Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 26

Θέμα: Μεγαλη καταναλωση σκουτερ

  1. #1
    Μέλος
    Εγγραφή
    04/05/2017
    Μηνύματα
    48

    Μεγαλη καταναλωση σκουτερ

    Καλησπερα σας,

    θα ηθελα να ρωτησω κατι σχετικα με την καταναλωση ενος σκουτερ. Εχω ενα σκουτερ piaggio typhoon 2013 μοντελο, Εχω προσεξει οτι καιει παρα πολυ για σκουτερ της κατηγοριας του. Αρχισα τις μετρησεις πριν απο 2 εβδομαδες, και μετρησα οτι κατα μεσο ορο βαζω 8 με 8.50 ευρω ανα 100 χιλιομετρα. Σημερα μετα απο 100 ακριβως χιλιομετρα το φουλαρα στα 8.50 ευρω, με τιμη βενζινης 1.42 ευρω.

    Νομιζω κατι δε παει καλα με το μηχανακι και θα ηθελα να ρωτησω απο που να ξεκινησω ωστε να δω τι πρεπει να φτιαχτει στο μηχανακι ωστε να μη καιει τοσο πολυ.

    6 λιτρα δε καινε σκουτερ μεγαλης κατηγοριας, δε νομιζω οτι τετοια καταναλωση ειναι λογικη για 125αρι μηχανακι τετραχρονο κιολας.

    Ευχαριστω πολυ

  2. #2
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Δεν την λες και τρελη καταναλωση, ειδικα σε μηχανακι 7ετιας, αναλογα με την συντηρηση του και το χουφτωμα του γκαζιου..
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  3. #3
    non serviam Το avatar του/της kachius
    Εγγραφή
    18/10/2002
    Μηνύματα
    816
    Δε θυμάμαι ακριβή νόυμερα από καταναλώσεις, αλλά όταν κοίταζα τί σκουτερ να πάρω, αν και τα typhoon τα συμπαθούσα (πολλές βόλτες με φίλους πιτσιρικάς),
    τα είχα απορρίψει γιατί η κατανάλωσή τους ήταν πολύ πιο πάνω από τα υπόλοιπα (σχεδόν όλα τα υπόλοιπα )
    Ξέρω από βέσπα!

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/05/2009
    Μηνύματα
    839
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    Δεν την λες και τρελη καταναλωση, ειδικα σε μηχανακι 7ετιας, αναλογα με την συντηρηση του και το χουφτωμα του γκαζιου..
    κατι εχεις μπερδεψει, δεν ειναι 1250.
    125 ειναι. 5.98 lit. στα 100χιλ.
    και για να σε προλαβω, cb.1300 με ταχυτητα 160χιλ, τ. ωρα 6,5lit.

  5. #5
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.710
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από andreastwin Προβολή μηνύματος
    κατι εχεις μπερδεψει, δεν ειναι 1250.
    125 ειναι. 5.98 lit. στα 100χιλ.
    και για να σε προλαβω, cb.1300 με ταχυτητα 160χιλ, τ. ωρα 6,5lit.
    Δε νομιζω οτι το παει πορεια το σκουτερ...
    Δε μας λες κ μεσα στην πολη ? (προφανως εκει κινειται το typhoon)
    Ride(s) the wind of change...

  6. #6
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.105
    Δεν είναι μεγάλη κατανάλωση. Είναι ιταλικό ταμπεραμέντο.
    Life begins at 45°.

  7. #7
    Μέλος
    Εγγραφή
    04/05/2017
    Μηνύματα
    48
    Η χρηση ειναι μεσα στη πολη αλλα οχι σε στενακια και σε κινηση. Κανω τη διαδρομη λαγκαδα προς δυτικα και λαγκαδα προς εγνατια. Με σταθερη ταχυτητα συνηθως κοντα στα 80χαω. Δε το παω οικονομικα αλλα ενταξει παλι πολλα ειναι τα 6 λιτρα.

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/05/2009
    Μηνύματα
    839
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Δεν είναι μεγάλη κατανάλωση. Είναι ιταλικό ταμπεραμέντο.

  9. #9
    Μέλος
    Εγγραφή
    04/05/2017
    Μηνύματα
    48
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Μανολης67 Προβολή μηνύματος
    To PCX 125 που εχω (αγορα περσι ) βγαζει στο τριπ 2.5 λτρ/100χλμ πατημενο συνεχεια, εχω δει και 1,9 λτρ (στο στρωσιμο)
    Injection ειναι αυτο, αρα λογικο. Οπως και να εχει τα 6 λιτρα ειναι υπερβολικα και θα ηθελα οποιος μπορει να μου δωσει μια ιδεα να ξεκινησω να ανοιγω.. Λεω αρχισω απο κατμπυρατερ, να δω λαστιχακια, καθαρισμα κλπ, μετα φιλτρο.. Αν δε γινει τπτ ανοιγω να δω ιμαντα και βαριατορ.. Τι λετε;

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.471
    Είναι μεγάλη η κατανάλωση. Το Beverly 300 που έχω καίει σκάρτα 4λτ/100χλμ σε αστική μετακίνηση, νορμάλ οδήγηση αλλά 115κ αναβάτης.
    Κάτι δεν πάει καλά, τράβα σε έναν μηχανικό να σου κάνει ένα σέρβις (ή κάντο μόνος σου όπως λες). Επικεντρώσου στην τροφοδοσία, όπως σωστά γράφεις, η μετάδοση δεν πρέπει να παίζει ρόλο στην περίπτωση σου.

  11. #11
    Μέλος
    Εγγραφή
    04/05/2017
    Μηνύματα
    48
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lospsi Προβολή μηνύματος
    Είναι μεγάλη η κατανάλωση. Το Beverly 300 που έχω καίει σκάρτα 4λτ/100χλμ σε αστική μετακίνηση, νορμάλ οδήγηση αλλά 115κ αναβάτης.
    Κάτι δεν πάει καλά, τράβα σε έναν μηχανικό να σου κάνει ένα σέρβις (ή κάντο μόνος σου όπως λες). Επικεντρώσου στην τροφοδοσία, όπως σωστά γράφεις, η μετάδοση δεν πρέπει να παίζει ρόλο στην περίπτωση σου.
    Απο περιεργια κατμπυρατερ η ιντζε το beverly?

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.753
    Δεν έχει να κάνει καρμπ ή ψεκασμός με την κατανάλωση, αυτός ο ΜΥΘΟΣ ότι επειδή κάτι έχει καρμπ θα καίει πολύ, ενώ αν είχε ψεκασμό δεν θα έκαιγε, ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ.

    Η κατανάλωση, λίγη ή πολύ, εξαρτάται από ένα σωρό παράγοντες, μεταξύ των οποίων, τι ήθελε να πετύχει ο κατασκευαστής με το όχημα που έφτιαξε. Αν ήθελε κάτι να μην καίει, το φτιάχνει να μην καίει, και με καρμπ και με ψεκασμό. Αν θέλει κάτι να σκίζει σε επιδόσεις, θα καίει είτε καρμπ είτε ψεκασμός.

    Το ότι ο ψεκασμός είναι πιο ακριβής στην ανάμιξη, είναι ένα επιχείρημα υπέρ του ψεκασμού, αλλά πολύ μικρή σημασία μπορεί να έχει.


    Αυτό που έχει σημασία, είναι σε τι κατάσταση είναι το σύστημα τροφοδοσίας και ότι σχετίζεται με αυτό, και το πως οδηγάμε το όχημα. Ένα όχημα που έχει να δει πλήρες σέρβις παραπάνω καιρό από όσο θα έπρεπε, θα καίει, είτε καρμπ είτε ψεκασμός. Αν το φίλτρο αέρα -για παράδειγμα- έχει αποκτήσει σοβά στην επιφάνειά του από την βρωμιά, ε, αέρας δεν θα περνάει, απόδοση θα πέφτει, καύσιμο θα πηγαίνει αδίκως. Ομοίως αν κάθε φανάρι σε φανάρι, την βλέπουμε λίγο εκκίνηση-πρώτος-σαςπερνάωόλους κ.ο.κ. πάλι θα κάψει. Αναίτιες επιταχύνσεις, στροφάρισμα κ.ο.κ. θα κάψει.

    Η κατάσταση του μοτερ, ακόμα και με πλήρες σέρβις, επίσης πέζει ρόλο στην κατανάλωση. Αν το μοτέρ έχει φθορά σε κυλίνδρους-ελατήρια-πιστόνια, και έχει χάσει συμπίεση, ακόμα και με τέλειο σέρβις, πάλι θα έχει αυξημένη κατανάλωση.


    Κοίτα φίλτρο αέρα, μπουζί, ποσότητα λαδιού στο μοτέρ, τι κατανάλωση λαδιού έχει, μέτρα βαλβίδες, μέτρα παραγωγή ρεύματος στο κύκλωμα, κοίτα για απώλειες στην εισαγωγή (κολάρο εισαγωγής, φιλτροκούτι κ.ο.κ.), κοίτα για απώλειες στην εξαγωγή (εξάτμιση), και αφού τα δεις όλα αυτά και έρθουν στο σωστό τους, πλήρες λύσιμο καθάρισμα και ρύθμισμα καρμπυρατέρ. Αυτά αν δεν ξέρεις, καλύτερα να τα κάνει ένας επαγγελματίας ή κάποιος δικός σου που να ξέρει τι κάνει.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.346
    Ακόμα και η χαμηλή πίεση στα ελαστικά αυξάνει την κατανάλωση....
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  14. #14
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.710
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lospsi Προβολή μηνύματος
    Είναι μεγάλη η κατανάλωση. Το Beverly 300 που έχω καίει σκάρτα 4λτ/100χλμ σε αστική μετακίνηση, νορμάλ οδήγηση αλλά 115κ αναβάτης.
    Κάτι δεν πάει καλά, τράβα σε έναν μηχανικό να σου κάνει ένα σέρβις (ή κάντο μόνος σου όπως λες). Επικεντρώσου στην τροφοδοσία, όπως σωστά γράφεις, η μετάδοση δεν πρέπει να παίζει ρόλο στην περίπτωση σου.
    Σκαρτα 4? Πως γκενεν αυτο?
    Οταν το ειχα ημουν μεταξυ 4,7-5.
    Τα ιδια με το 350.
    Ride(s) the wind of change...

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.471
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DoctoR_k6 Προβολή μηνύματος
    Σκαρτα 4? Πως γκενεν αυτο?
    Οταν το ειχα ημουν μεταξυ 4,7-5.
    Τα ιδια με το 350.
    Τι να σου πω, μήπως είσαι ολίγον κάγκουρας?

    Χωρίς πλάκα, τόσο το είχα μετρήσει αρκετές φορές στο παρελθόν. Σίγουρα σου λέω ότι βάζω 10 ευρώ πάντα (γιατί παλιά που έλεγα "γέμισμα" μου υπερχείλιζαν σχεδόν πάντα την βενζίνη) και κάνω περίπου 150-160χλμ μέχρι λαμπάκι. Αυτό βγαίνει μπακαλίστικα (1,5ε/λτ βενζίνη) περίπου 4,2λτ/100χλμ οπότε ίσως είπα μαλακία πιο πριν και να μην θυμάμαι καλά. Βέβαια πλέον το εργαλείο έχει 70Κ...

    Το ΧΜΑΧ 250 που είχα πριν, έκαιγε κατιτίς λιγότερο από το beverly, ίσως αυτό να θυμάμαι ότι έβγαινε στα 3,7-3,9λτ/100χλμ...
    Βασανισμένη μηχανόβια ψυχή...

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. μεγαλη καταναλωση σε xt660z tenere 2008
    από mallllias στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 48
    Τελευταίο μήνυμα: 12/02/2018, 12:39
  2. Μεγάλη κατανάλωση -->Πρόβλημα στο καρμπ?
    από astrapogiannos7 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 02/04/2017, 20:18
  3. μεγαλη κατανάλωση βενζίνης
    από gioris στο forum Honda CBR series
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 14/01/2013, 18:00
  4. μεγαλη καταναλωση
    από teetnnb στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 23/06/2009, 22:16
  5. μεγαλη καταναλωση
    από teetnnb στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 22/06/2009, 02:02

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF