Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 36

Θέμα: Είχα τρακάρισμα ... Πώς θα κινηθώ ?

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    856
    Ποντάρουν στο να σε πείσουν να δεχτείς τις παπαριές τους και να γλυτώσουν λεφτά... Οι ασφαλιστικές αυτή είναι η δουλειά τους... Πριν αρκετά χρόνια ήμουν σταματημένος με το κάρο και περίμενα να πάρω τη μάνα μου από ένα γιατρό που την είχα πάει... Ήρθε μια κυρία να παρκάρει στον κενό χώρο μπροστά μου και επειδή ήταν κάπως μεγάλη την είδα ότι δεν το είχε με το παρκάρισμα.. Έκανε λοιπόν όπισθεν με φορά και έσκασε στη μούρη του αυτοκινήτου μου σπάζοντας τον προφυλακτήρα μου... (εγώ μέσα έτσι; )

    Βγήκε έξω μια ευγενέστατη και προφανώς ευκατάστατη γυναίκα εμφανώς ταραγμένη και σχεδόν κλαίγοντας μου ζήτησε συγγνώμη και είπε θα πληρώσει τα πάντα να μην ανησυχώ.. Μου είπε μάλιστα πως ήταν διευθύντρια σε κοντινό κατάστημα τράπεζας.. Δεν πήρα τροχαία ανταλλάξαμε στοιχεία και δηλώσεις κτλ... Πηγα στην αντιπροσωπεία το αμάξι ήρθε ο πραγματογνωμονας τους και βγήκε το μπουγιουρτνι... Το αμάξι επισκευαστηκε πλήρωσα από την τσέπη αρκετά για την εποχή λεφτά και πήρα το τιμολόγιο.. Την επόμενη έσκασα μύτη στα γραφεία της ασφαλιστικής να πάρω τα λεφτά μου... Ξέρεις τι σοτο πήγαν να μου πουλήσουν;

    Ήσασταν λέει από πίσω και κανονικά δεν δικαιούσαι όλο το ποσό αλλά Χ πόσο θα πάρεις και καλά.. Δεν συνεχίζω να σου περιγράφω τι ακολούθησε αλλά περίπου καταλαβαίνεις...
    Γι αυτό σου λέω.. Μην τους αφήνεις να σε δουλεύουν... Πάντα λ7 πάνε να γλυτώσουν αυτοί... Άκου τα παιδιά που το παν από πάνω και επικοινώνησε με τον άνθρωπο που σου προκάλεσε το ατύχημα... Βάλτον να τους τραβήξει κάνα καντίλι και απείλησε αν δεν βγάλεις άκρη ακόμα και με μήνυση και δημόσια καταγγελία σε νετ και αλλού.
    Δεν υπάρχει ακατάλληλος καιρός για ταξίδι με μοτοσυκλέτα, υπάρχουν μόνο ακατάλληλα ρούχα και εξοπλισμός.

  2. #17
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2008
    Μηνύματα
    1.008
    Παίδες η μήνυση είναι κατοσταρικο κ κάνα εξώδικο με δικηγόρο θες 3-4 ακόμη.
    Ο φίλος είναι επί ξύλου κρεμαμενος, δεν έχει μαντήλι να κλάψει που λένε, πως θα το παίξει γαμηστερος κ ότι είστε παράνομοι κ θα σας συρω στα δικαστήρια για να τους τριξει τα δόντια?

  3. #18
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    856
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από typhoon Προβολή μηνύματος
    Παίδες η μήνυση είναι κατοσταρικο κ κάνα εξώδικο με δικηγόρο θες 3-4 ακόμη.
    Ο φίλος είναι επί ξύλου κρεμαμενος, δεν έχει μαντήλι να κλάψει που λένε, πως θα το παίξει γαμηστερος κ ότι είστε παράνομοι κ θα σας συρω στα δικαστήρια για να τους τριξει τα δόντια?
    Ή μήνυση δεν κοστίζει τίποτα απολύτως (μην επιμείνεις το πληροφορήθηκα πρόσφατα από φίλο αστυνόμο) δεν είπε κανείς να το παίξει γαμηστερος... Να μην κάνει πίσω του είπαμε χάνοντας το δίκιο του (από αυτά που μας έχει περιγράψει Έχει δίκιο) και να μην επιτρέψει στα κοράκια της ασφαλιστικής να τον θεωρήσουν μαλάκα τρώγοντας του τα λεφτά που δικαιούται.

    Επαναλαμβάνω το κλειδί της υπόθεσης είναι ο υπαίτιος του ατυχήματος... Ας τον πάρει από κοντά ο φίλος... Αν είναι τίμιος το θέμα θα λυθεί ομαλά.
    Δεν υπάρχει ακατάλληλος καιρός για ταξίδι με μοτοσυκλέτα, υπάρχουν μόνο ακατάλληλα ρούχα και εξοπλισμός.

  4. #19
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.436
    Δικός μου κανόνας Νο1 ,μετά από αρκετές τέτοιες ιστορίες .
    Φωνάζω πάντα το ''100'' ακόμα και αν ο άλλος δηλώσει ότι φταίει.
    when life gets complicated... i ride.

  5. #20
    VR 46 Το avatar του/της Akalestos
    Εγγραφή
    23/01/2018
    Μηνύματα
    450
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από katsar Προβολή μηνύματος
    Δικός μου κανόνας Νο1 ,μετά από αρκετές τέτοιες ιστορίες .
    Φωνάζω πάντα το ''100'' ακόμα και αν ο άλλος δηλώσει ότι φταίει.
    Σωστος! Κι εγω το ιδιο κανω ΠΑΝΤΑ!! Για να μην κατσω κ γραψω κι εγω την προσωπικη μου εμπειρια απο ασφαλιστικη που μου λεγε "θα σου δωσω τα μισα λεφτα και κρατα το τρακαρισμενο (διεγραμμενο) αυτοκινητο σου κ πουλα το για ανταλλακτικα μονος σου" η' "θα σου δωσω αρκετα λιγοτερα της αξιας του και θα το κρατησουμε εμεις" (προφανως θα το πουλαγαν την ιδια μερα σε εμπορο ανταλλακτικων η' δε ξερω κι εγω τι αλλο θα το εκαναν). Παντα το 100!!! Οχι οτι παιζει ρολο στο τι θα κανεις με τις ασφαλιστικες αλλα στη δικη σου περιπτωση ισως βοηθουσε η βεβαιωση της τροχαιας περισσοτερο.. τωρα οπως τα ειπαν τα παιδια.. και καλη τυχη καλο ξεμπερδεμα!

  6. #21
    Μέλος
    Εγγραφή
    31/07/2016
    Μηνύματα
    43
    Έχετε απόλυτο δίκιο παιδιά και το έγραψα εξαρχής ότι ήταν λάθος μου ... Όσο ζεις μαθαίνεις λοιπόν ... Απλά σε πνίγει η αδικία σε τρακάρουν και σου λένε μετά ότι επειδή δεν ήταν ξεκάθαρο για το ποιος φταίει δεν μπορούμε να σε αποζημίωσουν στο 100% ... Ενώ ο άλλος έχει παραδεχτεί το λάθος του

  7. #22
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.436
    Αδερφέ χωρίς να είμαι ειδικός νομίζω πως πάνε να σε φάνε.Από την στιγμή που ο άλλος - και τιμή του- λέει φταίω 100% τι θα πει δεν δικαιούσαι 100% αποζημίωση ;
    Κάποιοι συνφορουμίτες έχουν επαφή με τον κλάδο νομίζω,πιθανώς η γνώμη τους να έχει άλλη βαρύτητα αν το δουν και απαντήσουν.
    when life gets complicated... i ride.

  8. #23
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της contes di Zante
    Εγγραφή
    01/11/2007
    Μηνύματα
    299
    Συμφορουμίτη safari13 ο ασφαλιστής σου τι λέει? Γιατί μιλάς εσύ με τον πραγματογνώμονα και όχι αυτός? Από τη στιγμη που η ζημιά πληρωνεται από την εταιρεία σου και αυτός είναι συνεργατης άσε να κάνει τη δουλειά εκεινος
    διονύσης K / έλα να πάμε στο νησί...το (multi)strada μου εγώ και 'σύ

  9. #24
    VR 46 Το avatar του/της Akalestos
    Εγγραφή
    23/01/2018
    Μηνύματα
    450
    Σωστο κι αυτο που λεει ο Contes di Zante. Μηπως να πας κι απο συνηγορο του πολιτη αν δεις κι αποδεις οτι δε βγαζεις ακρη? Απ τη στιγμη που δε παιζουν φραγκα για ιδιωτικο δικηγορο.

  10. #25
    Μέλος
    Εγγραφή
    31/07/2016
    Μηνύματα
    43
    Ως προς αυτό έχετε δίκιο πρέπει να κάνει τη δουλειά ο ασφαλιστής με έχει καθησυχάσει ότι θα κάνει ότι μπορεί ... Ισχυρίζεται η ιντερσαλονικα ότι το τρακάρισμα δεν ήταν ξεκάθαρο ... Και δεν μπορουν να πιστεψουν ( η ιντερσαλονικα ) ότι πρώτον επεσα εγώ και δεν έπεσα ο άλλος ενώ και καλά έπρεπε να πέφταμε και οι δύο από την επαφή που είχαμε καθώς επίσης της φαίνεται περίεργο που ενώ με χτύπησε από την αριστερή πλευρά έπεσα πάλι από την αριστερή πλευρά και όχι από τη δεξιά ... Και για αυτό λέει δεν είναι ξεκάθαρο και δεν μπορεί να μου πληρώσει το 100% ...

    Επίσης λόγο του ιού και της κατάστασης όλα είναι τηλεφωνικά και αυτό είναι κακο ενώ αν είχα επαφή από κοντά θα ήταν τελείως διαφορετικα ...

    Ευχαριστώ όλους όσους έχουν απαντήσει και έχουν προσπαθήσει να βοηθήσουν ... Μόνο και μόνο αυτό είναι βοηθεια για εμένα !!!

  11. #26
    Μέλος
    Εγγραφή
    31/07/2016
    Μηνύματα
    43
    Δεν ξέρω αν ήταν εφικτό αν κάποιος είχες κανέναν γνωστό που δούλευε στην ιντερσαλονικα να ερχόμουν σε επικοινωνία γιατί πιστεύω μόνο από γνωστό θα μπορέσει να αλλάξει κάτι αν μιλάμε κάποιος που είναι μέσα στην εταιρεία ....

  12. #27
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.749
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Akalestos Προβολή μηνύματος
    Σωστο κι αυτο που λεει ο Contes di Zante. Μηπως να πας κι απο συνηγορο του πολιτη αν δεις κι αποδεις οτι δε βγαζεις ακρη? Απ τη στιγμη που δε παιζουν φραγκα για ιδιωτικο δικηγορο.
    Ο συνήγορος του πολίτη, είναι για διαφορές του πολίτη με το Δημόσιο, και καμία σχέση δεν έχει με ιδιωτικές διαφορές.

    Στην προστασία/συνήγορο Καταναλωτή προφανώς εννοείς.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  13. #28
    VR 46 Το avatar του/της Akalestos
    Εγγραφή
    23/01/2018
    Μηνύματα
    450
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Ο συνήγορος του πολίτη, είναι για διαφορές του πολίτη με το Δημόσιο, και καμία σχέση δεν έχει με ιδιωτικές διαφορές.

    Στην προστασία/συνήγορο Καταναλωτή προφανώς εννοείς.
    Ναι αυτο εννοω (γραψε λαθος)

  14. #29
    Ο πυγολαμπιδας! Το avatar του/της ΟΚΤΑΝΙΟ
    Εγγραφή
    14/07/2005
    Μηνύματα
    1.189
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Akalestos Προβολή μηνύματος
    γραψε λαθος
    (Το γράφω εγώ )

    Λαθος.
    Οσο και να την τιναξεις, η τελευταια σταγονα θα μεινει στο σωβρακο.....

  15. #30
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    20/05/2012
    Μηνύματα
    103
    Παίδες όταν έχουμε ατύχημα κάνουμε τα εξής:

    α. Καλούμε αστυνομία (Για να συνταχθεί σχεδιάγραμμα, έκθεση αυτοψίας, ένορκες καταθέσεις)
    β. Καλούμε ασθενοφόρο έστω και αν έχουμε αμυχές ή μικρό αίσθημα πόνου (Για να έχουμε ιατροδικαστική έκθεση ή στη χειρότερη βεβαίωση νοσοκομείου, που θα χρειαστούμε για την αξίωση της ηθικής μας βλάβης)
    γ. Την ασφαλιστική μας να έρθει να κάνει καταγραφή ατυχήματος, να βγάλει φωτογραφίες και να μεταφέρει το όχημά μας σε συνεργείο ή στο σπίτι μας (Γι' αυτό χρειάζεται πάντα η οδική βοήθεια).
    δ. Ζητάμε να ελέγξει το όχημα ο πραγματογνώμονας και να γνωμοδοτήσει για τις ζημιές που έχει καταγράψει το συνεργείο (Σ.Σ. οι πραγματογνώμονες δεν έχουν καμία σχέση με τις ασφαλιστικές).
    Προφανώς και είναι απαραίτητη η σύνταξη καταλόγου με τις τιμές των καινούριων ανταλλακτικών από την αντιπροσωπεία, που χρήζουν αντικατάστασης.

    Από κει και πέρα διαλέγεις ή τον εξωδικαστικό συμβιβασμό ή τη δικαστική οδό.

    Κατ' εμέ και στις δυο περιπτώσεις συμβουλεύεσαι δικηγόρο (κάτι που δεν πρότεινε κανένας σας....).

    Επίσης πάντοτε επιθυμούμε την ποινική δίωξη του άλλου οδηγού. Δε χρειάζεται υποβολή μήνυσης όταν υπάρχει έστω μικροτραυματισμός, γίνεται αυτεπάγγελτα.
    Αν δηλώσει 1ΟΟ% υπαίτιος, στην ποινική δικάσιμο έχουμε τη δυνατότητα να δηλώσουμε ότι δεν επιθυμούμε την ποινική δίωξη και αυτή παύει οριστικά, κοινώς δεν γίνεται ποινικό δικαστήριο.
    Ο λόγος που επιθυμούμε την ποινική δίωξη, είναι για να σχηματιστεί πλήρης ποινική δικογραφία έτσι ώστε να στηρίξουμε τις αστικές (χρηματικές) μας αξιώσεις στο πολιτικό δικαστήριο ή στον εξωδικαστικό συμβιβασμό. Ζητάμε προθεσμία να καταθέσουμε και συμβουλευόμαστε πάντα δικηγόρο.

    Στον εξωδικαστικό συμβιβασμό πάντα ο κλάδος ζημιών κάθε ασφαλιστικής θα σε οδηγήσει σ' ένα συμβιβασμό με συνυπαιτιότητα.

    Επίσης:

    - ο μέσος χρόνος έκδοσης δικαστικής απόφασης στην Αθήνα είναι ένας χρόνος από την εκδίκαση της αγωγής μας.
    - από την κατάθεση της αγωγής μέχρι την έκδοσης της πρωτόδικης απόφασης οι τόκοι που τρέχουν είναι 9,25% και από τη δημοσίευσή της 1Ο,25%. Συνήθως οι ασφαλιστικές προτείνουν συμβιβασμό μετά την έκδοση της οριστικής απόφασης και εξοφλούν με δίγραμμη επιταγή.

    Από κει και πέρα η Ιντερσαλόνικα είναι μια χαρά εταιρεία. Αποζημιώνει και εξωδικαστικά αρκετά καλά, φυσικά όχι στο ποσό που επιθυμούμε εμείς.
    Safari13 μάλλον θα μίλησες με τον κύριο Δαμδ.... .
    Τελευταία τροποποίηση από KRS; 29/03/2020 στις 15:40.

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Πως θα βρείτε την εσωτερική σας ηρεμία
    από adam_tsouk στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 01/02/2005, 16:41
  2. Πως θα γινεις δημοφιλής στους αντρες??
    από kalgeorge στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 08/07/2004, 11:00
  3. Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 20/05/2004, 10:12
  4. Πώς θα εξακριβώσετε αν είστε έτοιμοι για παιδιά:
    από SSMPRINIS στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 20/02/2004, 15:36
  5. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 11/12/2003, 13:19

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF