Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 36

Θέμα: Είχα τρακάρισμα ... Πώς θα κινηθώ ?

  1. #1
    Μέλος
    Εγγραφή
    31/07/2016
    Μηνύματα
    43

    Είχα τρακάρισμα ... Πώς θα κινηθώ ?

    Καλησπέρα .... Είχα ένα τρακάρισμα με το μηχανάκι όλα καλά ... Με τράκαρε ένα άλλο μηχανάκι πάνω στην Πειραιώς .... ( Είχαμε την ίδια ασφάλεια ιντερσαλονικα ) ... Κατέγραψε το περιστατικο από την ασφαλιστική ένα άτομο αλλά μας είπε αν τα έχουμε βρει να μην καλέσουμε τροχαία ( πρώτο λάθος μου ) . Έβαλε ένα πάση περιπτώσει ότι ευθύνεται ο άλλος ... Πήγα το μηχανάκι σε συνεργείο κατέγραψε τις ζημιές ο πραγματογνώμονας... Την τελική απόφαση την πήρε αυτος που διαχειρίζεται τον φάκελο της ζημίας μου είπε ότι επειδή δεν είναι ξεκαθαρο με αποζημιώνουν 50-50 % .... Μετά από ατελείωτα τηλέφωνα και ένταση που μίλαγα μαζί του μου είπε ότι θα το ελέγξουν και θα μου πει ... Το έλεγξαν και μου λένε τώρα 70-30 % ... Αυτό γιατί γίνεται και δεν με καλύπτουν πλήρως ? Τι μπορώ να κάνω εγώ...? Σκέφτηκα να αγοράσω μόνος μου τα ανταλλακτικά και να το φτιάξω μόνος μου για να γλυτώσω κάποια λεφτά από το συνεργείο .... Όποιος γνωρίζει πάνω σε τέτοια θέματα θα ήθελα τη γνώμη του ... Είναι άδικο να σε τρακάρουν και να μην αποζημιώνεται πλήρως ... Ευχαριστώ και συγγνώμη αν σας κούρασα ...!!

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.723
    Το κόστος επισκευής το καθορίζει το συνεργείο με προτιμολόγιο που φτιάχνει ο ίδιος, ο πραγματογνώμονας και η ασφαλιστική εγκρίνουν τι από αυτό πληρώνουν.

    Ας φουσκώσει λίγο το τιμολόγιο το συνεργείο, κάνε και τα εργατικά εσύ και όχι το συνεργείο * (οπότε στο συνεργείο θα δώσεις ΜΟΝΟ το ΦΠΑ της εργασίας, το υπόλοιπο της εργασίας θα πάει τσέπη σε εσένα) , και με τα δυο αυτά , θα έρθεις στα ίσα σου στα λεφτά.

    Διαφορετικά αν είσαι 100% σίγουρος ότι έχεις δίκιο και ότι όντως δικαιούσαι 100% της αποζημείωσης, προσλαμβάνεις δικηγόρο, και τους πάει δικαστικά. Θα το φτιάξεις προς το παρόν με δικά σου λεφτά, θα πληρώσεις τα έξοδα του δικηγόρου, και ΑΝ δικαιωθείς στο δικαστήριο κάποια χρόνια μετά, θα σου τα σκάσει μαζεμένα η ασφαλιστική, ΚΑΙ αποζημείωση μοτοσυκλέτας ΚΑΙ δικαστικά ΚΑΙ τόκους για τα χρόνια. Παίζει όμως και να μην έχεις δίκιο και να τα χάσεις και όλα και να βρεθείς με την τσέπη άδεια.

    Ζυγισέ τα, ρώτα και κάποιον δικηγόρο και αποφάσισε.

    *ΕΔΙΤ: Αν έχεις καλή σχέση με το συνεργείο, και το δεχτεί αυτό, φυσικά.
    Τελευταία τροποποίηση από telegonos; 27/03/2020 στις 20:08.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Εχεις καποιον τροπο επικοινωνιας με τον αλλο εμπλεκομενο για να δεις αν οντως εχουν πει τα ιδια και σε εκεινον; Παει το μυαλο μου στο πονηρο. Αν την ωρα του ατυχηματος σας ειπαν οτι φταιει ο αλλος, εκεινος εφυγε ξεροντας οτι δεν περιμενει τιποτα απο την ασφαλιστικη. Τωρα ο,τι γλυτωσουν απο εσενα ειναι καθαρα λεφτα που θα τα κερδιζει η ιντερσαλονικα. Αν το 100% σου το κανουν 50% ή 70% αυτη η διαφορα (50% ή 30% αντιστοιχα) ειναι λεφτα που δε θα πληρωσει η ασφαλιστικη σε κανεναν, δηλαδη καθαρο κερδος γι'αυτους.

    Αλλο σεναριο, ειδαν οτι η δικη σου ζημια ειναι πολυ μεγαλυτερη οποτε τους συμφερει να αλλαξουν τα ποσοστα ευθυνης παλι προς συμφερον τους. Πχ αν η δικια σου ζημια ειναι 1000€ και του αλλου 200€, με το 100% πληρωνουν 1000€ ενω με το 50-50 πληρωνουν 600€. Γενικα ειναι υποπτη η περιπτωση, κρινει καποιος που εχει αμεσο οικονομικο συμφερον απο την υποθεση (ασφαλιστικη). Θα ημουν πολυ πονηρεμενος στη θεση σου, ειδικα αφου σε προετρεψαν αυτοι να μην καλεσεις τροχαια.

  4. #4
    Μέλος
    Εγγραφή
    31/07/2016
    Μηνύματα
    43
    Ο άλλος εμπλεκόμενος βρήκε το τιμόνι του στο τιμόνι μου και έπεσα εγώ ενώ αυτός δεν έπεσε ... Δεν έπαθε υλική ζημιά ... Μετά έγραψε στην κατάθεση ότι φταίει αυτός ... Απλά η ιντερσαλονικα δεν πιστευει πρώτον πως έπεσα εγώ και δεν έπεσε αυτό ... ( Εγώ είχα ένα παπάκι αυτός ένα σκούτερ πιο βαρύ το ένα από το άλλο ) και δεύτερον δεν πιστεύει ότι με βρήκε από την αριστερή πλευρά στο τιμόνι και έπεσα πάλι από αριστερά αντί για δεξιά .. δεν έχω κάποιο τρόπο επικοινωνία δυστυχώς...

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από safari13 Προβολή μηνύματος
    Ο άλλος εμπλεκόμενος βρήκε το τιμόνι του στο τιμόνι μου και έπεσα εγώ ενώ αυτός δεν έπεσε ... Δεν έπαθε υλική ζημιά ... Μετά έγραψε στην κατάθεση ότι φταίει αυτός ... Απλά η ιντερσαλονικα δεν πιστευει πρώτον πως έπεσα εγώ και δεν έπεσε αυτό ... ( Εγώ είχα ένα παπάκι αυτός ένα σκούτερ πιο βαρύ το ένα από το άλλο ) και δεύτερον δεν πιστεύει ότι με βρήκε από την αριστερή πλευρά στο τιμόνι και έπεσα πάλι από αριστερά αντί για δεξιά .. δεν έχω κάποιο τρόπο επικοινωνία δυστυχώς...
    Αφου δεν εχει ο αλλος ζημια παιζει δυνατα το δευτερο σεναριο που ειπα. Ο,τι κοβουν απο εκεινον σε υπαιτιοτητα ειναι λεφτα που τα γλυτωνουν σε αποζημιωση απο εσενα. Μην τους αφησεις να κανουν ο,τι θελουν. Αφου ο αλλος δηλωσε οτι εφταιγε δεν εχουν καμια δουλεια να αλλαξουν αυτη τη δηλωση. Εγω θα ξεκινουσα με το καλο και αν δεις οτι δεν καταλαβαινουν θα αρχιζα τις απειλες παντος ειδους (με χανετε απο πελατη, θα σας κανω ρομπα στα φορουμ, θα κινηθω νομικα κτλ).

    Σε προσφατη σχετικη εμπειρια που ειχα με ασφαλιστικη (προσπαθουσαν με καθε τροπο να γλυτωσουν λεφτα) μολις επεσε η απειλη οτι "με τετοια συμπεριφορα απο τη μερια σας δε βλεπω το λογο να συνεχισω να ασφαλιζομαι σε εσας" ως δια μαγειας βρεθηκε λυση την ιδια μερα.
    Τελευταία τροποποίηση από ptc; 27/03/2020 στις 20:30.

  6. #6
    Μέλος
    Εγγραφή
    31/07/2016
    Μηνύματα
    43
    Δεν έχω ξανά εμπλακεί σε τρακάρισμα και δεν ξέρω καθόλου πως να κινηθώ ... Όσο για δικηγόρους και τέτοια λεφτά δεν παίζουν και οκ ποντάρουν να μην ασχοληθω περαιτέρω ....

  7. #7
    Ο πυγολαμπιδας! Το avatar του/της ΟΚΤΑΝΙΟ
    Εγγραφή
    14/07/2005
    Μηνύματα
    1.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από safari13 Προβολή μηνύματος
    Δεν έχω ξανά εμπλακεί σε τρακάρισμα ...
    Άμα δεν πιαστειτε στα χέρια, να αρχίσετε τα καντήλια μαζί με όλα τα παρελκομενα, και να αρχίσετε τα κλωτσομπουνιδια, μη λες ότι ενεπλακεις σε ατύχημα
    Οσο και να την τιναξεις, η τελευταια σταγονα θα μεινει στο σωβρακο.....

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Κάνε υπερτιμολόγηση όπως σου είπαν, να καλύψεις το 30% αν δεν έχεις το κάνει ήδη όπως κάνουν πολλοί

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της bros 650
    Εγγραφή
    12/07/2014
    Μηνύματα
    225
    Στην λεωφόρο Νίκης στο φανάρι του λευκου πύργου πριν λίγες ημέρες; Το είδα ήμουν σταματημένος στο φανάρι ένας παππούς με πάπι βγήκε ανάμεσα από τα αυτοκίνητα και σε έκλεισε επεσε πλάγια πάνω σου και σε εριξε αν με θέλεις για μάρτυρα ευχαρίστως

  10. #10
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.122
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από safari13 Προβολή μηνύματος
    Δεν έχω ξανά εμπλακεί σε τρακάρισμα και δεν ξέρω καθόλου πως να κινηθώ ... Όσο για δικηγόρους και τέτοια λεφτά δεν παίζουν και οκ ποντάρουν να μην ασχοληθω περαιτέρω ....
    Δεν το λες και τρακάρισμα αυτό, μάλλον χάδι ήταν..... πόση είναι η ζημιά;
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  11. #11
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.122
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bros 650 Προβολή μηνύματος
    Στην λεωφόρο Νίκης στο φανάρι του λευκου πύργου πριν λίγες ημέρες; Το είδα ήμουν σταματημένος στο φανάρι ένας παππούς με πάπι βγήκε ανάμεσα από τα αυτοκίνητα και σε έκλεισε επεσε πλάγια πάνω σου και σε εριξε αν με θέλεις για μάρτυρα ευχαρίστως
    Δεν διαβάζεις και θα σε μαλώσω στην Πειραιώς είπε ο άνθρωπος..... άρα Αθήνα-Πειραιάς
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  12. #12
    Μέλος
    Εγγραφή
    31/07/2016
    Μηνύματα
    43
    Μπορεί να μην με αποζημίωσουν αλλά με κάνατε και γέλασα :-D

  13. #13
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.065
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από safari13 Προβολή μηνύματος
    Δεν έχω ξανά εμπλακεί σε τρακάρισμα και δεν ξέρω καθόλου πως να κινηθώ ... Όσο για δικηγόρους και τέτοια λεφτά δεν παίζουν και οκ ποντάρουν να μην ασχοληθω περαιτέρω ....
    Μίλα με τον άλλον και κανονίστε να δηλώσει ξανά, γραπτά και ξεκάθαρα, ότι είναι 100% υπαίτιος. Problem solved.
    Life begins at 45°.

  14. #14
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2008
    Μηνύματα
    1.008
    Εφόσον δεν έχεις καταγραφη από αστυνομία κ όπως λες
    Όσο για δικηγόρους και τέτοια λεφτά δεν παίζουν
    Γειά σας...

    Νούμερο ένα λύση προσπάθησε αυτό που λέει ο blitzer
    Νούμερο δύο πάρε ότι σου δώσουν

    Την επόμενη φορά θα ξέρεις καλύτερα

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Κάπου εδώ μέσα είχα διαβάσει ότι το να μη σε αποζημιώσουν 100%είναι παράνομο. Όπως επίσης και οί μαλακιες του τύπου "Θα πληρώσεις εσύ το 30%λόγω παλαιότητας του οχήματος σού "πού λένε οί ασφαλιστικές.
    Προτείνω τη δεύτερη λύση που έδωσε ο ptc.

    Υ.Γ. Ή ιντερσαλονικα είναι ΓΤΠΚ. Την είχα και την άλλαξα...
    καθε μερα ...νεα μερα.

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Πως θα βρείτε την εσωτερική σας ηρεμία
    από adam_tsouk στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 01/02/2005, 17:41
  2. Πως θα γινεις δημοφιλής στους αντρες??
    από kalgeorge στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 08/07/2004, 12:00
  3. Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 20/05/2004, 11:12
  4. Πώς θα εξακριβώσετε αν είστε έτοιμοι για παιδιά:
    από SSMPRINIS στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 20/02/2004, 16:36
  5. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 11/12/2003, 14:19

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF