Σελίδα 202 από 352 ΠρώτοΠρώτο ... 102152192197198199200201202203204205206207212252302 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 3.016 έως 3.030 από 5276

Θέμα: Κορωνοϊός...

  1. #3016
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Parking
    Εγγραφή
    17/12/2019
    Μηνύματα
    1.400
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AristidisZ Προβολή μηνύματος
    Ωραία τα λες, δε λέω
    Και αν λοιπόν με αναγκάσει ο εργοδότης μου να κάνω εμβόλιο, και είμαι ο ένας στους 10000 (ή ο ένας στο εκατομμύριο, δε παίζει ρόλο) που μένει στον τόπο μόλις του βγάλουν την ένεση από το μπράτσο, ποιος θα ζήσει τη γυναίκα και το παιδί μου ;

    Το κράτος ;

    Ο εργοδότης ;

    Εσύ μήπως ;
    Εγώ φίλτατε δεν σε βάζω να κάνεις εμβόλιο ούτε ο εργοδότης μου
    σου ξεκαθαρίζω απλά ότι αν δεν κάνεις (όχι μόνο του κόβιντ έχει κι άλλα)
    δεν μπορείς να δουλέψεις εδώ
    Γιατί έτσι λέει ο νόμος και έτσι θέλω να είναι τα στάνταρτ της εταιρείας
    Αν λοιπόν -υποθετικά- μπορούσαμε να δουλέψουμε χωρίς αυτά
    θα έπρεπε το σάντουιτς που αγοράζεις απ την αλυσίδα να λέει πάνω βαξ φρι


    Ακόμα αν κάποιος είναι φορέας χωρίς να το ξέρει και βγει θετικός στο τεστ
    τότε ξέρεις τι γίνεται ?
    Το εργοτάξιο κλείνει, γίνεται απολύμανση και δουλεύουν άλλοι
    όσο οι πρώτοι πάνε καραντίνα
    Αυτά τα πληρώνει η εταιρεία το Ικα ο ΕΦΚΑ κλπ
    Η κοινωνία δηλαδή

    Με λίγα λόγια φίλε κάνε ότι θες!
    Μην περιμένεις όμως από εμένα να δεχτώ τις επιλογές σου
    και να συνυπάρχω επαγγελματικά μαζί σου
    Όπως δεν γουστάρεις εσύ
    δεν γουστάρω κι εγώ.
    Όσο δικαιώματα έχεις εσύ τα ίδια έχω κι εγώ
    Ούτε μου χρωστάς ούτε σου χρωστάω

    Τόσο απλά

  2. #3017
    Μέλος Το avatar του/της psomaras
    Εγγραφή
    16/03/2015
    Μηνύματα
    59
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DoctoR_k6 Προβολή μηνύματος
    Ρε συ με αυτη την λογικη δεν θα ταξιδευες πουθενα, δεν θα εμπανες σε πλοια , αεροπλανα κοκ...
    Περισσοτερες πιθανοτητες εχεις να πεθανεις (φτου κακα) πηγαινοντας στο αεροδρομιο παρα να πεσει το αεροπλανο ξερω γω.
    Μην πουμε πως κ αλλα εμβολια εχουν τα αντιστοιχα νουμερα θανατων κλπ κλπ.
    Δεν χρειαζεται να το δραματοποιουμε θεωρω.
    Μονο να σκεφτεις τι γινεται κ με εμβολια στα παιδια κ τα αντιστοιχα κινηματα.
    Εγω ξερω πολλους που δεν εμβολιασανε τα παιδια τους για αρρωστιες δεκαετιων πισω που ειχανε εξαληφθει.

    Παντου θα υπαρχει ενα στατιστικο που αν το λαβεις υποψιν σου δεν θα πρεπει να κανεις τιποτα.
    Πιστευω καταλαβαινεις τι εννοω.
    Προσωπικά έχω κάνει όλα τα εμβόλια και κάθε χρόνο κάνω και το αντιγριπικό αλλά για το συγκεκριμένο έχω επιφυλάξεις! Πότε το φτιάξανε πότε πήρε έγκριση (βασικά το αγόρασαν οι κυβερνήσεις πρωτού καν εγκριθεί) κανείς δεν κατάλαβε! Μετά κάποιες χώρες μερικά τα έχουν παγώσει αλλά τα σταμάτησαν τελείως και το χειρότερο.... Βλέπεις το Μητσοτάκη να λέει βάλτε όλοι τα αυτά τα εμβόλια είναι μια χαρά!! Ε πολύ θέλει να πάνε τα πράγματα στραβά!

  3. #3018
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.834
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AristidisZ Προβολή μηνύματος
    Ωραία τα λες, δε λέω
    Και αν λοιπόν με αναγκάσει ο εργοδότης μου να κάνω εμβόλιο, και είμαι ο ένας στους 10000 (ή ο ένας στο εκατομμύριο, δε παίζει ρόλο) που μένει στον τόπο μόλις του βγάλουν την ένεση από το μπράτσο, ποιος θα ζήσει τη γυναίκα και το παιδί μου ;

    Το κράτος ;

    Ο εργοδότης ;

    Εσύ μήπως ;
    Αυτό είναι κάτι που το σκέφτονται όλοι και εγώ μαζί.
    (εντάξει όχι πολύ σοβαρά ομολογώ γιατί θάνατοι παρατηρούνται σε όλα τα εμβόλια
    και μέχρι τώρα έχω κάνει αρκετά)
    Από την άλλη έχουμε θανάτους ,όχι πλέον γέρων και άρρωστων αλλά και μεσηλίκων
    σε καλή κατάσταση και εκεί οι πιθανότητες είναι χειρότερες.
    Οκ μασκούλα κλπ αλλά για πόσο?

  4. #3019
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.834
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από psomaras Προβολή μηνύματος
    Προσωπικά έχω κάνει όλα τα εμβόλια και κάθε χρόνο κάνω και το αντιγριπικό αλλά για το συγκεκριμένο έχω επιφυλάξεις! Πότε το φτιάξανε πότε πήρε έγκριση (βασικά το αγόρασαν οι κυβερνήσεις πρωτού καν εγκριθεί) κανείς δεν κατάλαβε! Μετά κάποιες χώρες μερικά τα έχουν παγώσει αλλά τα σταμάτησαν τελείως και το χειρότερο.... Βλέπεις το Μητσοτάκη να λέει βάλτε όλοι τα αυτά τα εμβόλια είναι μια χαρά!! Ε πολύ θέλει να πάνε τα πράγματα στραβά!
    Αντικειμενικά πρέπει να είναι από τα πιό δοκιμασμένα εμβόλια πλέον.

  5. #3020
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.680
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Parking Προβολή μηνύματος
    Εγώ φίλτατε δεν σε βάζω να κάνεις εμβόλιο ούτε ο εργοδότης μου
    σου ξεκαθαρίζω απλά ότι αν δεν κάνεις (όχι μόνο του κόβιντ έχει κι άλλα)
    δεν μπορείς να δουλέψεις εδώ
    Γιατί έτσι λέει ο νόμος και έτσι θέλω να είναι τα στάνταρτ της εταιρείας
    Αν λοιπόν -υποθετικά- μπορούσαμε να δουλέψουμε χωρίς αυτά
    θα έπρεπε το σάντουιτς που αγοράζεις απ την αλυσίδα να λέει πάνω βαξ φρι


    Ακόμα αν κάποιος είναι φορέας χωρίς να το ξέρει και βγει θετικός στο τεστ
    τότε ξέρεις τι γίνεται ?
    Το εργοτάξιο κλείνει, γίνεται απολύμανση και δουλεύουν άλλοι
    όσο οι πρώτοι πάνε καραντίνα
    Αυτά τα πληρώνει η εταιρεία το Ικα ο ΕΦΚΑ κλπ
    Η κοινωνία δηλαδή

    Με λίγα λόγια φίλε κάνε ότι θες!
    Μην περιμένεις όμως από εμένα να δεχτώ τις επιλογές σου
    και να συνυπάρχω επαγγελματικά μαζί σου
    Όπως δεν γουστάρεις εσύ
    δεν γουστάρω κι εγώ.
    Όσο δικαιώματα έχεις εσύ τα ίδια έχω κι εγώ
    Ούτε μου χρωστάς ούτε σου χρωστάω

    Τόσο απλά
    Μισό γιατί μάλλον έχω παρεξηγηθεί

    Προσωπικά δεν είμαι αρνητής, θα έκανα οποιοδήποτε εμβόλιο κυκλοφορεί, αύριο το πρωί κιόλας

    Έχω μωρό σπίτι 15 ημερών, και οι τελευταία μου επαφή με άνθρωπο χωρίς χρήση μάσκας ήταν ένα μήνα πριν γεννήσει η γυναίκα μου, έχω να δω τους φίλους μου τόσο καιρό, χώρια που βάζω 2 μάσκες όπου πάω, έχω καταστρέψει τα χέρια μου από τα αντισηπτικά κτλ κτλ

    Για μένα το εμβόλιο θα ήταν σωτηρία, έστω και σε placebo επίπεδο, όχι ότι θα τελειώναν όλα, αλλά τουλάχιστον θα έβγαζα τη μία μάσκα και δε θα χάλαγα ένα μπουκαλάκι αντισηπτικό όταν έβγαινα για ψώνια...

    Από εκεί και πέρα όμως, δε μπορώ να μην δεχτώ και τον φόβο αρκετών ανθρώπων για ένα εμβόλιο το οποίο δεν έχουμε την παραμικρή πληροφορία

    Και πες ότι ΟΚ, δεν θα πέσεις ξερός όταν το κάνεις, σου λέει κανείς ότι δε θα παρουσιάσει ένα σημαντικό αριθμό καρκινογενέσεων μετά από Χ,Υ χρόνια ;

    Γιατί πολλοί γιατροί σου λένε ότι διατηρούν επιφυλάξεις ;

    Ψεκασμένοι και αυτοί ή μήπως ξέρουν 5 πράματα παραπάνω από εμένα και εσένα ;

    ψυχή μου πιες, πιες όσο θες μήπως και πάρεις στροφές

    Ο Γλάρος / ψόφα φούστη γλάρε
    ψαναψόφα φούστη γλάρε

  6. #3021
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.702
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από psomaras Προβολή μηνύματος
    Προσωπικά έχω κάνει όλα τα εμβόλια και κάθε χρόνο κάνω και το αντιγριπικό αλλά για το συγκεκριμένο έχω επιφυλάξεις! Πότε το φτιάξανε πότε πήρε έγκριση (βασικά το αγόρασαν οι κυβερνήσεις πρωτού καν εγκριθεί) κανείς δεν κατάλαβε! Μετά κάποιες χώρες μερικά τα έχουν παγώσει αλλά τα σταμάτησαν τελείως και το χειρότερο.... Βλέπεις το Μητσοτάκη να λέει βάλτε όλοι τα αυτά τα εμβόλια είναι μια χαρά!! Ε πολύ θέλει να πάνε τα πράγματα στραβά!
    Σκέψου μόνο ότι όλος ο επιστημονικός κόσμος είχε επικεντρωθεί στο να βρει/δημιουργήσει αυτό το εμβόλιο.
    Άλλο να σκέφτονται 10 μυαλα μια λύση σε ένα πρόβλημα κ άλλο 10000(πχ).
    Όλοι έχουμε τους ενδοιασμούς μας αλλά η ζυγαριά κλινει στο ότι κερδίζεις περισσότερα κάνοντας το παρά μην...
    Έτσι λέω εγώ βέβαια.
    Ride(s) the wind of change...

  7. #3022
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της g_m900
    Εγγραφή
    15/12/2010
    Μηνύματα
    988
    Εγω παντως μετα απο 2 δοσεις Phizer πιανω καμπανα το 4G+ δίκτυο και σκέφτομαι να αλλαξω σε 5G για να δπω εντυπώσεις.
    Περα απο το αστειο του θεματος...αν καναμε για 3-4 βδομαδες αυστηρα οτι μας λέγανε αυτοι οι ειδικοι που μετα γινανε τηλεοπτικοι μαϊντανοι...τα πραγματα δεν θα θελανε ουτε εμβολιο σε τετοια κλιμακα ουτε τιποτα.
    Στην Κινα που δεν χαριζουν καστανα και τους κυνηγουσαν με αποχες αν θυμαστε...καθαρισαν (ετσι λενε). Αυτο βεβαια οφειλεται στο καθεστως εκει αλλα γενικά ειναι πιο πειθαρχημενοι. Στην Ευρωπη που οταν πανε να μας κοψουν κατι απο τον τροπο ζωης σηκωνουμε επανασταση ειδαμε τα αποτελεσματα. Στις ΗΠΑ το ιδιο οπως και Βραζιλια. Καλα εδω Ελλαδα δεν το συζηταω... Τα λυσαμε ολα και αποκαλυψαμε το σκοτεινο σχεδιο με μια απλη αναζητηση στο Dark web η στο Google για τους πιο νορμαλ.

    Στην Χωρα μας το παρατεταμένο lockdown εχει εναν και μονο λογο πλην της υγειονομικης καταστασης.
    Το ηλεκτρονικο φακελωμα οσων δηλωνανε ψιχουλα και κυκλοφορουσαν με αμαξαρεςνκαι γενικα ζωαρα. Στην πλειοψηφια αυτο γινεται. Θελουν να μειωσουν φοροδιαφυγή και φυσικα δεν προκειται να γινει ευκολα.

  8. #3023
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billyka
    Εγγραφή
    30/04/2018
    Μηνύματα
    732
    Χθες μιλουσα με αυστραλια.Κλειστηκαν τα παντα για 3 μηνες,τα παντα ομως εκτος σουπερ μαρκετ και φαρμακεια,οχι γυραδικα ανοικτα και μαλακιες..Πλεον γυρνανε παντου χωρις μασκες χωρις απαγορευσεις χωρις τιποτα.Η μασκα ειναι υποχρεωτικη μονο εαν πας νοσοκομειο.Αυστηρο δλδ λοκνταουν για λιγοτερο διαστημα απο οτι καναμε εδω,δλδ ντεμι λοκνταουν και ηδη τραβαει ενα χρονο..

  9. #3024
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.230
    Μηνχγουάιλ....

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	TiMasKryvoun.jpg 
Προβολές:	126 
Μέγεθος:	102,5 KB 
ID:	427151


    Ελπίζω να είναι σάτιρα αλλά δεν το πολυπιστεύω

  10. #3025
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της g_m900
    Εγγραφή
    15/12/2010
    Μηνύματα
    988
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billyka Προβολή μηνύματος
    Χθες μιλουσα με αυστραλια.Κλειστηκαν τα παντα για 3 μηνες,τα παντα ομως εκτος σουπερ μαρκετ και φαρμακεια,οχι γυραδικα ανοικτα και μαλακιες..Πλεον γυρνανε παντου χωρις μασκες χωρις απαγορευσεις χωρις τιποτα.Η μασκα ειναι υποχρεωτικη μονο εαν πας νοσοκομειο.Αυστηρο δλδ λοκνταουν για λιγοτερο διαστημα απο οτι καναμε εδω,δλδ ντεμι λοκνταουν και ηδη τραβαει ενα χρονο..
    Αυτο μου ειπε και μενα γιατρος για την Αυστραλια. Ετσι ειναι. Αν διαγνωστει κρουσμα η κρουσματα κλεινουν για 3 βδομαδες τα παντα.

  11. #3026
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.647
    Φλιτ.
    Μόνο.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  12. #3027
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.680
    Συγκρίνετε τώρα την Αυστραλία, που η επόμενη χώρα είναι μισή μέρα με το αεροπλάνο απόσταση, με την Ευρώπη και τις ΗΠΑ

    Βούρτσες με λούτσες δηλαδή

    Γιατί δε συγκρίνετε την Ελλάδα με την Σουηδία ;

    Χώρες της Ευρώπης με ίδιο πληθυσμό, η μια έκλεισε για έναν μήνα, η άλλη έχει κλείσει έναν χρόνο, και έχουν σχεδόν ίδιες απώλειες από COVID

    Για τις λοιπές απώλειες, ας μην μιλήσουμε καλύτερα...

  13. #3028
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.036
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	172742244_5955807327778205_4205991054039025760_n.jpg 
Προβολές:	109 
Μέγεθος:	49,2 KB 
ID:	427153
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  14. #3029
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.036
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AristidisZ Προβολή μηνύματος
    Συγκρίνετε τώρα την Αυστραλία, που η επόμενη χώρα είναι μισή μέρα με το αεροπλάνο απόσταση, με την Ευρώπη και τις ΗΠΑ

    Βούρτσες με λούτσες δηλαδή

    Γιατί δε συγκρίνετε την Ελλάδα με την Σουηδία ;

    Χώρες της Ευρώπης με ίδιο πληθυσμό, η μια έκλεισε για έναν μήνα, η άλλη έχει κλείσει έναν χρόνο, και έχουν σχεδόν ίδιες απώλειες από COVID

    Για τις λοιπές απώλειες, ας μην μιλήσουμε καλύτερα...
    https://longform.protothema.gr/koronoios/
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  15. #3030
    ο γ@μω τα κυβικα σας... Το avatar του/της mikes
    Εγγραφή
    18/11/2009
    Μηνύματα
    3.326
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	169361277_4635629013120939_7377477219333163470_n.jpg 
Προβολές:	99 
Μέγεθος:	108,5 KB 
ID:	427154

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF