Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 36 από 36

Θέμα: Είχα τρακάρισμα ... Πώς θα κινηθώ ?

  1. #31
    Μπορείς να μας πεις τι γράφτηκε ακριβώς στην δήλωση ατυχήματος; Κάνατε 2 δηλώσεις ή στην ίδια υπογράψατε και οι δυο; Μήπως υπάρχει κάτι που μπορει να δηλωθεί συμπληρωματικά της δήλωσης του άλλου και να βοηθήσει. Πως έγινε ακριβώς το ατύχημα;

  2. #32
    Μέλος
    Εγγραφή
    31/07/2016
    Μηνύματα
    43
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από KRS Προβολή μηνύματος
    Παίδες όταν έχουμε ατύχημα κάνουμε τα εξής:

    α. Καλούμε αστυνομία (Για να συνταχθεί σχεδιάγραμμα, έκθεση αυτοψίας, ένορκες καταθέσεις)
    β. Καλούμε ασθενοφόρο έστω και αν έχουμε αμυχές ή μικρό αίσθημα πόνου (Για να έχουμε ιατροδικαστική έκθεση ή στη χειρότερη βεβαίωση νοσοκομείου, που θα χρειαστούμε για την αξίωση της ηθικής μας βλάβης)
    γ. Την ασφαλιστική μας να έρθει να κάνει καταγραφή ατυχήματος, να βγάλει φωτογραφίες και να μεταφέρει το όχημά μας σε συνεργείο ή στο σπίτι μας (Γι' αυτό χρειάζεται πάντα η οδική βοήθεια).
    δ. Ζητάμε να ελέγξει το όχημα ο πραγματογνώμονας και να γνωμοδοτήσει για τις ζημιές που έχει καταγράψει το συνεργείο (Σ.Σ. οι πραγματογνώμονες δεν έχουν καμία σχέση με τις ασφαλιστικές).
    Προφανώς και είναι απαραίτητη η σύνταξη καταλόγου με τις τιμές των καινούριων ανταλλακτικών από την αντιπροσωπεία, που χρήζουν αντικατάστασης.

    Από κει και πέρα διαλέγεις ή τον εξωδικαστικό συμβιβασμό ή τη δικαστική οδό.

    Κατ' εμέ και στις δυο περιπτώσεις συμβουλεύεσαι δικηγόρο (κάτι που δεν πρότεινε κανένας σας....).

    Επίσης πάντοτε επιθυμούμε την ποινική δίωξη του άλλου οδηγού. Δε χρειάζεται υποβολή μήνυσης όταν υπάρχει έστω μικροτραυματισμός, γίνεται αυτεπάγγελτα.
    Αν δηλώσει 1ΟΟ% υπαίτιος, στην ποινική δικάσιμο έχουμε τη δυνατότητα να δηλώσουμε ότι δεν επιθυμούμε την ποινική δίωξη και αυτή παύει οριστικά, κοινώς δεν γίνεται ποινικό δικαστήριο.
    Ο λόγος που επιθυμούμε την ποινική δίωξη, είναι για να σχηματιστεί πλήρης ποινική δικογραφία έτσι ώστε να στηρίξουμε τις αστικές (χρηματικές) μας αξιώσεις στο πολιτικό δικαστήριο ή στον εξωδικαστικό συμβιβασμό. Ζητάμε προθεσμία να καταθέσουμε και συμβουλευόμαστε πάντα δικηγόρο.

    Στον εξωδικαστικό συμβιβασμό πάντα ο κλάδος ζημιών κάθε ασφαλιστικής θα σε οδηγήσει σ' ένα συμβιβασμό με συνυπαιτιότητα.

    Επίσης:

    - ο μέσος χρόνος έκδοσης δικαστικής απόφασης στην Αθήνα είναι ένας χρόνος από την εκδίκαση της αγωγής μας.
    - από την κατάθεση της αγωγής μέχρι την έκδοσης της πρωτόδικης απόφασης οι τόκοι που τρέχουν είναι 9,25% και από τη δημοσίευσή της 1Ο,25%. Συνήθως οι ασφαλιστικές προτείνουν συμβιβασμό μετά την έκδοση της οριστικής απόφασης και εξοφλούν με δίγραμμη επιταγή.

    Από κει και πέρα η Ιντερσαλόνικα είναι μια χαρά εταιρεία. Αποζημιώνει και εξωδικαστικά αρκετά καλά, φυσικά όχι στο ποσό που επιθυμούμε εμείς.
    Safari13 μάλλον θα μίλησες με τον κύριο Δαμδ.... .
    Ευχαριστώ για όλη την απάντηση .... Όχι δεν μίλησα με αυτό τον κύριο ... Μα το αστείο της υπόθεσης είναι πως στην αρχή μου είπαν θα με αποζημίωσουν 50-50 και με λίγες φωνές από το τηλέφωνο μου είπαν θα το ξανά εξετάσουμε και μου είπαν μετά 70 -30 θα με αποζημίωσουν έτσι για την πλάκα με λίγες φωνές αύξησαν το ποσοστό ... Απλά θεωρώ έκατσε η περίπτωση να εχω την ίδια ασφάλεια και εγώ και αυτός που με τράκαρε και δεν θέλουν να πληρώσουν το ποσο ολόκληρο .... Έγιναν λάθη δυστυχώς όταν έγινε το τρακάρισμα και αυτό γιατί δεν ήξερα πως να κινηθώ ....

  3. #33
    Μέλος
    Εγγραφή
    31/07/2016
    Μηνύματα
    43
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από maxim46 Προβολή μηνύματος
    Μπορείς να μας πεις τι γράφτηκε ακριβώς στην δήλωση ατυχήματος; Κάνατε 2 δηλώσεις ή στην ίδια υπογράψατε και οι δυο; Μήπως υπάρχει κάτι που μπορει να δηλωθεί συμπληρωματικά της δήλωσης του άλλου και να βοηθήσει. Πως έγινε ακριβώς το ατύχημα;
    Εγώ περιεγραψα το συμβάν του τρακαρισματος και ο άλλος απλά έβαλε υπογραφή και ότι ευθύνεται πλήρως για το τρακαρισμα δεν έβαλε κάποια περιγραφη ....

  4. #34
    Πιθανόν λοιπον ο τρόπος που περιέγραψες το ατύχημα να μην ξεκαθαρίζει οτι ειναι ευθύνη του άλλου. Για παράδειγμα, αν έγραψες ηταν μπροστα και αριστερά μου και εκανε ελαφρώς δεξιά, ίσως σου δίνει συνυπαιτιότητα, καθώς συμφωνα με τον κοκ να μην τηρούσες την απόσταση ασφαλείας που θα σου επέτρεπε να αντιδράσεις. Ίσως να χρειάζεται μια δήλωση συμπληρωματική απο τον ίδιο, στο δικό του ασφαλιστή καθως και μια απο εσενα να κανει πολυ πιο ξεκάθαρες τις συνθήκες τους ατυχήματος. Με αυτον τον τρόπο θα μπορείς διεκδικήσεις την ευθύνη του άλλου στο 100%!

  5. #35
    Μέλος
    Εγγραφή
    31/07/2016
    Μηνύματα
    43

    Post

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από maxim46 Προβολή μηνύματος
    Πιθανόν λοιπον ο τρόπος που περιέγραψες το ατύχημα να μην ξεκαθαρίζει οτι ειναι ευθύνη του άλλου. Για παράδειγμα, αν έγραψες ηταν μπροστα και αριστερά μου και εκανε ελαφρώς δεξιά, ίσως σου δίνει συνυπαιτιότητα, καθώς συμφωνα με τον κοκ να μην τηρούσες την απόσταση ασφαλείας που θα σου επέτρεπε να αντιδράσεις. Ίσως να χρειάζεται μια δήλωση συμπληρωματική απο τον ίδιο, στο δικό του ασφαλιστή καθως και μια απο εσενα να κανει πολυ πιο ξεκάθαρες τις συνθήκες τους ατυχήματος. Με αυτον τον τρόπο θα μπορείς διεκδικήσεις την ευθύνη του άλλου στο 100%!
    Ευχαριστώ για τις πληροφορίες θα προσπαθήσω να βρω και να ερθώ σε επικοινωνια ...Γνωρίζετε αν μπορώ να πάρω τον φάκελο με όλα τα στοιχεία μέσα ή εγώ ή ο ασφαλιστής μου ?

  6. #36
    Ναι μπορείς να παρεις αντίγραφο της δήλωσης αν δε σου έδωσε την ωρα τους ατυχήματος. Όπως επίσης και την εκτίμηση του πραγματογνώμονα για το που θα κινηθεί το ύψος της ζημιάς. Σε κάθε περίπτωση ρώτησε κάποιον με περισσότερη γνώση(κανένα φίλο απο τροχαια για παράδειγμα) να σου πει πως προκύπτει η συνυπαιτιοτητα απο τη δήλωση που εκανες. Φυσικά ρωτα και τον ασφαλιστή σου για την περίπτωση συμπληρωματικής δήλωσης.

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123

Παρόμοια θέματα

  1. Πως θα βρείτε την εσωτερική σας ηρεμία
    από adam_tsouk στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 01/02/2005, 16:41
  2. Πως θα γινεις δημοφιλής στους αντρες??
    από kalgeorge στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 08/07/2004, 11:00
  3. Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 20/05/2004, 10:12
  4. Πώς θα εξακριβώσετε αν είστε έτοιμοι για παιδιά:
    από SSMPRINIS στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 20/02/2004, 15:36
  5. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 11/12/2003, 13:19

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF