Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 16

Θέμα: Επιλογή μοτο touring-on off

  1. #1
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/07/2018
    Μηνύματα
    382

    Επιλογή μοτο touring-on off

    Καλησπέρα σε όλους παιδιά! Ελπίζω να είστε όλοι καλά! Θα ήθελα την γνώμη σας για κάποιες μοτο.. Ποια θα αγοράζατε κ γτ?
    Έχω στην κατοχή μου εδώ κ κάνα 7μηνο το benelli trk 502 x.. Το ερωτεύτηκα κ το πήρα. Απόλυτα ευχαριστημένος με το μηχανάκι.. Είπα στα 37 μου να ηρεμήσω κ να πάρω ένα μηχανάκι οικονομικό.. Το μηχανάκι κάνει όλα όσα θέλω σε καλό βαθμό ομως ξύπνησε πάλι ο κανίβαλος μέσα μου δυστυχώς (προηγούμενα μηχανάκια τα τελευταία χρόνια lc4, z1000, bandit 600,r1)κ θέλω κάτι πιο δυνατο γιαυτό κ σκέφτομαι ανταλλαγή..
    Έχω δει εδώ στην Γερμανία που μένω κάποιες επιλογές.. Δεν θέλω να δώσω έξτρα λεφτά.. Το πολύ μέχρι 500 ευρώ οπότε οι επιλογές μου είναι για μηχανάκια μέχρι 2011 περίπου βαριά 2012..
    Μου αρέσει το Tiger 1050 όμως διάβασα γ θέματα με πιστόνια στα 1ης γενιάς κ μαζεύτηκα..
    Κοίταξα κ το smt 990..Ομορφο μηχανάκι.. Το είχε κάποιος στην κατοχή του? Τι λέει από αξιοπιστία κ φόρτωμα?
    Δέκτες όλες οι απόψεις για άλλες επιλογές φυσικά

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    856
    Σε βλέπω το ψήνεις σιγά σιγά για 1200gs..Γερμανια κιόλας... Βρωμάει ο τόπος.
    Δεν υπάρχει ακατάλληλος καιρός για ταξίδι με μοτοσυκλέτα, υπάρχουν μόνο ακατάλληλα ρούχα και εξοπλισμός.

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/07/2018
    Μηνύματα
    382
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Kickstart Προβολή μηνύματος
    Σε βλέπω το ψήνεις σιγά σιγά για 1200gs..Γερμανια κιόλας... Βρωμάει ο τόπος.
    Δεν μου αρέσει το gs φίλος.. Αν είχα την οικονομική δυνατότητα θα προτιμούσα το moto guzzi v85 tt..
    Στα λεφτά μου κοιτάω για smt 990 2009 μοντέλο η με κάποια υπέρβαση tiger 800 2011 η δεν ξέρω κ γω ποιο άλλο..

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2008
    Μηνύματα
    1.008
    Περί smt
    Το μοτέρ είναι το lc8, στα 990κ.εκ. το οποίο στηρίζεται στο 950. Τα εν λόγω μοτερ έχουν "εκ γενετής" ορισμένα θέματακια.
    Αντλία νερού
    Αντλία συμπλεκτη

    Κ τα δύο λύνονται με after market επιλογές. Αλλά δεν σε αφήνει έχεις αυτο το peace of mind...

    Επίσης, το μοτέρ, καλό, χρυσό, γαμηστερό, στροφάρει σχεδόν αν δίχρονο με αντίκτυπο όμως την διάρκεια ζωής.
    Πολύ γενικά (εξαρτάται πάρα πολύ από χρήση κ επιμέλεια ιδιοκτήτη με σέρβις) όταν ξεπερνάνε τις 100.000 χλμ θεωρείται είδηση.
    Τώρα θα πλακώσουν οι υποστηρικτές που έχουν μισό εκατομμύριο χλμ κ το μοτέρ δεν έχει κάνει κιχ (εκτός απο.... Μπλα μπλα μπλα βάλε ότι θες, κάτι θα έχει βγάλει σίγουρα)
    Είπαμε!
    Ο κινητήρας αυτός δεν είναι σχεδιασμενος για άπειρα χλμ...

    Αλλά!
    Όσο λειτουργεί γαμάει!

    Σε συνδυασμο με τα πολύ καλά περιφερειακα, αναρτήσεις φρένα, στήσιμο είναι μια επιλογή που θα σε ανταμείψει οδηγικά

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/07/2018
    Μηνύματα
    382
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από typhoon Προβολή μηνύματος
    Περί smt
    Το μοτέρ είναι το lc8, στα 990κ.εκ. το οποίο στηρίζεται στο 950. Τα εν λόγω μοτερ έχουν "εκ γενετής" ορισμένα θέματακια.
    Αντλία νερού
    Αντλία συμπλεκτη

    Κ τα δύο λύνονται με after market επιλογές. Αλλά δεν σε αφήνει έχεις αυτο το peace of mind...

    Επίσης, το μοτέρ, καλό, χρυσό, γαμηστερό, στροφάρει σχεδόν αν δίχρονο με αντίκτυπο όμως την διάρκεια ζωής.
    Πολύ γενικά (εξαρτάται πάρα πολύ από χρήση κ επιμέλεια ιδιοκτήτη με σέρβις) όταν ξεπερνάνε τις 100.000 χλμ θεωρείται είδηση.
    Τώρα θα πλακώσουν οι υποστηρικτές που έχουν μισό εκατομμύριο χλμ κ το μοτέρ δεν έχει κάνει κιχ (εκτός απο.... Μπλα μπλα μπλα βάλε ότι θες, κάτι θα έχει βγάλει σίγουρα)
    Είπαμε!
    Ο κινητήρας αυτός δεν είναι σχεδιασμενος για άπειρα χλμ...

    Αλλά!
    Όσο λειτουργεί γαμάει!

    Σε συνδυασμο με τα πολύ καλά περιφερειακα, αναρτήσεις φρένα, στήσιμο είναι μια επιλογή που θα σε ανταμείψει οδηγικά
    Σε ευχαριστώ για την απάντηση φίλος!! Άρα έτσι όπως μ τα λες δεν με συμφέρει να πάρω smt με 50000 Χιλ περίπου.. Αν βάλω κ την κατανάλωση βενζίνης που τσιμπάει από όσα διάβασα..Βέβαια από την άλλη τα μηχανάκια εδώ είναι πολύ προσεγμένα.. Με τα σέρβις πάντα στην ώρα τους, με βιβλίο σέρβις κτλ.. Βλέπεις μοτο με 40000 σαν καινούργιο..
    Για το tiger 1050 γνωριζεις?Λογικα όσα έσπασαν έσπασαν στις πρώτες Χιλ χιλιόμετρα.. Η κάνω λάθος? Γτ τα Tiger που κοιτάω έχουν 40000 Χιλ περίπου 07-10 μοντέλα..

  6. #6
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    μια χαρα φορτωνει χιλιομετρα το lc8, το προβλημα ηταν παντα οι μαστορες που τα επιαναν στα χερια τους οχι ο κινητηρας...προφανως και δε θα πονταρα οτι θα βαλει πιο πολλα χιλιομετρα απο ενα r1100gs, αλλα λιγοι αναβατες θα βαλουν αυτα τα χιλιομετρα ετσι κ αλλιως...τα 100κ τα εχουν για πλακα αυτοι οι κινητηρες, οι μαστορες ομως στην ελλαδα ''συστηνουν'' ανοιγμα σε λιγοτερα απο 100 για ελατηρια πιστονια ταχα μου (και ολως περιεργως να τσιμπησουν το χιλιαρικο του ''ριμπιλτ'' στο μοτερ) , και μετα με το δεσιμο (ο θεος να το κανει) αρχιζουν τα θεματα...ο μονος λογος για να ανοιχτει αυτος ο κινητηρας ειναι επειδη σε μερικα μηχανακια εμφανιζεται διαρροη λαδιουστη φλατζα του κυλίνδρου, χωρις φυσικα να επιρρεασει σε κατι την αξιοπιστια του κινητηρα. Εν ολιγης, αμα δε σε πειραζει να μην ειναι πεντακαθαρο το μοτερ, δε το πειραζεις ποτε

    το μοτερ δε θα βγαλει πιθανοτατα ποτε προβλημα αλλα θα βγαλει διαφορα δευτερευοντα που αν δεν εχεις ορεξη να ασχοληθεις (η μπορει να ξενερωνεις) θα σε κανει να δυσανασχετησεις με το μηχανακι...ειπωθηκε ηδη για την τρομπα νερου (εχει βγει ομως αναβαθμισμενο κομματι απο την κτμ) κατι που πιθανως να εχει λυσει ο προηγουμενος, σε καθε περιπτωση προληπτικη αλλαγη σε σερβις απλα λυνει το θεμα. Γενικα εχει διαφορα μικρα θεματακια οπως εμβολακι συμπλεκτη κατω στο σμτ, θεματακια με τα σωματα και το tps, ισως τα οργανα ειναι λιγο ευαισθητα σε υγρασια, και διαφορα μικρα χαζα. Αν δε σε πειραζει το λιγο κατσαβιδιασμα, ειναι τρομερο μηχανακι, αλλιως κοιτα αλλου

  7. #7
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.447
    καλή τύχη σε ότι πάρεις (αν και στην γερμανία μπορείς να βρεις μηχανάκια σε καλύτερη κατάσταση απο ότι στην ελλάδα) το μονο που θα ήθελα να σου επιστήσω την προσοχή είναι να δώσεις κάτι παραπάνω και να προτιμήσεις πρώτο χέρι μεταχειρισμένο με φουλ ενημερωμένο service book για να βγάλεις άκρη τι εργασίες συντήρησης έγιναν και τι υπολείπονται να γίνουν
    you rise you fall you're down then you rise again

  8. #8
    Εγω θα περιμενα να δω το trk800 που βγαινει .
    Το λεω αφου σου αρεσε το μικροτερο και εμφανισιακα θα ναι παρομοια

    Ποσο παραπανω να κανει απο smt 09 ;

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/07/2018
    Μηνύματα
    382
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Lioulios Προβολή μηνύματος
    Εγω θα περιμενα να δω το trk800 που βγαινει .
    Το λεω αφου σου αρεσε το μικροτερο και εμφανισιακα θα ναι παρομοια

    Ποσο παραπανω να κανει απο smt 09 ;
    Το TRK 800 λογικά θα βγει στην αγορά τον επόμενο χρόνο.. Εγώ ψάχνω να κάνω την αλλαγή για αυτό το καλοκαίρι..
    Επίσης το smt που βρήκα εδώ με 44000 Χιλ του 2011 μοντέλο κοστίζει 4700 ευρώ το ένα κ 5000 ευρώ το αλλο.. Όπως κ τα tiger πάνω κάτω. Δλδ κοντά στην αξία της μηχανής μου. Το 800 λογικά θα κοστίζει 8.5 με 9κ περίπου.. Οποτε πολύ μακριά από το ποσο που διαθέτω..

  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/07/2018
    Μηνύματα
    382
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    καλή τύχη σε ότι πάρεις (αν και στην γερμανία μπορείς να βρεις μηχανάκια σε καλύτερη κατάσταση απο ότι στην ελλάδα) το μονο που θα ήθελα να σου επιστήσω την προσοχή είναι να δώσεις κάτι παραπάνω και να προτιμήσεις πρώτο χέρι μεταχειρισμένο με φουλ ενημερωμένο service book για να βγάλεις άκρη τι εργασίες συντήρησης έγιναν και τι υπολείπονται να γίνουν
    Σε ευχαριστώ φίλος! Τα περισσότερα μηχανάκια εδώ έχουν βιβλίο σέρβις κ είναι καλό συντηρημένα.. Επίσης σχεδόν όλοι τα έχουν σε γκαράζ κ τα βγάζουν 4 με 5 μήνες τον χρόνο βαριά..
    Επίσης εδώ οι μαντραδες δίνουν γραπτή εγγύηση που την τηρούν σχεδόν σε όλα τα μηχανάκια τους κ με φρέσκο σέρβις..
    Καμία σχέση η συμπεριφορά με τους Έλληνες μαντραδες..Εδω κοιτανε να κερδίσουν τον πελάτη κ όχι να τον κοροϊδέψουν..

  11. #11
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/07/2018
    Μηνύματα
    382
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από p@nos Προβολή μηνύματος
    μια χαρα φορτωνει χιλιομετρα το lc8, το προβλημα ηταν παντα οι μαστορες που τα επιαναν στα χερια τους οχι ο κινητηρας...προφανως και δε θα πονταρα οτι θα βαλει πιο πολλα χιλιομετρα απο ενα r1100gs, αλλα λιγοι αναβατες θα βαλουν αυτα τα χιλιομετρα ετσι κ αλλιως...τα 100κ τα εχουν για πλακα αυτοι οι κινητηρες, οι μαστορες ομως στην ελλαδα ''συστηνουν'' ανοιγμα σε λιγοτερα απο 100 για ελατηρια πιστονια ταχα μου (και ολως περιεργως να τσιμπησουν το χιλιαρικο του ''ριμπιλτ'' στο μοτερ) , και μετα με το δεσιμο (ο θεος να το κανει) αρχιζουν τα θεματα...ο μονος λογος για να ανοιχτει αυτος ο κινητηρας ειναι επειδη σε μερικα μηχανακια εμφανιζεται διαρροη λαδιουστη φλατζα του κυλίνδρου, χωρις φυσικα να επιρρεασει σε κατι την αξιοπιστια του κινητηρα. Εν ολιγης, αμα δε σε πειραζει να μην ειναι πεντακαθαρο το μοτερ, δε το πειραζεις ποτε

    το μοτερ δε θα βγαλει πιθανοτατα ποτε προβλημα αλλα θα βγαλει διαφορα δευτερευοντα που αν δεν εχεις ορεξη να ασχοληθεις (η μπορει να ξενερωνεις) θα σε κανει να δυσανασχετησεις με το μηχανακι...ειπωθηκε ηδη για την τρομπα νερου (εχει βγει ομως αναβαθμισμενο κομματι απο την κτμ) κατι που πιθανως να εχει λυσει ο προηγουμενος, σε καθε περιπτωση προληπτικη αλλαγη σε σερβις απλα λυνει το θεμα. Γενικα εχει διαφορα μικρα θεματακια οπως εμβολακι συμπλεκτη κατω στο σμτ, θεματακια με τα σωματα και το tps, ισως τα οργανα ειναι λιγο ευαισθητα σε υγρασια, και διαφορα μικρα χαζα. Αν δε σε πειραζει το λιγο κατσαβιδιασμα, ειναι τρομερο μηχανακι, αλλιως κοιτα αλλου
    Με τα θεματακια που διαβάζω κ την κατανάλωση βενζίνης μάλλον θα κάνω υπομονή κ θα πάω προς tiger 1050 δεύτερης γενιάς.. Γνωρίζεις καθόλου τι παίζει με το tiger? Στα 2ης δεν έχω διαβάσει γ πιστόνια.. Η κάνω λάθος?

  12. #12
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    Δε ξερω για tiger, αλλα οπως τα περιγραφεις το tracer 900 ειναι καλη περιπτωση για σενα

  13. #13
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από p@nos Προβολή μηνύματος
    Δε ξερω για tiger, αλλα οπως τα περιγραφεις το tracer 900 ειναι καλη περιπτωση για σενα
    Με πρόλαβες..

  14. #14
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/07/2018
    Μηνύματα
    382
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από p@nos Προβολή μηνύματος
    Δε ξερω για tiger, αλλα οπως τα περιγραφεις το tracer 900 ειναι καλη περιπτωση για σενα
    Το κοίταξα για tracer.. Έχω ακούσει καλά λόγια για το μηχανάκι αλλά φεύγει σε budget. Από 7κ κ πάνω.. Εγώ ψάχνω 5 μέχρι 5.5 κ

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.467
    έχει συζητηθεί το θέμα για τα 2 μηχανάκια

    https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=151776
    Βασανισμένη μηχανόβια ψυχή...

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Επιλογή naked ή on/off για 1,90 ύψος
    από Snowteo στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 05/02/2019, 17:39
  2. Επιλογή ελαστικών για On/Off
    από Δεινόσαυρος στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 25/08/2016, 18:05
  3. η καλυτερη επιλογη on/off που μου προτεινετε!!!
    από morrison1986 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 51
    Τελευταίο μήνυμα: 07/05/2012, 12:33
  4. Mega On-Off Tour Βουλγαρία
    από MikeG στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 70
    Τελευταίο μήνυμα: 20/02/2007, 10:24
  5. ΕΠΙΛΟΓΗ On-off 650 Η 1000
    από XRHSTOSXA στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 37
    Τελευταίο μήνυμα: 04/01/2006, 12:22

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF