα σου κοστίσει ένα σκασμό λεφτά.
    Κλέβεις υπάρχων κατασκευή αποφασίζει ότι έτσι θα το κάνεις και ξεκινάς. Διαφορετικά μην το ξεκινήσεις καθόλου ή πάρε ένα έτοιμο. Πιο φθηνά θα σου έρθει
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  10. #25
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    20/09/2019
    Μηνύματα
    105
    Παιδιά τα βαψίματα (τροχοί,ντεπόζιτο,τιμόνι,εξάτμιση και ίσως οι αναρτήσεις ) χρειάζονται ηλεκτροστατική βαφή ή μπορεί να γίνει και με σπρέι?

  11. #26
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.122
    Ότι χτυπιέται γίνεται ηλεκτροστατική, τροχοί, αναρτήσεις, τιμόνι. Εξατμίσεις με πυράντοχα χρώμματα που θα χρειαστεί να
    τα συντηρείς δυστυχώς μια στο τόσο. Το τεπόζιτο automotive για να το αναδείξεις.

    Αν σκέφτεσαι να κάνεις οικονομία είσαι σε άλλο δρόμο προσπαθόντας custom.
    Γίνεται αλλά το ύφος που θα διαμορφωθεί δεν ταιριάζει με το ύφος που φαίνεται να έχεις.
    Αν δεν θέλεις να δώσεις κοντά στα 2500ε συνολικά, θα σου πρότεινα να το ξανασκεφτείς.

    Αν θες να "φτιάξεις" κάτι δικό σου, θα πρέπει να το πας βήμα - βήμα και σίγουρα δεν θα είναι η οικονομική λύση
    απο τις διαθέσιμες.

    Να σου δώσω ένα παράδειγμα: πριν μερικά χρόνια το παρακάτω brat με έβαλε μετά από πολλά χρόνια
    (απο την εμφάνιση των buell) να σκεφτώ για μοτοσυκλέτα βάσης κάποιο harley σαν βάση για εμένα.

    Βρήκα ένα καλοδιατηρημένο ironhead 1000 και έβαλα κάτω τα υπόλοιπα που χρειαζόμουν για να το
    κάνω όπως ήθελα. Μου έβγαιναν κοντά στα 7000ε όταν οι άλλες δύο μοτό μου είχαν κοστίσει
    τα ίδια ή λιγότερα και ξεπερνούσαν την κάλυψη αναγκών μου απο αυτό.
    Σκέφτηκα τον τρόπο που οδηγώ, που επιλέγω εξορμήσεις και που αντιδρώ και αποφάσισα
    ότι αυτή η μοτό οχι μόνο δεν θα με κάλυπτε αλλά θα με έβαζε διαρκώς σε κίνδυνο.

    Ακύρωσα τα πάντα, έχασα μόνο δυο εβδομάδες και πήγα ένα ταξίδι να καθαρίσει το μυαλό...

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	nightster.jpg 
Προβολές:	94 
Μέγεθος:	81,6 KB 
ID:	416502

    Tα custom είναι ωραία ασχολία, κοστίζουν, ρισκάρεις αλλά το σημαντικότερο είναι να έχεις έλεγχο
    έτσι ώστε να μην καταλήξεις χρεωμένος, εκνευρισμένος ή κτυπημένος.

    Με βλέπεις και εδώ, ακούω custom και πετάω την σκούφια μου. Δεν γίνεται όμως να σου πω ψέματα.
    Χωρίς έλεγχο καθολικά, οδηγείσαι σε κάτι που δεν θα σε καλύψει.

  12. #27
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    20/09/2019
    Μηνύματα
    105
    Γιάννη και λοιποί φίλοι
    Όπως έγραψα και σε προηγούμενο ποστ εκείνες οι εργασίες που σκέφτομαι να κάνω είναι
    επίπεδη σέλα,Αν κόβονται οι μπροστινές αναρτήσεις ή ψηλώνουν οι πίσω θα κάνω παρέμβαση να έρθει στα ίσα του διαφορετικά δεν τις αλλάζω,ίσως άλλο ντεπόζιτο ή το ίδιο αλλά σε πιο οριζόντια θέση,τιμόνι κάτι ανάμεσα σε naked και on off,βάψιμο τις ζάντες ,εξάτμιση ,ντεπόζιτο ,τιμόνι και κοντέρ ,φανάρια,φλας και ίσως αν υπάρχει εξάτμιση σε ρετρό στυλ.
    Όλα αυτά με το σκεπτικό ότι οι εργασίες θα γίνουν σε μαγαζί με φίλο ο οποίος δεν θα πάρει χρήματα από εμένα και με δικό μου φανοποιείο το οποίο θα πληρώσω στο αγελαδοκούρεμα !!!!!!!!!!! εκτιμώ ότι θα βγεί πολύ πιο οικονομικό από τα 2500 που λες.

  13. #28
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.122
    Ναι αλλά θα είναι κάτι που θα αξίζει τον κόπο σας και ουσιαστικότερα: θα σε καλύψει;
    Το μπροστινό σου δεν ξέρω αν κόβεται απο μηχανουργό, οι μπότες του έχουν offset τον άξονα, θα τις κρατήσεις;
    To ύψος πίσω δεν χρειάζεται να αλλάξει, πολύ πιθανά όμως να αλλάξεις μέρος του υποπλαίσιου και να μετακινήσεις
    τις βάσεις τους.
    Όπως και να έχει είναι αναλώσιμα που έχουν πατήσει τα 35..
    Όντως έτσι όπως το προδιαγράφεις ίσως είναι λιγότερα αλλά αν το προσπαθήσεις ξεκινάς συμβιβασμούς.
    Πρέπει να βγεί όμορφη (για εσένα), άρτια και παθητικά ασφαλής.
    πχ θα φρενάρεις 200kg με το μονόδισκο σύστημα του '85; αν πεις ότι αλλάζεις δεν θα παρασύρει τροχό;
    ο τροχός δεν θα παρασύρει τον πίσω τροχό με τα παρελκόμενα του;

    μη με παρεξηγείς, δεν σε αποτρέπω, την οπτική σου προσπαθώ να αναβαθμίσω

  14. #29
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    20/09/2019
    Μηνύματα
    105
    Γιάννη καλέ μου όχι μόνο δεν σε παρεξηγώ αλλά εκτιμώ βαθύτατα τον χρόνο που αφιερώνεις να μας διαφωτίσεις.
    Εγώ την μηχανή την θέλω αποκλειστικά για μέσα στην πολύ και καμιά εξόρμηση το πολύ στα 50 χλμ μακρυά με την μορφή βόλτας με παρέα.
    Επίσης επειδή γνωρίζω τον εαυτό μου δεν έχω τα μυαλά που είχα πριν 30 χρόνια όπου δεν είχα την αίσθηση του φόβου.
    Οπότε δεν έχω σκοπό να οδηγώ στα κόκκινα.
    Φαντάζομαι ότι με τις παρεμβάσεις που θέλω να κάνω δεν θα επηρεαστεί η παθητική ασφάλεια της μηχανής.
    Και να μην πειράξω καθόλου τις αναρτήσεις δεν με πειράζει.
    Απλά κάνω ερωτήσεις για να μαθαίνω.

  15. #30
    Μέλος Το avatar του/της nidok
    Εγγραφή
    26/04/2014
    Μηνύματα
    83
    Κάνε της ένα φρεσκάρισμα σε λάστιχα, σέλα και τιμόνι, λίγο λάδωμα και είσαι έτοιμος.
    Ωραίο μηχανάκι είναι. Για καφέ ρεις δε κάνει.

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Honda C50 Custom
    από panos_zip στο forum Μετατροπές (Customizing)
    Απαντήσεις: 110
    Τελευταίο μήνυμα: 22/08/2016, 19:14
  2. Honda CB650 custom
    από cygamer στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 43
    Τελευταίο μήνυμα: 09/07/2014, 11:18
  3. Honda c50 Custom
    από Alex-k84 στο forum Ανακατασκευές (Restoring)
    Απαντήσεις: 116
    Τελευταίο μήνυμα: 15/11/2012, 15:12

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF