Σελίδα 247 από 352 ΠρώτοΠρώτο ... 147197237242243244245246247248249250251252257297347 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 3.691 έως 3.705 από 5276

Θέμα: Κορωνοϊός...

  1. #3691
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Johny the Fox Προβολή μηνύματος
    για να απαξιωσεις ένα δεδομένο θα πρέπει να το υπερκερασεις.Πληροφορησε μας να μάθουμε και εμείς το πώς θα χτίσεις ανοσιακη άμυνα ,σε πόσο καιρό και με πόσους νεκρούς ,σε ένα πληθυσμό,με το 30%του συνόλου του να επιπολαζει τον ιό και τις μεταλλάξεις του
    εστω οτι εχεις δικιο σε αυτα που λες για τειχος ανοσιας.
    Εγω εχω μια απορια, και επειδη δεν εχω σαφη εικονα απο τους ειδικους, ειπα να ρωτησω και εδω, οχι οτι ειναι και κανεις υποχρεωμενος να απαντησει αλλα λεμε τωρα, η γνωμη σου εχει μια βαρυτητα λογω επαγγελματος.
    Πρεπει οι υγιης νεοι αθρωποι να κανουν εμβολιο επειδη κινδυνευουν??
    Εσυ συνεχιζεις να λες για τειχος ανοσιας

  2. #3692
    Μέλος Το avatar του/της Dr.Monty
    Εγγραφή
    10/10/2020
    Μηνύματα
    459
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από blackbusa Προβολή μηνύματος
    αν μπορει να απαντησει καποιος που ειναι γιατρος/βιολογος/ειδικος ( κανονικος οχι του γκουγκλ)... πολυ απλοικα , καθε εμβολιο περιεχει μια ποσοτητα η μια κοπια του ιου που θελουμε να καταπολεμησουμε , ωστε το ανοσοποιητικο συστημα να παραγει τα καταλληλα αντισωματα ( λεμφοκυτταρα) για να τον αντιμετωπισει...αρα ουσιαστικα βαζουμε οικειοθελώς τον εκαστε ιο (ενα μικρο ποσοστο φανταζομαι) στον οργανισμο μας...σωστα στο περιπου?
    Έτσι λειτουργούν τα "παραδοσιακά" εμβόλια. Της pfizer/moderna ακόμα και τηςAZ για τον κοβιντ, δεν λειτουργούν ετσι. Αυτά ουσιαστικά περνάνε με κάποιο τρόπο στον οργανισμό σου την ταυτότητα του ιού και εκείνος ( ο οργανισμός σου) παράγει προϊόντα που τον καταπολεμούν (τον ιό). Δεν βάζουν όμως μέσα μας τον ιό.
    Τελευταία τροποποίηση από Dr.Monty; 10/07/2021 στις 01:24.

  3. #3693
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Johny the Fox
    Εγγραφή
    21/11/2008
    Μηνύματα
    439
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kosni Προβολή μηνύματος
    Πρεπει οι υγιης νεοι αθρωποι να κανουν εμβολιο επειδη κινδυνευουν??
    Εσυ συνεχιζεις να λες για τειχος ανοσιας
    Νομιζω οτι για εσενα ως κινδυνος ,οριζεται η τελικη καταληξη,ο θανατος δλδ και αγνοεις η αψηφας τις βλαβες(κουσουρια) που αποδεδειγμενα επισυμβαινουν,ειδικα στους νεους ανθρωπους μετα την covid λοιμωξη -παχυνση μυοκαρδιου (https://www.hcs.gr/default.aspx?pageid=1205) πιθανα αυτοανοσα στο μελλον,απομυελινωτικες νοσοι (σκλυρηνση κατα πλακας) διαφορα νευρολογικα κουσουρια (αγευσια-ανοσμια-χρονια κοπωση) και οπωσδηποτε αυξημενος κινδυνος απωλειας ζωης.Και δεν καταλαβα την σχεση ωφελους/βλαβης που θα προκυψει απο τον μη εμβολιασμο των νεων ... και την μη επιτευξη τοιχους ανοσιας με συνεχιζομενα κρουσματα ,λοκ νταουν και μασκα για μια ζωη..just because ;
    κουκουρουκουκου

  4. #3694
    παντως δεν ξερω αν το διαβασες το αρθρο που παραθεσες αλλα δεν λεει πουθενα για νεους ανθρωπους, οπως εσυ επισημαινεις, αλλα κυριως για ανθρωπους με υφισταμενα καρδιακα και αλλα προβληματα.
    εννοειται πως δεν οριζω σαν κινδυνο την τελικη καταληξη αλλα δεν βλεπω και καμια μελετη να αποδεικνυει οτι οι νεοι διατρεχουν κινδυνο.

    "Σύμφωνα με την ΕΕΥΚ, ανάμεσα στους θανατηφόρα περιστατικά από τον “COVID-19”, το 11,8% των ασθενών χωρίς υποκείμενη καρδιαγγειακή νόσο εμφάνισε ουσιαστική καρδιακή βλάβη, με αυξημένα επίπεδα υψηλής ευαισθησίας τροπονίνης ή επεισόδιο καρδιακής ανακοπής κατά τη διάρκεια της νοσηλείας τους"

    Αυτο αν το εχω καταλαβει καλα ειναι επος, ειναι απ το αρθρο που παραθεσες,
    λεει οτι αυτοι που πεθαναν απο covid πριν πεθανουν εμφανισαν καρδιακα προβληματα?
    Δλδ ο ογδονταχρονος που δεν ειχε καρδιακα προβληματα, μετα τον κοβιντ εβγαλε προβλημα στην καρδια και πεθανε.
    Για τους νεους ρωταω τοση ωρα!!!
    Τελευταία τροποποίηση από kosni; 10/07/2021 στις 01:38.

  5. #3695
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Johny the Fox
    Εγγραφή
    21/11/2008
    Μηνύματα
    439
    δεν μπορω να σε καταλαβω .Το αρχικο απλο κρυολογημα εβγαλε στην συνεχεια οξεια καρδιακη βλαβη και δεν αναρωτιεσαι με ποιο μηχανισμο ,αλλα ψαχνεις αποκλειστικα τις ηλικιες,λες και αυτες καθοριζουν την εμφανιση μυοκαρδιακης βλαβης.Το αρθρο συσχετιζει ηλικιες δευτερευοντως και οχι αποκλειστικα.

    Η πιθανή δημιουργία μόνιμης βλάβης στο μυοκάρδιο ασθενών που ανέρρωσαν από λοίμωξη COVID19 εχει αποτελέσει σημείο προβληματισμού. Πρόσφατη μελέτη σε δείγμα ασθενών που μόλις είχαν αναρρώσει από COVID19 , με ελεύθερο ιστορικό καρδιαγγειακής νόσου, παρατηρήθηκαν αυξημένα επίπεδα hsTnT, ενώ σε σύγκριση με υγιή άτομα ανάλογης ηλικίας είχαν χαμηλότερο κλάσμα εξώθησης της αριστερής και δεξιάς κοιλίας, μεγαλύτερους όγκους και μάζα αριστερής κοιλίας, και στην μαγνητική απεικόνιση εμφάνιζαν υψηλότερες τιμές σήματος Τ1 και Τ2. Φαίνεται ότι οι τιμές τροπονίνης είχαν θετική συσχέτιση με την παρουσία ίνωσης στην μαγνητική απεικόνιση της καρδιάς, γεγονός που υποδηλώνει την δημιουργία ακόμα και περιορισμένων βλαβών στο μυοκάρδιο ασθενών που έχουν αναρρώσει από λοίμωξη COVID19.
    κουκουρουκουκου

  6. #3696
    Συνεχιζεις να δινεις παραδειγματα για μεγαλες ηλικιες, αυτη η μελετη προφανως αναφέρεται σε ασθενης που έχουν νοσηλευτει, αρα σιγουρα οχι σε μικρες ηλικιες, ωρες ωρες νομιζω οτι προσπαθεις να με κοροιδεψεις.
    Δεν αμφισβητησα ποτε οτι οι ηλικιωμενοι εχουν κινδυνο απο τον covid, ΡωτΑω τοση ωρα για νεους ανθρωπους και εσυ μου πετας κατι ασχετα αρθρα που δεν λενε τιποτα.

  7. #3697
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Johny the Fox
    Εγγραφή
    21/11/2008
    Μηνύματα
    439
    Μαλλον εσυ,η σπας πλακα η εισαι σε πληρη συγχυση .Γραψε επιτελους τους λογους εμπεριστατωμενα που αμφισβητεις -αντιθετα απο οτι λεει ολη η υδρογειος-οτι πρεπει να εμβολιαστουν οι νεωτεροι ,απο ποια ηλικια και μετα θα πρεπει να γινονται εμβολια ποια εξηγηση δινεις για αυτο και εξηγηαε τον ρολο της ανεγερσης τοιχους ανοσιας ,να γινει η να μην γινει και γιατι..
    κουκουρουκουκου

  8. #3698
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.523
    Η επιστημη σε σχεση με το internet εχει το καθηκον της αποδειξης
    Γι αυτο ολοι οι επιστημονες μπορουν να μπαινουν στο ιντερνετ αλλα οσοι μπαινουν στο ίντερνετ δεν ειναι επιστημονες
    Κοντολογις αν θελω να κανω εμβολιο θα εμπιστευτω γιατρο ενω αν θελω να ρυθμισω βαλβιδες μαστορα
    Το αντίστροφο δεν ειναι καλο

  9. #3699
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.965
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    Η επιστημη σε σχεση με το internet εχει το καθηκον της αποδειξης
    Γι αυτο ολοι οι επιστημονες μπορουν να μπαινουν στο ιντερνετ αλλα οσοι μπαινουν στο ίντερνετ δεν ειναι επιστημονες
    Κοντολογις αν θελω να κανω εμβολιο θα εμπιστευτω γιατρο ενω αν θελω να ρυθμισω βαλβιδες μαστορα
    Το αντίστροφο δεν ειναι καλο
    Το πρόβλημα είναι όταν ο ένας γιατρός σου λέει κάνε εμβόλιο, ο άλλος σου λέει μην κάνεις... κι όταν η επιστημονική επιτροπή της μιας χώρας λέει εσύ που είσαι κάτω από 40 μην το κάνεις, η επιστημονική επιτροπή της άλλης χώρας λέει κάντο, αλλά μην το κάνεις εσύ που είσαι πάνω από 60...

    Για να το πάω σε ένα άλλο επίπεδο, η κυβέρνηση δαγκώθηκε στο χέρι από αυτούς που καλοτάϊσε, λέγε με ΜΜΕ. Οι πληρωμένες γραφίδες έκαναν μια χαρά την προπαγάνδα τους, έφαγαν ένα σκασμό λεφτά από το πουθενά από την λίστα Πέτσα, αλλά μόλις έσκασε το θέμα παρενέργειες, επειδή πουλάει μια χαρά, το ξεχείλωσαν και φόβισαν πολύύύύύύ κόσμο να μην πάει να τρυπηθεί...

  10. #3700
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της g_m900
    Εγγραφή
    15/12/2010
    Μηνύματα
    988
    Το προβλημα ειναι οτι εχουμε στην επιτροπη... Λοιμοξειολογων... Πλαστικο Χειρουργο και την Παγωνη. Καλα μην αναφερθω σε αλλους που δεν εχουν σχεση με ολο αυτο και αποφασιζουν.
    Αει Σιχτηρ πια...

  11. #3701
    Περασμένα ξεχασμένα... Το avatar του/της Δεινόσαυρος
    Εγγραφή
    24/02/2015
    Μηνύματα
    761
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    Κοντολογις αν θελω να κανω εμβολιο θα εμπιστευτω γιατρο ενω αν θελω να ρυθμισω βαλβιδες μαστορα
    Το αντίστροφο δεν ειναι καλο
    Το πρόβλημα εδώ είναι οτι οι περισότεροι μαστορες, λίγο-πολύ ξέρουν να ρυθμίζουν βαλβίδες. Και ούτε είναι πρόβλημα να τις ρυθμίζει ένας ικανός χρήστης που ξέρει τι του γίνεται.
    Μακάρι να είχα την ίδια εμπιστοσύνη στους "γιατρούς". Ναι, κάποιοι είναι ικανοί. Δυστυχώς ελάχιστοι.

    Όσο για τους θρυλικούς λοιμοξιολόγους, πάμπολλοι απο αυτούς έχουν αποδειχθεί σκαρτοι και καριερίστες και μεγάλα ονόματα μάλιστα, δεν παύεις να είσαι άνθρωπος - με όλα τα "καλά" του - επείδη έμαθες δυο διαφορικές εξισώσεις μοντελισμού, χαραστοπράγμα.

    Και φυσικά υπάρχει και το τεράστιο πρόβλημα που επισήμανε ο g_m900, ένα τσούρμο άχρηστα τσιράκια που μας πλασάρονται ως ειδικοί.

  12. #3702
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Johny the Fox Προβολή μηνύματος
    Μαλλον εσυ,η σπας πλακα η εισαι σε πληρη συγχυση .Γραψε επιτελους τους λογους εμπεριστατωμενα που αμφισβητεις -αντιθετα απο οτι λεει ολη η υδρογειος-οτι πρεπει να εμβολιαστουν οι νεωτεροι ,απο ποια ηλικια και μετα θα πρεπει να γινονται εμβολια ποια εξηγηση δινεις για αυτο και εξηγηαε τον ρολο της ανεγερσης τοιχους ανοσιας ,να γινει η να μην γινει και γιατι..
    Σε συγχυση δεν ειμαι, η εσυ με δουλευεις η μου στελνεις αρθρα που δεν εχεις καταλαβει, παραθεσα τα στοιχεια του εοδυ και εκανα και μια εικασια οσων αφορα τα κρουσματα. Και εκανα εικασια γιατι τα στοιχεια τοτ εοδυ ειναι για τον πεο. Και σε εχω ρωτησει ευθεως για το αν κινδυνευουν οι υγιης νεοι, και εσυ μου απαντας με ενα αρθρο που λεει για τους καρδιακους τους υπερτασικους και τους πεθαμενους, μαλλον εισαι σε συγχυση. Δεν εχεις καταλαβει τι λεει αυτο που μου εστειλες και επιμενεις να με ρωτας για τειχος ανοσιας. Δεν με ενδιαφερει το τειχος ανοσιας, εγω ρωταω αν υπαρχει κανενας υγιης νεος που να εχει νοσησει σοβαρα και δεν μου απαντας. Εγω δεν εχω ακουσει ουτε ενα παραδειγμα απ την αρχη της πανδημιας. Και ρωταω, μπορουμε να το μαθουμε απο καποια επισημη αναφορα; Γιατι αν δεν κινδυνευουν, δεν μπορουμε να τους θεσουμε.σε.κινδυνο για να σωθουν οι γεροι. Ειναι μαλακια ,πως να το κανουμε.
    Δλδ πρεπει εγω να σου αποδειξω γιατι δεν πρεπει να εμβολιαστουν οι νεοι, ενω εσυ δεν μπορεις να μου βρεις ουτε ενα επισημο χαρτι που να λεει οτι οντως νοσουν βαρια και οι νεοι.Τοσο δυσκολο ειναι ρε π@υστη μου πια?
    Τελευταία τροποποίηση από kosni; 10/07/2021 στις 08:43.

  13. #3703
    Περασμένα ξεχασμένα... Το avatar του/της Δεινόσαυρος
    Εγγραφή
    24/02/2015
    Μηνύματα
    761
    Και κάτι ακόμα:

    Ας μην ξεχνάμε οτι η Βρετανική επιτροπή ειδικων (SAGE group) ομολόγησε, όταν βρέθηκε αντιμέτωπη με τις περίφημες επιστημονικές αποδείξεις, οτι ΕΠΙΤΗΔΕΣ έλεγε ψέματα για να πανικοβάλει τον κόσμο επι πρώτου κύματος.

    Ρε μανάρια μου, νοιώθει κανεις;;;;

    Για την "προστασία μας" οι ειδικοί μας τάιζαν ο,τι νά 'ναι, και αυτό λέγεται σήμερα αποδεκτή επιστήμη; Ας συνέλθουμε μισό λεπτάκι απο τις φοβίες, ένα λεπτουλάκι μόνο, μπας και δούμε τι άλλο έχουμε χάψει αμάσητο.

    Η ίσως και όχι, δεν βαριέσαι, τι θα γίνομεν τώρα χωρίς βαρβάρους. Γ*μω τις λύσεις ήταν αυτοί οι ανθρωποι.

  14. #3704
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    Η επιστημη σε σχεση με το internet εχει το καθηκον της αποδειξης
    Γι αυτο ολοι οι επιστημονες μπορουν να μπαινουν στο ιντερνετ αλλα οσοι μπαινουν στο ίντερνετ δεν ειναι επιστημονες
    Κοντολογις αν θελω να κανω εμβολιο θα εμπιστευτω γιατρο ενω αν θελω να ρυθμισω βαλβιδες μαστορα
    Το αντίστροφο δεν ειναι καλο
    Δυστυχως/ευτυχως η μονη επιστημη που εχει την πολυτελεια της αποδειξης ειναι τα μαθηματικα. Οπουδηποτε αλλου υπαρχουν απλα ενδειξεις οι οποιες ειναι ανοιχτες σε πλειαδα ερμηνειων.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  15. #3705
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/07/2018
    Μηνύματα
    616
    Μάστορας είναι της και της κατσίκα ο κωλος
    Βαλβιδες μπορεί να ρυθμίσει ο οποιοσδήποτε αρκεί να ξέρει ανάγνωση (service manual)
    Το διάκενο όμως το καθορίζει ο δημιουργός της μηχανής.

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF