Σελίδα 1 από 6 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 81

Θέμα: Αναζήτηση πρώτης μηχανής

  1. #1
    Μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2020
    Μηνύματα
    37

    Αναζήτηση πρώτης μηχανής

    Καλησπέρα στην παρέα,

    Πριν λίγο καιρό πέρασα τις εξετάσεις για δίπλωμα μηχανής (Κατηγορία Α) και βρίσκομαι σε αναζήτηση της πρώτης μου μηχανής.

    Η χρήση για την οποία προορίζεται είναι κυρίως μετακίνηση προς και από την δουλειά μου (~2 χλμ) και μετακίνηση μέσα στην πόλη (Θεσσαλονίκη).

    Οπότε ψάχνω μοτοσυκλέτα σχετικά ευέλικτη, όχι πολύ βαριά (έκανα μαθήμα με μια cbf600 και την πάτησα μια δυο φορές και μου έπεσε εν στάση, πιστεύω πως αν είχα πιο ελαφριά μηχανή θα μπορούσα να την έχω συγκρατήσει), σχετικά χαμηλή για να πατάω εύκολα με τα δύο πόδια κάτω (έχω ύψος 1,70) και με ABS.
    Κοιτάω κυρίως για μεταχειρισμένο και το μπάτζετ μου ειναι ~4500€ χωρίς τον εξοπλισμό.

    Με αρέσουν πολύ τα ΜΤ-07 και SV650 αλλά δεν ξέρω αν ενδείκνυνται για πρώτη μηχανή ή θα πρέπει να κοιτάξω κάτι με λιγότερα κυβικά.
    Γενικά ψάχνω για μηχανή που να συγχωρεί λάθη (γιατί είμαι σίγουρος ότι στην αρχή θα κάνω πολλά) και τη δύναμη της να την βγάζει κυρίως στις ψιλές στροφές.

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246
    Καλωσόρισες!
    Για την καθημερινότητά σου(τα 2 χλμ από και προς τη δουλειά) , μέχρι και ποδήλατο μπορείς να χρησιμοποιήσεις επομένως η επιλογή είναι δική σου για το αν θα κινηθείς για 650cc ή αν βολεύεσαι με κάτι μικρότερο.Με το ύψος δε θα έχεις θέμα στα γυμνά, ούτε με το βάρος τους...είναι και θέμα συνήθειας.
    Τα ΜΤ-07, SV650 δεν είναι απαγορευτικές για πρώτη μοτοσυκλέτα, ίσα ίσα που είναι φιλικές και με γκάζι/ροπή που δε θα βαρεθείς γρήγορα.Αν όμως νιώθεις ότι είσαι ακόμα λίγο ατζαμής(το γράφω επειδή αναφέρθηκες στις δύο στατικές πτώσεις σου) και θέλεις κάτι πιο φτηνό(π.χ. er6) ή πιο μικρό(π.χ.CB500) για αρχή, πάλι έχεις επιλογές

  3. #3
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.481
    Καλώς ήρθες στο forum και με γεια το δίπλωμα!

    Κατ' αρχάς, απόσταση δύο χιλιομέτρων από τη δουλειά είναι όνειρο για πολλούς από εμάς. Προσωπικά θα την έκανα σχεδόν καθημερινά με τα πόδια, εξαιρώντας τις λίγες μέρες με καταρρακτώδη βροχή ή καύσωνα. Θα κάνεις καλό στην υγεία σου, θα έχεις καλύτερη διάθεση. Επιπλέον, αλλά λιγότερο σημαντικό, είναι ότι θα γλιτώσεις από τα έξοδα μετακίνησης και συντήρησης του οχήματος.

    Είναι λογικό στην αρχή να μην ξέρεις πώς να στηρίξεις τη μοτοσυκλέτα, ώστε να μην πάρει κλίση και σου πέσει. Σιγά-σιγά θα μάθεις να προσέχεις πολύ και να την ακουμπάς πάντα πάνω στη μέση σου, όταν την σπρώχνεις ή την τραβάς.

    Για τη χρήση που αναφέρεις, δε χρειάζεσαι μοτοσυκλέτα. Πόσο μάλλον μεσαίου κυβισμού. Περπάτημα είναι το βέλτιστο, κατόπιν ποδήλατο και τέλος μηχανάκι μέχρι 125cc με μανιβέλα. Στα 2 χιλιόμετρα που θα κάνεις, δεν προλαβαίνει καν να φορτίσει η μπαταρία, από τη μείωση του φορτίου που η προκαλεί μίζα κατά την εκκίνηση του κινητήρα. Θα πρέπει να αγοράσεις και φορτιστή μπαταρίας, αν το μηχανάκι σου έχει μόνο μίζα.

    Σκέψου και το χρόνο που θα χάνεις, βάλε-βγάλε τη μοτοσυκλέτα από το χώρο στάθμευσης και στο να φορέσεις και να βγάλεις τον προστατευτικό εξοπλισμό που θα πρέπει να φοράς πάντα. Μπορεί και να βγαίνεις χαμένος σε θέμα χρόνου για απόσταση 2 χιλιομέτρων.

    Αν παρά το γεγονός ότι η μοτοσυκλέτα δεν ενδείκνυται για τη χρήση που ανέφερες, εσύ έχεις τον ενθουσιασμό και θέλεις να αγοράσεις, καλό είναι να μας πεις τι σου αρέσει, διότι η αγορά δε γίνεται με κριτήρια χρήσης, αλλά με κριτήρια δικής σου προτίμησης.
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 29/03/2020 στις 14:44.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  4. #4
    Μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2020
    Μηνύματα
    37
    Κατ' αρχήν σας ευχαριστώ πολύ.

    Να ξεκαθαρίσω κάποια πράγματα.
    Την διαδρομή για τη δουλειά μου τώρα την κάνω με ποδήλατο ή πόδια χωρίς πρόβλημα. Την μηχανή δεν την χρειάζομαι μόνο για αυτό, αλλά και για μετακινήσεις μέσα στην πόλη, αλλά θέλω σιγά σιγά να αρχίσω να κάνω μικρές εκδρομές. Ξέρω ότι για τη χρήση που τη θέλω το ιδανικό θα ήταν να πάρω σκούτερ. Αλλά θέλω μηχανή κανονική.
    Αρχικά κοιτούσα για 250 κυβικά, αλλά είδα ότι οι επιλογές ήταν περιορισμένες, ιδιαίτερα με ABS (π.χ. είδα το ΜΤ-03, αλλά η τιμή του σε μεταχειρισμένο είναι σχεδόν ίδια με το ΜΤ-07). Το ABS είναι τόσο απαραίτητο ή να αρχίσω να κοιτάω και μηχανές χωρίς ABS;

    @νεοσσός οι πτώσεις δεν ήταν ενώ έσμπρωχνα τη μηχανή. Ενώ ήμουν σε κίνηση και πήγαινα να σταματήσω, αντί να βάλω και τα δύο πόδια κάτω έβαλα το ένα και από την κλίση που πήρε ή μηχανή δεν μπόρεσα να την συγκρατήσω και μου έπεσε.

    Γενικά μου αρέσουν τα γυμνά.

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.343
    Δεδομένου της κατάστασης προτείνω την παρακάτω

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	BQqyum7.jpg 
Προβολές:	287 
Μέγεθος:	43,7 KB 
ID:	416887
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246
    Πήγαινε(όποτε αυτό είναι εφικτό πια!) να καβαλήσεις στατικά το ΜΤ και το SV για να δεις ποιο σου ταιριάζει καλύτερα ως προς το βάρος του, το ύψος και τη θέση οδήγησης.
    Μεταχειρισμένα ΜΤ -07 θα βρεις μπόλικα και σε normal τιμές, SV λιγότερα.
    Αν σου αρέσει και το γυμνό CB500, ρίξε και σε αυτό μια ματιά.
    Προσωπικά θεωρώ ότι για τη διαφορά χρημάτων που έχουν, δεν αξίζει να κινηθείς για MT-03 αφού έχεις δίπλωμα Α και μπορείς να πάρεις ΜΤ-07.

  7. #7
    Μέλος
    Εγγραφή
    18/03/2019
    Μηνύματα
    82
    Καλησπέρα φιλε.

    Και εγω σχετικα προσφατα ημουνα στην ιδια φαση.

    MT 07 μονοδρομος. Σε τιμη αγορας,τιμη μεταπωλησης,συντηρηση,καταναλωση δεν νομιζω οτι υπαρχει κατι αλλο.
    Τα μικροτερα πραγματικα ειναι πανακριβα.

  8. #8
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.078
    Παιδιά αν ξεπεράσει τις 15° καλύτερα να την αφήσουμε να ακουμπίσει ελεγχόμενα.
    Δεν χρειάζεται να ρισκάρουμε την μέση ή κάποιο χτύπημα.

  9. #9
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.010
    Με λιγο παζαρι αυτη,ειναι και στην περιοχη σου(αν υπαρχει ακομη)ΧΟΝΤΑ τιποτα αλλο.


    https://www.car.gr/26627876-honda-cbx-500
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  10. #10
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.481
    Θα πρότεινα Suzuki SV650. Ακατάλληλο για τη χρήση που θέλεις, αλλά πληροί το κριτήριο της "κανονικής μηχανής" για αναβάτη 1,7μ. Δεν είναι ελαφρύ, ούτε πολύ βαρύ, αλλά τουλάχιστον είναι γυμνό και σε στατική πτώση δε θα έχεις πολύ μεγάλες φθορές.

    Οπωσδήποτε να έχει ABS ό,τι θα πάρεις. Πριν την αγοράσεις, θα πρέπει να έχεις προμηθευτεί όλον τον προστατευτικό εξοπλισμό: Κράνος, μπουφάν και παντελόνι με προστασίες, γάντια, μποτάκια. Για το καλοκαίρι που έρχεται, θα χρειαστείς ειδικό καλοκαιρινό εξοπλισμό, ώστε να μην κυκλοφορείς στην πόλη με κοντομάνικο.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  11. #11
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.010
    Το παιδι ειπε μεχρι 4500 ΜΕ ΑΒS μην το ξεχναμε
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  12. #12
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.481
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    Το παιδι ειπε μεχρι 4500 ΜΕ ΑΒS μην το ξεχναμε
    https://www.car.gr/classifieds/bikes...56&features=50
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  13. #13
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.010
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    θεσσαλονικη οχι αθηνα
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  14. #14
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.395
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    θεσσαλονικη οχι αθηνα
    Ας μας πει και την διασταύρωση των οδών που μένει να μην τον τρέχουμε.......
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  15. #15
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.010
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από teogtp Προβολή μηνύματος
    Ας μας πει και την διασταύρωση των οδών που μένει να μην τον τρέχουμε.......
    εσυ που μενεις βολο θα ψωνιζες μηχανη απο ροδο ευκολα εν μεσω απαγορευσης μετακινησεων?
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

Σελίδα 1 από 6 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Αναζήτηση πρώτης μηχανής (SM)
    από Veancy στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 27/04/2015, 10:07
  2. Απαντήσεις: 69
    Τελευταίο μήνυμα: 22/07/2009, 13:14
  3. Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής στον νέο?
    από pontifikas στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 28/09/2006, 14:57
  4. Αγορά πρώτης μηχανής
    από vayiokas στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 11/04/2004, 02:45
  5. Αγορά πρώτης μηχανής
    από vayiokas στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 03/04/2004, 02:18

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF