Σελίδα 2 από 352 ΠρώτοΠρώτο 12345671252102 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 5276

Θέμα: Κορωνοϊός...

  1. #16
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.065
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bulmont Προβολή μηνύματος


    Απληστία..........................


    https://www.thebest.gr/article/57311...na-ta-poulisei
    Μπράβο στην Amazon. Κάτι παρόμοιο έκανε και το skroutz πριν λίγες μέρες.
    Life begins at 45°.

  2. #17
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    852
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Για το ΚΕΠ που με ενδιαφερει εχει ανακοινωθει περιορισμενο ωραριο (ηταν ανοιχτο μεχρι το βραδυ, τωρα θα ειναι μεχρι το μεσημερι). ΔΟΥ διαβαζω οτι θα στελνουν βεβαιωσεις μεσω email. Το οποιο θα ηταν ιδανικο (ουτε εγω θελω προφανως να βγαινω ασκοπα), αλλα οι πιθανοτητες που δινω εφοριακος να απαντησει σε τηλεφωνο ή mail ειναι μηδενικες.

    Δεν ξερω, απο τη μια κι εγω δε θελω να κυκλοφορω ουτε να επιβαρυνω τις υπηρεσιες. Αλλα κατι μου λεει πως αν δε γινει αυτη τη βδομαδα η μεταβιβαση μετα θα ειναι ακομα πιο δυσκολα τα πραγματα.
    Φίλε στην ίδια φάση ήταν και ο αδερφός μου σήμερα...θα πούλαγε σε ένα παλικάρι ένα μηχανάκι και ξεκίνησαν να πάνε στο Χολαργό στον κεντρικό τομέα Αθηνών για την μεταβίβαση...εκεί τους είπαν οτι τέλος...από σήμερα 16/3 παπαλα και για δεκαπέντε μέρες η υπηρεσία για το κοινό δεν μπαίνει κανείς με λίγα λόγια...

    τους είπαν να απευθυνθούν σε ΚΕΠ που λειτουργούν κανονικα αλλα μονο πρωϊ..

    αύριο έχουν κλείσει να πάνε σε ΚΕΠ για την μεταβίβαση αλλα δεν ξέρω τι θα κανουν με το απαραίτητο παράβολο....στο Χολαργό έχει μέσα αυτόματο πωλητή στα ΚΕΠ όχι...αρα θα πρέπει να περάσουν κι από τραπεζα για το παραβολο και εκει μπαινει ο κοσμος με το..δελτιο 5-5 κτλ...απο οτι ακουω στο ραδιοφωνο..

    στο μεταξυ ο αδερφός μου εχει φαει φρίκη μη χάσει τον αγοραστή.. ...χαμουλης με λίγα λόγια..
    Δεν υπάρχει ακατάλληλος καιρός για ταξίδι με μοτοσυκλέτα, υπάρχουν μόνο ακατάλληλα ρούχα και εξοπλισμός.

  3. #18
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Κι εδώ τα ίδια. Αλλά δεν εξυπηρετούν ούτε τα κεπ του δήμου μεταβιβάσεις. Έτσι κι αλλιώς με ΔΟΥ δεν υπάρχει τρόπος επικοινωνίας (τηλέφωνο κατεβασμένο φυσικά) και δεν είχα το χαρτί για τα τέλη. Έστειλα ένα μήνυμα μέσω taxis μπας και, αλλά δεν περιμένω πολλά.

    Το παιδί θα μου βάλει μια μικρή προκαταβολή να το κλείσει, αν και κάτι μου λέει πως θα περάσει πολύς καιρός για να αλλάξει κάτι. Το 15ήμερο είναι μόνο η αρχή.

    Όπως και να χει, καλό θα ήταν αν είχε γίνει, αλλά τέτοιες στιγμές πραγματικά το τελευταίο που θα σκεφτώ είναι αν πουληθεί ή όχι ένα μηχανάκι. Καλύτερα απ' τη μια που δε γίνεται γιατί ένιωθα άσχημα που θα έπρεπε να επιβαρύνω τις υπηρεσίες.

    Μένουμε σπίτι και καλή τύχη σε όλους.

  4. #19
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Έτσι κι αλλιώς με ΔΟΥ δεν υπάρχει τρόπος επικοινωνίας (τηλέφωνο κατεβασμένο φυσικά)
    Στείλε mail ζητώντας τα έγραφα που θέλεις.
    Think faster than you ride

  5. #20
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    852
    Εμένα ο αδερφός μου ευτυχώς για εκείνον το είχε πάρει το χαρτί από την εφορία για τα τέλη εδώ και δύο εβδομάδες..

    Το ΚΕΠ θα τους εξυπηρετήσει κανονικά.. Απλά μπορεί να περάσει καιρός μέχρι να μπορέσει να πάρει στα χέρια του ο νέος κάτοχος την κανονική πράσινη άδεια που εκδίδει το υπουργείο... Μέχρι τότε θα κυκλοφορήσει με την φωτοτυπία..

    Αυτά ξέρω και μου τα λέγε ο μπρο πριν λίγο στο τηλέφωνο... Τώρα τι θα γίνει μέχρι αύριο που είναι να πάνε, ένας Θεός ξέρει.
    Δεν υπάρχει ακατάλληλος καιρός για ταξίδι με μοτοσυκλέτα, υπάρχουν μόνο ακατάλληλα ρούχα και εξοπλισμός.

  6. #21
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.481
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Μπράβο στην Amazon. Κάτι παρόμοιο έκανε και το skroutz πριν λίγες μέρες.
    Σωστές κινήσεις. Πρέπει να πατάσσονται άμεσα φαινόμενα αισχροκέρδειας και μαύρης αγοράς. Σε ελληνικό κατάστημα, η εξέλιξη τιμής στο skroutz, έδειχνε ότι οι τιμές για κάποιο τύπο μάσκας είχαν ανέβει από τα 8€ στα 240€ μέσα σε μερικές ημέρες. 30 φορές πάνω!
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 17/03/2020 στις 16:36.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  7. #22
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2018
    Μηνύματα
    666
    Λιανική πριν ένα μήνα 1.5-2 ευρώ οι 5 μάσκες και τώρα €5 η χονδρική με το ΦΠΑ.

    Αν και είναι λογικό θα έπρεπε να γίνει έρευνα απο πού ξεκινάει το φουσκωμένο τιμολόγιο.
    Αν είναι απο την εισαγωγή τότε όλα καλά. Πάμε παρακάτω και δε μιλάμε.
    Αν κάποιος έμπορος στο εσωτερικό ανέβασε τιμές ας του κατάσχουν το εμπόρευμα και να φάει και πρόστιμο.


    Αλλά αν είχα εργοστάσιο στην Κίνα, θα πουλούσα στη χώρα μου σε όσο χαμηλότερη τιμή μπορούσα και στο εξωτερικό σε όποιον έδινε μεγαλύτερη τιμή.
    Έτσι είναι αυτά.

  8. #23
    Klabautermann Το avatar του/της tzimidis
    Εγγραφή
    07/04/2013
    Μηνύματα
    615
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karateo Προβολή μηνύματος
    Λιανική πριν ένα μήνα 1.5-2 ευρώ οι 5 μάσκες και τώρα €5 η χονδρική με το ΦΠΑ.

    Αν και είναι λογικό θα έπρεπε να γίνει έρευνα απο πού ξεκινάει το φουσκωμένο τιμολόγιο.
    Αν είναι απο την εισαγωγή τότε όλα καλά. Πάμε παρακάτω και δε μιλάμε.
    Αν κάποιος έμπορος στο εσωτερικό ανέβασε τιμές ας του κατάσχουν το εμπόρευμα και να φάει και πρόστιμο.


    Αλλά αν είχα εργοστάσιο στην Κίνα, θα πουλούσα στη χώρα μου σε όσο χαμηλότερη τιμή μπορούσα και στο εξωτερικό σε όποιον έδινε μεγαλύτερη τιμή.
    Έτσι είναι αυτά.
    Λιανικη τιμή πριν 2 μηνες ήταν 4€ τα 50 τεμάχια.

    Και η τιμή εισαγωγής δεν λέει πολλά,
    Πολλές εταιρίες αγοράζουν από τις θυγατρικές τους σε αστρονομική τιμή και μετά τις πουλάνε αντίστοιχα.
    Οπότε τα λεφτά βγαίνουν από τη μια τσέπη και μπαίνουν στην άλλη.

    Και έχεις σαν επιχείρηση και επιπλέον όφελος από αυτή την πρακτική.
    Οπότε αγοράζω από τον συνεργάτη μου στην Κίνα μια μάσκα προς 2 ευρω το κομμάτι στο τιμολόγιο και μετά την πουλάω 3-4, (την πραγματική τιμή κοστους την κανονίζουμε αργότερα και τα βρίσκουμε σε επόμενη αγορά άλλων ειδών)
    ή την πουλάω 1, 5 ευρω και στον ισολογισμό δηλώνω ότι έχω ζημιές άρα πληρώνω λιγότερους ή και καθόλου φόρους.
    Win-win

  9. #24
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2018
    Μηνύματα
    666
    Οκ. Και μπορεί η Ελλάδα να ελέγξει τί κάνει η θυγατρική στην Κίνα?

    Ούτε έχει νόημα να φουσκώνουν τις τιμές όταν με την περιορισμένη προσφορά ο αγοραστής απο μόνος του ανεβάζει την τιμή!!!


    Για τη χονδρική-λιανική μίλησα για ένα συγκεκριμένο πακέτο 3+2 που μέχρι και Σάββατο είχαμε για τους πελάτες.

  10. #25
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Αυτό ακριβώς! Η ποιότητα του κοινού σαν άνθρωποι είναι που διαμορφώνει συντελεστές.

    Κατα τα άλλα, είναι τόσο εύκολο και οικονομικό στην παραγωγή που θα έπρεπε να γίνει άμεσα μια 12μηνη σύμβαση με 3-4 βιοτεχνίες
    να πλημυρίσει η αγορά με μάσκες στα 50 λεπτά μέγιστη.
    Το μπουκαλάκι νερό που τιμολογείται 15 λεπτά, αφήνει κέρδος στο εργοστάσιο και έχει αντίστοιχη παραγωγή.

    Ούτε χαρτούρα, επισημότητες κ.λπ. απο έναν τεχνικό επιστήμονα κάθε παραγωγή να ελέγχει την καθαριότητα και τέλος.

  11. #26
    Klabautermann Το avatar του/της tzimidis
    Εγγραφή
    07/04/2013
    Μηνύματα
    615
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Αυτό ακριβώς! Η ποιότητα του κοινού σαν άνθρωποι είναι που διαμορφώνει συντελεστές.
    Σωστό.
    Προσφορα-ζητηση, όπως λέει κι ο Άδωνις.
    Μέχρι και το ΚΚΕ αποδέχτηκε το συγκεκριμένο νόμο της αγοράς.

    Εγώ όμως λέω πως διαμορφώνεται τεχνηέντως η τιμή, οταν υπάρχει πλαφόν και έλεγχος (αααα χα χαχαχα) από το κράτος για Αισχροκερδεια.

    Απλο ειναι.
    Επειδή φορολογουνται τα κέρδη, φροντίζω να εμφανιζω λιγότερα.
    Αλλο παράδειγμα η καρφουρ Ελλάς, που αγοραζε από την καρφουρ γαλλιας ταπερακια και λοιπές πλαστικουρες σε τιμες π.χ. 10 ευρω/τεμάχιο,
    και τα πουλούσε στα μαγαζιά της στην Ελλάδα προς 50 σεντ.
    Έτσι έκανε στην ουσία μεταφορά κεφαλαίων από Ελλάδα προς Γαλλία, από τη θυγατρική δηλαδή προς τη μαμά εταιρία,
    και φαινόταν ότι :
    τιμές εμπορευμάτων εκατό ευρώ,
    έσοδα από πωλήσεις 30 ευρώ,
    Άρα μπαίνω μέσα,
    Άρα έχω ζημιές,
    Άρα πληρώνω λιγότερους ή/και καθόλου φόρους.

    Υπεραπλουστευμενο το παράδειγμα, αλλά είναι συνήθης εμπορική πρακτική παγκοσμίως.
    Τελευταία τροποποίηση από tzimidis; 17/03/2020 στις 15:08.

  12. #27
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2018
    Μηνύματα
    666
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από tzimidis Προβολή μηνύματος
    Εγώ όμως λέω πως διαμορφώνεται τεχνηέντως η τιμή, οταν υπάρχει πλαφόν και έλεγχος (αααα χα χαχαχα) από το κράτος για Αισχροκερδεια.
    Αυτό όμως δεν έχει καμία σχέση με τα αντισηπτικά και τις μάσκες που λέμε σε καιρούς πανδημίας!!!!!!!!!!!!!!

  13. #28
    Klabautermann Το avatar του/της tzimidis
    Εγγραφή
    07/04/2013
    Μηνύματα
    615
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karateo Προβολή μηνύματος
    Αυτό όμως δεν έχει καμία σχέση με τα αντισηπτικά και τις μάσκες που λέμε σε καιρούς πανδημίας!!!!!!!!!!!!!!
    Έχει και παραέχει, από τη στιγμή που ειναι εισαγομενα δεν μπορεί να υπάρξει επί της ουσίας έλεγχος για τη διαμόρφωση της τιμής.
    Οι επιτήδειοι μια χαρά μπορούν να εμφανίσουν τιμολόγια αγοράς με αναγραφόμενη ο, τι τιμή θελουν.


    Από εκεί και πέρα, τι να πω ρε φίλε, τα έχω παίξει αυτές τις μερες
    Σε σούπερ μάρκετ δουλεύω και μας έχει γαμηθεί η ύπαρξη μας.

  14. #29
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της slzr
    Εγγραφή
    10/03/2012
    Μηνύματα
    1.056
    Ευφάνταστη η φωτό της Pramac για να τηρούμε ασφαλείς αποστάσεις λόγω κορωνοϊού !


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	ETTg9_3X0AEQUs7.jpg 
Προβολές:	304 
Μέγεθος:	70,9 KB 
ID:	416157

  15. #30
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της macdeath_s
    Εγγραφή
    27/04/2008
    Μηνύματα
    1.337
    Δεν ήξερα να το βάλω ε΄δω ή στους κομπιουτεράδες. Το 1ο θύμα που δα live από Κορωνοιό είναι το δίκτυο. Σκεφτείτε έχουμε FTTH μέχρι Gigabit τι σκατά backbone έχουν οι μλκες που χτςε μας ζητήσανε να μην στριμάρουμε τις πικ ώρες Επίσης δείχνει πόσοι πραγματικα δουλεύουν ριμόουτ.

Σελίδα 2 από 352 ΠρώτοΠρώτο 12345671252102 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF