Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 54

Θέμα: Honda nv400 custom

  1. #31
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.741
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από athletico Προβολή μηνύματος
    Φαντάζομαι ότι με τις παρεμβάσεις που θέλω να κάνω δεν θα επηρεαστεί η ενεργητική ασφάλεια της μηχανής.
    Are we learning yet? που είχε πει και ο John ο Connor.

    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  2. #32
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    20/09/2019
    Μηνύματα
    105
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Are we learning yet? που είχε πει και ο John ο Connor.

    ΝΑΙ ναι συγγνώμη ενεργητική ασφάλεια ήθελα να πω.

  3. #33
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    20/09/2019
    Μηνύματα
    105
    Καλησπέρα παιδιά
    Καταρχήν ελπίζω και εύχομαι να είστε καλά εσείς και οι οικογένειές σας.
    Λοιπόν κάτι τέτοιο σκέφτομαι να κάνω όσο αφορά το στυλ.
    Με τελείως διαφορετικά χρώματα όμως και περισσότερα μέρη της μηχανής βαμμένα
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	fa6c3600bf691e451c3b02aae38c8bef.jpg 
Προβολές:	152 
Μέγεθος:	60,3 KB 
ID:	417234

    Επίσης αν μπορέσω να πλησιάσω εδώ να μου άρεσε επίσης
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	92334792_2496363640616864_4879310052025958400_n.jpg 
Προβολές:	152 
Μέγεθος:	64,2 KB 
ID:	417235

  4. #34
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.118
    Τύπωσε το nv στον πριντερ σου στο 20% ασπρόμαυρο έτσι ώστε να μπορείς να δοκιμάσεις διάφορα πάνω του.
    Αν δεν κάνω λάθος στο περιγράφω σε προηγούμενο, άφησε τα φτερά προς το τέλος.
    Τόσο θηρίο μπροστά ελαστικό θέλει μια σχετική εμπειρία. Οτι θέλεις απλά θα είναι λίγο ταλαιπωρία στις χαμηλές ταχύτητες.
    Εγώ θα απέφευγα να βάψω τις κεφαλές με οτιδήποτε άλλο εκτός από ανοδίωση για να μην επιβαρύνω την απώλεια θερμοκρασίας.

  5. #35
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    20/09/2019
    Μηνύματα
    105
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Τύπωσε το nv στον πριντερ σου στο 20% ασπρόμαυρο έτσι ώστε να μπορείς να δοκιμάσεις διάφορα πάνω του.
    Αν δεν κάνω λάθος στο περιγράφω σε προηγούμενο, άφησε τα φτερά προς το τέλος.
    Τόσο θηρίο μπροστά ελαστικό θέλει μια σχετική εμπειρία. Οτι θέλεις απλά θα είναι λίγο ταλαιπωρία στις χαμηλές ταχύτητες.
    Εγώ θα απέφευγα να βάψω τις κεφαλές με οτιδήποτε άλλο εκτός από ανοδίωση για να μην επιβαρύνω την απώλεια θερμοκρασίας.
    Γιάννη ναι ειδικά τα λάστιχα δεν τα θέλω τόσο χοντρά.
    Σωστά θυμάσαι, μου είχες γράψει έναν μπούσουλα με την σειρά των εργασιών που πρέπει να γίνουν.

  6. #36
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    20/09/2019
    Μηνύματα
    105
    ...............και αυτό ταιριάζει με αυτό που έχω στο μυαλό μου να κάνω με το nv 400.
    Εννοώ στο σχήμα ή το στυλ εννοώ.
    Με διαφορετικά μέρη βαμμένα, με άλλα χρώματα και κάποια περιφερειακά διαφορετικά που να πάει προς το cafe racer.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	vt500 ascot.jpg 
Προβολές:	118 
Μέγεθος:	100,3 KB 
ID:	417369

  7. #37
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.168
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από athletico Προβολή μηνύματος
    ...............και αυτό ταιριάζει με αυτό που έχω στο μυαλό μου να κάνω με το nv 400.
    Εννοώ στο σχήμα ή το στυλ εννοώ.
    Με διαφορετικά μέρη βαμμένα, με άλλα χρώματα και κάποια περιφερειακά διαφορετικά που να πάει προς το cafe racer.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	vt500 ascot.jpg 
Προβολές:	118 
Μέγεθος:	100,3 KB 
ID:	417369
    Μόνο που αυτό το VT500 που έβαλες ειναι roadster με νορμάλ σκελετό και είναι εύκολο να το κάνεις οτι θέλεις.
    Το NV400 που θέλεις να μεταποιήσεις απλά δεν κάνει γι αυτη την δουλειά λόγω του σκελετού που έχει, στο ξαναέγραψα αλλά ή δεν το κατάλαβες ή δεν έδωσες σημασία.
    Στο NV ο λαιμός του σκελετού είναι τόσο πολύ πιο ψηλά απο το υπόλοιπο σύνολο και την έδραση των πίσω αμορτισέρ που το καθιστά ακατάλληλο.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  8. #38
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    20/09/2019
    Μηνύματα
    105
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Μόνο που αυτό το VT500 που έβαλες ειναι roadster με νορμάλ σκελετό και είναι εύκολο να το κάνεις οτι θέλεις.
    Το NV400 που θέλεις να μεταποιήσεις απλά δεν κάνει γι αυτη την δουλειά λόγω του σκελετού που έχει, στο ξαναέγραψα αλλά ή δεν το κατάλαβες ή δεν έδωσες σημασία.
    Στο NV ο λαιμός του σκελετού είναι τόσο πολύ πιο ψηλά απο το υπόλοιπο σύνολο και την έδραση των πίσω αμορτισέρ που το καθιστά ακατάλληλο.
    Άρη σε ευχαριστώ πολύ.
    Ομολογώ ότι δεν την προσεξα την λεπτομέρεια αυτή που την είχες γράψει. .
    Τώρα το κατάλαβα.
    Σε ευχαριστώ πολύ.

  9. #39
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    20/09/2019
    Μηνύματα
    105
    Άρα όπως καταλαβαίνετε άκυρο το project όσο αφορά το συγκεκριμένο μοντέλο δλδ το nv400.
    Για αντίστοιχο project με KLE 500 τι λέτε?
    Μιλάω για κάτι τέτοιο
    Εκ των προτέρων σας ζητώ συγγνώμη αν σας κουράζω.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	515571381.jpg 
Προβολές:	110 
Μέγεθος:	101,0 KB 
ID:	417372
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	825381146.jpg 
Προβολές:	110 
Μέγεθος:	102,9 KB 
ID:	417373

  10. #40
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.118
    Δείχνει πιο εύκολο και σίγουρα πιο κοντά στο μπάτζετ που θέλεις να κρατήσεις.
    Απο εκεί και πέρα ίσως θα πρέπει να έχεις ένα "στοχο" αισθητικά που θα δώσει νόημα στην μετατροπή
    γιατί αν είναι να την κάνεις μόνο για να το μετατρέψεις ή απλά να μην χρησιμοποιήσεις τα εργοστασιακά
    περιφερειακά λόγο κόστους, χάνει το νόημα του γιατί δεν "κερδίζεις" εσύ σαν ιδιοκτήτης κάτι.

    Δεν μου αρέσει να αποτρέπω αλλά το να έχεις μια custom (χειροποίητη) μοτοσυκλέτα που θα "σε κρατήσει"
    όσον αφορά το ενδιαφέρον σου και τις ανάγκες σου δικαιολογώντας την ύπαρξή της, είναι πολύ δύσκολο
    στο κάτω άκρο των εξόδων που θα είχες.
    Μην μπερδεύουμε το στυλ "ανάγκης" που παρουσιάζεται σε διάφορα δείγματα που φτιάχνονται "με ότι μας βρίσκεται"
    ή για τις ανάγκες ταινιών που δείχνουν να έχει ακυρωθεί ο πολιτισμός.
    Χρειάζεται πολύ μεγάλη εμπειρία για να πετύχεις ένα αξιόλογο αποτέλεσμα με αυτό τον τρόπο, χρόνος που μεταφράζεται σε
    χρήμα και προϋπάρχουσα παιδεία που θα σε "κρατήσει" σε αυτό.

    Το nv έχει περισσότερα χαρακτηριστικά που μπορεί να υποστηρίξουν μια διαχρονικότερη κατασκευή
    και σε γενικές γραμές είναι λιγότερο πετυχημένο - θελκτικό στο αγοραστικό κοινό από το kle.

    Aν πείς για παράδειγμα πως εκτιμώ το kle σαν απόδοση αλλά θέλω μια ον οφ ή scrabler με το τάδε στυλ
    γιατί η εμφάνιση του δεν με καλύπτει, θα πρέπει να ντύσεις το "μοντέλο" που θέλεις να φτιάξεις με άλλα
    περιφερειακά αντίστοιχα που θα προσφέρουν αυτά που προσφέρει σαν βάση το ίδιο.
    Αυτό θα κοστίσει, οχι απαγορευτικά νούμερα αλλά σίγουρα περισσότερα από το να συντηρούσες το kle
    φτάνοντας το σε ένα καλό επίπεδο.

    Στο nv χρειάζεσαι πιο "βαριές" δουλειές που κοστίζουν. Πάλι όχι απαγορευτικά αλλά σίγουρα περισσότερα από "φθηνά".

    Με λίγα λόγια (ναι καλά ) custom έχει νόημα να κάνεις όταν ο στόχος σου είναι ένας μικρός ή μεγάλος καημός για εσένα.
    Αυτό είναι που θα σε υποστηρίξει να αφιερώσεις χρόνο και χρήμα για να το φτάσεις σε ένα καλό επίπεδο που θα υποστηρίξει
    την "διαχρονικότητα" του σε εσένα.

    Είσαι ψηλούτσικος και μπορεί να ακουστώ εκτός θέματος αλλά έτσι όπως πάνε τα πράγματα, άλλη μια επιλογή σου
    θα μπορούσε να είναι να βρείς ένα μικρό (600 - 620) ducati και να επενδύσεις στην συντήριση του με σκοπό να το έχεις
    εργοστασιακό ή με μικρές αλλαγές. Οι ανάγκες σου δεν είναι κάτι ιδιαίτερο, οι μοτοσυκλέτες αυτές έχουν αποδείξει
    την αξία τους και η εμφάνιση τους - υστεροφημία είναι αρκετά για να σε κρατήσουν ευχαριστημένο με αυτές.

  11. #41
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της strokt up
    Εγγραφή
    06/10/2013
    Μηνύματα
    681
    Είσαι ψηλούτσικος και μπορεί να ακουστώ εκτός θέματος αλλά έτσι όπως πάνε τα πράγματα, άλλη μια επιλογή σου
    θα μπορούσε να είναι να βρείς ένα μικρό (600 - 620) ducati και να επενδύσεις στην συντήριση του με σκοπό να το έχεις
    εργοστασιακό ή με μικρές αλλαγές. Οι ανάγκες σου δεν είναι κάτι ιδιαίτερο, οι μοτοσυκλέτες αυτές έχουν αποδείξει
    την αξία τους και η εμφάνιση τους - υστεροφημία είναι αρκετά για να σε κρατήσουν ευχαριστημένο με αυτές.[/QUOTE]
    Και ένα οποιοδήποτε suzuki sv οποιοσδήποτε γενιάς (γυμνό) δεν θα ήταν άσχημη ιδέα. Δεν θέλει και καμία ιδιαίτερη συντήρηση απο τους προηγούμενους ιδιοκτήτες και δεν καγκουρεύτηκαν ιδιαίτερα.

  12. #42
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    20/09/2019
    Μηνύματα
    105
    Παιδιά καλησπέρα
    Αν γνωρίζει ή έχει κανείς μοτοσυκλέτα που μοτερικά ,ηλεκτρολογικά,αναρτήσεις και σκελετός είναι οκ( δλδ δεν με ενδιαφέρουν τα πλαστικά κλπ περιφερειακά) και πουλιέται ,σας παρακαλώ ενημερώστε με.
    Όπως καταλαβαίνετε το θέλω να το customάρω.
    Πιθανά μοντέλα
    KAWASAKI KLE 500
    HONDA CB1
    HONDA CD400
    Οποιαδήποτε πρόταση άλλου μοντέλου από 200 έως 500 κυβικά ευπρόσδεκτη.
    Μόνο σας παρακαλώ μην μου προτείνετε κάποια με 4ψήφιο ή 5ψήφιο νούμερο γιατί δεν το φτάνω. ( όχι στο ύψος )
    Σας εύχομαι ολόψυχα καλή Ανάσταση και καλό Πάσχα να περάσετε με τα αγαπημένα σας πρόσωπα.
    Μακάρι η δοκιμασία η οποία περνάμε μαζί με την Ανάσταση του Κυρίου να είναι η αφετηρία για να το πάρουμε λίγο αλλιώς και να γίνουμε καλύτεροι άνθρωποι.
    Γιατί το είχαμε παρακάνει.

  13. #43
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.342
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από athletico Προβολή μηνύματος
    Παιδιά καλησπέρα
    Αν γνωρίζει ή έχει κανείς μοτοσυκλέτα που μοτερικά ,ηλεκτρολογικά,αναρτήσεις και σκελετός είναι οκ( δλδ δεν με ενδιαφέρουν τα πλαστικά κλπ περιφερειακά) και πουλιέται ,σας παρακαλώ ενημερώστε με.
    Όπως καταλαβαίνετε το θέλω να το customάρω.
    Πιθανά μοντέλα
    KAWASAKI KLE 500
    HONDA CB1
    HONDA CD400
    Οποιαδήποτε πρόταση άλλου μοντέλου από 200 έως 500 κυβικά ευπρόσδεκτη.
    Μόνο σας παρακαλώ μην μου προτείνετε κάποια με 4ψήφιο ή 5ψήφιο νούμερο γιατί δεν το φτάνω. ( όχι στο ύψος )
    Σας εύχομαι ολόψυχα καλή Ανάσταση και καλό Πάσχα να περάσετε με τα αγαπημένα σας πρόσωπα.
    Μακάρι η δοκιμασία η οποία περνάμε μαζί με την Ανάσταση του Κυρίου να είναι η αφετηρία για να το πάρουμε λίγο αλλιώς και να γίνουμε καλύτεροι άνθρωποι.
    Γιατί το είχαμε παρακάνει.
    Ξέχασες να γράψεις να έχει χαρτιά ΚΤΕΟ και να μην χρωστάει σήματα
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  14. #44
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    01/09/2018
    Μηνύματα
    400
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από athletico Προβολή μηνύματος
    Άρα όπως καταλαβαίνετε άκυρο το project όσο αφορά το συγκεκριμένο μοντέλο δλδ το nv400.
    Για αντίστοιχο project με KLE 500 τι λέτε?
    Μιλάω για κάτι τέτοιο
    Εκ των προτέρων σας ζητώ συγγνώμη αν σας κουράζω.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	515571381.jpg 
Προβολές:	110 
Μέγεθος:	101,0 KB 
ID:	417372
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	825381146.jpg 
Προβολές:	110 
Μέγεθος:	102,9 KB 
ID:	417373
    Επειδή θα μπλέξεις, πάρε κάτι σε New και ας είναι και Κινέζικο και ας είναι και 125cc.

  15. #45
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    01/09/2018
    Μηνύματα
    400
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από athletico Προβολή μηνύματος
    Παιδιά καλησπέρα
    Αν γνωρίζει ή έχει κανείς μοτοσυκλέτα που μοτερικά ,ηλεκτρολογικά,αναρτήσεις και σκελετός είναι οκ( δλδ δεν με ενδιαφέρουν τα πλαστικά κλπ περιφερειακά) και πουλιέται ,σας παρακαλώ ενημερώστε με.
    Όπως καταλαβαίνετε το θέλω να το customάρω.
    Πιθανά μοντέλα
    KAWASAKI KLE 500
    HONDA CB1
    HONDA CD400
    Οποιαδήποτε πρόταση άλλου μοντέλου από 200 έως 500 κυβικά ευπρόσδεκτη.
    Μόνο σας παρακαλώ μην μου προτείνετε κάποια με 4ψήφιο ή 5ψήφιο νούμερο γιατί δεν το φτάνω. ( όχι στο ύψος )
    Σας εύχομαι ολόψυχα καλή Ανάσταση και καλό Πάσχα να περάσετε με τα αγαπημένα σας πρόσωπα.
    Μακάρι η δοκιμασία η οποία περνάμε μαζί με την Ανάσταση του Κυρίου να είναι η αφετηρία για να το πάρουμε λίγο αλλιώς και να γίνουμε καλύτεροι άνθρωποι.
    Γιατί το είχαμε παρακάνει.
    Αυτές τις "κατασκευές" είναι να τις θαυμάζει κάνεις... Ειδικότερα όταν πωλούνται σαν μεταχειρισμένα σε αστρονομικές τιμές!
    Έχω εγώ ας πούμε ένα ρημάδι kle, έχει φάει κάμποσες τούμπες και τα πλαστικά του είναι όλα σπασμένα και ενώ δεν έχω χρήματα για να το φτιάξω, βασικά δεν αξίζει κιόλας, βρίσκω τη λύση!!!
    Πετάω όλα τα πλαστικά, μα όλα όμως, πλαϊνά, μπροστινά, οργανα που επίσης δεν δούλευαν, αφήνω μόνο το ντεπόζιτο, κόβω και τον σκελετό στην ουρά, κοτσαρω ένα φανάρι τύπου "μουτζούρης" και το πουλάω όσο θέλω γιατί το παρτάλι μου είναι πλέον μια handmade κατασκευή! Τα περισσότερα από αυτά τα "handmade" ρημάδια, είναι άκρως επικίνδυνα στο δρόμο.

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Honda C50 Custom
    από panos_zip στο forum Μετατροπές (Customizing)
    Απαντήσεις: 110
    Τελευταίο μήνυμα: 22/08/2016, 19:14
  2. Honda CB650 custom
    από cygamer στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 43
    Τελευταίο μήνυμα: 09/07/2014, 11:18
  3. Honda c50 Custom
    από Alex-k84 στο forum Ανακατασκευές (Restoring)
    Απαντήσεις: 116
    Τελευταίο μήνυμα: 15/11/2012, 15:12

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF