Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 54

Θέμα: Honda nv400 custom

  1. #1
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    20/09/2019
    Μηνύματα
    105

    Honda nv400 custom

    Καλησπέρα παιδιά.
    Καταρχήν εύχομαι να είστε εσείς και οι οικογένειές σας καλά.
    Υπομονή και καλή ψυχολογία χρειάζεται μέχρι να περάσει η μπόρα.
    Λοιπόν στο θέμα μας.
    Όπως λέει και ο τίτλος, φίλος πουλάει το συγκεκριμένο μοντέλο και είμαι για αγορά με σκοπό να την κάνω scrambler flat tracker.
    Γνωριζετε μηπως κάποιο μαγαζί Ελλάδα που αγοράζουν ανταλλακτικά ή πρέπει να κοιτάξω απο εξωτερικό;.
    Σας ευχαριστώ πολύ και να θυμάστε
    ΜΈΝΟΥΜΕ Σπίτι
    ή αν βγούμε έξω δεν συνωστιζομαστε.

  2. #2
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.124
    Κάνε το λίγο ξεκάθαρο, τι να αγοράζουν;
    Χρειάζεσαι ανταλλακτικά; σε τι κατάσταση είναι μηχανικά;

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    20/09/2019
    Μηνύματα
    105
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Κάνε το λίγο ξεκάθαρο, τι να αγοράζουν;
    Χρειάζεσαι ανταλλακτικά; σε τι κατάσταση είναι μηχανικά;
    Γιάννη η μηχανή είναι σε άριστη κατάσταση.Δεν χρειάζεται το παραμικρό.
    Εγώ εννοώ ανταλλακτικά που χρειάζονται για να γίνει scrambler ή cafe racer .
    δλδ Κοντερ,αναρτήσεις πίσω να το σηκώσω,τιμόνι και ότι άλλο απαιτείται για να γίνει κάπως έτσι όπως είναι στις φωτος

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	0d197419.jpg 
Προβολές:	246 
Μέγεθος:	77,3 KB 
ID:	416399

  4. #4
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.124
    Θα βρείς καινούρια σε καταστήματα ανταλλακτικών και σε μάντρες με μοτοσυκλετες σε απόσυρση. (car.gr)
    Καλό θα είναι να έχεις ένα "προσχέδιο" του τι θεωρείς τέλειο για εσένα τυπωμένο.

    Αυτό θα σε βοηθήσει να ορίσεις τα περιφερειακά που χρειάζεσαι και να μην κάνεις διπλές αγορές.

    Θα σου αναφέρω έναν μπούσουλα, χωρίς να το ζητάς γιατί βαρέθηκα την σειρά που βλέπω.

    Ξεκινάς από το έδαφος.
    Επιλέγεις τροχούς που είναι συμβατοί με το ψαλίδι σου ή που μπορούν να γίνουν
    με τους κατάλληλους αποστάτες.
    Επιλέγεις τα ελαστικά που θες και βάφεις (αν) το ψαλίδι και τα του πιρουνιού.

    Μοντάρεις τροχούς - αναρτήσεις - πιρούνι και μετά θα δείς τι χρειάζεσαι και αν από αναρτήσεις.
    Τελειώνεις με τις αναρτήσεις και τότε βλέπεις αν θα χρειαστείς να προσθέσεις κάτι στο υποπλαίσιο
    για την στήριξη της σέλας και του τεπόζιτου στο ύψος - κλίση που τα θέλεις.

    Αγοράζεις τεπόζιτο με βάση τι σου αρέσει και το πλάτος του τούνελ του γιατί το πλαίσιο είναι
    περιμετρικό και όχι με ραχοκοκαλιά.
    Εδώ έχει πλάκα γιατί μπορεί να χρειαστεί να κόψεις - ράψεις - στεγανοποιήσεις το νέο τεπόζιτο.
    Ρίξε μια ματιά στα τεπόζιτα των magna σε μάντρες, νομίζω είναι πολύ κοντά στην αναφορά σου.
    Πάρε μέτρα - κάνε συγκρίσεις με αυτό που θέλεις. Μπορεί κάποιο τεπόζιτο από harley ή άλλο να σε βολέυει
    περισσότερο. (ebay)
    Όταν θα έχεις εγκατεστημένο το τεπόζιτο, θα δείς τι χρειάζεσαι από σέλα.

    Όταν θα έχεις κατασταλάξει με την σέλα θα δείς τι χρειάζεσαι από φτερά.
    Όταν θα έχεις τελειώσει με αυτά θα δείς το τιμόνι και τα παρελκόμενα του, τα φωτιστικά
    και τις όποιες αλλαγες στα ηλεκτρικά.

    Όταν τελειώσεις απο όλα είναι η ώρα να δεις εξατμίσεις - βάσεις.

    Μετά θα πρεπει να τα λύσεις σημειώνοντας κλίσεις για να βαφούν. (μου χα χα)

    Απέφυγε να πηδάς στάδια, αν δεν είσαι σίγουρος.

    Υπάρχει μάντρα με ανταλλακτικά δίπλα σου και ο ιδιοκτήτης είναι ωραίος τύπος.

    Υπάρχει και σελάς με τρελή εμπειρία λίγο πιο 'κει που καλό είναι να τον συμβουλευτείς
    εξαρχής αν δεν έχεις κάποιον έμπειρο να σε βοηθήσει.

    Καλή επιτυχία!

    υγ: αυτο που δείχνεις θα μπορούσαμε να το πούμε brat. Σίγουρα είναι μακριά από scrambler ή cafe
    Τελευταία τροποποίηση από doctor_john; 25/03/2020 στις 22:56.

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    20/09/2019
    Μηνύματα
    105
    Γιάννη σε ευχαριστώ ιδιαίτερα για το πολύ κατατοπιστικό σου άρθρο.
    Καταρχήν θα σου πω ότι το εγχείρημα θα γίνει με την βοήθεια γνώστη των μηχανών.
    Μόνος μου δεν θα τολμούσα να το κάνω.
    Έπειτα θα σε παρακαλούσα αν γνωρίζεις ποια μάντρα υπάρχει στα Τρίκαλα θα με ενδιέφερε να μου πεις.
    Αν δεν γίνεται δημόσια σε π.μ.
    Θα σας κρατάω ενήμερους παιδιά.
    Απλά το project θα ξεκινήσει αφού ομαλοποιηθει η κατάσταση.

  6. #6
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.451
    δύο τρία τιπ απλώς να έχεις στο νου
    δες αν έχει περάσει κτέο, αν ναι μάλλον δύσκολο να customαριστεί μιας και η φωτό απο που κραταει το κτέο δεν θα συνάδει με τις μετατροπές που θέλεις να κάνεις

    Δεν ξέρω εάν το αγοράζεις η στο παραχωρούν δωρεάν το μηχανάκι, όμως εάν είναι σε λειτουργική κατάσταση θα σου πάρει λιγότερα λεφτά να το συνεφέρεις(restoration) με βαφή σε σκελετό, πλαστικά-μεταλλικά τμήματα service μοτερ.+ ελαστικά κλπ αναλώσιμα.

    Αν πας να μετατρέψεις κάτι όπως οι παραπάνω φωτό το κόστος ενδέχεται εκτοξευτεί.. Πριν αναλάβεις το προτζεκτ παρε χαρτί και μολύβι και σχεδίασε τι θέλεις να κάνεις, τι υλικά απαιτούνται, ποσο θα κοστίσουν, τι λεφτά υπηρεσίες(μηχανουργείο-μαστορέματα) και φύλαξε εντός του μπατζετ εάν ποσό safe(1000ε για παράδειγμα) για αβαρίες που θα προκύψουν. Αν είναι εντός του μπατζετ σου προχώρα αν είσαι εκτός να το σκεφτείς
    you rise you fall you're down then you rise again

  7. #7
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.171
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από athletico Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα παιδιά.
    Καταρχήν εύχομαι να είστε εσείς και οι οικογένειές σας καλά.
    Υπομονή και καλή ψυχολογία χρειάζεται μέχρι να περάσει η μπόρα.
    Λοιπόν στο θέμα μας.
    Όπως λέει και ο τίτλος, φίλος πουλάει το συγκεκριμένο μοντέλο και είμαι για αγορά με σκοπό να την κάνω scrambler flat tracker.
    Γνωριζετε μηπως κάποιο μαγαζί Ελλάδα που αγοράζουν ανταλλακτικά ή πρέπει να κοιτάξω απο εξωτερικό;.
    Σας ευχαριστώ πολύ και να θυμάστε
    ΜΈΝΟΥΜΕ Σπίτι
    ή αν βγούμε έξω δεν συνωστιζομαστε.
    Eγώ θα σου πρότεινα να μην ξεκινήσεις τέτοιο project με βάση το NV400 που είναι custom με αντίστοιχο σκελετό και καστερ.
    Δεν πρόκειτια να γίνει σωστό ποτέ.

    Αυτο που έχεις βάλει φωτό ειναι τελείως αλλο μηχανάκι, ειναι το VRX400 που ειναι με ίδιο μοτέρ αλλά με τελείως άλλο σκελετό, ειναι κανονική μοτοσυκλέτα και όχι custom.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2008
    Μηνύματα
    716
    φιλική συμβουλή...
    χίλιες φορές να αγοράσεις ενα ηδη ΕΤΟΙΜΟ μοτο , scrambler flat tracker ,
    παρά να το επιχειρήσεις απο την αρχή μόνος σου κ με μή εχοντας γνώσεις,αφού γράφεις θα πάς σε μηχανικό - μάντρες με ανταλ/κά κλπ ....απλά θα βαρεθείς- κουραστείς - κ βέβαια θα ματώσεις οικονομικά ...φίλος με πολύ ορεξη χρόνο κ χρήμα ,τα εβαλε κάτω τα υπολόγισε μέχρι τελευταίας βίδας (που λέει ο λόγος) κ αγόρασε ΕΤΟΙΜΟ ενα yamaha sr 250 scrambler ,τού στοίχισε πολύ λιγότερα (σχεδόν 40% ) αν το εκανε μόνος του ,το ελεγξε σε μηχανικό - κτεο κλπ κ σε μία μέρα ηταν στα χέρια του ,κ ΔΕΝ το μετάνιωσε ουτε στιγμή , ψάξε σε car.gr και marketplace facebook ,θα βρείς αρκετά ,οχι σίγουρα σε nv400 αλλά κ σε αλλα μοντέλα ....

  9. #9
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.171
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από alexis72 Προβολή μηνύματος
    φιλική συμβουλή...
    χίλιες φορές να αγοράσεις ενα ηδη ΕΤΟΙΜΟ μοτο , scrambler flat tracker ,
    παρά να το επιχειρήσεις απο την αρχή μόνος σου κ με μή εχοντας γνώσεις,αφού γράφεις θα πάς σε μηχανικό - μάντρες με ανταλ/κά κλπ ....απλά θα βαρεθείς- κουραστείς - κ βέβαια θα ματώσεις οικονομικά ...φίλος με πολύ ορεξη χρόνο κ χρήμα ,τα εβαλε κάτω τα υπολόγισε μέχρι τελευταίας βίδας (που λέει ο λόγος) κ αγόρασε ΕΤΟΙΜΟ ενα yamaha sr 250 scrambler ,τού στοίχισε πολύ λιγότερα (σχεδόν 40% ) αν το εκανε μόνος του ,το ελεγξε σε μηχανικό - κτεο κλπ κ σε μία μέρα ηταν στα χέρια του ,κ ΔΕΝ το μετάνιωσε ουτε στιγμή , ψάξε σε car.gr και marketplace facebook ,θα βρείς αρκετά ,οχι σίγουρα σε nv400 αλλά κ σε αλλα μοντέλα ....
    Aλλο πράγμα το να το φτιάξεις κι άλλο το να το αγοράσεις έτοιμο, δεν υπάρχει σύγκριση μεταξύ τους.
    Εφ όσον θέλει όντως να φτιάξει ενα τέτοιο απ την αρχή, πολύ καλά θα κάνει.

    @ athletico
    Το VN400 ειναι ακατάλληλο κατα την γνωμη μου.
    Αν ήθελες bobber look τότε ειναι οτι πρέπει, αλλά για scrambler ftal tracker δεν κάνει.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    20/09/2019
    Μηνύματα
    105
    Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.
    Λοιπόν αυτό που έχω στο μυαλό μου μπορεί να μην είναι scrambler καν.
    Εγώ φαντάζομαι το nv400 να έχει επίπεδη σέλα,ίσως άλλο ντεπόζιτο ή το ίδιο αλλά σε πιο οριζόντια θέση,τιμόνι κάτι ανάμεσα σε naked και on off,βάψιμο τις ζάντες ,εξάτμιση ,ντεπόζιτο ,τιμόνι και κοντέρ ,φανάρια,φλας και ίσως αν υπάρχει εξάτμιση σε ρετρό στυλ.
    Ίσως αυτό που περιγράφω λέγεται restoring.
    Η μοτοσυκλέτα είναι καινούργια έχει 25000χλμ και προσεγμένη πολύ από τον ιδιοκτήτη.
    Δλδ θέλω ένα naked ρετρό μηχανάκι.
    Δεν θέλω να κάνω μετατροπές τον σκελετο να συκώσω ή να χαμηλώσω αναρτήσει και να βάλω ακριβα και σπάνια ανταλλακτικά πάνω

  11. #11
    Σκόνη Πέτρες Λάσπη Το avatar του/της Λευκάδιος
    Εγγραφή
    14/11/2008
    Μηνύματα
    2.454
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος

    Αυτο που έχεις βάλει φωτό ειναι τελείως αλλο μηχανάκι, ειναι το VRX400 που ειναι με ίδιο μοτέρ αλλά με τελείως άλλο σκελετό, ειναι κανονική μοτοσυκλέτα και όχι custom.
    Ωραίο μηχανάκι ήταν το VRX400, ψόφιο από δύναμη αλλά ωραίο.
    RIDE MORE TALK LESS

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.749
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από athletico Προβολή μηνύματος
    Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.
    Λοιπόν αυτό που έχω στο μυαλό μου μπορεί να μην είναι scrambler καν.
    Εγώ φαντάζομαι το nv400 να έχει επίπεδη σέλα,ίσως άλλο ντεπόζιτο ή το ίδιο αλλά σε πιο οριζόντια θέση,τιμόνι κάτι ανάμεσα σε naked και on off,βάψιμο τις ζάντες ,εξάτμιση ,ντεπόζιτο ,τιμόνι και κοντέρ ,φανάρια,φλας και ίσως αν υπάρχει εξάτμιση σε ρετρό στυλ.
    Ίσως αυτό που περιγράφω λέγεται restoring.
    Η μοτοσυκλέτα είναι καινούργια έχει 25000χλμ και προσεγμένη πολύ από τον ιδιοκτήτη.
    Δλδ θέλω ένα naked ρετρό μηχανάκι.
    Δεν θέλω να κάνω μετατροπές τον σκελετο να συκώσω ή να χαμηλώσω αναρτήσει και να βάλω ακριβα και σπάνια ανταλλακτικά πάνω
    Δικά σας είναι ότι θέλετε τα κάνετε, αλλά δεν είναι κρίμα, μοτοσυκλέτα σε καλή κατάσταση να της κάνεις αυτά που λες;

    Εξηγώ:

    Να ήταν ένα ρημάδι, και να πεις, θα το μετατρέψω έτσι κι αλλοιώς γιατί μόνο έτσι σώζεται, το καταλαβαίνω και έχει λογικό νόημα.

    Εδώ όμως, να χαλάσεις δεδομένα καλό, για να φτιάξεις κάτι που ούτε καν ξέρεις τι θα βγει, πιθανολογικά, χαμένη κατάσταση το βλέπω.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  13. #13
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.124
    Συμφωνώ αλλά δεν είναι κρίμα ένα όχημα σε καλή κατάσταση να μένει
    αχρησιμοποίητο γιατί πλέον δεν ευχαριστεί με την εμφάνιση του;

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.749
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Συμφωνώ αλλά δεν είναι κρίμα ένα όχημα σε καλή κατάσταση να μένει
    αχρησιμοποίητο γιατί πλέον δεν ευχαριστεί με την εμφάνιση του;
    Σωστό αλλά λάβε υπόψιν σου, οτι μιλάμε για καλό NV400 και έχουμε 2020. Κάτι αρκετά δύσκολο να το βρεις, γιατι και τα χρόνια είναι πολλά, και το μοντέλο ε δεν ήταν και κανά που πούλησε τρελλά. Έχει μια σπανιότητα. Δεν θα χαλάσει και ΧΤ600 που είχε γεμίσει ο τόπος...

    Για ένα σπάνιο όχημα, καλό που ΔΕΝ το θέλουμε έτσι όπως είναι, υπάρχει και το πούλημα, και κάποιος που μπορεί να το ψάχνει γνήσιο να το πάρει, και ο κάτοχος να πάρει κάτι άλλο καλύτερο για αυτήν την δουλειά.

    Θα μου πεις βέβαια, όλα σχετικά είναι και σιγά τα αρχαία μάρμαρα, δεν μιλάμε και για την ζωοφόρο του Παρθενώνα, και δίκιο θα έχεις.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  15. #15
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    20/09/2019
    Μηνύματα
    105
    Λοιπόν επειδή εγώ δεν έχω και κανένα συναισθηματικό δέσιμο με το συγκεκριμένο μοντέλο ,απλά είναι στα Τρίκαλα και φίλος αυτός που το πουλάει.
    Η αγορά θα γίνει όταν ομαλοποιηθεί η κατάσταση.
    Μέχρι τότε η μηχανή είναι διαθέσιμη σε όποιον θέλει να την αγοράσει λόγω της σπανιότητάς της ή αν ψάχνει το συγκεκριμένο μοντέλο.

    https://www.car.gr/26774521-honda

    Εγώ ξαναλέω δεν καίγομαι ούτε για το συγκεκριμένο μοντέλο ούτε με πιέζει ο χρόνος.

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Honda C50 Custom
    από panos_zip στο forum Μετατροπές (Customizing)
    Απαντήσεις: 110
    Τελευταίο μήνυμα: 22/08/2016, 19:14
  2. Honda CB650 custom
    από cygamer στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 43
    Τελευταίο μήνυμα: 09/07/2014, 11:18
  3. Honda c50 Custom
    από Alex-k84 στο forum Ανακατασκευές (Restoring)
    Απαντήσεις: 116
    Τελευταίο μήνυμα: 15/11/2012, 15:12

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF