Σελίδα 132 από 352 ΠρώτοΠρώτο ... 3282122127128129130131132133134135136137142182232 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1.966 έως 1.980 από 5276

Θέμα: Κορωνοϊός...

  1. #1966
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2018
    Μηνύματα
    669
    Το εμβόλιο βγήκε σε ένα χρόνο αντί για δέκα.

    ΕΜΕΙΣ το ζητήσαμε και μας το έδωσαν.
    Εκτός αν κάποιος προτιμάει να πηγαίνουμε με κυλιόμενα lockdown για τα επόμενα 9 χρόνια.

    Έπειτα δεν πιστεύεις τον Χαρδαλιά αλλά αυτούς πίσω απο τον Χαρδαλιά που είναι γιατροί και η δουλειά τους είναι ο covid.

    Απο την άλλη, δεν πιστεύουμε τις επιτροπές των γιατρών που ασχολούνται με τον covid και πιστεύουμε τα βιντεάκια του youtube?


    @doctoras Μέσω του αέρα μέσα σε σταγονίδια.
    Ήταν απο την αρχή ξεκάθαρο οπότε κάπου το έχασες. Όπως και στη γρίπη. Αυτός είναι και ο λόγος των δύο μέτρων απόσταση συν μάσκα.
    Η ποσότητα του ιικού φορτίου στην πρώτη μας επαφή με τον ιό μάλλον έχει κάποια σημασία όπως θα ήταν λογικό αλλά με τον covid είναι πολύ πιο πολύπλοκα τα πράγματα γιατί εμπλέκονται και άλλοι μηχανισμοί.

    Άλλο βέβαια να κολλήσεις απο μία σταγονίτσα και άλλο να κάνεις σεξ όλο το βράδυ με τη γκόμενα σου που έχει 38 πυρετό και είναι μέσα στις μύξες γιατί είχες να τη δείς ένα μήνα λόγο lockdown

  2. #1967
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.173
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Εχω τρεις παιδικούς φίλους οδηγούς σε λεωφορεία, οι δύο άκαπνοι ερασιτέχνες αθλητές, ο τρίτος το αντίθετο.
    Εργάζονται χωρίς αύριο όλο το διάστημα στα βόρεια - κέντρο - δυτικά, οι δύο εργάζονται και σαν ξυλουργοί εγκαταστάτες, ο τρίτος με ομάδα
    που κάνουν μάθημα ιστορίας, θεατρικό παιχνίδι κ.λπ. σε παιδιά.
    Και οι τρεις έχουν τις οικογένειες τους με ότι συνεπάγεται αυτό όσον αφορά επαφές κ.λπ.

    Αν αρρωστήσουν ΜΕΤΑ το εμβόλιο τι θα πούμε; αχου δεν το πρόλαβαν, η κακιά η στιγμή;

    Δείτε το λογικά: πιστεύουμε ανθρώπους χωρίς ιατρική εκπαίδευση, που επανειλημμένα μας έχουν κοροϊδέψει, πέρα από κάθε ηθική, δεν κρύβονται και συνεχίζουν
    ενώ ξεκάθαρα έχουν κέρδος.
    Αναιρούμε ανθρώπους που έχουν προσφέρει σαν γιατροί, που εκτίθενται και ρισκάρουν την ζωή τους και της οικογένειας τους, χωρίς να έχουν κέρδος.
    Είναι στην φύση του ανθρώπου να πιστέψει αυτό που, ενδόμυχα, θέλει και ας ξέρει ότι είναι λάθος.
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  3. #1968
    Πισω απ το χαρδαλια ειναι και η γιαμαρελου. Και γω πολυ θελω να τους εμπιστευτω αλλα ειναι σαν να προσπαθουν για το αντιθετο

  4. #1969
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karateo Προβολή μηνύματος
    Το εμβόλιο βγήκε σε ένα χρόνο αντί για δέκα.

    ΕΜΕΙΣ το ζητήσαμε και μας το έδωσαν.
    Εκτός αν κάποιος προτιμάει να πηγαίνουμε με κυλιόμενα lockdown για τα επόμενα 9 χρόνια.
    ....
    1. Βγήκε πολύ γρήγορα και ταυτόχρονα απο τις 2 (από αυτά που μας αφήνουν να γνωρίζουμε) ερευνητικές ομάδες. Σύμπτωση θα μου πεις. Αν και οι συμπτώσεις είναι σπάνιες τουλάχιστον σε τόσο σοβαρά θέματα.
    2. Το ότι το εμβόλιο βγαίνει στην παραγωγή και εφαρμόζεται στον ευρύ πληθυσμό σε λιγότερο από ένα χρόνο, είναι σχετικά όχι σύνηθες πάντως.
    3. Εμείς δεν ζητήσαμε ούτε λοκντάουν ούτε να ζήσουμε για πάντα, αλλά όχι και να πεθάνουμε νέοι.

    Βέβαια, αν/όταν εγκριθούν θα περάσοουν 3-6 μήνες μέχρι να αρχίσουν να είναι διαθέσιμα. Το ποιοι θα το κάνουν (όχι μόνο ηλικιακά) είναι άλλο ζήτημα.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  5. #1970
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.343
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    1. Βγήκε πολύ γρήγορα και ταυτόχρονα απο τις 2 (από αυτά που μας αφήνουν να γνωρίζουμε) ερευνητικές ομάδες. Σύμπτωση θα μου πεις. Αν και οι συμπτώσεις είναι σπάνιες τουλάχιστον σε τόσο σοβαρά θέματα.
    2. Το ότι το εμβόλιο βγαίνει στην παραγωγή και εφαρμόζεται στον ευρύ πληθυσμό σε λιγότερο από ένα χρόνο, είναι σχετικά όχι σύνηθες πάντως.
    3. Εμείς δεν ζητήσαμε ούτε λοκντάουν ούτε να ζήσουμε για πάντα, αλλά όχι και να πεθάνουμε νέοι.

    Βέβαια, αν/όταν εγκριθούν θα περάσοουν 3-6 μήνες μέχρι να αρχίσουν να είναι διαθέσιμα. Το ποιοι θα το κάνουν (όχι μόνο ηλικιακά) είναι άλλο ζήτημα.
    Μπορεί το εμβόλιο να το είχαν ήδη και κατόπιν άφησαν να ξεφύγει .
    Πιθανών ή νέα μέθοδος κατασκευής εμβολίου (mRNA) που μας ανέλυσε ο γιατρός πιο πάνω να επιτάχυνε την κατασκευή. Πότε δεν θα μάθουμε την αλήθεια. Το θεμα είναι ότι δεν μπορείς να ελέγξεις ούτε την (αληθινή) προέλευση ούτε την διαδικασία διασποράς αντιμετώπισης μέτρων πρόληψης κλπ .
    Αυτο που μπορούμε να ελέγξουμε είναι ο τρόπος σκέψης, η συμπεριφορά προς τους συνανθρώπους μας (δικούς μας ή μη) και ότι και να είναι αυτο εκεί έξω είναι πολύ πιο επιθετικό από την κοινή γρίπη Η1Ν1 κλπ
    Και όχι μόνο δεν θέλει κανείς να πεθάνει νέος αλλά να πεθάνει γενικώς
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  6. #1971
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από viper1 Προβολή μηνύματος
    Μπορεί το εμβόλιο να το είχαν ήδη και κατόπιν άφησαν να ξεφύγει .
    Σωστό.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από viper1 Προβολή μηνύματος
    Πιθανών ή νέα μέθοδος κατασκευής εμβολίου (mRNA) που μας ανέλυσε ο γιατρός πιο πάνω να επιτάχυνε την κατασκευή. Πότε δεν θα μάθουμε την αλήθεια. Το θεμα είναι ότι δεν μπορείς να ελέγξεις ούτε την (αληθινή) προέλευση ούτε την διαδικασία διασποράς αντιμετώπισης μέτρων πρόληψης κλπ .
    Αν την ξέραμε την αλήθεια, δεν θα χρειαζόταν να είμαστε σκεπτικοί (κι όχι συνωμοσιολόγοι).
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από viper1 Προβολή μηνύματος
    Αυτο που μπορούμε να ελέγξουμε είναι ο τρόπος σκέψης, η συμπεριφορά προς τους συνανθρώπους μας (δικούς μας ή μη) και ότι και να είναι αυτο εκεί έξω είναι πολύ πιο επιθετικό από την κοινή γρίπη Η1Ν1 κλπ
    Και όχι μόνο δεν θέλει κανείς να πεθάνει νέος αλλά να πεθάνει γενικώς
    Σωστό κι αυτό. Αλλά δεν μπορείς να μην πάρεις υπόψιν σου κι άλλους παράγοντες στην παγκόσμια οικονομία (είτε χρηματοοικονομικά, είτε δημογραφικά κλπ) ώστε να δεις τον ιό σαν απομονωμένο γεγονός. Φυσικά και κάποιοι δυσπιστούν, δεν ζούμε στο 1918 όπου οι πληροφορίες ήταν ελάχιστα διαθέσιμες ούτε είμαστε βοσκοί και γεωργοί.

    Το θέμα είναι να τελειώνουμε μπας και ζήσουμε, αλλά να δούμε και πως από εκεί και μετά.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  7. #1972
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karateo Προβολή μηνύματος
    Το εμβόλιο βγήκε σε ένα χρόνο αντί για δέκα.

    ΕΜΕΙΣ το ζητήσαμε και μας το έδωσαν.
    Εκτός αν κάποιος προτιμάει να πηγαίνουμε με κυλιόμενα lockdown για τα επόμενα 9 χρόνια.

    "Εμεις"... εισαι σιγουρος; Με θυμασαι κι εμενα να ζηταω διακαως εμβολιο για κορωνοιο; ή μηπως διαδιδεις εσυ ψευδεις ειδησεις;

    Μπορω να σε διαβεβαιωσω οτι εγω και πολλοι αλλοι δεν έχουμε ζητησει τιποτα. Πολλω δε μαλλον εμβολιο σε 3 μηνες και ουτε 3....

    Αν εσυ ζητησες....δικαιωμα σου.


    κι επειδη εχεις καπως επιθετικο τροπο γραφης διαβασε το παρακατω link του Reuters....ποιο χρονο πλακα μας κανεις;


    https://www.reuters.com/article/us-h...-idUSKBN2426RY

    Για τα 9 χρονια....ξερεις κατι που δεν ξερουμε;
    ΛΑΛΑΚΗΣ Ο ΕΙΣΑΓΟΜΕΝΟΣ

  8. #1973
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.293
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος

    Το θέμα είναι να τελειώνουμε μπας και ζήσουμε, αλλά να δούμε και πως από εκεί και μετά.
    Αυτό και μόνο αυτό.

    Για εμένα δεν έχει καμία σημασία από που ξεφύτρωσε (κινέζοι, αμερικάνοι, νυχτερίδες και αράχνες), αλλά σίγουρα προβληματίζομαι με πόση ευκολία τελικά καθοδηγείς τα δις κόσμου στον πλανήτη.
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  9. #1974
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.343
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    Σωστό.

    Αν την ξέραμε την αλήθεια, δεν θα χρειαζόταν να είμαστε σκεπτικοί (κι όχι συνωμοσιολόγοι).

    Σωστό κι αυτό. Αλλά δεν μπορείς να μην πάρεις υπόψιν σου κι άλλους παράγοντες στην παγκόσμια οικονομία (είτε χρηματοοικονομικά, είτε δημογραφικά κλπ) ώστε να δεις τον ιό σαν απομονωμένο γεγονός. Φυσικά και κάποιοι δυσπιστούν, δεν ζούμε στο 1918 όπου οι πληροφορίες ήταν ελάχιστα διαθέσιμες ούτε είμαστε βοσκοί και γεωργοί.

    Το θέμα είναι να τελειώνουμε μπας και ζήσουμε, αλλά να δούμε και πως από εκεί και μετά.
    Όσον αφορά την παγκόσμια οικονομια και καλώς το αναφέρεις, θα είναι ένα παγκόσμιο restart με προεκτάσεις που εμείς οι κοινοί θνητοί μπορούμε να φανταστούμε..... Δυστυχώς
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  10. #1975
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.080
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από viper1 Προβολή μηνύματος
    Όσον αφορά την παγκόσμια οικονομια και καλώς το αναφέρεις, θα είναι ένα παγκόσμιο restart με προεκτάσεις που εμείς οι κοινοί θνητοί ΔΕΝ μπορούμε να φανταστούμε..... Δυστυχώς
    fixed
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  11. #1976
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.343
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    fixed
    Δεν ειμαι συνταξιούχος
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  12. #1977
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.080
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από viper1 Προβολή μηνύματος
    Δεν ειμαι συνταξιούχος
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  13. #1978
    https://www.youtube.com/watch?v=Pipa...ture=emb_title
    για να ελαφρυνουμε λιγο το κλιμα

  14. #1979
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/07/2018
    Μηνύματα
    616
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kosni Προβολή μηνύματος
    https://www.youtube.com/watch?v=Pipa...ture=emb_title
    για να ελαφρυνουμε λιγο το κλιμα
    Επειδή είμαι στην δουλειά και δεν μπορώ να βάλω ήχο τι ακριβώς λέει ο ειδικός?
    Ότι στις ΜΕΘ τους σκοτώνουν?
    Ή απλώς εννοεί κάτι σαν το "αν δεν έχουμε συνεργεία τα μηχανάκια δεν χαλάνε" ????

  15. #1980
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Δεν έχω παρακολουθήσει όλη τη συνέντευξη και συνήθως τα αποσπάσματα αδικούν ή παραπλανούν. Αυτό που καταλαβαίνω, είναι ότι θέλει να πει ότι πρέπει να εστιάσουμε περισσότερη προσοχή στην πρόληψη με μέτρα κοινωνικής αποστασιοποίησης, παρά στην καταστολή με περισσότερες ΜΕΘ.

    Βέβαια το ένα δεν αναιρεί το άλλο, αφού μπορείς να φροντίσεις σαν κράτος και για τα δύο. Εκτός αν εννοεί ότι δίνεται μέρος του προϋπολογισμού για τη διατήρηση της αποστασιοποίησης (μέτρα ενίσχυσης; δεν ξέρω), παρά για αύξηση των ΜΕΘ. Άρα τίθεται θέμα προτεραιοτήτων και σου λέει ότι με την αποστασιοποίηση σώζεις σίγουρα κόσμο, ενώ αν καταλήξουν στις ΜΕΘ, το 45-50% πεθαίνει εκεί.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF