Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 17

Θέμα: Βοήθεια για αναρτηση

  1. #1
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/11/2019
    Μηνύματα
    59

    Βοήθεια για αναρτηση

    Καλημέρα στην παρέα ..έχω μια ερώτηση μάγκες.η μπροστινή ανάρτηση στο Cbr μου θέλει σερβακι και σκέφτομαι μήπως αλλάξω ελατήρια με aftermarket..έχω δει της hyperpro ελατήρια με λαδακι γύρω στα 150 ευρώ..έχει κάποιος εμπειρία από τα συγκεκριμένα και γενικά είτε από κάποια άλλη μάρκα σε αυτά τα κεφτα κοντά ..ευχαριστω εκ των προτέρων !!

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.748
    Γιατί να αλλάξεις ελατήρια; Τα μέτρησες και είναι εκτός του ορίου που λέει στο service manual;
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  3. #3
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/11/2019
    Μηνύματα
    59
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Γιατί να αλλάξεις ελατήρια; Τα μέτρησες και είναι εκτός του ορίου που λέει στο service manual;
    Καλησπέρα ..λέω εφόσον το σέρβις βγαίνει στα 140+ ας βάλω ένα καλύτερο ελατήριο με αυτά τα λεφτά και θα είναι και καινούργιο ..και σίγουρα όσο περισσότερο μαθαίνω την μηχανή θα βλέπω και τις αρετές καλύτερα του νέου ελατηρίου ..αν έχω λάθος σκεπτικό οκ το δέχομαι !

  4. #4
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.170
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Manolo12 Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα ..λέω εφόσον το σέρβις βγαίνει στα 140+ ας βάλω ένα καλύτερο ελατήριο με αυτά τα λεφτά και θα είναι και καινούργιο ..και σίγουρα όσο περισσότερο μαθαίνω την μηχανή θα βλέπω και τις αρετές καλύτερα του νέου ελατηρίου ..αν έχω λάθος σκεπτικό οκ το δέχομαι !
    Κατ αρχήν για ποιό CBR μιλάς?
    Εχω βάλει Hyperpro ελατήρια/λάδια εμπρός στο παρελθόν και έμεινα πολύ ικανοποιημένος. Δεν είχε και το καλύτερο πηρούνι εκείνη η μοτο και βελτιώθηκε αρκετά.

    Mαζί με το service θα σου πάει γύρω στα 250+ να ξέρεις.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  5. #5
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/11/2019
    Μηνύματα
    59
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Κατ αρχήν για ποιό CBR μιλάς?
    Εχω βάλει Hyperpro ελατήρια/λάδια εμπρός στο παρελθόν και έμεινα πολύ ικανοποιημένος. Δεν είχε και το καλύτερο πηρούνι εκείνη η μοτο και βελτιώθηκε αρκετά.

    Mαζί με το service θα σου πάει γύρω στα 250+ να ξέρεις.
    Cbr600rr 2006..ναι το ξέρω ότι θα φτάσω εκεί κάπου απλά πιστεύω ότι αξίζει ..υπάρχουν και ελατήρια ohlins σε αυτά τα λεφτά είδα κάπου ..θα ισχύει όμως η παπάντζες;;

  6. #6
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.280
    Όλα τα ελατήρια πάνω κάτω είναι το ίδιο πράγμα εσείς πιστεύετε ότι η ολινς η η χαιπερπρο βγάζει ελατήρια από δική της παραγωγή...μάλιστα..2-3εργοστασια Είναι και απλά βάζουν επάνω το λογκο τους,το μόνο που προσφέρει η εκάστοτε ανεβασμένη τιμή του λογκο είναι ότι θα είναι ποιοτικό το ελατήριο λόγο ελενχου(και όχι πάντα αλλά τέλος πάντων)...οι μόνες διάφορες είναι αν είναι γραμμικά ελατήρια η προοδευτικά και αν είναι σωστά για τα κιλά σου...βάλε γραμμικά και άλλαξε τα μόνο αν δεν είναι σωστά για τα κιλά σου...το πιο σημαντικό είναι το λαδάκι που πρέπει να αλλάζει κάθε 15.000χλμ χονδρικά και η σωστή ρύθμιση των αναρτήσεων...Αυτά..
    Throttle that mysterious friend of ours

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.748
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Manolo12 Προβολή μηνύματος
    Cbr600rr 2006..ναι το ξέρω ότι θα φτάσω εκεί κάπου απλά πιστεύω ότι αξίζει ..υπάρχουν και ελατήρια ohlins σε αυτά τα λεφτά είδα κάπου ..θα ισχύει όμως η παπάντζες;;
    Παπάντζες. Ξεκάθαρα.

    Στο έξοδο του να αλλαξεις ελατήριο, μπες, αν το μετρήσεις και δεν έχει το μήκος που προβλέπει το service manual. Π.χ. το manual λέει κάτι του στυλ 337-345mm ελεύθερο μήκος. Το βγάζεις , το μετράς ελεύθερο, και αν βγει εντός των ορίων, το κρατάς. Αν βγει π.χ. μικρότερο, τότε βάζεις χέρι στην τσέπη και άλλαγμα.

    Αν θέλεις να παίξεις με την ανάρτησή σου δίνοντας VFM λεφτά, άλλαξε λάδι με άλλου ιξώδους π.χ. αν σου φαίνεται χαλαρό στις αποσβέσεις το πηρούνι ακόμα και στα τέρμα σφικτό των αποσβέσεων (πράγμα τελείως απίθανο αλλά λέμε) ή αν δεν έχει ρυθμίσεις αποσβέσεων (που το δικό σου έχει) βάζεις πιο χοντρό. Αν έχεις π.χ. πολύ μαλακό το ελατήριο, παίξε με πιο ψηλή στάθμη λαδιού στο πηρούνι από το κανονικό, ο συμπιεζόμενος αέρας μέσα στο πηρούνι δρα σαν δεύτερο ελατήριο, όσο τον στενεύεις τόσο δυναμώνει.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  8. #8
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    το να αλλαξεις ελατηρια χωρις να εχεις ιδεα τι θες να κανεις δεν εχει κανενα νοημα...αν θες να κανεις αλλαγη ελατηριων, πρεπει να ξερεις τι κανει το ελατηριο, η προφορτιση, τι ειναι το racing-static sag που θα σου δειξουν τι ελατηριο θες και που πρεπει να κινηθεις...

    επισης να ξερεις οτι η επαναφορα μετα στην μπροστινη/πισω αναρτηση αν κανεις σχετικα μεγαλη αλλαγη θα αρχισει να πασχίζει και θα χρειαστεις και ριβαλβινγκ...οσο για τα ελατηρια, θα σου ελεγα να αποφυγεις τα μπροστινα ελατηρια της hyperpro γιατι απ οσο ξερω βγαζει μονο προοδευτικα, και συνηθως μονο ενα νουμερο, κατι που δε θες σε καμμια περιπτωση οταν ψαχνεις να σεταρεις την αναρτηση σου

  9. #9
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/11/2019
    Μηνύματα
    59
    Όχι ξέρω τη θέλω να κάνω ..απλά ήθελα μια γνώμη για τα συγκεκριμένα ελατήρια και γενικά αν αξίζει κάτι τέτοιο.τεσπα ευχαριστω για τις απαντήσεις σας !!

  10. #10
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    απο αυτα που γραφεις μεχρι τωρα δε φαινεται να ξερεις παντως τι ακριβως κανει το ελατηριο και ποτε το αλλαζουμε

    fun fact: δεν υπαρχει καλο ελατηριο αλλα σωστο ελατηριο για τον δεδομενο αναβατη. Λαθος επιλογη ελατηριου μπορει να κανει το μηχανακι απο το να συμπεριφερεται χαλια μεχρι και εντελως επικινδυνο στην οδηγηση

  11. #11
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/11/2019
    Μηνύματα
    59
    Υπάρχουν παρά πολλές φορές εδώ μέσα που ήμουν στο τσακ αλλά τώρα θα το πω.σεβομαι όλες τις απόψεις γιατί σίγουρα υπάρχουν άτομα εδώ μέσα με εμπειρία 500 φορές πάνω από την δικιά μου.με τρελαίνει όμως αυτό που γίνεται συχνά και το έχω δει σε πολλά ποστ μια «επίθεση» από μέλη και μας κάνουν να σκεφτόμαστε μέχρι και που θα βάλουμε το κόμμα γαιτι κουνάνε το δάχτυλο στα πάντα λες και ειναι οι θεοί..πείτε τις γνωμες και ακόμα και να διαφωνείτε και καλά κάνετε υπάρχει και πιο ωραιος τροποσ.τα πράγματα είναι απλά εφόσον θα έδινα 150 και ευρώ για σέρβις ,λέω μήπως έβαζα ένα καλύτερο ελατήριο μπροστά και να ρύθμιζα μετά την Μότο στα κιλά μου γατί έχω σκοπό με το καιρό να την πιεζω παραπάνω ...αν όλο αυτό με κάνει να μην ξέρω τι μου γίνετε είτε ισχύει είτε όχι πες το πιο όμορφα φίλε μου !!!καλη συνέχεια σε όλους σας και πάλι ευχαριστω για τις απαντήσεις σας !!

  12. #12
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    εγω απο την αλλη δε μπορω να καταλαβω γιατι μερικοι κανετε σαν να ειστε 5χρονα που θελετε τη μαμα σας να σας καλοπιάνει...

    εχεις εντελως λαθος προσεγγιση στο θεμα αναρτησης, και καλο ειναι να μην κανεις πειραματα αμα δε ξερεις τι κανεις, γιατι στην καλυτερη περιπτωση απλα θα ειναι χαλια το μηχανακι, στη χειροτερη θα φας τα μουτρα σου. Το να λες λοιπον οτι θες ενα ΄΄καλυτερο΄΄ελατηριο δειχνει οτι δεν εχεις ιδεα για το τι αλλαγη χρειαζεται να κανεις, και αντι να ρωτησεις τι θα επρεπε να προσεξεις, το γυρνας στην κλαψα.

    Ξαναλεω, αλλαγη χωρις να ξερεις αν θες πιο μαλακο η πιο σκληρο δεν εχει κανενα νοημα να κανεις. Επισης, πιθανη ανισορροπία με εμπρος και πισω ελατηριο (ναι, αν αλλαξεις μπροστα ελατηρια, πρεπει να κανεις πιθανοτατα και κατι πισω) το μηχανακι εντος στροφης θα συμπεριφερεται σκατα γιατι θα κανει τραμπολινο και η γεωμετρια θα παει περιπατο. Στις αναρτησεις, εντοπιζουμε ποιο ειναι το προβλημα, και προσαρμοζουμε αναλογως. Αμα δε σου αρεσει αυτο, βαλε απλα οτι ελατηριο σου κατεβει, κολλα και ενα αυτοκολλητο ohlis-hyperpro-wilbers-wp και εισαι αρχηγος....βαλε και φωτο να σου πουμε τι γαματο εγινε το μοτορι με το καλο ελατηριο

  13. #13
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/11/2019
    Μηνύματα
    59
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από p@nos Προβολή μηνύματος
    εγω απο την αλλη δε μπορω να καταλαβω γιατι μερικοι κανετε σαν να ειστε 5χρονα που θελετε τη μαμα σας να σας καλοπιάνει...

    εχεις εντελως λαθος προσεγγιση στο θεμα αναρτησης, και καλο ειναι να μην κανεις πειραματα αμα δε ξερεις τι κανεις, γιατι στην καλυτερη περιπτωση απλα θα ειναι χαλια το μηχανακι, στη χειροτερη θα φας τα μουτρα σου. Το να λες λοιπον οτι θες ενα ΄΄καλυτερο΄΄ελατηριο δειχνει οτι δεν εχεις ιδεα για το τι αλλαγη χρειαζεται να κανεις, και αντι να ρωτησεις τι θα επρεπε να προσεξεις, το γυρνας στην κλαψα.

    Ξαναλεω, αλλαγη χωρις να ξερεις αν θες πιο μαλακο η πιο σκληρο δεν εχει κανενα νοημα να κανεις. Επισης, πιθανη ανισορροπία με εμπρος και πισω ελατηριο (ναι, αν αλλαξεις μπροστα ελατηρια, πρεπει να κανεις πιθανοτατα και κατι πισω) το μηχανακι εντος στροφης θα συμπεριφερεται σκατα γιατι θα κανει τραμπολινο και η γεωμετρια θα παει περιπατο. Στις αναρτησεις, εντοπιζουμε ποιο ειναι το προβλημα, και προσαρμοζουμε αναλογως. Αμα δε σου αρεσει αυτο, βαλε απλα οτι ελατηριο σου κατεβει, κολλα και ενα αυτοκολλητο ohlis-hyperpro-wilbers-wp και εισαι αρχηγος....βαλε και φωτο να σου πουμε τι γαματο εγινε το μοτορι με το καλο ελατηριο
    Ρε φίλε δεν το κόβεις ;;;μπορώ να σου μιλήσω και εγώ περίεργα άμα θέλω ξεκολλα με τα κλάψες και τα δεν ξέρεις τι σου γίνετε ..την όρεξη σου έχω νομίζεις ;;δεν είπα ποτε ότι θα τα βάλω πάνω και όποιον πάρει ο χάρος ..σπιτι μου ήμουν κοιτούσα πράγματα για την μηχανή μου και έπεσε εκεί το μάτι μου και θυμήθηκα και ένα παλικάρι που τα είχε βάλει.λέω ας κάνω μια ερώτηση στο φόρουμ για τα συγκεκριμενα.εννοείται πως θα μίλαγα με το μάστορα μου για το τι είναι καλο και τι όχι..εγώ ξέρω πολύ καλά τι θέλω από την μηχανή μου!!! Συγνώμη δεν ήξερα να είμαι αρχιμηχανικός στην Μπολόνια για να μπαίνω να μιλάω εδώ μέσα με άτομα σαν εσένα Θεούλη

  14. #14
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Manolo12 Προβολή μηνύματος
    Ρε φίλε δεν το κόβεις ;;;μπορώ να σου μιλήσω και εγώ περίεργα άμα θέλω ξεκολλα με τα κλάψες και τα δεν ξέρεις τι σου γίνετε ..την όρεξη σου έχω νομίζεις ;;δεν είπα ποτε ότι θα τα βάλω πάνω και όποιον πάρει ο χάρος ..σπιτι μου ήμουν κοιτούσα πράγματα για την μηχανή μου και έπεσε εκεί το μάτι μου και θυμήθηκα και ένα παλικάρι που τα είχε βάλει.λέω ας κάνω μια ερώτηση στο φόρουμ για τα συγκεκριμενα.εννοείται πως θα μίλαγα με το μάστορα μου για το τι είναι καλο και τι όχι..εγώ ξέρω πολύ καλά τι θέλω από την μηχανή μου!!! Συγνώμη δεν ήξερα να είμαι αρχιμηχανικός στην Μπολόνια για να μπαίνω να μιλάω εδώ μέσα με άτομα σαν εσένα Θεούλη



  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.748
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Manolo12 Προβολή μηνύματος
    Ρε φίλε δεν το κόβεις ;;;μπορώ να σου μιλήσω και εγώ περίεργα άμα θέλω ξεκολλα με τα κλάψες και τα δεν ξέρεις τι σου γίνετε ..την όρεξη σου έχω νομίζεις ;;δεν είπα ποτε ότι θα τα βάλω πάνω και όποιον πάρει ο χάρος ..σπιτι μου ήμουν κοιτούσα πράγματα για την μηχανή μου και έπεσε εκεί το μάτι μου και θυμήθηκα και ένα παλικάρι που τα είχε βάλει.λέω ας κάνω μια ερώτηση στο φόρουμ για τα συγκεκριμενα.εννοείται πως θα μίλαγα με το μάστορα μου για το τι είναι καλο και τι όχι..εγώ ξέρω πολύ καλά τι θέλω από την μηχανή μου!!! Συγνώμη δεν ήξερα να είμαι αρχιμηχανικός στην Μπολόνια για να μπαίνω να μιλάω εδώ μέσα με άτομα σαν εσένα Θεούλη
    Εγώ πάντως στα παραπάνω, προσπαθώ να σου πω, ότι είναι λίγο μόδα καταναλωτισμού το ''πετάω τα μαμά ελατήρια και βάζω τα τούμπανα αφτερμαρκετ''. Είχε περάσει αυτό στην μοτοσυκλετιστική καταναλωτική κουλτούρα όταν είχαμε λεφτά την δεκαετία του 2000, και τώρα που τα λεφτά μειωθήκανε, σκεφτήκαμε (όχι όλοι) και είδαμε σε τι τα πετάγαμε, πράγματα που κόστιζαν πολλά λεφτά για να πάρεις μια ανεπαίσθητη βελτίωση κι αυτή αν. Με πρώτη κι καλύτερη τις εξατμίσεις, φίλτρα κ.ο.κ.


    Ελατήριο αλλάζεις, όπως σου έγραψα ΑΝ το παλιό έχει βγει εκτός ορίων μετα χρόνια Ή ΑΝ οι μετρήσεις sag με μηχανή σκέτη και με αναβάτη απάνω, δεν έρχονται στις αποδεκτές τιμές, πράγμα δύσκολο αν δεν έχεις βάρος κοντά στον μέσο όρο.

    Για παράδειγμα ο Τασούλης προτείνει ότι με το βάρος της μηχανής, η ανάρτηση πρέπει να τρώει τόσα χιλιοστά διαδρομής, και με τον αναβάτη επάνω, πρέπει τόσα χιλιοστά διαδρομής. Αν με την κατάλληλη ρύθμιση στην προφόρτιση, είσαι εντάξει στις τιμές αυτές, τότε δεν θέλεις άλλο ελατήριο. Αν προσπαθώντας με την προφόρτιση, πετυχαίνεις κάπου το ένα, αλλά χάνεις το άλλο, τότε θέλεις άλλο ελατήριο για το βάρος σου. Δες εικόνα.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	rythmiseis.jpg 
Προβολές:	61 
Μέγεθος:	111,7 KB 
ID:	416706

    Κι αυτός ο κανόνας ακόμα, δεν είναι και τίποτα επιστημονικά αποδεδειγμένος, οπότε αν εσύ με σωστό σέρβις στην ανάρτησή σου, είναι ΟΚ σε αυτό που καταλαβαίνεις στην οδήγηση, ε δεν χρειάζεται να σκας 130ρια για ελατήρια που δεν θα σου προσφέρουν κάτι αντίστοιχο με τα 130 ευρώ που έδωσες, και μπορούσες να το είχες δώσει σε κάτι άλλο. Δεν λέω ότι είναι ΟΛΑ άχρηστα τα aftermarket ελατήρια, λέω ότι τις πιο πολλές φορές, είναι πλασματική η ανάγκη για αυτά, στο μυαλό μας μόνο.

    Γνώμη μου, ιξώδες και στάθμη στα λάδια, πετυχαίνουν πιο σημαντικά πράγματα από τα ελατήρια.

    Αυτά.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Βοήθεια για μονοκύλινδρα αερόψυκτα
    από ctpanoramix στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 13/12/2004, 13:01
  2. Μια βοήθεια για Kawasaki
    από tidime στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 09/09/2004, 14:15
  3. βοηθεια για CRM 250
    από crmaris στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 30/07/2004, 14:58
  4. Βοηθεια Για Επιλογη!!!!
    από djupiter στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 28/05/2004, 01:05

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF