Σελίδα 250 από 352 ΠρώτοΠρώτο ... 150200240245246247248249250251252253254255260300350 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 3.736 έως 3.750 από 5276

Θέμα: Κορωνοϊός...

  1. #3736
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.105
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nikos_abel Προβολή μηνύματος
    Κάπου, κάπως έτσι το διάβασα στο ΦΒ και μου άρεσε...

    "Οι αρνητές του εμβολίου είναι τζάμπα μάγκες. Αυτοί που εμβολιάζονται είναι που κάνουν θυσία με τον κίνδυνο
    να έχουν παρενέργειες, για να προστατέψουν αυτούς τους τζάμπα μάγκες"

    ή κάπως έτσι...
    Καλά, μην τρελαθούμε κιόλας ότι βρήκαμε νέους χριστούς. Όσοι εμβολιάζονται το κάνουν είτε επειδή υποχρεούνται, είτε για προσωπικό συμφέρον. Για τους ίδιους ακριβώς λόγους, δηλαδή, με αυτούς που δεν εμβολιάζονται.
    Life begins at 45°.

  2. #3737
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.069
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Καλά, μην τρελαθούμε κιόλας ότι βρήκαμε νέους χριστούς. Όσοι εμβολιάζονται το κάνουν είτε επειδή υποχρεούνται, είτε για προσωπικό συμφέρον. Για τους ίδιους ακριβώς λόγους, δηλαδή, με αυτούς που δεν εμβολιάζονται.
    οι αρνητες του εμβολιασμου απο ποιους υποχρεουνται?
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  3. #3738
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.105
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    οι αρνητες του εμβολιασμου σε τι υποχρεουνται?
    Όσοι έχουν θέματα υγείας, τα οποία δεν τους επιτρέπουν να εμβολιαστούν, "υποχρεούνται" να μην εμβολιάζονται.

    Δεν είναι όλοι όσοι δεν κάνουν το συγκεκριμένο εμβόλιο "αρνητές του εμβολιασμού", όσο κι αν σας βολεύει να παρουσιάζετε τα πράγματα με λογική ΣΚΑΪ.
    Life begins at 45°.

  4. #3739
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.069
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Όσοι έχουν θέματα υγείας, τα οποία δεν τους επιτρέπουν να εμβολιαστούν, "υποχρεούνται" να μην εμβολιάζονται.

    Δεν είναι όλοι όσοι δεν κάνουν το συγκεκριμένο εμβόλιο "αρνητές του εμβολιασμού", όσο κι αν σας βολεύει να παρουσιάζετε τα πράγματα με λογική ΣΚΑΪ.
    καλον ειναι να αποφευγονται τα αποφθεγματα
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  5. #3740
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.678
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Όσοι έχουν θέματα υγείας, τα οποία δεν τους επιτρέπουν να εμβολιαστούν, "υποχρεούνται" να μην εμβολιάζονται.

    Δεν είναι όλοι όσοι δεν κάνουν το συγκεκριμένο εμβόλιο "αρνητές του εμβολιασμού" όσο κι αν σας βολεύει να παρουσιάζετε τα πράγματα με λογική ΣΚΑΪ.
    Πάντως στο περιβάλλον μου όσοι δεν έχουν εμβολιαστεί δεν έχουν κάποιο θέμα υγείας, απλά σου λέει ο ένας "εγώ δεν γίνομαι πειραματόζωο", ο άλλος λέει "δε θα με βάλουν με το ζόρι να κάνω τίποτα", ο 3ος λέει ότι είναι το σφράγισμα του Αντίχριστου κ.ο.κ.

    Προφανώς και υπάρχουν ζητήματα υγείας, όμως στατιστικά αν το δεις, αν πούμε ότι έχει κάνει εμβόλιο ένα 50-55% του πληθυσμού (άνω των 18), πόσο τοις εκατό να είναι αυτοί που δε κάνουν εμβόλιο για ιατρικούς λόγους ;

    Θες 5% ;

    Θες 10% ;

    Δε νομίζω να είναι παραπάνω

    ψυχή μου πιες, πιες όσο θες μήπως και πάρεις στροφές

    Ο Γλάρος / ψόφα φούστη γλάρε
    ψαναψόφα φούστη γλάρε

  6. #3741
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.105
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AristidisZ Προβολή μηνύματος
    Πάντως στο περιβάλλον μου όσοι δεν έχουν εμβολιαστεί δεν έχουν κάποιο θέμα υγείας, απλά σου λέει ο ένας "εγώ δεν γίνομαι πειραματόζωο", ο άλλος λέει "δε θα με βάλουν με το ζόρι να κάνω τίποτα", ο 3ος λέει ότι είναι το σφράγισμα του Αντίχριστου κ.ο.κ.

    Προφανώς και υπάρχουν ζητήματα υγείας, όμως στατιστικά αν το δεις, αν πούμε ότι έχει κάνει εμβόλιο ένα 50-55% του πληθυσμού (άνω των 18), πόσο τοις εκατό να είναι αυτοί που δε κάνουν εμβόλιο για ιατρικούς λόγους ;

    Θες 5% ;

    Θες 10% ;

    Δε νομίζω να είναι παραπάνω
    Δεν αναφέρθηκα στα ποσοστά, αναφέρθηκα μόνο στους λόγους. Και οι λόγοι είναι αυτοί. Ναι, προφανώς, κατά 90-95% μιλάμε για προσωπικό συμφέρον και για τις 2 πλευρές.

    Ωστόσο, υπάρχουν σοβαροί λόγοι για τους οποίους κάποιος δε θέλει να κάνει το συγκεκριμένο εμβόλιο σήμερα. Δεν μπορούμε να δεχτούμε τα "μας βάζουν μικροτσίπ", "μας αλλοιώνουν το ελληνικό ντιενέι", "δεν κάνω εμβόλια γενικά και η Γη είναι επίπεδη", αλλά θα έπρεπε να δεχόμαστε κάποιους λόγους που βγάζουν νόημα και είναι πέρα για πέρα σεβαστοί και κατανοητοί, υπό συγκεκριμένες συνθήκες και για τους συγκεκριμένους ανθρώπους. Αυτοί οι άνθρωποι, λοιπόν, σε καμία περίπτωση δεν είναι "αρνητές του εμβολιασμού". Μην τα ισοπεδώνετε όλα και στηρίζετε με τόσο πάθος μια θέση για την οποία δεν έχετε την παραμικρή ιδέα. Εδώ δεν είναι σίγουροι ούτε εκείνοι που γνωρίζουν.

    Ο εκβιασμός της κυβέρνησης για να εμβολιαστούν όσοι διστάζουν επίσης θα έχει αποτρεπτικό χαρακτήρα και θα δημιουργήσει εχθρούς του εμβολίου εκεί που δεν υπήρχαν. Αυτά προκαλεί η ηλιθιότητα και η ανικανότητα.
    Life begins at 45°.

  7. #3742
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Δεν αναφέρθηκα στα ποσοστά, αναφέρθηκα μόνο στους λόγους. Και οι λόγοι είναι αυτοί. Ναι, προφανώς, κατά 90-95% μιλάμε για προσωπικό συμφέρον και για τις 2 πλευρές.

    Ωστόσο, υπάρχουν σοβαροί λόγοι για τους οποίους κάποιος δε θέλει να κάνει το συγκεκριμένο εμβόλιο σήμερα. Δεν μπορούμε να δεχτούμε τα "μας βάζουν μικροτσίπ", "μας αλλοιώνουν το ελληνικό ντιενέι", "δεν κάνω εμβόλια γενικά και η Γη είναι επίπεδη", αλλά θα έπρεπε να δεχόμαστε κάποιους λόγους που βγάζουν νόημα και είναι πέρα για πέρα σεβαστοί και κατανοητοί, υπό συγκεκριμένες συνθήκες και για τους συγκεκριμένους ανθρώπους. Αυτοί οι άνθρωποι, λοιπόν, σε καμία περίπτωση δεν είναι "αρνητές του εμβολιασμού". Μην τα ισοπεδώνετε όλα και στηρίζετε με τόσο πάθος μια θέση για την οποία δεν έχετε την παραμικρή ιδέα. Εδώ δεν είναι σίγουροι ούτε εκείνοι που γνωρίζουν.

    Ο εκβιασμός της κυβέρνησης για να εμβολιαστούν όσοι διστάζουν επίσης θα έχει αποτρεπτικό χαρακτήρα και θα δημιουργήσει εχθρούς του εμβολίου εκεί που δεν υπήρχαν. Αυτά προκαλεί η ηλιθιότητα και η ανικανότητα.

    Δεν ξέρω τι λες, εγώ για εσένα έγινα θυσία

    Ναι, όπως το λες, για την ηλιθιότητα και την ανικανότητα, τον εκβιασμό κλπ, συμφωνώ.

  8. #3743
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PaNick67
    Εγγραφή
    06/12/2016
    Μηνύματα
    625
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Όσοι έχουν θέματα υγείας, τα οποία δεν τους επιτρέπουν να εμβολιαστούν, "υποχρεούνται" να μην εμβολιάζονται.

    Δεν είναι όλοι όσοι δεν κάνουν το συγκεκριμένο εμβόλιο "αρνητές του εμβολιασμού", όσο κι αν σας βολεύει να παρουσιάζετε τα πράγματα με λογική ΣΚΑΪ.
    Το ποσοστο αυτων που δεν μπορουν να κανουν το εμβολιο για λογους υγειας, ειναι μονοψηφιο. Οπως και αυτων που αν το κανουν δεν τους πιανει. Βαλε και ενα ποσοστο κατηγοριας Βελοπουλου γιθα τους ψεκασμενους, πανω απο 15% ολοι μαζι δεν ειναι.
    Οι υπολοιποι ειναι ειτε διστακτικοι γιατι φοβουνται, ειτε παρτακηδες που λενε "καντε ολοιι οι υπολοιποι το εμβολιο, παρτε το οποιο ρισκο κι εγω θα καλυφτω απο εσας μεσω του τοιχου ανοσιας" .
    Οι πρωτοι με σοβαρη καμπανια εμβολιασμου θα το κανουν. Οι δευτεροι θελουν μπαμπουλα. Τοσο απλα

  9. #3744
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.637
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Ο εκβιασμός της κυβέρνησης για να εμβολιαστούν όσοι διστάζουν επίσης θα έχει αποτρεπτικό χαρακτήρα και θα δημιουργήσει εχθρούς του εμβολίου εκεί που δεν υπήρχαν. Αυτά προκαλεί η ηλιθιότητα και η ανικανότητα.
    Όλο το ζουμί είναι στο παραπάνω,
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  10. #3745
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της KotsosDR
    Εγγραφή
    23/06/2012
    Μηνύματα
    1.112
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    Όλο το ζουμί είναι στο παραπάνω,
    Έχουν πάρει χαμπάρι ότι τα εμβόλια είναι επικίνδυνα και αποτρέπουν με πλάγιο τρόπο τον εμβολιασμό για να μη τους πάρουν χαμπάρι από την Ε.Ε., δεν ξέρετε εσείς....

  11. #3746
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    30/01/2020
    Μηνύματα
    769
    Ρώτησα κάτι,δε πήρα απάντηση,το ξαναρωτάω γιατί μου φαίνεται παράξενο(μπορεί να κάνω και λάθος).Τα ποσοστά θνησιμότητας στους εμβολιασμενους είναι τα ίδια με τους μη εμβολιασμενους;

  12. #3747
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Tallyban Προβολή μηνύματος
    Ρώτησα κάτι,δε πήρα απάντηση,το ξαναρωτάω γιατί μου φαίνεται παράξενο(μπορεί να κάνω και λάθος).Τα ποσοστά θνησιμότητας στους εμβολιασμενους είναι τα ίδια με τους μη εμβολιασμενους;

    Όχι.

    (αυτή είναι μία πηγή, αν ψάξεις πολύ θα δεις και άλλες) -> https://www.onmed.gr/ygeia-eidhseis/...emvoliasmenoys

  13. #3748
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.844
    Έχω κάνει το εμβόλιο. Όλοι στον στενό μου κύκλο το έχουν κάνει. Στον οικογενειακό και φιλικό περιβάλλον υπάρχουν κάποιοι που δεν το έχουν κάνει.
    Δεν τους καταλαβαίνω για να είμαι ειλικρινής , δεν θεωρώ πως υπάρχει σοβαρό επιχείρημα στο να μην το κάνεις. Δεν πιστεύω πως θα λαμβάνονταν για πλάκα τέτοιο ρίσκο σε παγκόσμια κλίμακα αν δεν ήταν πεπεισμένοι ότι είναι ασφαλή .
    ΩΣΤΟΣΟ οταν ακουσα τον πρωθυπουργό χθες να μιλάει για υπο αιρεση ελευθερία κάτι ανατρίχιασε μέσα μου. Οσο και αν διαφωνώ και όσο και αν θεωρώ ηλίθιο το να αρνείται κάποιος να εμβολιαστεί ΔΕΝ μπορώ να με φανταστώ να του στερώ το δικαίωμα να μετακινείται ή να διασκεδάζει. Δεν θεωρώ ότι το κράτος πρέπει να τιμωρεί όσους δεν μπορεί να πείσει όπως δεν πιστεύω ότι ο γονέας αν δεν μπορεί να συνετίσει το παιδί του πρέπει να το χτυπάει.
    Αυτά τα λίγα.

  14. #3749
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της KotsosDR
    Εγγραφή
    23/06/2012
    Μηνύματα
    1.112
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nikos_abel Προβολή μηνύματος
    Όχι.

    (αυτή είναι μία πηγή, αν ψάξεις πολύ θα δεις και άλλες) -> https://www.onmed.gr/ygeia-eidhseis/...emvoliasmenoys
    η στατιστική είναι περίεργο πράγμα με 1000 ερμηνείες , απλά τα πράγματα σε αυτο που έστειλες
    εμβολιασμένοι : 1200 εισαγωγες - 150 θανατοι
    ανεμβολιαστοι : 851800 εισαγωγες - 17850 θανατοι

    αυτο που απουσιαζει ειναι ο αριθμος κρουσμάτων που δεν χρειαστηκε νοσηλεια και στις 2 περιπτωσεις , επισης οι θανατοι και οι εισαγωγες αναφέρονται σε διαφορετικες χρονικες περιόδους , και δεν είναι σωστο να συγκρινονται νουμερα διαφορετικης περιοδου καθότι η κλινικη αντιμετώπιση έχει εξελιχθεί απο την αρχη της πανδημίας

  15. #3750
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από CorpseAlive Προβολή μηνύματος
    Έχω κάνει το εμβόλιο. Όλοι στον στενό μου κύκλο το έχουν κάνει. Στον οικογενειακό και φιλικό περιβάλλον υπάρχουν κάποιοι που δεν το έχουν κάνει.
    Δεν τους καταλαβαίνω για να είμαι ειλικρινής , δεν θεωρώ πως υπάρχει σοβαρό επιχείρημα στο να μην το κάνεις. Δεν πιστεύω πως θα λαμβάνονταν για πλάκα τέτοιο ρίσκο σε παγκόσμια κλίμακα αν δεν ήταν πεπεισμένοι ότι είναι ασφαλή .
    ΩΣΤΟΣΟ οταν ακουσα τον πρωθυπουργό χθες να μιλάει για υπο αιρεση ελευθερία κάτι ανατρίχιασε μέσα μου. Οσο και αν διαφωνώ και όσο και αν θεωρώ ηλίθιο το να αρνείται κάποιος να εμβολιαστεί ΔΕΝ μπορώ να με φανταστώ να του στερώ το δικαίωμα να μετακινείται ή να διασκεδάζει. Δεν θεωρώ ότι το κράτος πρέπει να τιμωρεί όσους δεν μπορεί να πείσει όπως δεν πιστεύω ότι ο γονέας αν δεν μπορεί να συνετίσει το παιδί του πρέπει να το χτυπάει.
    Αυτά τα λίγα.

    Συμφωνώ 100%.

    Ένα άλλο παράδειγμα, είναι να σα να βρίσκεσαι εν μέσω κάποιου κακουργήματος, και επειδή σου λένε οι μπάτσοι (σόρρυ ε; ) καλύψου, εσύ να κάθεσαι ακάλυπτος
    και να σφυρίζουν οι σφαίρες δίπλα σου.

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF