Σελίδα 124 από 352 ΠρώτοΠρώτο ... 2474114119120121122123124125126127128129134174224 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1.846 έως 1.860 από 5276

Θέμα: Κορωνοϊός...

  1. #1846
    Για τα κρούσματα απο μπακαλιάρο σκορδαλιά γιατί δεν μιλάει κανείς; Μπακαλιάρος, you know, ΠΣάρι....ΤΙ; δεν έχουν τα ΠΣάρια κωρονοιόν;;;; JESUS
    ΛΑΛΑΚΗΣ Ο ΕΙΣΑΓΟΜΕΝΟΣ

  2. #1847
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.062
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από axelpap Προβολή μηνύματος
    Για τα κρούσματα απο μπακαλιάρο σκορδαλιά γιατί δεν μιλάει κανείς; Μπακαλιάρος, you know, ΠΣάρι....ΤΙ; δεν έχουν τα ΠΣάρια κωρονοιόν;;;; JESUS
    η σκορδαλιά σκοτωνει τον ιο οποτε ουδεν προβλημα αμα τα φας μαζι.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  3. #1848
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    η σκορδαλιά σκοτωνει τον ιο οποτε ουδεν προβλημα αμα τα φας μαζι.
    Ναι, καλά τα λες, αλλά....Αν ο μπακαλιάρος ήταν ασυμπτωματικός υπερμεταδότης πριν μαγειρευτεί? Δεν πάει περίπατο η σκορδαλιά;
    ΛΑΛΑΚΗΣ Ο ΕΙΣΑΓΟΜΕΝΟΣ

  4. #1849
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2018
    Μηνύματα
    668
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    πιο άσχημο μου φαίνεται που δέχεσαι να μην βλέπεις το ποιοι ευθύνονται για την αδυναμία του συστήματος υγείας
    και εσύ να ψάχνεις τους κακούς ανάμεσα στους γύρω σου.
    ποιός το κάνει αυτό?
    είπα ότι έχουμε καλό σύστημα υγείας?

    Εγώ απλά θα πώ ότι αυτό το σύστημα υγείας θέλουμε γιατί αυτούς ψηφίζουμε. Ξανά και ξανά και ξανά.
    Οπότε με αυτό το σύστημα υγείας που έχουμε εκεί στα 3.000 κρούσματα/ημέρα για 2-3 εβδομάδες είναι το μαξ που αντέχει πριν κλατάρει οπότε πάρτε lockdown.

    Απο την άλλη αν όλοι τηρούσαμε τα μέτρα στο 100% μπορεί και να μήν φτάναμε εδώ και να αντέχαμε και με χειρότερο σύστημα υγείας.

    Τέλος, αρκετοί Άγγλοι συνταξιούχοι προτιμούν το σύστημα υγείας της Ελλάδας απο της Αγγλίας. Δεν θα αναλύσω τους λόγους απλά δεν είναι όλα άσπρο ή μαύρο.
    Σίγουρα το σύνταγμα που έχουμε είναι κουρελόχαρτο και δεν είμαστε ανεξάρτητη χώρα. Οπότε ας προσαρμοστούμε σε αυτά που έχουμε να πάμε παρακάτω.

    Το πείραμα του Ηarlow δεν καταλαβαίνω πού κολλάει.

    Το άλλο το πείραμα με μία Ιταλία σε άθλια κατάσταση να μήν μπορεί να πείσει μία διπλανή της χώρα την Ελλάδα ότι τα πράγματα δεν είναι της πλάκας το ξέρεις?

  5. #1850
    ο γ@μω τα κυβικα σας... Το avatar του/της mikes
    Εγγραφή
    18/11/2009
    Μηνύματα
    3.332
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος

    πιο άσχημο μου φαίνεται που δέχεσαι να μην βλέπεις το ποιοι ευθύνονται για την αδυναμία του συστήματος υγείας
    και εσύ να ψάχνεις τους κακούς ανάμεσα στους γύρω σου...


    Γιατί να μην το δούμε σαν ευκαιρία να αποδείξουμε τι άνθρωποι είμαστε και πόσο νοιαζόμαστε για τον διπλανό μας χωρίς να του ζητάμε κάτι.
    1. γιατι για τη κατασταση του συστηματος υγειας μας, το μεγαλυτερο μερος ευθυνης το εχουν οι γυρω μου που εδωσαν την εξουσια σε αυτους
    που το διαχειριζονται..

    2. γιατι απλα η πλειοψηφια ΔΕΝ νοιαζομαστε για τον διπλανο μας, παρα μονο για τη παρτη μας, και το τι (σκατα)ανθρωποι ειμαστε το εχουμε αποδειξει πολλακις..
    καλοι το παιζουμε μονο σε οσους εχουν κατι να μας δωσουν..

  6. #1851
    Μια κατω ! Το avatar του/της STOYBI
    Εγγραφή
    19/12/2004
    Μηνύματα
    4.100
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από axelpap Προβολή μηνύματος
    Ναι, καλά τα λες, αλλά....Αν ο μπακαλιάρος ήταν ασυμπτωματικός υπερμεταδότης πριν μαγειρευτεί? Δεν πάει περίπατο η σκορδαλιά;
    Σιγουρα η σκορδαλια παει περιπατο εαν ηταν ασυμπτωματικος αυτος που στην μαγειρεψε και στην σερβιρε...!!

    Εαν ηταν και πολυλογας την ωρα που κρατουσε το πιατο σου....

    Ουτε τα φτου-φτου σκορδα δεν σε σωζουν...!!

  7. #1852
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.710
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STOYBI Προβολή μηνύματος
    Σιγουρα η σκορδαλια παει περιπατο εαν ηταν ασυμπτωματικος αυτος που στην μαγειρεψε και στην σερβιρε...!!

    Εαν ηταν και πολυλογας την ωρα που κρατουσε το πιατο σου....

    Ουτε τα φτου-φτου σκορδα δεν σε σωζουν...!!
    Δεν μεταδιδει ο ασυμπτωματικος εχουμε πει.
    Το λεει κ στο synomosia.com/covid-19.
    Ride(s) the wind of change...

  8. #1853
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DoctoR_k6 Προβολή μηνύματος
    Δεν μεταδιδει ο ασυμπτωματικος εχουμε πει.
    Το λεει κ στο synomosia.com/covid-19.

    Οντως. Το λεει ξεκαθαρα.
    ΛΑΛΑΚΗΣ Ο ΕΙΣΑΓΟΜΕΝΟΣ

  9. #1854
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Shinigami Ryuk Προβολή μηνύματος
    Και ποιος μπορει να πιστοποιησει οτι εγω πχ ειμαι αρνητης μασκας ωστε να μην με βαλουν σε κρεβατι ΜΕΘ?
    Στον μη απολιτιστο βορρα οι ανθρωποι ειναι συνηθως υπεριφανοι και αρκετοι απο αυτους θα το δηλωσουν.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  10. #1855
    Stockholmare Το avatar του/της Vstrommer71
    Εγγραφή
    29/01/2006
    Μηνύματα
    4.304
    Ανεξάρτητα από αυτό βασικός κανόνας της υγείας σε ένα πολιτισμένο κράτος είναι η πρόσβαση στην περίθαλψη για όποιον την χρειαστεί.

    Κι ακόμη και σε βλαμένους-ψεκασμένους-συνωμοσιολόγους κλπ εννοείται θα πρέπει να είναι δεδομένη κάθε θεραπευτική βοήθεια,ειδικά σε συνθήκες όπως τώρα.Μπας και βάλουν μυαλό.

    Εξαιρούνται ιδιαίτερες περιπτώσεις.Μια από αυτές πχ οι Ιεχωβάδες οι οποίοι αρνούνται μεταγγίσεις αίματος.Σέβομαι τα πιστεύω τους,διαφωνώ παρόλα αυτά, και αν υπογράψουν(όπως γίνεται) ότι δεν επιθυμούν μετάγγιση αίματος,αφήστε τους να τους κάνει καλά ο Γιαχβέ.

    Τώρα αν βρεθούν τίποτα αρνητές τόσο πιστοί,ας το δηλώσουν τουλάχιστον να μην παιδεύουμε κρεβάτια στις ΜΕΘ.
    Sju sjösjuka sjömän sköttes av sjuttiosju sköna sjuksköterskor på det sjunkande skeppet Shanghai

  11. #1856
    μια σκιά μ' ακολουθάει Το avatar του/της cityfly
    Εγγραφή
    07/05/2003
    Μηνύματα
    3.701
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Ενας οικονομολογος υγειας το ειπε. Δεν εχει καποια ιδιαιτερη βαρυτητα η γνωμη του. Clickbait το αρθρο.
    Εχει και χειροτερα βεβαια, οπως το αρθρο απο το Πρωτο Ψεμα που τον βαφτισε "Ελβετο Τσιοδρα" και που απο μια προταση ενος οικονομολογου εφτασε στο τιτλο "Ελβετία: Εκτός ΜΕΘ θα μένουν οι αρνητές της πανδημίας".

    Οποιος θελει ας γκουγκλαρει το ονομα του (Willy Oggier).
    https://www.swissinfo.ch/eng/economi...-beds/46166880
    https://www.tagesanzeiger.ch/corona-...n-229138575079

    Δικηγορος δεν ειμαι, αλλα μου ακουγεται αντισυνταγματικο ως συλληψη.

    Εμένα πάλι μου φαίνεται εξαιρετικό ως σύλληψη.
    Εξάλλου δεν λέει να μην νοσηλεύονται (γενικότερα ή στις μεθ) λέει αν έχω ένα κρεβάτι και δύο ασθενείς και ο ένας είναι «επαναστάτης αρνητής» να πάει το κρεβάτι στον άλλο.
    Το δίλημμα του σε ποιον θα δωθεί προτεραιότητα είναι υπαρκτό και αναπόφευκτο σε πολλές περιπτώσεις.
    Για να σου δώσω ένα παράδειγμα, έστω ότι έχεις ταυτόχρονα έναν πεζό που πάει και πέφτει εσκεμμένα στις ρόδες ενός αυτοκινήτου και έναν άλλο που ήταν στο πεζοδρόμιο και πάει και πέφτει ένα αμάξι πάνω του, και έστω οι οδηγοί δεν παθαίνουν τίποτα κι εσύ μπορείς να δώσεις τις πρώτες βοήθειες μόνο σε έναν σε ποιον θα πας;

  12. #1857
    Stockholmare Το avatar του/της Vstrommer71
    Εγγραφή
    29/01/2006
    Μηνύματα
    4.304
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από cityfly Προβολή μηνύματος
    Για να σου δώσω ένα παράδειγμα, έστω ότι έχεις ταυτόχρονα έναν πεζό που πάει και πέφτει εσκεμμένα στις ρόδες ενός αυτοκινήτου και έναν άλλο που ήταν στο πεζοδρόμιο και πάει και πέφτει ένα αμάξι πάνω του, και έστω οι οδηγοί δεν παθαίνουν τίποτα κι εσύ μπορείς να δώσεις τις πρώτες βοήθειες μόνο σε έναν σε ποιον θα πας;
    Όπως ακριβώς ορίζουν όλα τα ιατρικά πρωτόκολλα(και μπορούν να με επιβεβαιώσουν οι υγειονομικοί) σε αυτόν που έχει τις καλύτερες πιθανότητες να σωθεί.
    Sju sjösjuka sjömän sköttes av sjuttiosju sköna sjuksköterskor på det sjunkande skeppet Shanghai

  13. #1858
    Μέλος Το avatar του/της Shinigami Ryuk
    Εγγραφή
    22/09/2014
    Μηνύματα
    258
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Στον μη απολιτιστο βορρα οι ανθρωποι ειναι συνηθως υπεριφανοι και αρκετοι απο αυτους θα το δηλωσουν.
    Εξαρταται για ποιον βορρα μιλαμε

  14. #1859
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.730
    Δεν είπα αν συμφωνώ ή όχι με τη σκέψη, είπα ότι μου ακούγεται αντισυνταγματική. Τα ηθικά διλήμματα δεν καταλαβαίνω πού κολλάνε.

    "Άτομα άνω των 65 και άτομα που δεν έχουν βγάλει το δημοτικό δε θα έπρεπε να ψηφίζουν". Είναι μια πρόταση που μπορεί κανείς να συμφωνεί και να επιχειρηματολογεί υπέρ της. Αυτό δεν αλλάζει το γεγονός ότι είναι κάτι που απαγορεύεται απ το σύνταγμα.

  15. #1860
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.062
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Δεν είπα αν συμφωνώ ή όχι με τη σκέψη, είπα ότι μου ακούγεται αντισυνταγματική. Τα ηθικά διλήμματα δεν καταλαβαίνω πού κολλάνε.

    "Άτομα άνω των 65 και άτομα που δεν έχουν βγάλει το δημοτικό δε θα έπρεπε να ψηφίζουν". Είναι μια πρόταση που μπορεί κανείς να συμφωνεί και να επιχειρηματολογεί υπέρ της. Αυτό δεν αλλάζει το γεγονός ότι είναι κάτι που απαγορεύεται απ το σύνταγμα.
    Και μεχρι τα 35 επισης γιατι ο μεσος ελληνας τοτε φευγει απο την φωλια της μαμας και του μπαμπα τις μερες μας.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF