Σελίδα 251 από 352 ΠρώτοΠρώτο ... 151201241246247248249250251252253254255256261301351 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 3.751 έως 3.765 από 5276

Θέμα: Κορωνοϊός...

  1. #3751
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    30/01/2020
    Μηνύματα
    771
    Δηλαδή στη ηλικιακή ομάδα 40-65 ετων οι εμβολιασμενοι που απεβίωσαν στην Ελλάδα τι ποσοστό ήταν;

  2. #3752
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της KotsosDR
    Εγγραφή
    23/06/2012
    Μηνύματα
    1.112
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nikos_abel Προβολή μηνύματος
    Συμφωνώ 100%.

    Ένα άλλο παράδειγμα, είναι να σα να βρίσκεσαι εν μέσω κάποιου κακουργήματος, και επειδή σου λένε οι μπάτσοι (σόρρυ ε; ) καλύψου, εσύ να κάθεσαι ακάλυπτος
    και να σφυρίζουν οι σφαίρες δίπλα σου.
    Άλλο αυτό που λες αφορα τα μετρα ατομικης ευθύνης , μασκα , αποστασεις , υγιεινή κτλ. πες πιο σωστά οτι σου λενε οι αστυνομικοί πεσε σε αυτη την τρύπα και καλυψου αλλα δεν ξερουμε ποσα μετρα ειναι η τρυπα , μπορει και ενα μπορει και 100 ...
    Τελευταία τροποποίηση από KotsosDR; 13/07/2021 στις 13:20.

  3. #3753
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από KotsosDR Προβολή μηνύματος
    η στατιστική είναι περίεργο πράγμα με 1000 ερμηνείες , απλά τα πράγματα σε αυτο που έστειλες
    εμβολιασμένοι : 1200 εισαγωγες - 150 θανατοι
    ανεμβολιαστοι : 851800 εισαγωγες - 17850 θανατοι

    αυτο που απουσιαζει ειναι ο αριθμος κρουσμάτων που δεν χρειαστηκε νοσηλεια και στις 2 περιπτωσεις , επισης οι θανατοι και οι εισαγωγες αναφέρονται σε διαφορετικες χρονικες περιόδους , και δεν είναι σωστο να συγκρινονται νουμερα διαφορετικης περιοδου καθότι η κλινικη αντιμετώπιση έχει εξελιχθεί απο την αρχη της πανδημίας
    Καλά, δεν έκανα και έρευνα, ένα γρήγορο γουγλ και έβαλα το πρώτο που βρήκα.
    Νομίζω πως στατιστικά μπορείς να βρεις στο ΠΟΥ.
    Όπως με όλα τα στατιστικά όμως, αν τα μαγειρέψεις κατάλληλα μπορείς να επαληθεύσεις ότι συμπέρασμα θέλεις.

    Μια αναγωγή όμως στο τι θα γινόταν αν δεν υπήρχαν εμβολιασμένοι, είναι το τι συνέβη πέρυσι στο Μιλάνο.

  4. #3754
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.846
    Το μεγαλύτερο πρόβλημα που τίθεται τώρα ξανά και φαίνονται άμεσα τα αποτελέσματα του είναι πως οι διάφοροι επιστήμονες δεν έχουν καταφέρει να επικοινωνήσουν την επιστήμη στον λαό με τρόπο που να μην την αναγάγουν σε δόγμα ή να μην έχουν το σνομπίστικό ύφος του τύπου είστε όλοι ηλίθιοι άκου πως είναι τα πράγματα.
    Έχουν δίκιο πως είναι έτσι τα πράγματα αλλά απαιτεί σοβαρή κοινωνιολογική αντίληψη του πως να τα πλασάρεις στον κόσμο ώστε να τα αποδεχθεί. Ο καθένας θέλει να αντισταθεί στο ξένο και το μόνο που γίνεται τα τελευταία χρόνια είναι λόγω του ιντερνετ να βομβαρδίζεται ο κόσμος με ωμή πληροφορία με αποτέλεσμα να μην προλαβαίνουν να την χωνέυουν και συνήθως όταν κάτι δεν μπορείς να το χωνέψεις το ξερνάς... εξου και η γένεσις των Ψεκ.

  5. #3755
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από KotsosDR Προβολή μηνύματος
    Άλλο αυτό που λες , αυτο που λες αφορα τα μετρα ατομικης ευθύνης , μασκα , αποστασεις , υγιεινή κτλ. πες πιο σωστά οτι σου λενε οι αστυνομικοί πεσε σε αυτη την τρύπα και καλυψου αλλα δεν ξερουμε ποσα μετρα ειναι η τρυπα , μπορει και ενα μπορει και 100 ...

    Δεν είναι το ίδιο. Η τρύπα μπορεί να έχει σαθρό πάτο και να πέσεις 100 μέτρα, αλλά και αυτοί και εσύ βλέπεις πάτο στο 1.

  6. #3756
    Banned
    Εγγραφή
    17/12/2019
    Μηνύματα
    1.412
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από CorpseAlive Προβολή μηνύματος
    Το μεγαλύτερο πρόβλημα που τίθεται τώρα ξανά και φαίνονται άμεσα τα αποτελέσματα του είναι πως οι διάφοροι επιστήμονες δεν έχουν καταφέρει να επικοινωνήσουν την επιστήμη στον λαό με τρόπο που να μην την αναγάγουν σε δόγμα ή να μην έχουν το σνομπίστικό ύφος του τύπου είστε όλοι ηλίθιοι άκου πως είναι τα πράγματα.
    Έχουν δίκιο πως είναι έτσι τα πράγματα αλλά απαιτεί σοβαρή κοινωνιολογική αντίληψη του πως να τα πλασάρεις στον κόσμο ώστε να τα αποδεχθεί. Ο καθένας θέλει να αντισταθεί στο ξένο και το μόνο που γίνεται τα τελευταία χρόνια είναι λόγω του ιντερνετ να βομβαρδίζεται ο κόσμος με ωμή πληροφορία με αποτέλεσμα να μην προλαβαίνουν να την χωνέυουν και συνήθως όταν κάτι δεν μπορείς να το χωνέψεις το ξερνάς... εξου και η γένεσις των Ψεκ.

    Την άποψη ότι δεν υπάρχει μελέτη που να αποδεικνύει ότι ο κορωνοϊός μεταδίδεται διά της καταπόσεως διατύπωσε η καθηγήτρια Αθηνά Λινού.



    «Εγώ είμαι πιστή ορθόδοξη χριστιανή και ξέρω πως υπάρχουν και θείες λειτουργίες (...) στις οποίες δεν απαιτείται η κοινωνία με το ίδιο κουταλάκι. Από την άλλη μεριά πρέπει να αναγνωρίσω ότι όντως επιδημιολογική μελέτη η οποία να αποδεικνύει ότι διά της καταπόσεως, όχι μόνο του σάλιου αλλά και του ίδιου του ιού, μεταδίδεται η νόσος δεν υπάρχει», ανέφερε σε συνέντευξη που παραχώρησε στη δημόσια τηλεόραση.



    ρε όταν οι άλλοι ανακάλυψαν το κρέας
    εμείς είχαμε χοληστερίνη !

  7. #3757
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.105
    Σταμάτησα να διαβάζω στο "Εγώ είμαι πιστή ορθόδοξη χριστιανή".
    Life begins at 45°.

  8. #3758
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.642
    δεν είσαι ο μόνος.
    Αυτοί κι αν κάνουν ζημιά! Μιλάω για τους επιστημονες που προτάσουν την πίστη τους πριχού της ιδιότητος.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  9. #3759
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.846
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Parking Προβολή μηνύματος
    Την άποψη ότι δεν υπάρχει μελέτη που να αποδεικνύει ότι ο κορωνοϊός μεταδίδεται διά της καταπόσεως διατύπωσε η καθηγήτρια Αθηνά Λινού.



    «Εγώ είμαι πιστή ορθόδοξη χριστιανή και ξέρω πως υπάρχουν και θείες λειτουργίες (...) στις οποίες δεν απαιτείται η κοινωνία με το ίδιο κουταλάκι. Από την άλλη μεριά πρέπει να αναγνωρίσω ότι όντως επιδημιολογική μελέτη η οποία να αποδεικνύει ότι διά της καταπόσεως, όχι μόνο του σάλιου αλλά και του ίδιου του ιού, μεταδίδεται η νόσος δεν υπάρχει», ανέφερε σε συνέντευξη που παραχώρησε στη δημόσια τηλεόραση.



    ρε όταν οι άλλοι ανακάλυψαν το κρέας
    εμείς είχαμε χοληστερίνη !
    Για εμένα εκεί πρέπει να εξαντληθεί η αυστηρότητα του κράτους.
    Αλλά εκεί χέζονται πάνω τους γιατί μετά δεν θα μπορούν να ανοιγοκλείνουν τα πράγματα ανάλογα με την πολιτική τους σπέκουλα.

  10. #3760
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.131
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από CorpseAlive Προβολή μηνύματος
    Έχω κάνει το εμβόλιο. Όλοι στον στενό μου κύκλο το έχουν κάνει. Στον οικογενειακό και φιλικό περιβάλλον υπάρχουν κάποιοι που δεν το έχουν κάνει.
    Δεν τους καταλαβαίνω για να είμαι ειλικρινής , δεν θεωρώ πως υπάρχει σοβαρό επιχείρημα στο να μην το κάνεις. Δεν πιστεύω πως θα λαμβάνονταν για πλάκα τέτοιο ρίσκο σε παγκόσμια κλίμακα αν δεν ήταν πεπεισμένοι ότι είναι ασφαλή .
    ΩΣΤΟΣΟ οταν ακουσα τον πρωθυπουργό χθες να μιλάει για υπο αιρεση ελευθερία κάτι ανατρίχιασε μέσα μου. Οσο και αν διαφωνώ και όσο και αν θεωρώ ηλίθιο το να αρνείται κάποιος να εμβολιαστεί ΔΕΝ μπορώ να με φανταστώ να του στερώ το δικαίωμα να μετακινείται ή να διασκεδάζει. Δεν θεωρώ ότι το κράτος πρέπει να τιμωρεί όσους δεν μπορεί να πείσει όπως δεν πιστεύω ότι ο γονέας αν δεν μπορεί να συνετίσει το παιδί του πρέπει να το χτυπάει.
    Αυτά τα λίγα.
    Γιατί ενώ δέχεσαι τις πιθανότητες σε οποιαδήποτε άλλη έκφανση της καθημερινότητας μας, αρνείσαι την ελάχιστη δυνατή που έχουν υπόψιν.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από CorpseAlive Προβολή μηνύματος
    Το μεγαλύτερο πρόβλημα που τίθεται τώρα ξανά και φαίνονται άμεσα τα αποτελέσματα του είναι πως οι διάφοροι επιστήμονες δεν έχουν καταφέρει να επικοινωνήσουν την επιστήμη στον λαό με τρόπο που να μην την αναγάγουν σε δόγμα ή να μην έχουν το σνομπίστικό ύφος του τύπου είστε όλοι ηλίθιοι άκου πως είναι τα πράγματα.
    Έχουν δίκιο πως είναι έτσι τα πράγματα αλλά απαιτεί σοβαρή κοινωνιολογική αντίληψη του πως να τα πλασάρεις στον κόσμο ώστε να τα αποδεχθεί. Ο καθένας θέλει να αντισταθεί στο ξένο και το μόνο που γίνεται τα τελευταία χρόνια είναι λόγω του ιντερνετ να βομβαρδίζεται ο κόσμος με ωμή πληροφορία με αποτέλεσμα να μην προλαβαίνουν να την χωνέυουν και συνήθως όταν κάτι δεν μπορείς να το χωνέψεις το ξερνάς... εξου και η γένεσις των Ψεκ.
    Τους προσάπτεις δυσανεξία σε ενα μικρό ποσό πληροφοριών ενώ εσύ δεν δέχεσαι ολόκληρους τόμους.
    Το αποτέλεσμα είναι να χρησιμοποιείς όρους που εφεύραν άνθρωποι που σου επικοινωνούν ξεκάθαρα πως δεν λειτουργούν υπέρ του συμφέροντος σου
    διαιωνίζοντας την απόκρυψη - κατακραυγή οποιουδήποτε στοιχείου τους εκθέτει.

    Όπως είναι δικαίωμα σου να επιλέγεις μέρος της αλήθειας για να έχεις την ισορροπία σου είναι και εκείνων να βλέπουν αυτά που εσύ αρνείσαι.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από CorpseAlive Προβολή μηνύματος
    Για εμένα εκεί πρέπει να εξαντληθεί η αυστηρότητα του κράτους.
    Αλλά εκεί χέζονται πάνω τους γιατί μετά δεν θα μπορούν να ανοιγοκλείνουν τα πράγματα ανάλογα με την πολιτική τους σπέκουλα.
    Μετά τον 2οΠΠ φτιάξαμε νόμους για να διασφαλίσουμε την ανθρωπότητα από τα τέρατα που μας κατακρεούργησαν.
    Εσύ σαν νομικός πως βλέπεις την καταπάτηση τους σήμερα;

  11. #3761
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.846
    ''Γιατί ενώ δέχεσαι τις πιθανότητες σε οποιαδήποτε άλλη έκφανση της καθημερινότητας μας, αρνείσαι την ελάχιστη δυνατή που έχουν υπόψιν.''

    Γιατί δεν βρίσκω κίνητρο. Στην χειρότερη των περιπτώσεων και αν πάρουμε ως δεδομένο ότι είναι όλοι μα όλοι συνεννοημένοι τα εμβόλια είναι απλά αχρείαστα και δεν παράγουν κανένα αποτέλεσμα και δημιουργήθηκαν για να παράξουν πλούτο στις φαρμακευτικές . Ωστόσο αυτό καταρρίπτεται σε πληθώρα ανεξάρτητων μελετών που έχουν γίνει παγκοσμίως.
    Τώρα το να δημιουργήθηκαν για να προκαλέσουν βλάβη το θεωρώ ηλίθιο. Πως θα σε εκμεταλλευτεί το σύστημα αν δεν υπάρχεις ή αν είσαι άρρωστος? Του εργάτες τους θέλει καλά ίσα ίσα για να παράγουν δουλεία .

    ''Τους προσάπτεις δυσανεξία σε ενα μικρό ποσό πληροφοριών ενώ εσύ δεν δέχεσαι ολόκληρους τόμους.
    Το αποτέλεσμα είναι να χρησιμοποιείς όρους που εφεύραν άνθρωποι που σου επικοινωνούν ξεκάθαρα πως δεν λειτουργούν υπέρ του συμφέροντος σου
    διαιωνίζοντας την απόκρυψη - κατακραυγή οποιουδήποτε στοιχείου τους εκθέτει.

    Όπως είναι δικαίωμα σου να επιλέγεις μέρος της αλήθειας για να έχεις την ισορροπία σου είναι και εκείνων να βλέπουν αυτά που εσύ αρνείσαι.
    ''
    Σε τι τόμους αναφέρεσαι ? Οι πλείστοι δεν γνωρίζουν καν πως λειτουργούν τα εμβόλια και αναμασάνε ανακρίβειες που βλέπουν στο Facebook. Η αλήθεια δεν έχει μέρη είναι απόλυτη . Εγώ τι ακριβώς αρνούμαι κατά την γνώμη σου?

    ''Μετά τον 2οΠΠ φτιάξαμε νόμους για διασφαλίσουμε την ανθρωπότητα από τα τέρατα που μας κατακρεούργησαν.
    Εσύ σαν νομικός πως βλέπεις την καταπάτηση τους σήμερα;''
    Σε ποιους νόμους αναφέρεσαι ? ''για διασφαλίσουμε την ανθρωπότητα από τα τέρατα που μας κατακρεούργησαν'' Το τέρας ποιο ήταν ?
    Ποιοι είναι οι νόμοι που καταπατούνται ?

  12. #3762
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.131
    Σόρυ που θεωρώ ότι πρέπει να το γράψω, δεν σε κοντράρω.
    Όπως δηλώνεις σου λείπουν πολλές πληροφορίες που είναι αδύνατον να σου μεταφέρω σε ένα φόρουμ.

    Αυτό και μόνο δεν σου δημιουργεί απορία για την εικόνα που έχεις σχηματίσει;

  13. #3763
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.846
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Σόρυ που θεωρώ ότι πρέπει να το γράψω, δεν σε κοντράρω.
    Όπως δηλώνεις σου λείπουν πολλές πληροφορίες που είναι αδύνατον να σου μεταφέρω σε ένα φόρουμ.

    Αυτό και μόνο δεν σου δημιουργεί απορία για την εικόνα που έχεις σχηματίσει;
    Έχω απορία για 1000 πράγματα, εικόνα σχηματίζω από εμπειρία και από την εμπιστοσύνη σε αυτούς που πρέπει να τα γνωρίζουν.
    Π.χ. δεν ξέρω καν τι είναι το βολαν αλλά δεν αμφισβητώ την χρησιμότητα του.
    π.χ. δεν νομίζω να ξέρεις Ποινική Δικονομία και ου μη γένοιτο δεν θα πας σε δίκη χωρίς δικηγόρο επομένως εμπιστεύεσαι τον ''ειδικό ''
    π.χ. δεν κάνω αυτοδιάγνωση σε σύμπτωμα συζητώντας το στο φορουμ πάω στον γιατρό.
    από τα αρχαία χρόνια υπάρχει τάση εξειδίκευσης Δεν καταλαβαίνω γιατί εγώ και εσύ πρέπει να γνωρίζουμε απίστευτες λεπτομέρειες για κάτι που εν τέλει δεν μπορούμε πλήρως να κατανοήσουμε καθώς δεν έχουμε τις βάσεις για αυτό ?

  14. #3764
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.131
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από CorpseAlive Προβολή μηνύματος
    Έχω απορία για 1000 πράγματα, εικόνα σχηματίζω από εμπειρία και από την εμπιστοσύνη σε αυτούς που πρέπει να τα γνωρίζουν.
    Π.χ. δεν ξέρω καν τι είναι το βολαν αλλά δεν αμφισβητώ την χρησιμότητα του.
    π.χ. δεν νομίζω να ξέρεις Ποινική Δικονομία και ου μη γένοιτο δεν θα πας σε δίκη χωρίς δικηγόρο επομένως εμπιστεύεσαι τον ''ειδικό ''
    π.χ. δεν κάνω αυτοδιάγνωση σε σύμπτωμα συζητώντας το στο φορουμ πάω στον γιατρό.
    από τα αρχαία χρόνια υπάρχει τάση εξειδίκευσης Δεν καταλαβαίνω γιατί εγώ και εσύ πρέπει να γνωρίζουμε απίστευτες λεπτομέρειες για κάτι που εν τέλει δεν μπορούμε πλήρως να κατανοήσουμε καθώς δεν έχουμε τις βάσεις για αυτό ?
    Γιατί μας ζητάνε να κάνουμε κρίσεις και επιλογές που μας αφορούν προσωπικά.
    Και ναι, δεν είμαστε ιστορικοί - αναλυτές κ.λπ. αυτό όμως δεν μας δικαιολογεί να αγνοούμε την ιστορία.

    πχ αν πάθουμε μια βλάβη μακριά από οποιοδήποτε τεχνική κάλυψη θα πρέπει
    να γνωρίζουμε τα βασικά για να ακολουθήσουμε οδηγίες και να μην κάνουμε μεγαλύτερη ζημιά.

  15. #3765
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.846
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Γιατί μας ζητάνε να κάνουμε κρίσεις και επιλογές που μας αφορούν προσωπικά.
    Και ναι, δεν είμαστε ιστορικοί - αναλυτές κ.λπ. αυτό όμως δεν μας δικαιολογεί να αγνοούμε την ιστορία.

    πχ αν πάθουμε μια βλάβη μακριά από οποιοδήποτε τεχνική κάλυψη θα πρέπει
    να γνωρίζουμε τα βασικά για να ακολουθήσουμε οδηγίες και να μην κάνουμε μεγαλύτερη ζημιά.
    Δεν μας ζητάνε να κρίνουμε και να επιλέξουμε , μας λένε ανεπιφύλακτα να εμβολιαστούμε.
    ''πχ αν πάθουμε μια βλάβη μακριά από οποιοδήποτε τεχνική κάλυψη θα πρέπει
    να γνωρίζουμε τα βασικά για να ακολουθήσουμε οδηγίες και να μην κάνουμε μεγαλύτερη ζημιά.''
    Τι εννοείς ακριβώς ? Τι ακριβώς θα ήθελες να γνωρίζεις για να νιώθεις ασφαλής ?Πως να αντιμετωπίσεις πιθανή θρόμβωση? Μυοκαρδίτιδα? από το σπίτι ?

    Το Σ.Τ.Ε. πάντως έχει αναγνωρίσει δικαίωμα αποζημίωσης σε περίπτωση βλάβης υγείας από τον εμβολιασμό.
    https://www.kathimerini.gr/society/5...-apozimioseis/

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF