Σελίδα 2 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 103

Θέμα: YAMAHA WR250R Adventure Project

  1. #16
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.703
    Έπιασα και έβαλα πρώτα τα κάγκελα της TUSK τα οποία έχουν προδιαγραφές και για αλουμινένιες βαλίτσες/κουτιά αλλά εγώ εκ πεποιθήσεως χρησιμοποιώ σαμάρια πολλά χρόνια τώρα!

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	pic60.jpg 
Προβολές:	364 
Μέγεθος:	103,3 KB 
ID:	416848

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	pic61.jpg 
Προβολές:	362 
Μέγεθος:	99,8 KB 
ID:	416849

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	pic62.jpg 
Προβολές:	363 
Μέγεθος:	89,7 KB 
ID:	416850

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	pic63.jpg 
Προβολές:	363 
Μέγεθος:	75,6 KB 
ID:	416851

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	pic64.jpg 
Προβολές:	364 
Μέγεθος:	89,6 KB 
ID:	416852



    ...και ακολούθησε το ντεπόζιτο των 14 λίτρων της SAFARI, στο οποίο έπρεπε να τοποθετηθεί η εργοστασιακή αντλία βενζίνης. Πριν και μετά από αυτό έγινα 3-4 πλύσεις στο εσωτερικό του ντεπόζιτου. Επίσης έγιναν κάποιες γέφυρες με τα εξωτερικά σωληνάκια της βενζίνης καθώς έχει τοποθετημένα και στο εσωτερικό του κάποια σωληνάκια βενζίνης που λειτουργούν ως σκούπες αναρρόφησης, όταν η στάθμη του καυσίμου είναι χαμηλά.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	pic67.jpg 
Προβολές:	365 
Μέγεθος:	70,3 KB 
ID:	416853

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	pic68.jpg 
Προβολές:	362 
Μέγεθος:	104,5 KB 
ID:	416854
    Τελευταία τροποποίηση από STF; 29/03/2020 στις 00:53.

  2. #17
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.703
    Μια που απέκτησε "μεγάλες" καμπύλες τώρα και μάλιστα με το λευκό να κυριαρχεί στις επιφάνειες της μοτοσυκλέτας, σχεδίασα αυτοκόλλητα δικής μου έμπνευσης στα οποία με έπιασε μια ανεξήγητη αγωνία να δηλώσω το έτος γεννήσεως... !

    Τα αυτοκόλλητα σχεδιάστηκαν ηλεκτρονικά μέσα από την ιστοσελίδα της MOTOCAL, όπου μπορείς και σώνεις σταδιακά το σχέδιο σου μέχρι να θεωρήσεις ότι έχεις τελειώσει. Aν κάποιος ασχοληθεί εντατικά μπορεί πραγματικά να κάνει θαύματα, αλλά θέλει να ασχοληθείς.

    Τα συγκεκριμένα που βρίσκονται μέχρι σήμερα πάνω στη μηχανή ήταν μια πρώτη vintage προσέγγιση. Ουδέν σχόλιον...

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	pic72.jpg 
Προβολές:	363 
Μέγεθος:	75,2 KB 
ID:	416855



    Τα αυτοκόλλητα τοποθετήθηκαν πολύ-πολύ εύκολα. Η ποιότητα τους είναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ από κάθε άποψη. Από ότι κατάλαβα είναι 2 φύλλα ενωμένα (ένα διάφανο προστασίας και ένα εσωτερικό με τα γραφικά). Η κόλλα είναι πολύ δυνατή και μεταδίδει σιγουριά ότι τα αυτοκόλλητα θα είναι εκεί για πολύ καιρό.

    Για τη τοποθέτηση τους χρειάστηκα:
    1. ένα ψεκαστήρα κηπουρικής με νερό και απορρυπαντικό πιάτων σε ποσοστό 5%
    2. ένα πανάκι για το καθάρισμα του νερού που αφαιρούσα σταδιακά
    3. χαρτοταινία
    4. κοπίδι (μικρές διορθώσεις στα τελειώματα του αυτοκόλλητου (της τάξης του ενός χιλιοστού)
    5. και μια μαλακή λαστιχένια σπάτουλα ζαχαροπλαστικής (το σημαντικότερο εργαλείο)
    6. πιστολάκι μαλλιών (δεν φαίνεται στη φωτό)

    Πρέπει να πω πως με βόλεψε πολύ η motocal και τα αυτοκόλλητα της στρώνουν πολύ όμορφα πάνω στα πλαστικά των οποίων τις επιφάνειες έπλυνα ευλαβικά πριν ξεκινήσω τη τοποθέτηση.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	pic73.jpg 
Προβολές:	361 
Μέγεθος:	65,9 KB 
ID:	416856

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	pic75.jpg 
Προβολές:	356 
Μέγεθος:	61,5 KB 
ID:	416857

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	pic76.jpg 
Προβολές:	360 
Μέγεθος:	71,9 KB 
ID:	416858




    Σχετικά πρόσφατα έφτιαξα τη 2η γενιά αυτοκόλλητων έχοντας περισσότερη εμπειρία στο σχεδιασμό (έχω κάτσει πολλά βράδια χαλαρώνοντας και έχω φτιάξει ξανά και ξανά διάφορα σχέδια μέχρι να καταλήξω). Δεν είναι και πολύ εύκολο να φτάσεις σε ένα επαγγελματικό επίπεδο σχεδιασμού.

    Αυτά που βρίσκονται ακόμη πάνω πάντως... και δεν έχουν πάθει το παραμικρό και δεν μοιάζουν ταλαιπωρημένα από πτώσεις και τις βουτιές σε λασπολακούβες.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20180225-113005.jpg 
Προβολές:	361 
Μέγεθος:	93,8 KB 
ID:	416859

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20180225-120627.jpg 
Προβολές:	364 
Μέγεθος:	102,7 KB 
ID:	416860

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20200302-111723.jpg 
Προβολές:	365 
Μέγεθος:	102,0 KB 
ID:	416861

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20200302-130109.jpg 
Προβολές:	363 
Μέγεθος:	104,4 KB 
ID:	416862



    Και εδώ η 2η δημιουργία αυτοκόλλητων μου, που ελπίζω να καταφέρω να τοποθετήσω την επόμενη εβδομάδα

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20200224-211734.jpg 
Προβολές:	361 
Μέγεθος:	86,3 KB 
ID:	416863

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20200224-212317.jpg 
Προβολές:	362 
Μέγεθος:	75,7 KB 
ID:	416865

  3. #18
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.136
    Το τεπόζιτο πόσο καιρό το χεις πάνω στο μοτόρι, έχει αρχίζει να "κιτρινίζει" ή ιδέα μου είναι , κατά τα άλλα μερακλής

  4. #19
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    για το ντεπόζιτο χρειάζεται ένας παραπλήσιος σχεδιασμός αυτοκόλλητων για να καλυφθεί αυτή η περιοχή
    you rise you fall you're down then you rise again

  5. #20
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Πολύ ωραία δουλειά τα νέα αυτοκόλλητα! Άξιζε τον χρόνο σου.
    Αν ήθελα να προστατέψω απο πολυμερισμό πλαστικό για καύσιμα και παράλληλα να έχω μεγαλύτερη αντοχή
    από μια καλή βαφή automotive, θα έψαχνα σε υλικά βαφής για πλαστικά σκάφη.
    Η τεχνολογία τους είναι πολύ "καλύτερη" με μικρό συμβιβασμό στο φινίρισμα που δεν φαίνεται σαν διαφορά για αυτή την χρήση.

    Οι τιμές τους είναι αντίστοιχες, υπολογίζω κάτι κοντά στα 80ε / kg αλλά χωρίς να χρειάζεται υπόστρωμα, ένα υλικό πάνω σε
    καθαρή επιφάνεια διαμορφωμένη με κάποιου βαθμού "scotch brite".

  6. #21
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από buckley Προβολή μηνύματος
    Το τεπόζιτο πόσο καιρό το χεις πάνω στο μοτόρι, έχει αρχίζει να "κιτρινίζει" ή ιδέα μου είναι , κατά τα άλλα μερακλής
    Σιγουρα ενα μεγαλο μερος του χρωματος, προσδινεται απο την τζινα που εχει μεσα. Πανω-πανω εχει διαφορετικο χρωμα
    Aprilia SXV 5.5 Rulesssssssssss

  7. #22
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.136
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bros400pgm Προβολή μηνύματος
    Σιγουρα ενα μεγαλο μερος του χρωματος, προσδινεται απο την τζινα που εχει μεσα. Πανω-πανω εχει διαφορετικο χρωμα
    Θα εννοείς να φεγγίζει από την βενζίνα που έχει μέσα ,μακάρι να είναι έτσι και να μην του αλλοιώνει το χρώμα το καύσιμο που συνήθως από την μέση και κάτω υπάρχει μονίμως μέσα στο τανκ.Φαντάζομαι θα μας διαφωτίσει σύντομα ο Στέφανος.Ότι δεν κάνει η βενζίνη αναλαμβάνει ο ήλιος τα υπόλοιπα δυστυχώς

  8. #23
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.703
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από buckley Προβολή μηνύματος
    Το τεπόζιτο πόσο καιρό το χεις πάνω στο μοτόρι, έχει αρχίζει να "κιτρινίζει" ή ιδέα μου είναι , κατά τα άλλα μερακλής
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bros400pgm Προβολή μηνύματος
    Σιγουρα ενα μεγαλο μερος του χρωματος, προσδινεται απο την τζινα που εχει μεσα. Πανω-πανω εχει διαφορετικο χρωμα
    Το ντεπόζιτο έχει συμπληρώσει δυο χρόνια πάνω στη μοτοσυκλέτα και ναι το χρώμα του έχει αλλοιωθεί.
    Στη λευκή απόχρωση υπήρχαν δυο επιλογές (υπήρχε και τρίτη σε μπλε). Μία εντελώς λευκή και η δική μου που σου επιτρέπει να βλέπεις το επίπεδο καυσίμου (transparent). Αν επέλεγα τη πρώτη δε θα υπήρχε αυτή η αλλαγή στο εξωτερικό χρώμα αλλά θα έχανα το πλεονέκτημα της οπτικής αναγνώρισης. To ήξερα από πριν ότι θα αλλοιωθεί διότι μελετούσα τον εξοπλισμό της WR250R τουλάχιστον για ένα έτος πριν την αγοράσω. Δε με πειράζει αυτό.
    Η μοτοσυκλέτα φυλάσσεται σε κλειστό χώρο από τότε που έχει αγοραστεί. Η αλλοίωση οφείλεται ξεκάθαρα στη βενζίνη.



    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    για το ντεπόζιτο χρειάζεται ένας παραπλήσιος σχεδιασμός αυτοκόλλητων για να καλυφθεί αυτή η περιοχή
    Μου το έχουν πει πολλοί. Έχω αλληλογραφήσει για αυτό το θέμα με τη MOTOCAL και μου έχει πει να τους στείλω ένα φυσικό προσχέδιο και να μου το φτιάξουν. Δεν έχω πείσει τον εαυτό μου πόσο το θέλω, κυρίως γιατί δεν είναι μια αγωνιστική μοτοσυκλέτα και μου αρέσει να διατηρηθεί η φιλοσοφία του ως αυτή ενός adventure bike και νομίζω πως αυτό το στυλ του ταιριάζει καλύτερα.



    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Πολύ ωραία δουλειά τα νέα αυτοκόλλητα! Άξιζε τον χρόνο σου.
    Αν ήθελα να προστατέψω απο πολυμερισμό πλαστικό για καύσιμα και παράλληλα να έχω μεγαλύτερη αντοχή
    από μια καλή βαφή automotive, θα έψαχνα σε υλικά βαφής για πλαστικά σκάφη.
    Η τεχνολογία τους είναι πολύ "καλύτερη" με μικρό συμβιβασμό στο φινίρισμα που δεν φαίνεται σαν διαφορά για αυτή την χρήση.

    Οι τιμές τους είναι αντίστοιχες, υπολογίζω κάτι κοντά στα 80ε / kg αλλά χωρίς να χρειάζεται υπόστρωμα, ένα υλικό πάνω σε
    καθαρή επιφάνεια διαμορφωμένη με κάποιου βαθμού "scotch brite".
    Κάποια στιγμή θα σου στείλω pm, με ενδιαφέρει σαν πληροφορία αν έχεις πιο συγκεκριμένες γνώσεις επί του θέματος. Θα είμαι ειλικρινείς, δε ξέρω αν θα το εφαρμόσω γιατί έχω συνηθίσει στην όψη του και γιατί με ενδιαφέρει να βλέπω συνέχεια τη στάθμη καυσίμου.

  9. #24
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.805
    Αν δεν έχει κιτρινίσει λευκό πλαστικό ντεπόζιτο σημαίνει ότι ο ιδιοκτήτης του είναι νουμπάς

    Ωραία δουλειά, ακριβές επιλογές μεν, ωραίο αποτέλεσμα δε.

  10. #25
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Δεν είναι κάτι δύσκολο. Για την στάθμη μπορείς να μασκάρεις ένα καλαίσθητο "παράθυρο" και να μπορείς να δεις την στάθμη

  11. #26
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της george.S
    Εγγραφή
    22/09/2014
    Μηνύματα
    724
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Δεν είναι κάτι δύσκολο. Για την στάθμη μπορείς να μασκάρεις ένα καλαίσθητο "παράθυρο" και να μπορείς να δεις την στάθμη
    Γιάννη ποιο ακριβώς χρώμα προτείνεις?
    Gel coat? Πολυουρεθανης?
    Δεν νομίζω να κάνει κανένα χρώμα σκάφους στο ντεπόζιτο που είναι πλαστικό
    Αυτοκόλλητα με κοπτικό για βλέπει και την στάθμη


    Όλα αυτά βέβαια είναι ψιλά γράμματα
    Το μηχανάκι το έχεις τούμπανο Stf

    Υγ εσύ και jimk7 με το gsxr.....είστε άλλο level

  12. #27
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.703
    Το WR250R φοράει λίγο περίεργα νούμερα στα ελαστικά του...

    Το μπροστά είναι το μοτοκροσάδικο 80/100-21 που είναι σχεδόν πανομοιότυπο με το 90/90-21, οπότε υπάρχει μεγάλο εύρος επιλογών. Πάντως το Dunlop D952 που αντικατέστησε το Bridgestone TW301 είναι 80/100-21 όσο δηλαδή ζητάει ο κατασκευαστής. Πρέπει να πω πως το D952 έχει εξαιρετική απόδοση στο χώμα και μέχρι σήμερα δε με έκανε να αισθανθώ ανασφάλεια στην άσφαλτο. Εννοείτε πως στο βρεγμένο είμαι υποψιασμένος και προσέχω, δε παύει να είναι ένα τακουνάτο ελαστικό.

    Το πίσω είναι 120/80-18. Αυτή είναι μια περίεργη διάσταση με περιορισμένες επιλογές σε χώμα. Το Dunlop D606 είναι 120/90-18 με εξαιρετική συμπεριφορά σε άσφαλτο και χώμα, σαφώς καλύτερο στο χώμα από το Bridgestone TW302. Υπήρξε όμως ένα τίμημα. Το ένα νούμερο μεγαλύτερο προφίλ μάκρινε το βήμα της μοτοσυκλέτας, οπότε έχασε λίγο από το νεύρο της.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	pic78.png 
Προβολές:	305 
Μέγεθος:	60,4 KB 
ID:	416893



    Το γρανάζωμα της μοτοσυκλέτας είναι 13/43. Από τα ελαστικά είμαι πολύ ευχαριστημένος σε όλα τα τεραίν και μου ταιριάζουν πολύ και στο στυλ οδήγησης που κάνω, οπότε ομάδα που κερδίζει δεν την αλλάζεις. Για να επαναφέρω το βήμα της μοτοσυκλέτας αποφάσισα να μεγαλώσω ένα (1) δόντι το μπροστινό ώστε να δώσω καλύτερη μοχλική δύναμη στο κινητήρα και μεγάλωσα κατά πέντε (5) δόντια το πίσω. Επομένως πλέον το γρανάζωμα διαμορφώθηκε από 13/43 σε 14/48. Με αυτό το τρόπο επανέφερα τη μοτοσυκλέτα στο εργοστασιακό βήμα, παρά τη διαφορά στο νούμερο του πίσω ελαστικού.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	pic79.png 
Προβολές:	306 
Μέγεθος:	59,9 KB 
ID:	416894



    Κάποιοι μου πρότειναν να μικρύνω περισσότερο το βήμα της μηχανής και να της δώσω ακόμη περισσότερο νεύρο. Δεν με ενδιαφέρει. Θα το έκανα αν το χωμάτινο ενδιαφέρον μου εστιαζόταν στις μονοπατάδες. Οι μονοπατάδες για εμένα αποτελούν τμήμα μιας βόλτας σε ΟνΟφφ-άδες και όχι το κύριο κομμάτι της. Έπειτα αν έχει ένα μεγάλο πλεονέκτημα το μικρό μου 250άρι με το 6-τάχυτο κιβώτιο είναι η ικανότητα να στροφάρει σταθερά ψηλα δίνοντας μου τη δυνατότητα να ταξιδεύω στην άσφαλτο εύκολα με ταχύτητες 110/120 χλμ, έχοντας μια πραγματική τελική 138 km/h με ιδανικές συνθήκες, σε ευθεία χωρίς άνεμο (μέτρηση GPS). Αυτό μου επιτρέπει να βγαίνω εύκολα από τα τείχη της Αττικής, πλεονέκτημα που δε θέλω να χάσω από τη στιγμή που δεν κομπιάζω πουθενά στο χώμα. Εκτός αυτού... πλέον μου είναι πολύ εύκολο να αλλάξω το μπροστινό βάζοντας το εργοστασιακό 13άρι γρανάζι αν ποτέ θελήσω να το γυρίσω αποκλειστικά σε μονοπατάδες (αλλά δε θα θελήσω).

    Οπότε ας δούμε το νέο setup της μοτοσυκλέτας που εφάρμοσα από τις αρχές του 2019.

    Οι αλενόβιδες “έσπασαν” σχετικά εύκολα τη πρώτη βόλτα του σπειρώματος τους, οπότε ακολούθησε το τρόχισμα των πίρων της αλυσίδας και η εξαγωγή τους.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	pic80.jpg 
Προβολές:	309 
Μέγεθος:	73,0 KB 
ID:	416896

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	pic81.jpg 
Προβολές:	310 
Μέγεθος:	103,4 KB 
ID:	416897

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	pic82.jpg 
Προβολές:	309 
Μέγεθος:	80,9 KB 
ID:	416898

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	pic83.jpg 
Προβολές:	308 
Μέγεθος:	68,7 KB 
ID:	416899



    Το επόμενο βήμα ήταν η αφαίρεση του τροχού και ακολούθως του πίσω γραναζιού.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	pic84.jpg 
Προβολές:	309 
Μέγεθος:	82,6 KB 
ID:	416900

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	pic85.jpg 
Προβολές:	309 
Μέγεθος:	83,1 KB 
ID:	416901

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	pic86.jpg 
Προβολές:	306 
Μέγεθος:	78,4 KB 
ID:	416902

  13. #28
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.427
    Εντάξει , μπιμπελό το έχεις το yamaha , φτου φτου φτου.
    porca miseria.

  14. #29
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.703
    Και είμαστε στο σημείο που θα τοποθετηθεί το πρώτο καλούδι. Πίσω γρανάζι Supersprox Stealth 5 δόντια μεγαλύτερο και ένα σετ από φρεζαριστές αλενόβιδες από την Moose Racing με το loctite έτοιμο πάνω στις βίδες.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	pic87.jpg 
Προβολές:	300 
Μέγεθος:	92,6 KB 
ID:	416911

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	pic88.jpg 
Προβολές:	298 
Μέγεθος:	99,3 KB 
ID:	416904



    Επανατοποθέτηση του τροχού.

    Σειρά έχει το μπροστινό γρανάζι.

    Δυστυχώς το σύστημα της ασφάλειας είναι τέτοιο, που σχεδόν καταστρέφεται μετά την αφαίρεση του. Μπορείς να το ξαναχρησιμοποιήσεις αλλά προτιμώ να μη παίζω με αυτά τα πράγματα.
    Το κόστος του συγκεκριμένου παξιμαδιού με τη φούστα/ασφάλεια είναι 8,00 ευρώ (διόλου λίγα). Παρήγγειλα τρία να έχω και την επόμενη εβδομάδα αντικατέστησα το παλιό.

    Το μπροστινό 14άρι γρανάζι ήταν και πάλι της Supersprox.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	pic89.jpg 
Προβολές:	297 
Μέγεθος:	52,6 KB 
ID:	416905

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	pic91.jpg 
Προβολές:	299 
Μέγεθος:	75,2 KB 
ID:	416910

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	pic90.jpg 
Προβολές:	296 
Μέγεθος:	42,7 KB 
ID:	416906

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	pic92.jpg 
Προβολές:	298 
Μέγεθος:	51,2 KB 
ID:	416907

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	pic93.jpg 
Προβολές:	297 
Μέγεθος:	25,4 KB 
ID:	416908

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	pic94.jpg 
Προβολές:	298 
Μέγεθος:	86,8 KB 
ID:	416909

  15. #30
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.703
    Σειρά τώρα είχε η αλυσίδα της DID (VX2), την οποία αποφάσισα να τοποθετήσω με κλιπ δίχαλο (masterlink) για να μπορώ να τη βγάζω εύκολα όταν θέλω να της κάνω μια καλή συντήρηση.

    Η σωστή τοποθέτηση του masterlink ήταν εύκολη υπόθεση με την Knipex, η οποία με βοήθησε να πιέσω τα “πλακάκια” όσο πρέπει χρησιμοποιώντας ως οδηγούς τα εκατέρωθεν "links". Αν και πολύ απλό είναι πολύ σημαντικό το masterlink να τοποθετηθεί με τη σωστή φορά. Η Knipex είναι ένα από τα πιο αγαπημένα μου εργαλεία και την έχω χρησιμοποιήσει σε πολλές εφαρμογές.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	pic95.jpg 
Προβολές:	296 
Μέγεθος:	60,4 KB 
ID:	416912

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	pic96.jpg 
Προβολές:	297 
Μέγεθος:	73,3 KB 
ID:	416913

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	pic97.jpg 
Προβολές:	295 
Μέγεθος:	73,7 KB 
ID:	416914

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	pic98.jpg 
Προβολές:	297 
Μέγεθος:	47,2 KB 
ID:	416915

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	pic99.jpg 
Προβολές:	297 
Μέγεθος:	57,3 KB 
ID:	416916

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	pic100.jpg 
Προβολές:	296 
Μέγεθος:	73,7 KB 
ID:	416917

Σελίδα 2 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ανάκληση μοτοσικλετών Yamaha WR250R/X
    από McGyver στο forum Ανακλήσεις
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 28/11/2015, 22:30
  2. Κλοπη Yamaha WR250R
    από 2stroker στο forum Κλοπές
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 04/02/2015, 11:52
  3. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 28/02/2008, 19:29
  4. Νέα Yamaha WR250R και WR250Χ
    από BlaSen στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 120
    Τελευταίο μήνυμα: 02/10/2007, 14:58

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF