Σελίδα 252 από 352 ΠρώτοΠρώτο ... 152202242247248249250251252253254255256257262302 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 3.766 έως 3.780 από 5276

Θέμα: Κορωνοϊός...

  1. #3766
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.523
    ο covid καποια στιγμη θα τελειωσει
    αυτα που δε γλυτωνουμε με τπτ ειναι οι θρησκειες και τα social media

  2. #3767
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.019
    σήμερα έγινε ενα μεγάλο άλμα προς το παρελθόν. βασικά δικαιώματα, που οι άνθρωποι κατέκτησαν με άιμα σε διάστημα αιώνων, τα έστειλε στα σκουπίδια ο άριστος. Με πλάγιο ή και άμμεσο τρόπο θα χάνουν την δουλειά τους άνθρωποι επειδή αποφασίζουν για την δική τους υγεια, το δικό τους σωμα. Ο σκοπός αγιάζει τα μέσα λέγανε οι θρησκόληπτοι, τώρα το λένε και οι κυβερνήσεις. Λόγω πανδημίας καταργούμε βασικά ανθρώπινα δικαιώματα. Σήμερα χαίρονται οι κρυφοφασίστες γιατι ειναι υπερ του εμβολίου και της δημόσιας υγείας. Αύριο που θα έρθει η σειρά τους θα αναρωτιούνται τι έκαναν λάθος. Περίμενα πολλα να δώ σε αυτή την καταραμένη χώρα αλλά όχι τον Αδωνη, τον τηλεπωλητή βιβλίων και πλευματικό παιδί του Καρατζαφέρη, να μου λέει -εμμέσως- οτι δικαίωμα στην ελευθερία και την εργασία θα έχω μονο αν κάνω το εμβόλιο. Το θέμα βέβαια δεν ειναι το εμβόλιο αλλα οτι στο όνομα της υγείας σκοτώνουμε την ελευθερία. Που? Στην Ελλάδα(!), που η λέξη ελευθερία ήταν η πιο βαριά λέξη της γλώσσας μας, μεχρι χθες.

  3. #3768
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.843
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    σήμερα έγινε ενα μεγάλο άλμα προς το παρελθόν. βασικά δικαιώματα, που οι άνθρωποι κατέκτησαν με άιμα σε διάστημα αιώνων, τα έστειλε στα σκουπίδια ο άριστος. Με πλάγιο ή και άμμεσο τρόπο θα χάνουν την δουλειά τους άνθρωποι επειδή αποφασίζουν για την δική τους υγεια, το δικό τους σωμα. Ο σκοπός αγιάζει τα μέσα λέγανε οι θρησκόληπτοι, τώρα το λένε και οι κυβερνήσεις. Λόγω πανδημίας καταργούμε βασικά ανθρώπινα δικαιώματα. Σήμερα χαίρονται οι κρυφοφασίστες γιατι ειναι υπερ του εμβολίου και της δημόσιας υγείας. Αύριο που θα έρθει η σειρά τους θα αναρωτιούνται τι έκαναν λάθος. Περίμενα πολλα να δώ σε αυτή την καταραμένη χώρα αλλά όχι τον Αδωνη, τον τηλεπωλητή βιβλίων και πλευματικό παιδί του Καρατζαφέρη, να μου λέει -εμμέσως- οτι δικαίωμα στην ελευθερία και την εργασία θα έχω μονο αν κάνω το εμβόλιο. Το θέμα βέβαια δεν ειναι το εμβόλιο αλλα οτι στο όνομα της υγείας σκοτώνουμε την ελευθερία. Που? Στην Ελλάδα(!), που η λέξη ελευθερία ήταν η πιο βαριά λέξη της γλώσσας μας, μεχρι χθες.
    Πάντως δεν το λες και λογικό να κάνει εγχείρηση ο άλλος και να υπάρχει στατιστικά μεγαλύτερη πιθανότητα να πεθάνει από κορωνοιο παρά από την εγχείρηση καθαυτή επειδή νοσηλευτές και γιατροί ''δεν θέλουν το ρίσκο ενός εμβολιασμού'' αλλά ταυτόχρονα δεν βγαίνουν ΕΞΩ να μας ενημερώσουν και εμάς γιατί δεν πρέπει να εμβολιαστούμε...γιατί δεν έχω δει πολλούς γιατρούς δημοσία να αναφέρονται σε αυτό και να είναι και του κλάδου τους.
    Στα υπόλοιπα με βρίσκεις σύμφωνο.

  4. #3769
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.678
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    σήμερα έγινε ενα μεγάλο άλμα προς το παρελθόν. βασικά δικαιώματα, που οι άνθρωποι κατέκτησαν με άιμα σε διάστημα αιώνων, τα έστειλε στα σκουπίδια ο άριστος. Με πλάγιο ή και άμμεσο τρόπο θα χάνουν την δουλειά τους άνθρωποι επειδή αποφασίζουν για την δική τους υγεια, το δικό τους σωμα. Ο σκοπός αγιάζει τα μέσα λέγανε οι θρησκόληπτοι, τώρα το λένε και οι κυβερνήσεις. Λόγω πανδημίας καταργούμε βασικά ανθρώπινα δικαιώματα. Σήμερα χαίρονται οι κρυφοφασίστες γιατι ειναι υπερ του εμβολίου και της δημόσιας υγείας. Αύριο που θα έρθει η σειρά τους θα αναρωτιούνται τι έκαναν λάθος. Περίμενα πολλα να δώ σε αυτή την καταραμένη χώρα αλλά όχι τον Αδωνη, τον τηλεπωλητή βιβλίων και πλευματικό παιδί του Καρατζαφέρη, να μου λέει -εμμέσως- οτι δικαίωμα στην ελευθερία και την εργασία θα έχω μονο αν κάνω το εμβόλιο. Το θέμα βέβαια δεν ειναι το εμβόλιο αλλα οτι στο όνομα της υγείας σκοτώνουμε την ελευθερία. Που? Στην Ελλάδα(!), που η λέξη ελευθερία ήταν η πιο βαριά λέξη της γλώσσας μας, μεχρι χθες.
    Όταν βέβαια χάνονται εργασιακά κεκτημένα δεκαετιών εν μία νυκτί, μούγκα στη στρούγκα

    Τώρα που το δίλλημα είναι μεροκάματο ή εμβόλιο, μας έπιασε ο πόνος για τα δικαιώματα, τόσα χρόνια με μειώσεις μισθών, απολύσεις χωρίς καμία αιτιολόγηση, καταπάτηση ωραρίων και άλλα πολλά όμορφα, δεν είχα δει να σηκώνονται λάβαρα επανάστασης

    Για την ενεσούλα μας έπιασε ο πόνος...

    Και δε το λέω επί προσωπικού, έχω αρκετά παραδείγματα γνωστών που ξαφνικά θυμηθήκαν την δημοκρατία και το σύνταγμα...

    ψυχή μου πιες, πιες όσο θες μήπως και πάρεις στροφές

    Ο Γλάρος / ψόφα φούστη γλάρε
    ψαναψόφα φούστη γλάρε

  5. #3770
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.019
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από CorpseAlive Προβολή μηνύματος
    Πάντως δεν το λες και λογικό να κάνει εγχείρηση ο άλλος και να υπάρχει στατιστικά μεγαλύτερη πιθανότητα να πεθάνει από κορωνοιο παρά από την εγχείρηση καθαυτή επειδή νοσηλευτές και γιατροί ''δεν θέλουν το ρίσκο ενός εμβολιασμού'' αλλά ταυτόχρονα δεν βγαίνουν ΕΞΩ να μας ενημερώσουν και εμάς γιατί δεν πρέπει να εμβολιαστούμε...γιατί δεν έχω δει πολλούς γιατρούς δημοσία να αναφέρονται σε αυτό και να είναι και του κλάδου τους.
    Στα υπόλοιπα με βρίσκεις σύμφωνο.
    το ίδιο μπορείς να πεις και για το μαγειρα, το δασκαλο, τον ταρίφα, τον αστυνομικό που βολικά δεν ειναι στους πρώτους που έχει υποχρεωτικό (γιατί άραγε....). Ολα αυτα ειναι αστερίσκοι. Μήπως αυτή η κατηγορία ανθρώπων πρεπει να το κάνει υποχρεωτικά? Μήπως η άλλη? Μήπως και τα παιδια? Στην ελευθερία του ατόμου δεν υπάρχουν αστερίσκοι. Γιαυτό δεν υπαρχει θανατική ποινή, γιατι δεν υπαρχει αυτος ο αστερίσκος του "αυτός σκοτωσε 100 άτομα άρα το αξιζει". Αν βάλεις ορια στην ελευθερία του ανθρώπου, μετα βάζεις στην δημοκρατία και μετα δεν εχεις τίποτα απο τα δυο. Είχαμε ήδη καταπατήσει πολλες στην ελλάδα τα τελευταια χρόνια, η ελευθερία του λογου εχει παει περίπατο αλλα ποιος νοιάζεται... Τώρα σειρά να παιρνουν κιάλλες.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AristidisZ Προβολή μηνύματος
    Όταν βέβαια χάνονται εργασιακά κεκτημένα δεκαετιών εν μία νυκτί, μούγκα στη στρούγκα

    Τώρα που το δίλλημα είναι μεροκάματο ή εμβόλιο, μας έπιασε ο πόνος για τα δικαιώματα, τόσα χρόνια με μειώσεις μισθών, απολύσεις χωρίς καμία αιτιολόγηση, καταπάτηση ωραρίων και άλλα πολλά όμορφα, δεν είχα δει να σηκώνονται λάβαρα επανάστασης

    Για την ενεσούλα μας έπιασε ο πόνος...

    Και δε το λέω επί προσωπικού, έχω αρκετά παραδείγματα γνωστών που ξαφνικά θυμηθήκαν την δημοκρατία και το σύνταγμα...
    συμφωνω 100%
    βέβαια εκεί ειναι άλλα τα όπλα που απέμειναν στον κοσμο για να αντιδράσει. άλλη κουβέντα.

  6. #3771
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PaNick67
    Εγγραφή
    06/12/2016
    Μηνύματα
    624
    Τα εμβολια που κανουμε στα παιδια μας απο την βρεφικη ηλικια ΕΙΝΑΙ υποχρεωτικα. Γιατι αποφασισε το κρατος οτι τα παιδια μας δεν μας ανηκουν και πρεπει να ειναι υγιη οποια και αν ειναι η δικη μας θεση στο θεμα εμβολιασμος. Το βιβλιαριο με τα εμβολια τους ειναι αυτο που κοιτα ο παιδιατρος και προγραμματιζει το επομενο ή γραφει την βεβαιωση για την εγγραφη στο σχολειο.

    Γιατι μια σειρα ασθενειες που σκοτωναν κοσμο, κυριως παιδια, εχουν πια εξαλειφθει εξαιτιας των εμβολιων. Τα οποια στην αρχη τους ειχαν θεματα διαφορα, ομως εσωζαν κοσμο και σωζουν κοσμο. Εξαιτιας των εμβολιων φτασαμε σημερα εδω, αλλιως θα ειχαμε πεθανει απο τετανο, πολυομυελιτιδα, ευλογια, ακομα και κοκκυτη ή μαγουλαδες, ερυθρα, κλπ

    Δεν γινεται ομως σημερα να εξαναγκασεις ενηλικες να υποστουν ιατρικη πραξη. Αυτο που γινεται ειναι να πιεστουν να το κανουν γιατι δεν θα απολαμβανουν οτι και οι εμβολιασμενοι. Αδικο; Ισως. Αλλα δεν γινεται να κανει ο γιος μου μαθημα του χρονου με μασκα η απο το σπιτι επειδη δεν εμβολιαζεται ο δασκαλος. Ουτε να μην εργαζομαι οντας εμβολιασμενος επειδη καποιοι αρνουνται γιατι ετσι. Πρεπει να τελειωνουμε με τον διαολο που μας ρημαξε την ζωη, να παμε παρακατω.

    Δεν γινεται να συζηταμε εμβολιασμο παιδιων επειδη οι ενηλικες δεν θελουν. ( το δεν μπορουν ειναι απολυτως σεβαστο, αλλα ειναι ελαχιστοι αυτοι ετσι κι αλλιως ).

    Δεν γινεται να μην μπορω ζησω κανονικα επειδη καποιοι δεν κανουν αυτο που πρεπει. Καποια στιγμη πρεπει να διαλεξεις με ποιους θα πας, με ποιους θα εισαι. Με αυτους που κοιτουν το αυριο ελπιζοντας ή με αυτους που κοιταν το τωρα;

  7. #3772
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της rainmike
    Εγγραφή
    31/05/2015
    Μηνύματα
    1.260
    [QUOTE=CorpseAlive;3104526]Πάντως δεν το λες και λογικό να κάνει εγχείρηση ο άλλος και να υπάρχει στατιστικά μεγαλύτερη πιθανότητα να πεθάνει από κορωνοιο παρά από την εγχείρηση καθαυτή επειδή νοσηλευτές και γιατροί ''δεν θέλουν το ρίσκο ενός εμβολιασμού'' αλλά ταυτόχρονα δεν βγαίνουν ΕΞΩ να μας ενημερώσουν και εμάς γιατί δεν πρέπει να εμβολιαστούμε...γιατί δεν έχω δει πολλούς γιατρούς δημοσία να αναφέρονται σε αυτό και να είναι και του κλάδου τους.
    Στα υπόλοιπα με βρίσκεις σύμφωνο.[/QUOTE
    Ποτε επιτελους θα καταλάβουμε ότι και οι εμβολιασμένοι μπορούν να νοσήσουν και να μεταδώσουν τον κορονοιο σε αλλους ανθρώπους.
    Η χρησιμοτητα του εμβολιου ειναι για να μην υπάρξουν βαριά συμπτωματα.
    Το εμβόλιο κοινώς προστατεύει μονο αυτον που το κάνει ,όχι τους γύρω του.
    Και ειναι πολύ πιθανοτερο πλεον να μεταδώσει ένας εμβολιαμένος
    Πρώτον γιατι πλεον εκανε το εμβολιο και ειναι yolo χωρις μάσκα παντού και χωρις να κρατά αποστάσεις γιατι θεωρεί την πάρτυ του καλυμμενη
    Δευτερον γιατι ειναι πιο πιθανον ο εμβολιασμενος να ειναι ασυμπτωματικος παρά ο ανεμβολιαστος και αρα να μην το πάρει χαμπάρι.
    Βγαινουν ειδικοι που λενε οτι για τον συγεκριμενο ιο τειχος ανοσιας δεν μπορει να επελθει και τεινει να γινει ενδημικος με εξαρσεις και υφέσεις ανα εποχες.
    Ολοι λοιπον οι ανθρωποι πρεπει να συμουλευτουν τον οικογενειακο τους γιατρο που ξερει και το ιστορικο τους ,αν πρεπει να εμβολιαστουν η οχι.
    Ο εμβολιασμος πρεπει να γίνεται με προτροπή του ιατρού και οχι με την προτροπή καποιων κυβερνητικών παπαγάλων.
    Τι ειναι τα φαρμακα ρε παιδια,στραγάλια ειναι και παμε αντε ολοι γιουρια στον ταβλά με τα κουλούρια.

  8. #3773
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.843
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    το ίδιο μπορείς να πεις και για το μαγειρα, το δασκαλο, τον ταρίφα, τον αστυνομικό που βολικά δεν ειναι στους πρώτους που έχει υποχρεωτικό (γιατί άραγε....). Ολα αυτα ειναι αστερίσκοι. Μήπως αυτή η κατηγορία ανθρώπων πρεπει να το κάνει υποχρεωτικά? Μήπως η άλλη? Μήπως και τα παιδια? Στην ελευθερία του ατόμου δεν υπάρχουν αστερίσκοι. Γιαυτό δεν υπαρχει θανατική ποινή, γιατι δεν υπαρχει αυτος ο αστερίσκος του "αυτός σκοτωσε 100 άτομα άρα το αξιζει". Αν βάλεις ορια στην ελευθερία του ανθρώπου, μετα βάζεις στην δημοκρατία και μετα δεν εχεις τίποτα απο τα δυο. Είχαμε ήδη καταπατήσει πολλες στην ελλάδα τα τελευταια χρόνια, η ελευθερία του λογου εχει παει περίπατο αλλα ποιος νοιάζεται... Τώρα σειρά να παιρνουν κιάλλες.


    συμφωνω 100%
    βέβαια εκεί ειναι άλλα τα όπλα που απέμειναν στον κοσμο για να αντιδράσει. άλλη κουβέντα.
    Δεν μου απαντάς όμως σε αυτό που ρώτησα. Αν υπάρχουν γιατροί που δεν θέλουν να εμβολιαστούν και λόγω ιδιότητας έχουν την δυνατότητα να υποστηρίξουν τα λεγόμενα τους και να κριθούν σε επιστημονικό επίπεδο από τους συναδέλφους τους γιατί δεν βγαίνουν να το πουν δημόσια? Δεν έχω δει κάποια συλλογική δράση σε αυτή την κατεύθυνση ενώ στατιστικά είναι αρκετοί που δεν έχουν κάνει το εμβόλιο και θα μπορούσαν να ''αντιδράσουν εντός της επιστημονικής κοινότητας σε αυτό''
    Εμένα αυτό μου κάνει λίγο παράξενο δεν νομίζεις?
    Ο μάγειρας ο δάσκαλος και ο ταρίφας δεν έχουν ιδιαίτερο νομικό και επιστημονικό καθήκον να γνωρίζουν ότι με τον μη εμβολιασμό θέτουν σε κίνδυνο τους πελάτες τους . Δεν είναι συγκρίσιμα μεγέθη.

  9. #3774
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.843
    [QUOTE=rainmike;3104531]
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από CorpseAlive Προβολή μηνύματος
    Πάντως δεν το λες και λογικό να κάνει εγχείρηση ο άλλος και να υπάρχει στατιστικά μεγαλύτερη πιθανότητα να πεθάνει από κορωνοιο παρά από την εγχείρηση καθαυτή επειδή νοσηλευτές και γιατροί ''δεν θέλουν το ρίσκο ενός εμβολιασμού'' αλλά ταυτόχρονα δεν βγαίνουν ΕΞΩ να μας ενημερώσουν και εμάς γιατί δεν πρέπει να εμβολιαστούμε...γιατί δεν έχω δει πολλούς γιατρούς δημοσία να αναφέρονται σε αυτό και να είναι και του κλάδου τους.
    Στα υπόλοιπα με βρίσκεις σύμφωνο.[/QUOTE
    Ποτε επιτελους θα καταλάβουμε ότι και οι εμβολιασμένοι μπορούν να νοσήσουν και να μεταδώσουν τον κορονοιο σε αλλους ανθρώπους.
    Η χρησιμοτητα του εμβολιου ειναι για να μην υπάρξουν βαριά συμπτωματα.
    Το εμβόλιο κοινώς προστατεύει μονο αυτον που το κάνει ,όχι τους γύρω του.
    Και ειναι πολύ πιθανοτερο πλεον να μεταδώσει ένας εμβολιαμένος
    Πρώτον γιατι πλεον εκανε το εμβολιο και ειναι yolo χωρις μάσκα παντού και χωρις να κρατά αποστάσεις γιατι θεωρεί την πάρτυ του καλυμμενη
    Δευτερον γιατι ειναι πιο πιθανον ο εμβολιασμενος να ειναι ασυμπτωματικος παρά ο ανεμβολιαστος και αρα να μην το πάρει χαμπάρι.
    Βγαινουν ειδικοι που λενε οτι για τον συγεκριμενο ιο τειχος ανοσιας δεν μπορει να επελθει και τεινει να γινει ενδημικος με εξαρσεις και υφέσεις ανα εποχες.
    Ολοι λοιπον οι ανθρωποι πρεπει να συμουλευτουν τον οικογενειακο τους γιατρο που ξερει και το ιστορικο τους ,αν πρεπει να εμβολιαστουν η οχι.
    Ο εμβολιασμος πρεπει να γίνεται με προτροπή του ιατρού και οχι με την προτροπή καποιων κυβερνητικών παπαγάλων.
    Τι ειναι τα φαρμακα ρε παιδια,στραγάλια ειναι και παμε αντε ολοι γιουρια στον ταβλά με τα κουλούρια.
    Συμφωνώ σε αυτό με το ιστορικό και τον προέλεγχο από γιατρό για το εμβόλιο. Είναι κάτι που έπρεπε να έχει γίνει ΧΘΕΣ .
    Στα υπόλοιπα από εμπειρία σου λέω δεν ισχύουν.
    Οι ανεμβολίαστοι είναι κατά πλειοψηφία αυτοί που πριν λίγο καιρό αρνούνταν την μάσκα και την ύπαρξη της πανδημίας επομένως είναι YOLO εξ αρχής.
    Εμβολιασμένος σε εμβολιασμένο είναι δύσκολο να κολλήσει.
    Η γιαγια μου εχει κανει 2 δοσεις Pfizer η γυναικα που την κοιτα μια δόση ζενεκα και ήταν ασυμπτωματική και η γιαγια δεν κόλλησε που την κάνει κάθε μέρα μπάνιο .

  10. #3775
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PaNick67
    Εγγραφή
    06/12/2016
    Μηνύματα
    624
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από rainmike Προβολή μηνύματος
    Ποτε επιτελους θα καταλάβουμε ότι και οι εμβολιασμένοι μπορούν να νοσήσουν και να μεταδώσουν τον κορονοιο σε αλλους ανθρώπους.
    Η χρησιμοτητα του εμβολιου ειναι για να μην υπάρξουν βαριά συμπτωματα.
    Το εμβόλιο κοινώς προστατεύει μονο αυτον που το κάνει ,όχι τους γύρω του.
    Και ειναι πολύ πιθανοτερο πλεον να μεταδώσει ένας εμβολιαμένος
    Πρώτον γιατι πλεον εκανε το εμβολιο και ειναι yolo χωρις μάσκα παντού και χωρις να κρατά αποστάσεις γιατι θεωρεί την πάρτυ του καλυμμενη
    Δευτερον γιατι ειναι πιο πιθανον ο εμβολιασμενος να ειναι ασυμπτωματικος παρά ο ανεμβολιαστος και αρα να μην το πάρει χαμπάρι.
    Βγαινουν ειδικοι που λενε οτι για τον συγεκριμενο ιο τειχος ανοσιας δεν μπορει να επελθει και τεινει να γινει ενδημικος με εξαρσεις και υφέσεις ανα εποχες.
    Ολοι λοιπον οι ανθρωποι πρεπει να συμουλευτουν τον οικογενειακο τους γιατρο που ξερει και το ιστορικο τους ,αν πρεπει να εμβολιαστουν η οχι.
    Ο εμβολιασμος πρεπει να γίνεται με προτροπή του ιατρού και οχι με την προτροπή καποιων κυβερνητικών παπαγάλων.
    Τι ειναι τα φαρμακα ρε παιδια,στραγάλια ειναι και παμε αντε ολοι γιουρια στον ταβλά με τα κουλούρια.
    Ο εμβολιασμενος μεταδιδει αλλα με χαμηλο ιικο φορτιο που σημαινει οτι αν κολλησει ανεμβολιαστος δεν τον στελνει στην ΜΕΘ.
    Νοσει επισης με παρομοιο τροπο, ελαφρα.

    Ο λογος που δεν μπορει να επιτευχθει το τειχος ανοσιας ειναι διοτι ο εμβολιασμος δεν προχωρα οπως πρεπει και οι μεταλλαξεις κανουν παρτι λογω των μη εμβολιασμενων. Επισης ενδημικος με εξαρσεις θα γινει για οσους εμβολιαστουν. Οι υπολοιποι μονο αν νοσησουν και το ξεπερασουν. Ομως το 2% πεθαινει απο οσους νοσουν. Δεχεσαι 100.000 νεκρους μακροπροθεσμα απο οσους δεν ειναι εμβολιασμενοι σημερα; Και ποσους αλλους απο την καταρευση - αδυναμια του συστηματος υγειας να φροντισει αλλους ασθενεις; Εγω οχι.

    ΟΛΑ μα ΟΛΑ τα φαρμακα εχουν παρενεργειες και ανεπιθυμητες ενεργειες οι οποιες αναλογα το φαρμακο οδηγουν ακομα και στον θανατο. Ομως τα παιρνουμε για να γινουμε καλα. Δεν σκεφτομαστε τι θα γινει αν ειμαστε στο ποσοστο που θα πεθανει.

  11. #3776
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.019
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από CorpseAlive Προβολή μηνύματος
    Δεν μου απαντάς όμως σε αυτό που ρώτησα. Αν υπάρχουν γιατροί που δεν θέλουν να εμβολιαστούν και λόγω ιδιότητας έχουν την δυνατότητα να υποστηρίξουν τα λεγόμενα τους και να κριθούν σε επιστημονικό επίπεδο από τους συναδέλφους τους γιατί δεν βγαίνουν να το πουν δημόσια? Δεν έχω δει κάποια συλλογική δράση σε αυτή την κατεύθυνση ενώ στατιστικά είναι αρκετοί που δεν έχουν κάνει το εμβόλιο και θα μπορούσαν να ''αντιδράσουν εντός της επιστημονικής κοινότητας σε αυτό''
    Εμένα αυτό μου κάνει λίγο παράξενο δεν νομίζεις?
    Ο μάγειρας ο δάσκαλος και ο ταρίφας δεν έχουν ιδιαίτερο νομικό και επιστημονικό καθήκον να γνωρίζουν ότι με τον μη εμβολιασμό θέτουν σε κίνδυνο τους πελάτες τους . Δεν είναι συγκρίσιμα μεγέθη.
    δεν γνωρίζω γιατι κάποιος δεν θελει να εμβολιαστεί. δεν μου πεφτει και λόγος να ρωτήσω άλλωστε. αυτο που γνωρίζω ειναι οτι κανένας δεν μπορεί να ρισκάρει την δουλεια του βγαινοντας σε τέτοιους καιρούς να πει χυμα την γνωμη του. θα τον κρεμάσει η σία στα παράθυρα και άντε μετα να δουλεψει...

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Νίκος Παππάς Προβολή μηνύματος

    Δεν γινεται να μην μπορω ζησω κανονικα επειδη καποιοι δεν κανουν αυτο που πρεπει. Καποια στιγμη πρεπει να διαλεξεις με ποιους θα πας, με ποιους θα εισαι. Με αυτους που κοιτουν το αυριο ελπιζοντας ή με αυτους που κοιταν το τωρα;

    και διάλεξες. με αυτούς που θα αποφασίζουν τι πρέπει να κάνουν οι άλλοι για να ζήσεις εσυ κανονικά. Κοιτάζοντας το αύριο ελπίζοντας έγιναν οι επαναστασεις για την ελευθερια του ανθρώπου που εσυ πετάς στα σκουπίδια.

  12. #3777
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PaNick67
    Εγγραφή
    06/12/2016
    Μηνύματα
    624
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    και διάλεξες. με αυτούς που θα αποφασίζουν τι πρέπει να κάνουν οι άλλοι για να ζήσεις εσυ κανονικά. Κοιτάζοντας το αύριο ελπίζοντας έγιναν οι επαναστασεις για την ελευθερια του ανθρώπου που εσυ πετάς στα σκουπίδια.
    Φυσικα. Παρτακιας δεν ημουν ποτε. Παντα κοιτουσα το γενικο καλο. Να παμε ολοι μαζι μπροστα. Αλλωστε εδω που φτασαμε απο τις σπηλιες, φτασαμε επειδη καποιοι δεν φοβηθηκαν και πηγαν παραπερα. Καποιοι κερδισαν, καποιοι εχασαν μα συνολικα η ανθρωποτητα πηγε μπροστα.

    Οι επαναστασεις που λες εγιναν απο επανσταστες οχι απο καναπεδατους φοβιτσιαρηδες μην παθει κατι η ζωουλα τους. Σηκωσαν το λαβαρο και βαλανε τα στηθη τους στην φωτια.

    Σημερα αυτη ειναι η επανασταση. Να μην μας νικησει ο ιος. Να νικησει η ζωη.


    venceremos

  13. #3778
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    30/01/2020
    Μηνύματα
    769
    Η μέση ηλικία αυτών που απεβίωσαν είναι τα 78 έτη;Αλήθεια η ψέμα είναι αυτό;

  14. #3779
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Νίκος Παππάς Προβολή μηνύματος
    Ο εμβολιασμενος μεταδιδει αλλα με χαμηλο ιικο φορτιο που σημαινει οτι αν κολλησει ανεμβολιαστος δεν τον στελνει στην ΜΕΘ.
    Νοσει επισης με παρομοιο τροπο, ελαφρα.

    Ο λογος που δεν μπορει να επιτευχθει το τειχος ανοσιας ειναι διοτι ο εμβολιασμος δεν προχωρα οπως πρεπει και οι μεταλλαξεις κανουν παρτι λογω των μη εμβολιασμενων. Επισης ενδημικος με εξαρσεις θα γινει για οσους εμβολιαστουν. Οι υπολοιποι μονο αν νοσησουν και το ξεπερασουν. Ομως το 2% πεθαινει απο οσους νοσουν. Δεχεσαι 100.000 νεκρους μακροπροθεσμα απο οσους δεν ειναι εμβολιασμενοι σημερα; Και ποσους αλλους απο την καταρευση - αδυναμια του συστηματος υγειας να φροντισει αλλους ασθενεις; Εγω οχι.

    ΟΛΑ μα ΟΛΑ τα φαρμακα εχουν παρενεργειες και ανεπιθυμητες ενεργειες οι οποιες αναλογα το φαρμακο οδηγουν ακομα και στον θανατο. Ομως τα παιρνουμε για να γινουμε καλα. Δεν σκεφτομαστε τι θα γινει αν ειμαστε στο ποσοστο που θα πεθανει.


    ποσοστα θνησιμοτητας

    10 ετών: 0.002% (ή 1: 50,000)

    25 ετών: 0.01% (ή 1:10,000)

    55 ετών: 0.4% (ή 1:250)

    65 ετών: 1.4% (ή 1:71)

    75 ετών: 4.6% (ή 1:22)

    85 ετών: 15% (ή 1:7)

    για ξανακανε την πραξη

  15. #3780
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.968
    Ελληναράς ρε παιδί μου...

    Δε θέλει να πάρει εμβόλιο τελευταίας τεχνολογίας που έχει γαμηθεί η παγκόσμια επιστημονική κοινότητα να το βγάλει αλλά θα δώσει ένα μισθό για να προπαραγγείλει το cutting edge technology smartphone πριν καν το δει.

    Εμβόλιο δε θα κάνει γιατί δεν το έχει ανάγκη, αλλά θα ξεκινήσει μόνος του αντιβίωση άμα έχει πονοκέφαλο.

    Θα κάνει επανάσταση στα social media για το καλό των άλλων αλλά στο θέμα του εμβολίου θα κοιτάξει την πάρτη του, μιας και αυτός δεν το έχει ανάγκη και έχει το δικαίωμα της αυτοδιάθεσης.

    Κι όσοι συνειδητά άκουσαν τους ειδικούς ή δεν άκουσαν τους "ειδικούς" και εμβολιάστηκαν θα βρεθούν να απολογούνται κι από πάνω ότι έσκυψαν το κεφάλι...

    Τη στιγμή που σε άλλες χώρες γίνεται της πουτάνας και ο κόσμος είναι στους δρόμους γιατί δεν έχουν εμβόλια και καταρρέουν τα υγειονομικά τους συστήματα.

    Άει σιχτήρ, τα έγραψα και μου πέρασε.


Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF